Dvojjazyčná svatba: Tohle všechno na ní potřebuješ zařídit!

 • 2. pro 2021
 • Dana Račko
 • iStock

Láska nezná hranice. Dokonce ani ty mezi zeměmi a kontinenty. A tak vznikají lásky a později i manželství mezi lidmi z různých koutů světa. Zbývá už jen jediná bariéra – jazyk. Přestože snoubenci si rozumějí, aby se na jejich svatbě cítili komfortně všichni hosté, je třeba zajistit více věcí.

dvojjazyčná svatba

Svatební oznámení

V tomhle případě považujte za samozřejmé, že vaše svatební oznámení by měla být dvojjazyčná. Je na vás, jestli si vyberete jako druhý jazyk angličtinu, nebo rodný jazyk vašeho budoucího manžela. Na mezinárodních svatbách zvyknou být i hosté z jiných zemí, jako je nevěsta a ženich. Takže pokud se najdou takoví i na vašem seznamu hostů, vyberte si raději angličtinu.

svatební oznámení

DJ a moderátor

Většina svatebních DJů se zároveň ujme také moderování svatby. Při výběru hudby na dvojjazyčnou svatbu jednoznačně vybírejte z těch svatebních dodavatelů, kteří ovládají cizí jazyky. Naštěstí v současnosti není o nich nouze. Mnoho z nich se zaměřuje právě na dvojjazyčné svatby. Při výběru hudebního repertoáru přihlížejte také na žánry a písně blízké kultuře svého ženicha. Šikovná kapela nebo DJ společně s vámi naplánuje tu správnou hudbu pro všechny věkové i kulturní skupiny na vaší dvojjazyčné svatbě.

Náš tip: Vyber si svého DJ a moderátora v našem katalogu ZDE.

dj na svatbu

Tlumočník

Věřte, že tohle je investice, za kterou vám bude hodně svatebních hostů vděčných. Ne každý z nich ovládá cizí jazyk a tlumočník může být na dvojjazyčné svatbě užitečným mediátorem. Na svatbě se většinou tančí a příležitostí k rozhovorům může být sice méně, ale pokud k nim dojde, díky tlumočníkovi se hosté vyhnou trapnému tichu a budou se moci prostřednictvím něj seznámit a popovídat si.

tlumočník

Svatební zvyky a tradice

Přestože bude svatba ve vaší rodné zemi, snažte se do ní zapojit i svatební tradice typické pro rodný kraj ženicha. Díky tomu se nebudou někteří hosté cítit úplně v cizím prostředí a uděláte sympatické gesto ke sblížení rodin a kultur. Skloubení svatebních tradic obou zemí bude zajímavým zpestřením pro všechny hosty. Vaše dvojjazyčná svatba bude více originální a osobní. Svatební zvyky z jiné země mohou hosté vnímat také jako neobvyklý svatební program.

Pro obě skupiny hostů můžete připravit v jejich rodném jazyce krátkého průvodce svatebními zvyky, které je na svatbě čekají. Programu a tradicím díky tomu více porozumí a více si jej vychutnají.

svatební zvyky

Svatební menu

Stejně dvojjazyčné by mělo být také svatební menu na stolech, pokud je na seznamu vašich svatebních tiskovin. A ne jen ono. Na svatebním stole nesmí chybět tradiční svatební jídlo, zákusky a nápoje typické pro zemi vaší zahraniční polovičky. Jednak se tím vyhnete tomu, že zahraniční hosté mohou zůstat hladoví a vaši hosté jistě rádi ochutnají zahraniční kuchyni. Ne každý šéfkuchař vašeho svatebního menu dokonale zná chutě všech zemí, ale domluvte se s ním, aby do něj zakomponoval alespoň něco. Ačkoli jen koření typické pro daný kraj, druh masa nebo přílohu.

svatební menu

Svatební obřad

Se svatebním obřadem na úřadě vám pomůže tlumočník. S obřadem v kostele je to trochu jiné, nakolik zvykne být delší. Překládat celý obřad by bylo příliš složité a možná i zbytečné. Které z jeho částí se podle nás vyplatí přeložit pro zahraniční hosty, je kázání kněze. Zejména v případě, že je kněz dobrým řečníkem. Poproste ho, aby si kázání, které má pro vás připravené, předem napsal a předejte ho k překladu svoji tlumočníkovi. Vaši cizojazyční hosté si ho budou moci přečíst a nebudou se během části, kdy bude promlouvat novomanželům, nudit.

svatební obřad

Autorka článku: Dana Račko

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?