Pražské bydlení - novomanželé

Ahoj holky, s nastávajícím spolu bydlíme v nájmu na pražském sídlišti v 3+1. My dva obýváme jeden pokoj, v ostatních pokojích jsou další dva lidi - ségra nastavájícího a kamarád nastávajícího. Oběma nám je okolo 30 let. Děti nechceme, takže to nás netlačí. Ale já bych chtěla, abychom měli více soukromí, prostoru a vůbec. Takže jsem začala zvažovat možnosti společného samostatného bydlení. Oba dva pracujeme v centru, mně začíná pracovní doba od 7:00. Nastávající to má pružnější, do devítí musí být v kanceláři. Naše platy nedosahují pražský průměr. Byt nám vyhovuje, rozložení nájmu na čtyri lidi je prostě parádní. Jenže to nejde věčně. Kolikrát mi dochází nervy, protože si přijde, jak když máme adoptované dvě dospělé děti, které nejsou schopné koupit toaleťák a vynášet odpadkové koše. Uklízet bordel po někom v kuchyni je taky na nerv. První možnost: Zůstat v nájemním bydlení. Ale až se odstěhují spolubydlící, tak všechno potáhneme sami. Rychlým propočtem jsem zjistila, že by nám měsíčně zbývalo 10 000,-. Což mi přijde hrozně málo, navíc se všechno zdražuje, zejména potraviny, takže z rezervy se bude ukrajovat. Jednou za rok oba koupit litačku za 3700,-, povinné ručení na auto, další nenadále výdaje. narozeniny, svátky, Vánoce. Přijde mi to z ruky do huby. Druhá možnost: Koupit pozemek, pořídit vlastní bydlení. Hodně se mi líbí alternativní způsoby bydlení. Třeba v těch námořních kontejnerech, modulové domky a různé takové věci. Bylo by pro mě přijatelné třeba 10-15 let platit v podstatě hodnotu toho nájmu a tím si zajistit ještě v produktivním věku to, abychom nebyli až do důchodu svázani hypotékou a mohli si třeba po té čtyřicítce více šetřit, plnit si sny apod. Ale opět v Praze všechno šíleně drahé a hypotéka by byla potřeba na 3-5 mega. Ano, koukala jsem na mimopražské pozemky a různé varianty, ale ceny jsou tam obdobné. Navíc dojíždění na 7:00 je prostě zabijacký. Jak bydlíte vy? Napadá vás jiná možnost, jak bydlet dobře a levně? PS:Pochazíme z chudých poměrů, od rodičů nedostaneme ani prd. Ani po nich nic nechceme. Sami máme ušetřené jen minimum.
Odpovědět
Zkuste se podívat třeba na pozemky dál od Prahy v blízkosti železnice. Dojíždění do práce na prd bude, já bych do toho nešla, ale dělají to tak spousty lidí... Pokud byste měli příjezd na Hlavák nebo Smíchov, třeba by se to dalo.
Odpovědět
@ellux no právě obzvlášť na tu sedmou. Zase na druhou stranu taky je fakt, že z některých částí Prahy se do centra dojíždí 45-60 minut. Dívala jsem se i po pozemcích na chatu, vhodnou pro celoroční bydlení nebo po domu k demolici s pozemkem. Tak jestli někoho napadne další jiná alternativa.
