Svatební plánovač (50): 6 základních věcí, které musí vědět vaše svatební floristka

 • 8. úno 2017
 • Zuzana Maliníková
 • isifa / Shutterstock

Základem téměř každé svatební výzdoby jsou květiny. Proto, pokud chcete, aby byla vaše výzdoba dokonalá, musíte mít jistotu, že floristé přesně vědí, co od nich chcete. Tyto věci si raději s nimi prověřte několikrát.

1. Rozpočet

Jako první byste si měli se svými floristy ujasnit rozpočet na květiny. Od vašich finančních možností se pak bude dále odvíjet jejich práce a výběr květin. Tato informace je velmi důležitá, proto se ujistěte, že jste se opravdu dobře pochopili, aby vás nakonec nezaskočil vysoký účet. Komunikace je nejdůležitější.

Raději si všechny ceny ověřte třikrát, než byste měli zaplatit částku, se kterou jste nepočítali. Toto doporučení platí samozřejmě u všech dodavatelů, nejen u květin.

Kdy může dojít k omylu?

Rozpočet na materiál versus rozpočet na práci

Floristům zadáte rozpočet na květiny. Vy počítáte s tím, že v této ceně je již zahrnuta i jejich práce, oni si však myslí, že je to pouze rozpočet na materiál.

Dílčí rozpočty na jednotlivé položky

Zadáte různé ceny na různé položky – aranžmá na stoly pro hosty, aranžmá na novomanželský stůl, výzdoba na stoly s občerstvením, kytice pro nevěstu, kytice pro družičky a podobně. V případě, že zadáváte floristům dílčí rozpočty na jednotlivé položky z výzdoby, ujistěte se, že vědí, která k čemu patří. Pro jistotu jim raději nechte rozpis s cenami.

Profesionálové
277
SVATEBNÍ DEKORACE
Výzdoba a dekorace
Objednávka nad 3000 Kč dopravné ZDARMA 🎈
Olomouc
2
Luxusní potahy na ži...
Výzdoba a dekorace
Chcete,aby vaše svatební tabule vypadala luxusně? Nabízím k zapůjčení elastické potahy na židle, hrubé saténové mašle, různé dekorace na svatbu.
Frýdek-Místek

Cenové rozmezí

Zadáte cenové rozmezí, například 10 000 – 13 000 Kč. Ve skutečnosti byste rádi utratili pouze 10 000 Kč, ale váš svatební rozpočet by zvládl i 13 000 Kč. Pokud zadáte rozmezí, floristé budou pracovat tak, aby nakonec skončili někde ve středu, respektive těsně pod horní hranicí. Pokud chcete utratit 13 000 Kč, zadejte rozpočet 13 000 Kč. Pokud vám na základě něj nebudou umět nabídnout výzdobu, se kterou budete spokojeni, pak máte možnost rozpočet o něco navýšit.

Orientační cena

Zadáte orientační cenu, například „kolem 15 000 Kč“ nebo ještě horší orientační rozmezí „kolem 15 000 – 17 000 Kč". Pokud nevíte, jaký rozpočet stanovit na květiny, nechte si poradit od odborníků. Zadejte floristům svou představu a požádejte o cenovou nabídku. Pokud se vám bude zdát příliš vysoká, požádejte je o nápady, jak by se dala cena snížit.

Pokud zadáte orientační cenu, nakonec i orientační cenu zaplatíte (kolem 15 000 Kč totiž může být 12 900, ale i 14 500 Kč). Pokud zadáte orientační rozmezí, vytvoříte dojem, že vám na penězích tak nezáleží, a floristé mohou popustit uzdu své fantazii. Cena nakonec může být i o 3 000 nebo více korun vyšší, než jste původně chtěli.

2. Čas dodání

Jedna z prvních informací, kterou poskytujete všem dodavatelům, je datum svatby. Ještě důležitější informace však je konkrétní čas dodání. Většinou se sál zdobí od rána, někdy však povolí zdobení až od určité doby a někdy je třeba připravit výzdobu už den předem.

Stejně tak, pokud některé květiny potřebujete dříve (například svatební kytici pro nevěstu), je důležité se na tom dohodnout. Dejte si proto pozor, abyste svému floristovi zadali správné informace.

3. Barevná kombinace a styl

Vaše floristka potřebuje vědět, jakou barevnou kombinaci jste zvolili na svatbu, a také styl, ve kterém si svatbu představujete, aby tomu mohla přizpůsobit i výběr květin. Mnoho párů dělá tu chybu, že prostě zadá barvy bez dalšího vysvětlení. Pak se může stát, že budete mít na svatbě úplně jiné odstíny barev, jak jste si představovali.

Abyste se tomu vyhnuli, buďte při popisu barev velmi konkrétní. V první řadě s sebou přineste nějaký obrázek, na kterém může floristka vidět, jaký odstín máte na mysli, když mluvíte o nějaké barvě. Kromě toho nezapomeňte popsat, která barva má být dominantní a které pouze doplňkové. Nejen kombinace správných odstínů, ale i jejich poměr činí výzdobu specifickou. Například výzdoba v kombinaci bílá, krémová a světle růžová lze pojmout jako bílá výzdoba s drobnými akcenty krémové a světle růžové, nebo jako bílo-krémová výzdoba s nádechem růžové, ale i jako růžovobílá výzdoba osvěžená krémovou a bílou. Proto je tak důležité, abyste zadávali své požadavky opravdu podrobně.

4. Oblíbené květiny

Velmi důležitou informací pro floristku jsou i vaše preference ohledně květů. Pokud máte nějaké oblíbené druhy, určitě je vzpomeňte. Pokud se nebudou hodit do vaší výzdoby nebo budou příliš drahé, floristé vám mohou poradit nějaké podobné, které budou vhodnější, případně je mohou začlenit do výzdoby v menším množství.

Ještě důležitější však je, které květiny nemáte ráda. Mnoho nevěst vůbec nenapadne dát floristům tuto informaci, a to je chyba. Pokud vás hned nenapadají konkrétní druhy květin, které se vám nelíbí, projděte si nějaký katalog nebo se rozhlédněte po květinářství a představte si jednotlivé květy jako své svatební. Když si uvědomíte, které květiny na svatbě nechcete, zadejte seznam floristce, aby se ho držela při sestavování vaší výzdoby.

5. Počet a velikost

U květinové výzdoby na velikosti opravdu záleží, a to velmi. Vaše floristka musí vědět nejen to, v jakém stylu a barvách má být výzdoba, ale i jak velké mají být jednotlivá aranžmá a kolik jich potřebujete.

Chcete-li, aby bylo na novomanželském stole jiné aranžmá než na ostatních stolech, musíte to říct. Chcete-li mít květy i na stolech s občerstvením, musíte to říct. Pokud má být kytice pro nevěstu větší než kytice družiček, musíte to říct. Nezapomeňte také zadat přesné počty – kolik máte jakých stolů, kolik květů má jít na který stůl, kolik bude družiček a podobně.

6. Uspořádání svatebního sálu

Velmi důležitá informace je i rozložení svatebního sálu. Floristé potřebují vědět, kde budou stoly, jak budou uspořádány, kde budou stoly s občerstvením, který je novomanželský stůl, kde bude obřadní stůl či slavobrána, a podobně.

Nejlepší je, když se s vámi půjdou podívat na místo, a ukážete jim osobně, co kde bude. Podle rozložení prostoru pak mohou naplánovat umístění výzdoby a pomůže jim to také se lépe zorientovat, kam co patří, když budou zdobit sál, a práce jim půjde rychleji.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)


Komentáře

  Přidej příspěvek

  Svatba a koronavirus - aktuální opatření

  Aktuální podmínky pro svatby platné od 10.5.2021:

  • na svatbě může být maximálně 30 účastníků (počítají se i snoubenci, oddávající a matrikář)
  • můžete se však v okruhu blízkých setkat např. doma, i zde však platí omezení počtu účastníků, tedy 30 osob
  • od pondělí 17. května 2021 se pro veřejnost otevřou zahrádky restaurací

  Více informací přinášíme v průběžně aktualizovaném článku o opatřeních pro svatby v roce 2021.

  Nejčtenější články
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
  Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?