Svatba - děti, jenže já si musím na dítě našetřit

Zobraz úvodní příspěvek
Možná je to na úkor toho že mám dobrou práci ale bohužel kdybych chtěla mít děti musím si na ně než pújdu na amteřskou ušetřit. Vydělávám víc jak manžel a představa že příjdeme měsíčně o 20 000 je strašná. Máme hypotéku tak to není legrace. Po svatbě se začalo mluvit tak nějak i o dětech ,máme na to oba už věk ( 30 a 31) jenže není to tak jednoduché. Bohužel než se vůbec začneme snažit musím našetřit aby se po dobu co budu na mateřské mělo z čeho brát na hypotéku a stejně nepřipdadá v úvahu že bych šla na 3 roky. Řešíte taky něco podobného nebo prostě máte tak šikovné manžele co vás uživí.
Odpovědět
@kokoska321 Vystihla jsi úplně perfektně, co jsem tím vším myslela a jen to nedokázala správně říct! :-)
Odpovědět
hehe... no pravdu mají samozřejmě svým způsobem oba "tábory"... nicméně pokud se podívám kolem sebe, bohužel realita je taková, že spousta lidí nemá nějak slušný příjmy (a tím pádem i našetřenou částku) i do dost vysokýho věku.... a pak je celkem asi blbý čekat, kdy to bude lepší. taky když má někdo i hodně našetřeno, beztak když se něco stane (nemocný dítě atd), nemusí stačit ani ta rezerva... a člověk co šetřil najednou "brečí" jako ty, co si nepřipravili dopředu půl milijóna na účet. prostě je to případ od případu. moc bych si přála, aby každej moh primárně spolíhat jen na sebe (viz kacenkakaca), a vůbec ani nedomejšlet, že kdyby bylo nejhůř (třeba bych nemohla splácet hypotéku nebo nájem nebo cosi), tak pudu k rodičům jedněm nebo druhejm. jenže to prostě není reálný. 2 třetiny lidí nedosáhnou ani na průměrnej plat. a co se týče celejch rodin, bude to číslo ještě horší. tedy, úplnou jistotu člověk nemůže mít nikdo, a to ani s rezervou nebo velkým platem partnera nebo velkejma příspěvkama. beztak se nakonec každej musí nějakým způsobem věřit nebo doufat, že se opravdu něco megáln ěnevysere. protože se vysrat může cokoliv a kdykoliv a v jakýmkoliv rozmezí. třeba dost reálně může přijít třetí světová, nebo jiná sračka...... no a tak si velice zodpovědně to dítě radši nepořídm ne? aby nemuselo trpět............. kdyby takle uvažovali všichni, nikdo si nikdy děti nepořídí, ze strachu, že na ně nebude vždycky mít dostatečný prostředky. a kdyby takle uvažovali všichnni, dávno lidi vymřou, což se teda pomalu v případě evropy děje. takže vůbec neobhajobu vychházet tak tak a snažit se o děcko. je to blbost, samozřejmě. ale druhej extrém taky není cesta.... respektive, pro někoho asi jo, tím líp, přeju to dotyčnejm, ale bohužel ani já ani spousta jinejch lidí to tak nikdy vidět nebudou, už kvůli tomu, že viděj svou situaci, která je a pravděpodobně i dalších hodně let bude jiná, než ten sen moct uživit hypotéku a všecky nutný výdaje vč. započítanejch těch na potenciální dítě jen z jednoho platu, a to toho menšího:D to j eprostě........strašně krásný, ale v mnoha případech neproveditelný.
Odpovědět
@ttm Právě, že vím, co jsi myslela :) Taky jsem neobsáhla vše.. ale snažila jsem se :-D
Odpovědět
Taky podle mě záleží na délce takového šetření. Šetřit dva tři roky na dítě, to nevím nevím. Pak by s holka ani nemusela dočkat. Myslím, že když žena hodně touží po miminku, že jí tak i tělo dává najevo, že je ideální čas...Neříkám rodit v situaci, kdy nemám bydlení a nějaké slušné zaměstnání...
