Kategórie

Svatební plánovač (31): 7 způsobů, jak ušetřit na svatební oslavě bez kompromisů

Hostina nebo oslava po obřadu je určitě tou nejdražší položkou při plánování svatby. Musíte zajistit prostory, občerstvení, výzdobu, dárky pro hosty, tiskoviny, program, hudbu, fotografa a kameramana.

Pokud máte omezený rozpočet, ale přesto chcete připravit pěknou oslavu pro všechny své přátele a rodinu, těchto 7 rad vám pomůže, jak na svatbě ušetřit, ale zároveň si zachovat jistý standard.

1. Vše na jednom místě

Chcete-li na svatební oslavě opravdu ušetřit, měl by vás zajímat každý detail. Než zarezervujete místo, kde se bude oslava konat, prověřte si, co všechno na tomto místě za své peníze dostanete. Vybírejte taková místa, kde máte k dispozici veškerý inventář.

Zkontrolujte, jak vypadají stoly, židle, jaké ubrusy jsou k dispozici, a zjistěte si, co všechno vám mohou nabídnout – svícny, svíčky, ubrousky, návleky a mašle na židle, ozdobné ubrusy a podobně. V některých restauracích nebo hotelech vám celý sál nazdobí – za celkově výhodnější cenu, než by vám to udělala samostatná svatební agentura, někde však nemáte k dispozici ani ubrusy.

Pokud máte vše potřebné na jednom místě, je to pro vás mnohem výhodnější, než kdybyste jednotlivé věci museli objednávat od dalších dodavatelů.

2. Zdvojujte

Abyste ušetřili, použijte stejný předmět dvakrát. Můžete například napsat čísla stolů na vázy s květinami a dary pro hosty využijte zároveň jako jmenovky (napište jméno přímo na dárek).

Podobně můžete zdvojit i úkoly: DJ může být zároveň i moderátor, případně využijte výhodné balíčky zdvojených služeb například DJ + fotograf, fotograf + kameraman.

3. Nakupujte od nevěst

Ne všechny dekorace jsou jen na jedno použití. Množství nevěst po svatbě prodává věci, které již neumí využít, a přitom jsou jako nové, protože byly použity pouze jednou – viz různé svatební bazary na fórech. Možná se vám podaří najít přesně to, co hledáte, ale o polovinu levnější. Takto můžete nakoupit například použité vázy, svícny, stuhy na židle či ubrusy, ale dokonce i svatební šaty nebo oblek.

4. Vyrobte si sami

Nezní to sice velmi lákavě, ale některé ručně dělané svatební doplňky vypadají opravdu úžasně a ušetříte tím množství peněz. Pokud se vám chce pouštět do ručně dělané svatby, můžete toho vyrobit opravdu hodně – od papírových květin do váz na stolech, či kytice pro nevěstu až po pozvánky.

Pokud si na celou výzdobu netroufáte, nebo na to nemáte čas, můžete vyrobit alespoň drobnosti jako dárky pro hosty (například domácí sušenky, záložky do knihy apod.), jmenovky, čísla stolů nebo drobné doplňky, jako jsou vějíře na letní svatbu.

5. Využijte známosti

Kdy nejlépe využít známosti, ne-li právě při přípravě svatby? Popřemýšlejte, kdo z rodiny, přátel a známých umí něco, s čím by vám mohl pomoci. Možná vám teta místo svatebního daru upeče koláče, bratr vám udělá grafický návrh na svatební oznámení, strýc vám je ve firmě zdarma vytiskne a máma nejlepší kamarádky vám dá květiny z jejich květinářství se slevou. Nikdy nevíte, kde se kdo objeví. Proto dříve, než začnete oslovovat obchody, oslovte nejdříve své nejbližší.

Vypište seznam základních věcí, které byste potřebovali, jako jsou květiny, dort a zákusky, DJ, fotograf či tisk oznámení, a ten pošlete všem svým kamarádům a rodině. Možná máte v rodině DJ a fotografa, o kterých jste nevěděli, a když je pozvete na svatbu, nabídnou vám tyto služby zdarma nebo za symbolickou cenu.

6. Oslovte poloprofesionály

Pokud sháníte hudebníky na svatební obřad, nebo taneční skupinu na čepení, zkuste oslovit někoho, kdo se tím (zatím) profesionální neživí – například různé zájmové skupiny a kroužky nebo studenty uměleckých škol. Tito lidé mohou být stejně dobří jako profesionálové, ale udělají vám mnohem lepší cenu.

7. Buďte online

Být online je v dnešní době základem. A u svatebních příprav se vám to bude hodit víc, než si myslíte. Nejen, že některé věci v e-shopech seženete levněji než v kamenných prodejnách (například prstýnky), ale zároveň vám vše pošlou přímo domů.

Kromě toho vám množství peněz ušetří i posílání online pozvánek. Na internetu najdete zdarma množství vzorů na svatební pozvánky, které si můžete stáhnout, a pak je rozesílat emailem. Nikoho z vašich přátel to neurazí a vám to ušetří peníze za tisk a poštovné. Rovněž potvrzení účasti si nechte poslat mailem. Vytisknout můžete dát jen několik kusů pozvánek pro ty hosty, o kterých víte, že nepoužívají internet.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)