Bílé svatební šaty: Víš, jaká je jejich historie?

 • 23. lis 2020
 • Michaela Recht
 • Canva

Pokud jde o módu, neexistuje nic klasičtějšího jako bílé svatební šaty. Většina mladých dívek sní o dni, kdy se na ně budou upírat všechny oči během kráčení uličkou v ohromujících bílých svatebních šatech.

A přestože máme dnes na výběr tisíce (možná miliony) svatebních šatů a několik různých barevných možností, většina dnešních nevěst se stále rozhodne pro osvědčenou klasiku. Divíte se, proč to tak je? Bílé svatební šaty mají překvapivou historii.

 

bílé svatební šaty

Historie bílých svatebních šatů

Možná si myslíte, že nevěsty ve svůj svatební den nosili bílou barvu odjakživa, ale pravda je taková, že bílá barva není pro západní kulturu typická. Historie bílých svatebních šatů není totiž vůbec dlouhá. Sahá pouze 180 let dozadu. Překvapené? My také!

Trend nošení bílé barvy během svatebního dne začal v Británii v roce 1559, kdy skotská královna Marie řekla „ano“ svému milovanému prvnímu manželovi Františkovi Dauphin z Francie. Svět jí však nedal zásluhu a tak se tento trend oficiálně zrodil až v roce 1840, kdy se královna Viktorie rozhodla vydat za prince Alberta v ohromujících bílých šatech.

Přečti si také: Jak si vybrat ty pravé svatební šaty?

svatební šaty královny Viktorie

Nosili nevěsty ve starověku bílé šaty?

Svatby jsou tu od počátku věků. Za ta léta se ale určitě změnily a my jsme byli zvědaví, co nosili nevěsty například v takovém středověku.

Středověké časy (5. – 15. století)

Svatby byly v tomto období obvykle dohodnuté a nebyly téměř vůbec založené na lásce. Nevěsty se museli obléci tak, aby reprezentovaly jejich společenské postavení a vrhali na svou rodinu příznivé světlo.

Jestliže byla rodina ve vyšším společenském postavení, nevěsta byla oblečená do drahých látek a mnohdy si nechala do oděvu všít drahokamy. Dokonce měla v šatech navrstvené různé textury látek, jako je samet, hedvábí a dokonce i kožešina.

Nevěsty, které měly nižší společenské postavení, se všemožně snažili napodobit vzhled elitní třídy. Bez ohledu na to, z jakého společenského postavení pocházeli, oděvy byly vyrobeny v sytých barvách. Velmi populární byly různé odstíny modré, ale nevěsty ve středověku nosili i červené, žluté, zelené nebo jiné barvy.

Najdi svého dodavatele: Svatební salony a svatební šaty

šaty ve středověku

ČASY RENESANCE (14. – 17. STOLETÍ)

Během této éry se nevěsty stále oblékali na základě jejich sociálního a finančního postavení. Styly se změnily tak, aby obsahovaly propracovanější detaily, jako jsou dlouhé vlečky. Oblíbená barva byla převážně bordó.

Co nosili nevěsty před bílými svatebními šaty?

Než královna Viktorie navždy změnila svatební módní trendy, předchozí královské nevěsty měli obvykle výrazné brokátové šaty, které byly vyšívané bílými a stříbrnými nitěmi. S největší pravděpodobností byly červené, protože tato barva byla v západní Evropě mimořádně populární.

Evropské a americké nevěsty vnímali svatební módu rozdílně. Nakonec, techniky praní v těch dobách nebyly ani zdaleka takové sofistikované jako dnes a peníze byly omezené. Takže nevěsta oblečená v černých svatebních šatech by mohla znamenat, že se jednoduše jen nechtěla obávat špíny nebo skvrn. Když se zprávy o svatbě královny Viktorie rozšířili i do Ameriky, tato nová tradice byla automaticky vyhrazena pouze pro elitu.

vintage svatební šaty

Zatímco elitní Evropané a Američané rychle přistoupili k trendu bílých svatebních šatů, britské a americké nevěsty střední třídy se tomuto stylu dokázali přizpůsobit až po druhé světové válce.

V roce 1981 prudce vzrostl trend moderních svatebních šatů, který byl způsoben především televizní svatbou princezny Diany a prince Charlese. Princezna Diana se svou dlouhou vlečkou inspirovala miliony žen, které snili o tom, že si obléknou pompézní bílé svatební šaty. Jednoznačně to byla a je svatba století!

svatba princezna Diana a princ Charles

 

Svatební tradice ve světě

Svatby ve zbytku světa mají odlišné tradice než ty, které vidíme v Evropě a Americe. Nošení bílé barvy není vždy jednou z nich. Například v Číně a Indii nosí nevěsty červenou barvu, která představuje štěstí.

V Ghaně jsou svatební šaty vždy pestrobarevné a mají jedinečný vzor, který je typický pro každou rodinu. V Japonsku nosí nevěsta na obřadu bílé kimono, které symbolizuje čistotu, a později se mění na červené, které symbolizuje štěstí.

Bazar: Najdi své vysněné šaty!

svatební tradice ve světě

 

V dnešní době nevěsty většinou stále preferují bílou barvu. Dokonce existuje průzkum, do kterého se zapojily páry v roce 2018. V této statistice se uvádí, že až 82% nevěst si vybralo tradiční „bílé svatební šaty“.

I když toto číslo se nyní může lišit, protože vidíme narůstající trend odstínů slonovinové, krémové, zlaté, červené a dokonce i černé či květinové potisky, pro nevěsty bude bílá stále na prvním místě. Jakou barvu šatů byste si vybrali vy?

Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?