Změna rodného listu dítěte po svatbě ?

23. čvc 2016260

Prosím je tu někdo kdo se vdával s dítětem? Matrikářka mně sdělila ,že se po svatbě musí změnit příjmení matky v rodném listu ,tudíž vystavit nový. Je to podle nějakého zákona? Mě se to zdá nelogické, rodný list by měl být snad jen jeden a v době narození dcery jsem se jmenovala jménem za svobodna a dcera má v rodném listu příjmení po otci .

 • @amelie64
  Je to běžná praxe. Hlavní důvod je ten, že při obřadu podepíšete, že jste se domluvili, že vaše společné děti se budou jmenovat tak a tak. A protože se to vztahuje na všechny děti, tak i na ty, co se narodili před uzavřením manželství. To, že se náhodou příjmení dítěte nezmění, na tom nic nezmění.

  Navíc můžeš ocenit, že v rodném listu Tvého dítěte budeš mít aktuální příjmení a bude snazší případné dokazování, že Tvé dítě je skutečně Tvým dítětem, když už se v občance děti neuvádějí.

  PS: Rodných listů můžeš mít kolik chceš, respektive tolik, na kolik máš peníze 😉

 • No ano ,to bych pochopila v případě ,že by se dcera jmenovala po mně. Ale když je RL už po otci tak to nechápu. To by se RL taky mohl měnit pokaždé když se matka znovu provdá nebo mě to postrádá logiku.
  Důvod dokazování mi nepřijde zásadní, co když má matka děti a každé se jmenuje jinak a ona taky

 • nevíte někdo podle jakého je to zákona, nemůžu to nikde najít

 • Sponzor fóra
 • jo me to taky matrikarka nedokazala vysevetlit, rekla jsem ji ze ej mi jedno ze ma syn v RL muzovo prijmeni a ja tam mam za svobodna... pry se to zmenit musi, taky mi to prijde nelogicke, protoze se narodil kdyz jsme sezdani nebyli

 • no právě ,že je to rodný list a ten by měl obsahovat údaje v den narození ,přeci se nemůže měnit podle toho kdy se matka vdá nebo rozvede či co. To postrádá logiku

 • @amelie64  a když se dítě narodí a pak ho někdo adoptuje tak co? Samozřejmě, že je to "měnitelný" doklad... samozřejmě, tohle je jiný případ, rodiče jsou stejní, příjmení dítěte je stejné... ale tvrdit, že by RL měl být neměnný je přeci hloupost.

 • Mým dětem taky budou rodné listy upravovat a to že v kolonce matky bude uvedeno Eva Kasparová roz. mé příjmení za svobodna. Není to povinné, záleží na každém, ale mě osobně to přijde lepší když v rodném listě budu uvedena novým příjmením a za ním mé příjmení za svobodna. Protože tento údaj má dítě v rodném listě i když se narodí až po svatbě.
  Můžete a nemusíte to měnit.

 • @kajovaevicka  nam jde spis o to , jestli je to povinne - protoze jestli neni, pro me je to zbytečné obihani uradu s papirem

 • tak samozřejmě adopce je mimořádná situace, ale proč běhat po úřadech když to není nutné . Tohle mi hlava nebere, přeci se nebude měnit rodný list dítěte podle toho jak se jeho matka bude vdávat. Pokud je to dobrovolný tak ok ,pokud ne je to blbost a potom by se rodný list neměl jmenovat RL

 • @eldrag  Novomanželé nic po úřadech neobíhají. Vyřizují si to matriční úřady mezi sebou. Rodiče si jen vyzvednou nový rodný list na poště.

  @amelie64  Pokud se matka rozvede a vezme si někoho jiného, tak se nic nemění. (Respektive mohou si to rodiče oběhnout sami.) Tenhle případ se týká jen toho, pokud si bere matka otce svého dítěte.

  Našla jsem, že podobná diskuse tu již byla: http://www.beremese.cz/forum/zivot-po-svatbe/je-nutne-vymenit-rl-ditete-kvuli-zmene-prijmeni-matky/

 • Nás se nikdo neptal,proste jsme při obřadu RL dcery odevzdali a udělali nám nový.Postrádá to logiku,ale je to tak.

 • @l_a_u  děkuji za odkaz

  no tak jako dobrovolné ano ,ale stejně si myslím ,že by se s RL nemělo hýbat, prostě by to neměl být "měnitelný doklad" .Vždy se pořizovala pouze kopie , třeba při ztrátě nebo výměna samozřejmě při změně jména ,ale toho komu RL patří.

