Kategórie

Svatební plánovač (30): 8 tipů, jak naplánovat svatbu do 100 000 korun

Naplánovat takovou významnou událost, jakou je svatba, není jednoduché, zvláště pokud máte omezený rozpočet. Připravit pěknou svatbu je však možné i s menším obnosem peněz, pokud víte jak na to. Zde je několik rad, jak postupovat.

V první řadě se připravte na to, že budete muset dělat ústupky a někde upustit od svých ideálních představ. Hned na začátku si proto stanovte priority a těch se držte.

Raději později a pořádně

V případě, že si svatbu opravdu nemůžete dovolit, doporučuji raději chvíli počkat a něco si našetřit, než se brát za každou cenu. Podepsat papíry na úřadě a pak se navečeřet s rodinou u vás doma není zrovna to, co vám zajistí krásné vzpomínky na celý život. Je to přece jen váš velký den, jeden z nejvýznamnějších dnů v životě, a proto byste ho měli i patřičně oslavit.

Jak tedy naplánovat svatbu do 100 000 korun?

1. Nechejte si poradit od odborníků

Najímat si svatební agenturu s omezeným rozpočtem se může zdát jako zbytečné utrácení peněz, může to však být právě naopak. Agentury mají široký seznam spolupracovníků a vyznají se v oblasti, často mají s obchodními partnery různé dohody o poskytnutí slevy a podobně. Proto vám umějí najít vhodné dodavatele tak, abyste se vešli do stanoveného rozpočtu.

Pokud si chcete svatbu připravit sami, můžete využít svatební poradenství, v jehož rámci vám koordinátorka doporučí vhodné dodavatele, pomůže rozplánovat rozpočet a dá užitečné tipy a rady ohledně organizace svatby.

2. Vyberte si datum mimo sezónu

Jednou z prvních věcí, které byste měli vyřešit, je datum svatby. Pokud se rozhodnete vzít mimo svatební sezónu, budete mít větší výběr míst a také ceny budou nižší.

„Mimo sezónu“ nemusí znamenat pouze na podzim nebo v zimě, klidně můžete mít svatbu i v létě, stačí, když vyberete den uprostřed týdne, a nikoliv typickou sobotu nebo pátek, kdy se koná nejvíce svateb.

3. Naplánujte si rozpočet

Možná máte na svatbu připravených 100 000 Kč, či jen 80 000 Kč anebo jen 50 000 Kč. Na tom, jak velký je váš celkový rozpočet, až tak nezáleží. Důležité je, kolik jste ochotni zaplatit za jednotlivé položky.

Největší částku byste si měli vyhradit na místo a občerstvení, ušetřit se zase dá na svatební výzdobě. Když si určíte, kolik za které položky můžete utratit, bude se vám snadněji rozhodovat při plánování.

4. Omezte počet hostů

Druhým krokem při plánování svatby obvykle bývá vytvoření seznamu hostů. To, že máte omezený rozpočet, ještě neznamená, že můžete pozvat jen rodinu. Vytvořte si seznam lidí, které byste opravdu chtěli mít na svatbě bez ohledu na to, jaký máte rozpočet.

Pak zjistěte, kolik by stálo občerstvení pro tento počet lidí na více místech, a pokud se vám to bude zdát stále hodně, začněte z tohoto seznamu vyškrtávat lidí, dokud se nedostanete na vyhovující cenu.

5. Najděte si skromnější prostor

Největší položkou v rozpočtu obvykle bývá lokalita a občerstvení, které často poskytují přímo na místě. Nemusíte se brát na dvoře své babičky ani v polorozpadlém kulturním domě v přilehlé vesnici. Pěkné místa na svatbu najdete i za rozumnou cenu. Možností je několik. Můžete mít svatbu v restauraci či v nějakém levnějším penzionu, kde máte hned zajištěno i jídlo, nebo si pronajmout nějaké prostory a zajistit catering zvlášť.

Než definitivně potvrdíte datum svatby, zjistěte si pro jistotu, jaký je cenový rozdíl v pronájmu prostor během a mimo sezónu. V některých zařízeních totiž může být cena stejná během celého roku a ve všechny dny v týdnu.

6. Omezte množství jídla a pití

Jak jsem zmiňovala, občerstvení tvoří velkou položku v rozpočtu. Cenu jídla je možné snížit poměrně jednoduše.

- Namísto celého menu mějte jen švédské stoly a omezte počet koláčů a poproste rodinu, aby přinesla nějaké občerstvení, nebo si jej můžete připravit i sami.
- Předplaťte jen určitý počet nápojů, například přípitek, minerálku a víno, a vše ostatní si mohou hosté koupit u baru.
- Požádejte kamarády, aby přišli později, a pro ně bude přichystané jídlo a občerstvení až po oficiální večeři.

Možností je opravdu hodně, zkuste se jen zamyslet, co by vám vyhovovalo nejvíce.

7. Zelené kytice

Pokud trváte na živých květech, poproste květináře, aby do kytic přidali více zeleně – různé doplňkové zelené rostlinky vypadají výborně, dodají svatební kytici objem a co je hlavní, stojí mnohem méně než květiny.

8. Vyrobte si dekorace sami

Krásnou svatební výzdobu si můžete i vlastnoručně vyrobit. Existuje množství návodů, jak vyrobit krásné květiny či atraktivní vypadající pom-pomy z papíru nebo ubrousků. Místo váz použijte sklenice, které můžete ozdobit krajkou, třpytkami nebo natřít barvou a jako svícny můžete použít vinné lahve – natřené například zlatou barvou vypadají opravdu krásně.

Vyrobit zvládnete určitě i originální jmenovky pro hosty. Do vyrábění můžete zapojit celou rodinu nebo poproste o pomoc kamarádky.

Zaujaly vás DIY dekorace? Inspirujte se:


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)