7 věcí pro štěstí, které by neměly chybět na nevěstě v den svatby

 • 7. srp 2020
 • Dana Račko
 • isifa / Shutterstock

“Něco starého, něco nového, něco půjčeného, něco modrého … a stříbrňáky ve střevíci.” Věděla jste, že tato fráze pro štěstí pochází z Anglie? Přestože nemá české kořeny, získala si oblibu i u našich nevěst.

Pokud si také potrpíte na milé tradice nebo jste jen zkrátka zvědavá, co a proč nosí nevěstě štěstí, nenechte si ujít následující řádky. Možná jste chtěla některou z těchto věcí na svatbě vynechat, a po přečtení tohoto článku si to raději rozmyslíte.

1. Něco bílého pro štěstí

Zřejmě vás jako první napadly svatební šaty. Správně, ale ty přece nemusejí být zásadně bílé. Současné nevěsty sahají i po krémových, růžových, bleděmodrých, šedých, ba dokonce černých svatebních šatech. Proto se samozřejmá přítomnost bílé barvy na nevěstě někdy vytrácí. Nevěsta však může mít například bílé spodní prádlo, boty či doplňky. Bílá barva je symbolem čistoty, nevinnosti, ale také perfekcionismu a touhy po dokonalosti. Nuže, která nevěsta netouží v den svatby po dokonalosti?

2. Něco modrého

Nejčastěji jde o podvazek. Ale pokud nechcete modrý podvazek, zakomponujte modrou barvu například do výšivky na svatebních šatech, bižuterie nebo drobných ozdob do vlasů. Toužíte po stuze převázané kolem pasu na svatebních šatech? Vyberte si modrou, splňte tradici a zároveň oživte svůj svatební outfit. Modrá znamená pro nevěstu štěstí a věrnost manžela po celý život. Je také symbolem dlouhého společného života partnerů a loajality.

3. Něco nového

Aby se novomanželům dařilo i po finanční stránce, nevěsta by měla mít na sobě i něco nového. Zde mají nevěsty opravdu široký výběr. Nejvíce si však vybírají nové svatební šaty, doplňky, boty a spodní prádlo. Nejrychleji mají tuto podmínku splněnou nevěsty, které si nechají ušít vlastní šaty nebo si koupí nové. Něco nového symbolizuje vstup do nového života.

4. Něco starého

Nevěstě na nové cestě životem nesmí chybět ani pomoc rodiny a přátel. Aby se tak opravdu stalo, nesmí si zapomenout vzít na sebe i něco starého. Dalším důvodem je, aby nevěsta nikdy nezapomněla na svůj domov, rodiče, výchovu a tradice, které dostala. Zkrátka, aby se mezi ní a dřívějším životem neprotrhla silná vazba. Za něco starého některé nevěsty považují už i svůj snubní prsten. Nicméně podle zvyků by to mělo být něco opravdu starého a pamětního, co se dědí v rodině z pokolení na pokolení, například starý rodinný šperk nebo krajkový kapesník po babičce.

5. Něco půjčeného nebo darovaného

Zde nevěsty často dělají chybu. Mylně se totiž domnívají, že za půjčenou věc lze považovat půjčené svatební šaty. Chyba! Raději si půjčte pěkný šperk nebo jiný doplněk od své dobré přítelkyně či družičky. Díky půjčené drobnosti vás podle tradice neobejde přízeň manželovy rodiny a přátelství. Pozor, půjčená věc by měla pocházet od šťastně vdané ženy, protože tak se přenese kousek jejího štěstí i na nevěstu.

6. Něco v botě

Schovejte si v den svatby do boty minci nebo čtyřlístek či jetel. Proč? No přece aby vám v manželství nechyběly finance, štěstí a aby vaše manželství vydrželo navždy.

7. Něco ve švu šatů

Tuto tradici zachovává méně nevěst, ale najdou se i takové, které by se bez ní nevdaly. Je to starší zvyk, který říká, že do švu svatebních šatů si nevěsta schová malý kousek kůrky chleba a kostku cukru. Netradiční symboly štěstí mají partnerům zajistit sladký život a dostatek jídla a hojnosti.

Náš tip: Pokud si nechcete příliš lámat hlavu nad tradicemi, ale zároveň je nechcete úplně vynechat, zkuste naše 4v1. Mějte na sobě během svatebního dne modrý podvazek, který bude nový, zároveň darovaný od vaší přítelkyně a obsypaný krajkou. Ta obsáhne i symbol něčeho starého a tradičního.

Tímto způsobem budete mít na sobě něco modrého, něco darovaného, něco nového i něco tradičního. Praktický nápad, jak se šikovně poprat s tradicemi, co říkáte?


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?