 • Rodný list se měnit nemusí. Ptala jsem se na to na matrice, když jsme byli sepisovat papíry pro církevní sňatek, beru si nastávajícího příjmení a paní matrikářka nám sdělila, že je to na nás, jestli změníme rodný list nebo ne, ale že je to lepší změnit. Nicméně nám taky sdělila, že tím, že máme sňatek v jiné obci s rozšířenou působností než se malá narodila, musíme si rodný list vyřídit sami v místě narození.

 • @amelie64  nechápu argumentaci, proč by se nemělo s RL hýbat, pokud jediné, co se v něm mění, je aktuální matrikový údaj o příjmení matky. Zejména pro situace, kdy to je jediný doklad dítěte je naopak rozumné, že tam je možnost (ne povinnost) to mít aktuální.

  Miochodem, jeden můj známý byl zhruba v deseti letech osvojen novým otcem, změnili mu příjmení, a tak má nový RL s uvedením nového přímení a "rozený xxx" 😃

 • @amelie64  Ona to není kopie, je to druhopis. A dovolila bych si tvrdit, že pokud si zažádáš o druhopis svého rodného listu, tak určitě nebude vypadat tak, jako ten původní. Třeba už jen proto, že se změnily tiskopisy.
  (To jen tak na okraj...)

 • Sponzor fóra
 • To je asi nejaka novinka menit jmeno v RL po snatku. Moje mamka se podruhe vdavala a nic mi v RL nemenili. Jak jsem byla na stredni v roce 2005 ( to uz byla rozvedena podruhe) mi RL omylem vyhodila (velky uklid 😃), takze mam vystaveny novy. A je tam mamcine prijmeni, co mela, kdyz jsem se narodila+rodne.

 • @snahnah  no však to nemá žádnou logiku, přesně tak měnit RL přesně podle toho jak se matka rozvádí a vdává. Důležité je rodné příjmení matky za svobodna.
  @l_a_u  tak moje maminka má kopii RL ,je pravda ,že je to už pár let a vypadá úplně stejně . Ale dnes se mění vše tak rychle ,že "chápu" ,že nebude vypadat stejně. Občanku jsem si letos nechala dělat novou a už se zase bude měnit jejich vzhled.
  Rodný list by měl obsahovat údaje v době narození dítěte a také datum z toho období. Pokud neobsahuje žádnou chybu nevidím jediný důvod ho měnit a ještě tvrdit ,že je to "měnitelný" doklad ,pouze snad pokud by dítě nemělo jméno po otci na kterém se dohodnou při uzavření manželství

 • Je to novinka, ale je to tak. Vdávala jsem se s dítětem a po uzavření sňatku byl synovi vystaven nový rodný list...ale byla to rychlovka a nebyla s tím žádná práce. Původní rodný list syna jsem předala paní matrikářce a ta jej zaslala na příslušný městský úřad. Nový rodný list nám byl zaslán poštou.

 • Ale vtipný je,když ja mam ještě dvě děti z prvního manželství,tak bych mela nechat změnit RL i jim ne???????

 • O tomto slysim poprve..ale pochopila bych, ze se RL meni jen v pripade, ze se berou rodice ditete. Pokud bych mela dite z prvniho manzelstvi, tak mi to pripada jako blbost.. Sestra se vdavala pred deseti lety, mela syna jiz z prvniho a nic mu po snatku nemenili..

 • @pajuska09  Však jsem psala, že se to dělá jen tehdy, pokud si maminka bere tatínka.

  Když si maminka bere úplně někoho jiného, tak se to nedělá.

 • @l_a_u  jojo, jen ze ostatni to tak moc resi.. Me pani na matrice take rekla, ze kdyz mame spolecne dite, tak mame prinest jeho RL, tak uz aspon vim proc 🙂

 • Mě na matrice dala paní listy, že kdybych chtěla změnit příjmení na RL - máme dvě děti za svobodna
  ale rozhodně mi neříkala, že je to povinnost.. že je to jen na mě, zda tam chci mít příjmení za svobodna a nebo stejné jako mají děti a manžel... takže si myslím, že je to jen na vás jak se rozhodnete...
  já teda měnit budu... ale je to jen mé rozhodnutí a nikdo mi nic nepřikazoval nebo se oháněl zákonem...

 • mně to nikdo nenabízel. Po svatbě jsme rodné listy vůbec neměnili. Až moje syny manžel adoptoval a přijali jeho příjmení, došlo ke změně rodného listu.

 • @amelie64  myslím, že to není povinné, nás se jen ptala zda budeme měnit dětem RL, jak chceme, tak je vyměníme, ať to máme všichni stejné 😉

 • My jsme tehdy pred svatbou meli donesti rodny list syna.Po svatbe nam je vratili a syn ma na RL moje jmeno a za carkou jak jsem se jmenovala za svobodna. Nevim,jestli je to povinne, ja se ridila tim, co nam rekla pani na matrice.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat