Deník ex nevěsty: 6 největších chyb, které jsem udělala při plánování svatby

 • 16. čvn 2022
 • Dana Račko
 • iStock

Jak se to říká, že po válce je každý generál? Hlásím se k poraženým a s pokorou přiznávám, jaké jsem udělala chyby při plánování svatby. Mně už tato sumarizace zřejmě nepomůže, ale vás může zachránit od podobné katastrofy, kterou jsem si prošla já. Pojďte se trochu poučit z chyb jiných…

plánování svatby

1. Bez faktury nedejte ani korunu

Nikdy by vám nenapadlo, že dodavatel, u kterého pořádáte svatbu, vám při vyplacení odevzdá papírek a na něm vypsány jednotlivé položky s částkami. Těžko říct jestli pod vlivem posvatební únavy nebo naivity jsme vybrali z peněženky požadovanou částku a zaplatili. Až dva dny po svatbě, kdy jsme se ze všeho vzpamatovali a odpočinuli si, uvědomili jsme si, že nemáme fakturu z nejdražší svatební položky. Možná si řeknete, no a co. Vždyť k čemu vám bude faktura?

žena dává peníze do pokladničky na svatbu

Když si v potravinách koupíte dva litry mléka a čokoládu, automaticky obdržíte blok z nákupu. U několikatisícové položky musí být vydání faktury psí povinností každého seriózního podnikatele. Uražený dodavatel nechápal, co a proč od něj požadujeme. Apeloval na vyplacení zaměstnanců, vysoké zdanění, ušlý zisk… Teprve po více než několikatýdenním vyvolávání a vypisování mailů jsme konečně dostali fakturu. Sice podivnou a ne s přesně vyplacenou částkou, ale alespoň nějakou.

Trvejte na vystavení faktury a zaplaťte vždy až po jejím vydání. Stejně postupujte i při platbě záloh.

2. Alkohol na svatbu nekupujte den před svatbou

Měla to být půl hodina naházení lahví do nákupního košíku. Byly to dvě a půl hodiny chaosu a běhání kolem snad všech regálů s alkoholem. Důvod? Ani nevím, proč jsme výběr alkoholu nechali až na den před svatbou. A už vůbec nevím, proč jsem se k této „chlapské“ záležitosti připletla i já.

Nejprve proto, že nakonec se jaksi všichni zpočátku prudce ochotni známí stali prudce zaneprázdněnými a nechtěla jsem v tom nechat manžela samotného. A tak jsme v uličkách bloudili spolu ve snaze co nejdříve vyhovět našim hostům. Přesně těm hostům, kteří se na nás vykašlali… Nesnažte se vyhovět všem. Je to nemožné.

novomanželé si připíjejí s hosty

3. Ptejte se vašich dodavatelů, zda používají polotovary

První šok přišel, když jsem dostala šípkovou omáčku na talíři. Vypadala jako kečup a chutnala jako kečup po datu spotřeby. Druhý šok přišel druhý den, kdy jsem si v kbelíku s nápisem „Šípková omáčka“ odnášela zbylé řízky z bufetu… Svatební menu a zákusky vybírejte důkladně a ptejte se na původ jídla, které nabídnete svým hostům. Vyhnete se trapné situaci a zklamání z chuti.

příprava jídla na talíře

4. Trvejte na splnění služeb, na kterých jste se předem dohodli

Neměla jsem úplně konkrétní představu o svatební výzdobě. Velmi jsem však toužila, aby v ní byly zakomponovány bílé růže, gypsomilka a světle modrá hortenzie. Dodavatele jsem nešikanovala desítkami fotek z internetu a větou typu „chci to přesně tak, jak to vidíte na obrázku“.

S odstupem času to vnímám jako chybu. Je dobré najít kompromis mezi panovačnou mrchou a příliš vstřícnou pohodovou nevěstou. V opačném případě můžete hodinu před obřadem zjistit, že z váz trčí bílé gerbery namísto bílých růží.

Nebuďte příliš vstřícné, ale ani příliš náročné. Stůjte si za splněním služeb, na kterých jste se dohodli a třeba si i dupněte, ať je po vašem. Jste přece nevěsta. Svatební výzdoba musí splnit vaše očekávání. A dupněte si dodatečně i za mě. 😉

Hledáš svatebního dodavatele. Najdi ho přes náš Poptávač! 

modrá svatební výzdoba

5. Poproste o pomoc blízké a družičky

Nechtěla jsem družičky a příbuzné zatěžovat podstatnými úkoly. Chtěla jsem, aby si naši svatbu bezstarostně užili, až jsem zapomněla, že si ji máme v první řadě užít my. Nabrali jsme si s manželem na ramena většinu povinností, které se podepsaly pod naši únavu a stres.

Požádání o pomoc při takové události zároveň prověří upřímnost a trvanlivost vašich vztahů v rodině i mezi přáteli. Nebojte se požádat je o pomoc, oni ji také mohou od vás jednou potřebovat. Možná kdybych někoho z nich poprosila o dohled při svatební výzdobě, měl by tento článek jen pět bodů.

nevěsta a družičky se fotí před autem

6. Svatební kytici a výzdobu mějte od jednoho dodavatele

Určitě jsou také větší tragédie než nesourodá výzdoba a svatební kytice. Ale i menší. Nespoléhejte se stejně jako já, že dodavatel splní zadání výzdoby. Stačilo, aby aranžérka, která zdobila místo svatební hostiny zaměnila růže za gerbery a jakákoli další snaha o soulad, je zbytečná. Nezbylo jiné než přijmout její strohé „řekli jste, že výzdobu necháte na nás“.

nevěsta drží svatební kytice v jemných odstínech

Autorka článku: Dana Račko

Zdroj foto: iStock

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?