Odpovědět
@muslongissimuss No, zrovna já to mám MHD z domova do práce po Praze 50 minut... :-D U zbořeniny zaplatíte hrozné peníze za demolici a odvoz suti, na to bacha... :-S
Odpovědět
Profilova fotka
Napadají mě ještě minimálně 2 alternativy, ale neříkám, že jsou nějak lepší, než ty, co jsi psala ty: 1) Najít si na pronájem menší byt, pokud byste neměli spolubydlící, je 3+1 pro pár (v Praze) těžký nadstandard. Zkuste se porozhlédnout třeba po nějakém menším 2kk nebo 1+1 a možná by bylo takové bydlení dostupnější a umožnilo vám si odkládat trochu víc, než kolik jsi uvedla. 2) Jít úplně pryč z Prahy - ty ceny nemovitostí jsou prostě totálně jinde (ještě Brno je celkem drahé, ale všude jinde je mnohem, mnohem levněji). Obzvlášť pokud děláte třeba někde, kde jsou tabulkové platy, tj. všude stejné, tak byste ve výsledku mohli též vyjít i o dost lépe. Ale samozřejmě to je už velký krok do neznáma - chce to si předem zjistit možnosti nové práce a podobně. Pozemky, obzvlášť u vlaku, v jakékoliv dojezdové vzdálenosti do Prahy, jsou drahé astronomicky.
Odpovědět
Jestli dosáhnete na hypotéku, pořídila bych si vlastní byt v Praze. Sami řešíme podobnou situaci, ačkoli máme vlastní byt v Praze, až se rozrosteme, 2kk nám stačit nebude. Původní plán byl domek za Prahou, nicméně jsme od toho ustoupili z následujících důvodů: 1. dojíždění - sice přes Prahu můžeš jezdit klidně hodinu, ale nejsi odkázaná na jeden vlak (bus), většinou je alternativa 2. údržba + režijní náklady - náklady na vlastní dům jsou daleko větší než bytu (u bytu neřešíš omítku, plot... to jde z fondu oprav) 3. dostupnost - když seženete pozemek za slušné peníze, nejspíš to bude v nějakém satelitním městečku bez jakéhokoli zázemí (obchody, lékař, školy, školky), budete odkázaní na auto, co když vypoví službu? 4. výše hypotéky - až (jestli) půjdeš na mateřskou a příjmy ještě klesnou, bude partner schopný ufinancovat dům z jednoho platu?
Odpovědět
@drabik ad 1) jasně, to jsme taky uvažovali, pronájem menšího bytu. Tady za 3+1 je to luxusní cena a se vším všudy platíme okolo 18k měsíčně. 1+1 nechceme, protože že to je v podstatě obdoba bydlení v jedné místnosti, tak jako to máme teď. Potřebujeme oddělenou ložnici, abychom se hlavně v noci a ráno vzájemně nerušili. Zatím to zvládáme, ale bydlíme takhle "jen" dva roky. Doživotí takhle nedáme. Takže ideálně 2kk nebo 2+1, ale tam jsme plus na stejném nájmu jako za tenhle 3+1. Až zmizí tihle dva, nájem se o něco poníží za služby. Ad 2) ano, máme tabulkové platy. Já můžu získat místo kdekoliv v republice, do Prahy jsem se přesouvala kvůli příteli. Ten z Prahy nepůjde, má tu vysněnou práci a je v klidu a spokojený, hrozně ho to baví. Jiná taková v republice už není.
Odpovědět
@tygrtygrovaty já jsem z toho už docela na budku. Vlastní děti nechceme, takže to nám odpadá. Údržba kolem domu ano, proto se chci vyhnout klasice a jít do něčeho alternativního. Mají většinou životnost 50-70 let, takže do smrti máme vystaráno. Dal do bydlení investovat nebudeme. Proto taky nechceme hypotéku na 30-35 let, ale na půlku, aby pak bylo i na nějaké drobné údržby, provoz. Šetření na důchod, cestování a obecně život a ne se jen ekonomický honit jak psi. Auto máme a počítám s tím, že věčně nevydrží a jsou s tím spojené větší naklady, proto opět závazek hypotéky na dlouhou dobu mi nepřijde rozumný. Auta se vzdát nemůžeme, protože obě naše rodiny žijí daleko a potřebují od nás relativně často pomoc
Odpovědět
@muslongissimuss stačí, když budete týden bez auta (servis, než pořídíte nové...), na vesnici je to daleko větší problém než v Praze. Pardon, dětí jsem si nevšimla, nicméně myšlenka je stejná, když jeden z vás přijde o práci, bude druhý schopný ufinancovat dům? O alternativních domech toho moc nevím, nicméně nějaká údržba tam nutná stejně bude, minimálně budou vyšší náklady na vytápění celého domu než bytu.
Odpovědět
Alternativní bydlení 2kk se dá sehnat za 600 tisíc, což je pohádka. Třeba v těch námořních kontejnerech
Odpovědět
@tygrtygrovaty nechceme velký dům. Stačí právě 2kk. Jsou jinak maličké. Docela dobře vymyšlené a dělány, aby byly co nejméně energeticky náročné. Hurá ekologie. To je další věc, co se nám na tom líbí
Odpovědět
Ahoj, taky jsme tak s přítelem bydleli. Dokonce jsme se chtěli brát, až budeme aspoň v pronájmu sami. Protože s ostatníma to je opravdu na nervy, přesně jak jsi psala. Bydleli jsme takto dva roky, aby jsme si našetřili co nejvíce peněz. Bydleli jsme také ve velkém bytě, takže za oba to vyšlo na 8 tis., teď máme pronájem 2+kk za 17 tis. sice je to dražší, ale soukromí a klid je prostě k nezaplacení. Sama nepíšeš kolik jste ochotni měsíčně vrazit do pronájmu, ale teď teda v době korona byly levnější nájmy přímo v centru Prahy, a to krásné vybavené bytečky okolo 12-13 tis. Podle mě prostě levnější pronájem nenajdeš. 😉
Odpovědět
@claire_a Ahoj, díky za reakci. No ty krásné vybavené bytečky v centru jsou AirBnB, takže by to nebylo na dlouho. Jakmile pustí turisty, tak tě z bytu vykopnou. My tu bydlící situaci budeme řešit okolo nového roku, takže zjišťuji alternativy. Právě nájem za 17 tisíc je dražší, klidně bychom byli ochotní do toho dát, dokonce bychom to utáhli jen ve dvou, ale to nám pak z výplat nic moc nezbyde. A to prostě dlouhodobě nejde žít pomalu z ruky do huby, klepat se, co se rozbije a jestli si budeme moct dovolit opravu. Případně delší onemocnění jednoho nebo druhého. Já jsem loni strávila na neschopence nějakých 6-8 týdnů v kuse, co pak člověk dostává za almužnu je strašný. Teďka do toho korona, na podzim přijdou nachlazení, chřipky, prd budeme vědět, co jsme kde po Praze chytili. Takže neschopenka nebo karanténa. Nevím, jak to bude vypadat. Výhledově se nemovitosti zlevňovat nebudou prostě, nájmy dolů taky nepůjdou. Každý týden o tom čtu někde článek. Takže hledám právě nějaké alternativní způsoby bydlení, které by třeba mohlo být naše, ale nemuselo. Chci udělat finančně gramotné rozhodnutí a minimalizovat rizika, že bychom se dostali do nějakého finančního presu. Dneska v rozhovoru na seznamu nějaká hypoteční poradkyně řikala, že na bydlení by mělo "padnout" do 30% rodinného rozpočtu. Do toho si člověk má tvořit rezervy a nějak žít. Jsem z toho na nervy.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@muslongissimuss Ahoj, my jsme si s manželem pořídili domeček od této firmy: https://www.sips.cz/ Nejlevnější bylo si objednat materiál, zařídit zavrtání zemních vrutů před stavbou a panely jsme si skládali samy + s pomocí přátel. 3+KK o rozměrech cca 50 m2 nás vyšlo na 800-tis, ale doděláváme to už rok a pořád není něco hotové + 30-tis za vyvrtání studny. No a je potřeba mít pozemek, takže doporučuji se koukat na pozemky směrem Beroun, Kladno, Sedlčany, nebo Dobříš. Snad ti to pomůže.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?