Odpovědět
a jinak si velice nafoukaně myslim, že mám daleko větší smysl pro zodpovědnost, než spousta jinejch rodičů, který svým každodenním chování posíraj charakter svejch dětí a neuměj je vychovávat. ale hlavně, že si hrajou s tabletem už v 1,5 letech. netvrdim, že mezitím je přímá souvislost, ale já to prostě vidim u mnoha známejch. prachy by tam byly...rezervy taky...........a k tomu vymatlanej mozek, když si neuvědomujou, že se z velký části vychovává příkladem, a když prostě vychovávaj nedůsledně, a pak se divěj, že z dětí rostou egocentrický, bezohledný a rozmazlený fracci, protože prostě ten dvouletej uzlík "je nezvladatelnej a jen si to zkus".... tak to je pak taky celkem smutný... no ale to sme od financí jinde. jen, až budu třeba v tý situaci, že si pořídim s mužem dítě jakožto nezaměstnaná, začne mě nějaká konkrétní osoba poučovat, že sem blbá a bezohledná, když zrovna oné osoby malý dítě má zvesela "hysteráky" 10x za den, aniž by bylo narušený, neumí ve 2 a čtvrt letech mluvit, je závislý na dudlíku a na plínách a dokáže ho zklidnit jen tablet......... joo jako to mluvení a tak, dejme tomu. tam to úplně vždycky o výchově atd není, ale mlátit svýho tátu v 1,5 letech už tak v pohodě asi není. bohužel, velmi reálnej a konkrétní příklad z mýho okolí. to samý dítě dostává ke akždejm narozeninkám a svátečkům 5 novejch hraček, s kterejma si stejně neumí hrát a znudně bloumá po pokoji. tak myslim, že jestli dojde na nějaký poučování ze strany týhle rodinky, asi se neznám:D
Odpovědět
Profilova fotka
@fijonceee no jasne....jak to ma treba kacenkakaca to je spís výjimka...ale proste poridit si dite, kdyz nema zenska ani muz poradne a realitivne jiste zamestnani, bydli nekde v podnajmu v garsonce a maji spoustu dluhu...to je podle me proste silenost.... ja mam teda oproti celorep. prumeru plat relativne o dost vyssi, ale zase z neho platim sama hypoteku a naklady na celej byt 3+1 v Praze (mesicne kolem 14tis) a to zrovna neni malo....neco usetrim, ale ze by me mesicne zbyla desitka to ani omylem :-) az bude partner bydlet normalne u mne (kvuli praci jen vikendy) tak ho na hypoteku dopisu a placeni si podelime...ale zatim nechci a nepotrebuju....takze neco na uctech mam, ale rozhodne to nejsou desetitisice co statisice...ale zase VIM ze tohle zamestnani mam jisty a ze az budu tehotna tak budu-li chtit budu si moct castecne privydelavat (sef rikal ze se to pak nejak udela :-))...nicmene stejne jeste uvidime, az jakou bude mit pritel praci a jak stabilni...teprve pak bych se odvazila do ditete jit :-) jasne, bude mi uz tak 32 let, ale nedá se nic dělat :-) tohle mě fakt netrápí...aspoň jsem se už dostatečně vybouřila v mládí :-D
Odpovědět
@kokoska321 Myslím, že se shodnem, že tu většina nemluví o luxusu a o značkovém oblečení. Máme málé miminko a co šlo, nakoupila jsem v bazárku...i tak peníze lítají. Bohužel není pravda, že se "to vždy zvládne". Pouze nemáš ve svém okolí nikoho, kdo se dostal do té pozice, že to nezvládl...
Odpovědět
Jasně holky, že je šílenost mít dluhy a pořídit si kupu dětí...nebo být na děti sama.. Právě, že znám spoustu případů, kde vidím, že s málem se dá vyjít. Takže to jde, ale chce to i podporu okolí..
Odpovědět
@kokoska321 priznam se, ze stale nerozumim, proc se tu dava do souvislosti tvorba rezerv a znackove obleceni a tablety. Muze mi to prosim nekdo objasnit? Ja neznam nikoho, kdo by byl financne zodpovedny a utracel za tablety a znackove obleceni. Dokonce znam jen minimum lidi z velmi zaopatrenych rodin, kteri by si nezacali jako nactileti vydelavat. Uprimne mam z okoli spis pocit, ze ty tablety a predrazene obleceni kupuji ti, co s penezi nehospodari a ziji od vyplaty k vyplate bez rezerv.
Odpovědět
@kacenkakaca Já jsem nenavazovala na rezervy. Ale spíš, že dnes máme všichni pocit, že musíme dát dětem vše, aby byli šťastné.. Ale do toho nás tlačí spíše doba. Paradoxně co znám z okolí, tak čím méně hraček dítě má, tím více si s nimi hraje... Rezervy jsou relativní pojem.. Co je dostatečná rezerva na dítě? Ano, zdárně hospodařit se dá i s málem.. ale jasně, že do začátku je dobré mít něco našetřeno. Já budu u rodičů jezdit s kočárkem, ve kterém jsem se vozila já jako miminko. Pro mě je to retro, ať si každý říká co chce :)
Odpovědět
@kokoska321 jako optimalni rezerva se pocita obvykle 6 plnych vyplat (obou rodicu)
Odpovědět
Profilova fotka
@kokoska321 ja nemyslim ze jde az o materiální věci jako oblečení, hračky, elektronika...ale treba ja bych svymu diteti chtela hlavne doprat ve smyslu slova, sportovni/umelecky krouzky, lyzovani, skola v prirode, tematicky/jazykovy tabory...rada bych s nim podnikala vylety, chodila do ZOO, na ruzny detsky akce na hradech a zamcich atp...a to proste stoji dost penez co si budem povidat..moje nocni mura je, ze by cely dny vysedavalo u TV/PC :-/
Odpovědět
Článek se načítá
@kacenkakaca pokud bylo naráženo na mě, tak to znovu upřesním....mně vůbec nejde o to, na co rodiče maj (tablet, hračky, značkový věci..cokoliv), a že to dítěti poříděj verzus nepoříděj...a už vůbec o rezervy, ty jsou samozřejmě nutný, pokud lidi maj z čeho je tvořit:D a bohužel je pravda, že mnozí neuměj hospodařit s málem a kvůli kravinám se zadlužej...(toť k "...stale nerozumim, proc se tu dava do souvislosti tvorba rezerv a znackove obleceni a tablety"). dávala sem příklad toho, jak některý lidi považujou za zodpovědnost vůči dítěti to, že mu právě můžou dopřát, co budou chtít... ale jsou nezodpovědný ve výchově atd, což je pro to dítě mnohem mnohem důležitější..:) ale jinak je dost zajímavý sledovat, jak má tohle každej jinak. a asi "naštěstí", že je část z lidí tak odvážná, že si opravdu risknou pořídit dítě, i když nemaj šestinásobný platový rezervy, pořešený bydlení atd. protože jinak vymíráme mnohem rychlejc...((:
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 letech
Taky jsem něco podobého řešila, my s přítelem jsme nechtěli žít v takové finanční nejistotě a odstěhovali se na rok do ciziny. Přesně na toto téma jsem sepsala článek, jak si za vlastní pořídit bydlení a nežít od výplaty k výplatě http://vymysleno.cz/jak-nasetrit-na-byt/
Odpovědět
@adelita11 Ten článek je v některých směrech velmi zavádějící, protože tam nejsou uváděny všechny faktory. Třeba by mě zajímal zdroj vašich průměrných čistých příjmů. Zdroj cen nájmů a potravin. Na takový mzdový průměr totiž nedosáhne většinou ani polovina lidí, proto je lepší použít spíš medián. Přímo v Kanadě jsme rok žili a pracovali. Rozhodně nelze počítat na začátku bez kanadské zkušenosti s takovou výší výdělku. Vlastně ani nelze počítat s tím, že budete pracovat hned od příjezdu, pokud nemáte všechno domluvené již z ČR a perfektní angličtinu a odborné znalosti s praxí. Partner si vydělával zhruba polovinu, co v článku uvádíte a to ještě k tomu v IT, kde pracoval pro velké město. Navíc něco stojí životní náklady, v případě Kanady i víza, letenky apod. to vše je nutno zahrnout. Čistý výdělek by se pak markantně lišil.
Odpovědět
@jollyrodent My jsme sice měli čistý výdělek nižší, ale v porovnání s českými platy to byl pořád nadprůměr Práci jsme měli domluvenou už z Česka a dobře anglicky jsme taky uměli (bez jazykových znalostí bysme si netroufli vycestovat, ale potkali jsme i takové lidi, ale pro ně to tam bylo mnohem těžší shánět práci). Náklady na bydlení a stravu jsou v těchto zemích sice vyšší, ale ne v takovém nepoměru jak v česku (tzn. člověk z platu ušetří mnohem víc peněz než v česku)
Odpovědět
Určitě to chce mít nějaký finanční plán :-) Jako to, že je někdo věřící, dělá za minimální mzdu a nechá to na pánubohu... za mě jde spíš s nataženou rukou na socku a žije v podnájmu... Finančně gramotní lidi si vezmou tužku a papír a vypočítají si to... Pokud do toho někdo jde po hlavě s tím, že "ono to nějak dopadne", za mě to není dobře... Pak se buď finančně zadaří a nebo je někdo dotuje... Ale samozřejmě je to každého věc :-)
Odpovědět
@mikinkacs Ano, souhlasím, myslím, že peníze jsou důležité zvažovat při plánování dítěte. Chci se zeptat, jak jste to myslela s tím podnájmem..?
Odpovědět
@monepone Tak pokud lidi nemají majetek a mají hodně dětí, tak jim sociálka dá všechny možné příspěvky na bydlení a tak. Takže pokud má někdo "holej zadek", tak moc počítat nemusí...
Odpovědět
@mikinkacs To dá, ale ne vždycky na to dosáhnou, a pak musí děti dát např. do děcáku...ANo, to je smutné...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
@adelita11 tak ono existuje i pojištění proti neschopnosti splácet, úrazu nebo ztráty zaměstnání při hypotéce. Takže to, že onemocním, ještě neznamená, že mi hned zabaví byt a přijdu o něj. Nehledě na to, že pokud se nějaká špatná situace vyvrbí, je vždy nutné kontaktovat banku. Naprostá většina bank to pak řeší třeba pozastavením splátek, změnou atd. Taky jde byt prodat a nastěhovat se do menšího, levnějšího. Prostě ty katastrofický scénáře mi přijdou až moc. Taky další možností je, odstěhovat se do levného kraje, tam pořídit bydlení a za prací dojíždět. Mnoho zaměstnavatelů je ochotno přistoupit na páteční homeoffice (samozřejmě záleží na typu pozice, ale doba koronavirová nám ukázala, že to u 70% případů pozic lze pracovat na dálku), takže pak by člověk 4 dny dojížděl a 3 dny byl doma.. ale jinak práce v zahraničí je super zkušenost, já jsem za ní moc ráda. Krom peněz je to i takové velké dodání sebevědomí, že člověk se zvládne prosadit i v cizím prostředí.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?