Kategórie

10 kroků k nalezení vašeho svatebního fotografa

Na rozdíl od ostatních dodavatelů na svatbě jako jsou DJ, kapela, catering, či výzdoba, je fotograf osoba, jejíž výsledek nemůžete dopředu ochutnat, ani si nijak odzkoušet.

Samozřejmě, můžete si načíst reference a prohlédnout fotografie, které daný fotograf zachytil, ale konkrétní výstup získáte až po dni D. Je tedy třeba se na výběr fotografa připravit a získat tak toho pravého pro vás. Přinášíme vám 10 kroků, jak na to.

1. Vyberte si styl

Dříve, než se začnete prohrabávat kvantem svatebních fotografů, je důležité si říci, jaký styl fotografování a fotografií upřednostňujete. Jde vám o zdokumentování vašeho dne do fotografického příběhu a jeho zachycení od probuzení až do časného rána, případně vám záleží na portrétech a výstavních fotografiích nebo je pro vás to pravé umělecké zachycení vašeho velkého dne?

Rozhodně je důležité určit si dopředu, o jaké fotografie a jejich styl máte zájem, a tím směrem váš výběr fotografa orientovat. Většina fotografů nabízí kombinaci portrétního focení s uměleckými prvky a zároveň dokumentární zachycení celého svatebního dne. V případě, že upřednostňujete něco neobvyklého, dejte si záležet na tom, aby podobné ztvárnění bylo pro vašeho fotografa obvyklým.

2. Udělejte si domácí práci

Přečtěte si aktuální recenze novomanželů ve svém okolí, resp. okolí místa konání vaší svatby, podívejte se na jejich fotografie. Následně projděte webové stránky daných fotografů a získejte představu o jejich práci, spolupráci se snoubenci a ověřte si zpětnou vazbu. Odpovídá fotograf na vaše otázky, má snahu vám je zodpovědět a je vám sympatický? Toto vše musíte při vašem výběru zohlednit.

3. Začněte komunikovat

Poté, co jste zjistila, že je vám některý z fotografů sympatický, odpovídá na vaše otázky, má dobré recenze a líbí se vám jeho díla, je čas na společné setkání. Projděte si s fotografem volné termíny, řekněte mu, co se vám líbí, co byste chtěla, a sledujte jeho reakce. Velmi důležité je, abyste si byli navzájem sympatičtí a abyste se cítila uvolněně.

4. Prohlédněte si několik úplných svatebních alb

Nezakládejte své rozhodnutí výlučně na tom, co vidíte v galerii nebo albu daného fotografa. Vyžádejte si nějaké celé svatební album, která fotograf nafotil v poslední době, a všímejte si všeho, co zachytil. Zaměřte se na svatby v podobném prostředí, jaké plánujete vy, a všímejte si, jaká atmosféra a pocit z fotografií vycházejí. Líbí se vám?

5. Prohlédněte si fotografie ještě jednou a porovnejte je s tím, co chcete

Při procházení alba se soustřeďte na to, co chcete rozhodně zachytit i vy. Udělal to fotograf dobře? Jste s jeho ztvárněním a prací spokojeni? Využíval při focení práci se světlem, krásy daného prostředí a prostoru, působí fotografie přirozeně nebo příliš strojeně, jsou detailní, jsou mezi fotografiemi i momentky? Všímejte si tohoto a ještě mnohem více.

6. Ujistěte se, že se budete cítit příjemně

Nepodceňujte důležitost sympatií a pocitů při focení. Pokud se jednou před fotografem stydíte a necítíte se dobře, bude to vidět i na vašich fotografiích, i když bude fotograf špička ve svém oboru. Vsaďte na společné vnímání fotografií a zachycení momentů. Vždyť fotograf je umělec a také neudělá fotografii, na níž vám s manželem vymění nohy jen pro to, že to tak chcete vy. On se pod fotografie podepisuje, vy jdete s kůží na trh. Musíte si proto dokonale rozumět.

7. Konkrétní fotograf

Zejména u větších studií bývá k dispozici hned několik fotografů. Zamluvte si konkrétního, s kterým jste celou mašinérii absolvovala, a trvejte na jeho přítomnosti na vaší svatbě. V případě dispozice většího rozpočtu zvažte nasmlouvaných dvou fotografů, kteří se doplňují, případně fotografa a kameramana jako týmu.

8. Porovnejte si nabídku

Zjistěte, co všechno máte v ceně a za co je třeba si připlatit. Zajímejte se zejména o časy, ve kterých vás fotograf bude fotit, a počet fotografií, které udělá. Co všechno vám v rámci ceny dodá a jakým způsobem? Chcete kromě svatebního dne nafotit i rande, případně save the date? Zjistěte, zda to budete muset platit extra, nebo můžete na další focení dostat i nějakou slevu.

9. Vyřešte smluvní vztah

V první řadě je třeba říci, že fotograf vlastní práva na vaše fotografie, a tudíž je může použít i pro propagační účely. Zároveň platí, že vy nemůžete zveřejňovat fotografie jen tak, kde se vám líbí, a zároveň musíte vždy uvádět jméno fotografa, resp. používat fotografie s vodotiskem.

Kromě toho však smluvní vztah omezuje i nepříjemné situace, jako je odstoupení od smlouvy, nedodržení sjednaných podmínek a podobně. Smlouvu chrání jak vás, tak i fotografa. To, zda ji budete vyžadovat, je jen na vás, ale každé korektní studio by se smluvním zajištěním vztahu nemělo mít žádný problém.

10. Informujte se o postprodukci

Zjistěte, jak dlouho potrvá, než vám fotograf dodá fotografie. Na jakých nosičích budou umístěny a kolik fotografií bude fotograf retušovat. Pokud již máte odpověď na všechny otázky a jste spokojeni, našla jste toho pravého fotografa pro vás 😊.