Kategórie

Symbolika barev a květů ve svatební výzdobě

Rozkvetlé, voňavé květy patří k svatbě stejně jako nevěsta a ženich. V květinářství můžete najít mnoho druhů větších či menších květů nejrůznějších barev.

V případě, že se neumíte rozhodnout, jaké květiny zařadit do svatební výzdoby, pozorně si přečtěte následující článek, který nám odhalí více o symbolice květů a jejich barev.

Symbolika květů podle barvy

Bílé květy

Bílé květy symbolizují nevinnost a čistotu. Bílé růže, konvalinky či elegantní kaly jsou proto odpradávna oblíbenou součástí svatebních obřadů.

Žluté květy

Žluté květy jako například narcis, žluté růže, slunečnice nebo žluté tulipány jsou symbolem jara, energie a slunce.

Svatební výzdoba v odstínech teplé žluté barvy rozzáří každý prostor. Žluté květy jsou proto dozajista správnou volbou.

Růžové květy

Romantické růžové květy jsou pro mnohé nevěsty jasnou volbou. Růžová symbolizuje krásu, jemnost a něžnost, která vystihuje většinu žen.

Fialové květy

Přestože fialová může být v souvislosti s křesťanstvím vnímána jako smuteční barva, fialové květy symbolizují majestátnost a vzájemnost. Proto, pokud je vám fialová barva blízká a toužíte po tom, aby svatební stoly zdobily fialky či voňavé levandule, směle do toho!

V kombinaci s bílými šaty nevěsty fialová kytice nádherně vynikne a bude působit skutečně originální a půvabně.

Červené květiny

Červené květiny symbolizují lásku a vášeň. Do svatební výzdoby se proto nebojte zařadit červené růže, tulipány či dokonce vlčí máky.

Modré květy

Netradiční modré květy jsou vhodné především do zimních svatebních kytic. Modrý květ je symbolem důvěry a věrnosti. V kombinaci s bílými nebo stříbrnými doplňky bude vaše svatební kytice vypadat originálně a krásné.

Symbolika květin a jejich význam

Fialky

Fialky jsou drobné, jarní kvítky s nádhernou vůní. Podle řecké mytologie byly fialky oblíbenou květinou bohyně Afrodity, která jim připisovala nadpozemskou sílu – vyvolávat velké emoce.

Pro křesťany je tento jemný kvítek symbolem pokory. Podle legendy prý fialky vyrostly u kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus.

Heřmánek

Heřmánek zná většina lidí pouze z obalů různých léčiv. Kromě množství blahodárných léčivých účinků, kterými heřmánek působí na naše tělo, pohladí i vaši duši. Heřmánek vyjadřuje klid a rodinnou stabilitu.

V minulosti matky zavěšovaly tuto bylinku nad dětské kolébky, aby chránily miminko před zlými duchy. Kromě toho heřmánek přitahuje pozitivní energii a nádherně voní. Stručně řečeno, posláním heřmánku je vykouzlit harmonii. Je proto ideálním květem do svatební kytice.

Kosatec

Kosatec je symbolem pochopení, které, jak jistě potvrdíte, je mimořádně důležité v každém vztahu.

Karafiáty

Pro mnohé nevěsty je karafiát symbolem minulého režimu. I když se vám karafiáty mohou na první pohled zdát obyčejné a nudné, ve skutečnosti jsou velmi výjimečné. Každá barva má totiž jiný význam. Světle červené karafiáty symbolizují obdiv, bílé jsou symbolem pravé lásky a štěstí a růžové jsou symbolem úcty a náklonnosti.

Konvalinky

Konvalinky jsou symbolem štěstí. Dokážou přitáhnout pozitivní energii, ztracený optimismus a navodit pozitivní myšlenky.

Konvalinky působí antidepresivně, dodají vám pocit vnitřního štěstí, pomohou vám posílit mysl a získat ztracenou sebedůvěru (což před oltářem dozajista ocení každá nevěsta :)).

Lilie

Lilie byly v předkřesťanské době symbolem plodnosti. Pro staré Římany a Řeky byla lilie typickým svatebním květem. Lilie odrážejí vůní květů ryzost citů, nevinnost a nekonečnou lásku.

Myrta

Myrta je zelený keř s krásnou vůní, který můžete použít k doplnění vaší svatební kytice. Jelikož se z myrty často vinou věnce pro vítěze, i vaše svatba bude jakýmsi osobním vítězstvím a symbolem věčného štěstí zároveň.

Hvozdík

Hvozdík, jehož původ můžeme najít v orientálním Turecku, je symbolem půvabu a elegance. V jižní Evropě je tato rostlinka symbolem sexuální výzvy a na iberském poloostrově zase symbolizuje krásné andaluské ženy.

Ve Flandrech jsou hvozdíky symbolem zásnub a nemohou proto chybět při žádné žádosti o ruku.

Narcis

Jarní kvítka nádherné žluté barvy, připomínající vycházející slunce. Narcis je symbolem nenaplněné lásky, smrti, spánku či zmrtvýchvstání. Nenechte se však touto ne zcela lichotivou symbolikou odradit. V Číně je narcis symbolem dlouhého a šťastného manželství.

Kopretiny

Kopretiny jsou jemné, luční kvítky symbolizující houževnatost, trpělivost, vytrvalost a tichou radost.

Chrpa

Chrpa je symbolem doživotní věrnosti. Díky vhodné symbolice a faktu, že i po odtržení vydrží chrpy dlouho čerstvé a krásné, jsou mimořádně vhodné do všech typů svatebních kytic.

Orchidej

Orchidej vyjadřuje ženskost a originalitu. Pro svůj netradiční vzhled orchidej již od nepaměti fascinovala lidí, které hypnotizuje zejména její krása a barevnost. Originální tvar květů a rouškou tajemství zahalené zákonitosti jejich vývoje motivovaly lidi připsat jim v říši flóry výjimečné postavení.

Pivoňky

Pivoňky jsou v Japonsku typickým svatebním květem. V Číně je pivoňka zase považována za symbol dokonalé krásy.

Přestože jde o křehký květ, který po odkvětu rychle uvadne a opadne, pivoňky jsou i v našich končinách oblíbeným svatebním květem.

Macešky

Macešky vyjadřují vzpomínky na milovanou osobu. Pokud na svatbě chcete uctít blízkou osobu, která se svatby nemůže zúčastnit, můžete do svatební výzdoby zakomponovat několik těchto milých a skromných kvítků.

Růže

Růže jsou typickými svatebními květinami. Symbolizují lásku, vášeň a touhu. V duchovní sféře jsou růže symbolem maximální dokonalosti.

Stejně jako v případě karafiátů, i u růží platí, že každá barva má jiný význam. Červené růže symbolizují vášeň, žluté mají nádech žárlivosti a bílé růže symbolizují nevinnost a oddanost.

Hledáte další inspirace pro květiny a svatební kytici?: