Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Rada bych si povidala o vsem, co se tyka zivotniho stylu, ktery se trochu vymyka beznym zvyklostem. Jak vas ovlivnuje ve vasem zivote, vyznavani budhismu ci vitarianstvi, proc se vyhybate eckum, pouzivate prirodni kosmetiku a jakou, jste vyznavaci alterativni mediciny, nepouzivate teflon a vyhybate se plastum, perete ve slizu atd ..... ???? To vsechno a jeste mnohem vic snad budeme moci probrat na tomto tematu.
Odpovědět
Aemmi, a co se s tou lednicí stalo? Prostě zničehonic přestala jít? Jinak jsem spíš slyšela, že proti pachům je dobré lednici octovou vodou vymýt (to dělávám, ale nevidím rozdíl oproti tomu, když ji vytřu jen čistou vodou) nebo tam dát na talířku trochu sody nebo prdopeče. Do pračky bych se nebála, dáš ho tam přece max. půl deci a zředí se to x litry vody. Petuli, moc pěkně řečeno :-) Laleeta, také bohužel netuším.
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj, dela tu nektera z vas vlastni mydlo? Jake se vam osvedcily pridane latky? Ja jsem zatim v pokusne fazi, udelala jsem pul kila s kiwi a citronovou kurou, pul kila se skorici a medem a pul kila se salvejovym odvarem (s ideou, ze vytvorim protizanetlive mydlo), zatim zraji dva tydny a jsou vsechny uplne stejne, nevoni nicim a barvu maji vsechny stejnou, takovou nijakou... Nechci pouzivat barviva do mydel, co se prodavaji, prostudovala jsem spoustu navodu, jak dodat barvu a vuni, ale nejak mi to nezafungovalo. A to jsem davky spis prehanela.
Odpovědět
Profilova fotka
ahoj holky. Peti, moc krasne napsane - porad se chystam napsat ti email, nemuzu se k tomu dostat - jsem hrozna, slibuju, ze tenhle tyden ho mas. daniela, ja delala mydlo jenom jednou na vejsce :-) ..... podeis se o recept a postup? Ocet do pracky pouzivam bezne a pracka funguje.
Odpovědět
Profilova fotka
josefko, o tom svedeni me taky presvedcovali, ale dejvak se drbal spis po psim a po tom alverdim se nedrbe, na breberky a spol mam spot, sice chemickej ale proste to tady pri nasem kazdodennim vyletovani do lesu nejde :-( aemi, ja tam davam par zrnek kavy a pachy nejsou a lednicka funguje uz 5 let ;-) peti, jee, to neva, vypomoc s malou je nad sily vetsiny lidi, jedine jedna kamoska ju zvladala a ta me pomohla parkrat ze ju vzala do kocaru, kdyz jsem byla uplne ko nebo jsem potrebovala k dr, ale jinak tchyne obcas o vikendu, ale to ted nehrozi, pac mala prej moc jeci, no tchyne je na nu malo vyrazna a mala abra se proste nudi, takze vyrvava :-D danielo, mydlo jsem chtela delat podle (podle me dobryho) navodu na netu, chtela jsem ti dat linka ale ta stranka uz neni :-( :-(
Odpovědět
Profilova fotka
Navod na vyrobu zakladu mam, delam postup ZA STUDENA: tuk - co nejrafinovanejsi olivovy olej ve smesi se sadlem destilovana voda (mame hodne tvrdou z kohoutku) NaOH Pomery pocitam ze saponifikacnich cisel (olivovy olej 0.134, sadlo 0.138). NaOH = g tuku x saponifikacni cislo Voda = 0,3 x g tuku Do sklenene kuchynske odmerky z varneho skla odvazim vodu a postavim ji do prazdneho drezu. Do umelohmotneho kelimku odvazim hydroxid. Za staleho michani sklenenym laboratornim teplomerem (-10 az +110 stupnu) nasypu hydroxid do vody (NIKDY NAOPAK, DOSLO BY K PRUDKE REAKCI) a micham, az se vsechen rozpusti. Teplota vystoupi na asi 80 stupnu, vypary jsou drazdive, proto to michejte natazenou pazi a nemejte oblicej nad tim. Bazlivejsi mohou provest na zahrade, balkone, otevrenem okne. Nyni je potreba pockat, az teplota sestoupi na 45 stupnu. Dejte pozor, aby se mezitim k nevinne vypadajici cire tekutine nedostaly deti nebo zvirata (nebo nepouceni dospeli). Mezitim do nerezoveho hrnce odvazim tuky, pripadne zahreju a promicham je. Jde o to, aby jak hydroxidovy roztok, tak smes tuku dosahly ve stejny okamzik 45 stupnu. Ja nechavam hydroxid klesnout na 50 stupnu, pak postavim hrnec s tuky na chvili na nejmensi plamen sporaku a tak akorat to vyjde. Nyni za staleho michani drevenou nebo nerezovou lzici vliju roztok hydroxidu do smesi tuku. Smes zacne matnet a houstnout. Rucnim slehacem asi 10 minut micham (pozor na odstrikujici kapky, jsou zasadite a mohly by poleptat okolni predmety). Podle nalezenych receptu by smes mela houstnout az na nit (stekajici praminky gelu z varecky "kresli" na povrch gelu v hrnci), ale to se mi zatim nepovedlo, od 10 minut dal uz se to nemenilo. Nyni je ta chvile, kdy se muzou pridat primesi, barviva, vune. Smes se nalije do vhodnych nadob (NE KOVOVYCH). Bud do umelohmotnych krabicek, nebo na plech vylozeny kuchynskou folii. Vynikajici jsou silikonove formy. Zabalim do starych rucniku nebo dek a necham 48 hodin odpocivat. Probiha dalsi saponifikace a vyviji teplo. Pak se muze mydlo vyklopit, pripadne rozkrajet na mensi kousky. Rozlozim je na pecici papir. Porad je silne zasadite, nemuze se pouzit. Prvni pokus bude za mesic!
Odpovědět
Profilova fotka
ROZUMY PRO VYROBU MYDLA Vsechno vazim na kuchynske digitalni vaze s presnosti na gramy. Pracuju v kuchynske zastere, dlouhych gumovych rukavicich a normalnich dioptrickych brylich, ale ja jsem stara laboratorni garda, kdo nema s alchymii zkusenosti, mel by se chranit vic (dlouhe rukavy, ochranne bryle). Zkusila jsem i snizit hydroxid o 5 %, na zkousku. Mydlo by melo byt setrnejsi k pleti, protoze ne vsechen tuk se zmydelni a v mydle zbydou volne mastne kyseliny. Taky se muze troska dalsiho tuku pridat po zgelovateni smesi. Pozor na pomery, litr tuku nevazi jeden kilogram. Nemelo by se pouzivat nacini, ktere se pouziva na potraviny. No, ja to zatim nedodrzuju, kazdopadne vsechno hodne dobre umyjte. Drevena varecka je jedna vyhrazena. V pripade, ze kapka hydroxidu nebo certveho mydla strikne, kam nema, hned misto oplachnete vetsim mnozstvim vody. Pokud dojde k masivnejsimu poleptani (cely hrnec se prevrhne napriklad), neni to tragedie, jen okamzite pod sprchu a opachovat, oplachovat studenou tekouci vodou. Do oci se nic dostat nesmi, pokud ano, taky hned zacnete vyplachovat a zavolejte lekare. Po nasypani hydroxidu do vody se roztok rychle zahreje a pozor, horke sklo vypada stejne jako studene sklo.
Odpovědět
Profilova fotka
Prelozeno z fora http://lola.forumup.it/viewtopic.php?... POUZITELNE ROSTLINNE OLEJE A JEJICH SAPONIFIKACNI CISLA arasidovy 0.136 - bohata pena, mekke mydlo, pomala saponifikace - az prilis mekke, vysoke riziko zluknuti avokadovy 0.133 - vytrvala pena, mekke mydlo, stredne rychla saponifikace - bohaty na zmydelnitelne latky (27 %), vhodny pro suchou a citlivou plet - v davce 5 - 6 % z celkoveho mnozstvi tuku vytvori mechove zelene zbarveni kakaove maslo 0.137 - kremova pena, tvrde mydlo, rychla saponifikace - nepouzivat pro osoby citlive na nikl konopny 0.135 - lehka pena, mekke mydlo, pomala saponifikace - vyborne peni kokosovy 0.184 - bohata pena, tvrde mydlo, rychla saponifikace - podporuje tvorbu peny a pevnost mydla - neprekracujte 20 % z celkoveho tuku, jinak bude mydlo prilis vysusovat plet - ihned po reakce je mydlo bile, casem zloutne slunecnicovy 0.136 - malo peny, mekke mydlo, pomerne pomala saponifikace jojobovy 0.059 - bez peny, mekke mydlo, pomala saponifikace bambucke maslo 0.128 - stabilni pena, tvrde a suche mydlo, rychla saponifikace - jemnejsi mydlo - zrychluje tvorbu niti makadamovy 0.136 - neprekracovat 10 % kukuricny 0.136 - malo peny, mekke mydlo, pomala saponifikace mandlovy 0.136 - lehka pena, mekke mydlo, stredni az pomala saponifikace - neprekracovat 10 % orechovy 0.135 olivovy 0.134 - malo peny, mekke az velmi tvrde mydlo, rychla az velmi pomala saponifikace - jediny tuk, ze ktereho lze vyrobit pouzitelne mydlo i pokud neni pouzity zadny jiny tuk - pouzijte olej s co nejvyssim podilem nasycenych tuku (az 16 % - je uvedeno na etikete), tedy ne panensky - belave mydlo palmovy 0.142 - bohata, jemna pena, tvrde suche mydlo, rychla saponifikace - zpevnuje vysledne mydlo, zabranuje rozmoceni - nepouzivejte syrovy olej (oranzove barvy), mydlo by zapachalo. Pouzijte olej rafinovany. - neprekracujte 30 %, jinak by mydlo vysouselo pokozku - mydlo nazloutle barvy ricinovy 0.128 - bohata pena, mekke lepkave mydlo, stredne rychla saponifikace - neprekracujte 5 %, jinak by drazdilo pokozku a mohlo zpusobit alergii - v kombinaci s kokosovym (20 % kokosoveho - 5 % ricinoveho) vyborne peni ryzovy 0.130 - lehka pena, mekke lepkave mydlo, stredni az pomala saponifikace - behem saponifikace se silne zahriva - podporuje tvorbu peny sojovy 0.135 vinny 0.129 - lehka pena, mekke mydlo, pomala saponifikace dynovy 0.133
Odpovědět
Profilova fotka
ty jo Danielo, diky moc :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Jestli chcete, budu pokracovat 8-) Je tam toho spousta.
Odpovědět
Profilova fotka
woooooow :-) 8-) :-D :-N tooolik infa :-D ja mela navod "jen" na 2 stranky :-D a prislo me to dloooouhy :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Tak on zakladni navod je "vemte dve ingredience a zamichejte je do treti".
Odpovědět
k tomu octu co zničil ledničku: teta přesně říkala, že se jim prostě jedna lednička rozbila a opravář nepřišel na to proč, tak koupili novou, druhá se jim rozbila prej přesně za rok a opět se nepřišlo na to, proč. A opravář se prej jen tak mimochodem zeotal, jestli tam náhodou nedávaj ocet proti pachům a když teta řekla že jo, tak prej prohlásil, že je to nejspíš tím...jinak tam měla skleničku naplněnou octem a ve víčku udělaný dírky hřebíkejm....
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
aemmi, me se to nejak nezda, ze by zrovna kvuli octu?????
Odpovědět
mě to taky překvapilo, nevim, nevim...ale asi na to kašlu...
Odpovědět
Profilova fotka
Holky,hospodyně, zajímalo by mě jaké používáte čistící prostředky? Já se snažím hodně věcí řešit octovou vodou,na podlahu jsem si koupila prostředek na mytí podlah Ecover, peru v mýdlovém slizu, nádobí mám mycí prostředek Ecover. Jinak většinu věcí co umývám,jako skříňky,dveře,sklo atd..však víte používám ten ocet. Do ledničky taky,ale v malé míře.
Odpovědět
Profilova fotka
petrajda, ja pouzivam Ecover (mam na podlahu, na nadobi, na plotny, na zachod, na pradlo) a nebo ocet (na zachod). Na vanu a umyvadla smicham Ecover a nebo na nadobi s octem do rozprasovaci lahve. S cisticima prostredkama chci prejit na mistni irske vyrobky Lilly's Clean, jsou vic octove, lokalne vyrabene malinkatou firmickou a prirodnejsi nez Ecover. ted je zlevnila, takze rozdil od Ecoveru neni uz tak brutalni, tak az budu priste nakupovat nejaky cistici prostredek, tak uz jen tyhle.
Odpovědět
Profilova fotka
josefka - tu značku neznám :-) ..dá se sehnat v kameném obchodě a nebo ji kupuješ přes internet? Díky za rady
Odpovědět
Profilova fotka
petrajda, to je bohuzel jenom mistni irska znacka - vyrabi ji jedna pani, ktera delala uklizecku a vyvinula si desny problemy - astma, alergie, ekzemy .... a doktor ji rekl, ze je to z tech cisticich prostredku. Tak zacala premyslet, cim jinym uklizet a nakonec zacala vyrabet cistici prostredky i na prodej, ale vyrabi to vicemene na koleni, v malem meritku .... do zahranici neexpandovala, zatim. Tady jsou webovky, ale ma je zrovna v rekonstrukci: http://www.lillysecoclean.com/index.html
Odpovědět
Profilova fotka
josefka - ouha,to je škoda :-( . Docela mě to zajímá. Koukám,že má snad i zavedou úklidovou firmu,je-li to ona. Šikovná :-)
Odpovědět
Profilova fotka
to jsem si prave nebyla jista, jestli je to ona .... nikde jsem tam nenasla nic o tom, jake prostredky pouzivaji .... ale jinak je to fakt skoda, ze neexpanduje dal - ze bych to zacala dovazet do CR???? :-N kdo vi, jak by se to chytlo.
Odpovědět
Profilova fotka
třeba jednou může být ;-) . mě teda ecover moc "eko" nepřijde, používám ho jen jako takovou psychyckou náplast a snažím se dost používat ten ocet s vodou,ale do všeho to taky nejde. Ono se hodně lidí dívá na označení Eko a Bio dost nedůvěřivě a já se přiznám,že nebejvám vyjímka. Snažím se to udržet na rozumné rovině ,číst složení a rozumě uvažovat,pokud to jde :-)
Odpovědět
Profilova fotka
ono se neni co divit .... obcas se v "prirodnim" vyrobku vyskytnou ingredience, ze se clovek nestaci divit .... a vyrobce/prodejce stale zaryte tvrdi, jak je to prirodni :-N Na Lilly se mi prave libi, ze je opravdu prirodni a mistni .... ale az doendavna byla dost draha. Co zmenila jeste nevim :-N, ale mozna hrajou velkou roli obaly, ty zjednodusila a "zosklivila". Predtim mela krasne, podle me moc drahe
Odpovědět
si musím postěžovat ]-( , jak jsem dostala vynadáno od manžela ]-( měla jsem ve skříni s potravinama bio pšenici, starou asi 3 měsíce, no a zplesnivěla a začali se v ní množit moli, kteří se rozlezli do ostatního (mouky, vločky, piškoty,...)manžel byl vzteklej, protože mu sežrali bagetu, na kterou měl děsnou chuť a tak vyházel šmahem celou skříň a když zjistil, kde mají hnízdo, tak začal strašně nadávat, nojo, to jsou ty bio sr...., zas... všechno bio, teď to máš... ]-( :-D jo a přijela jsem domů a tam se stalo totéž, jen mamka to vzala s větším klidem... :-D
Odpovědět
Profilova fotka
aemi - alepson manzel vidi, ze je to opravdu bio .... chemicky neosetrene :-N. Ja teda musim rict, ze me v bio vyrobcich malicko desi ta plisen, hlavne v obilovinach. Prestala jsem kvuli tomu kupovat quionoove vlocky a i quinou, protoze mi zplesnively 2x, podle me je k tomu nejak vic nachylna. U ostatnich mouk se mi to jeste nestalo (tuk tuk) a to mam nektere ve spizi dost dlouho (asi bych je uz mela vyhodit). No, stane se, tak at se manzel uklidni - bez bagety neumre :-D a ty jsi to schvalne neudelala.
Odpovědět
jo, on měl chudák děsnej hlad a tu bagetu jsme si předtím pár hodin koupili v globusu a pak jeli ještě něco zařizovat, no a mezitím mu do ní nalezli broučci, no :-D teď už si dám pozor, nak mě nenapadlo, že to může takhle brzo zplesnivět,... a jak píšeš, aspoň jsem se přesvědčila, že to není prohnaný chemií a naopak jsem se vyděsila, když jsem si uvědomila jak dlouho oproti tomu vydrží ve spíži některý nebio suroviny ( :-N )
Odpovědět
Profilova fotka
chudacek m :-D :-D :-D ..... kup mu za to novou bagetu :-) ... no tohle je ale zpusobeny spatnym skladovanim v sile nebo rovnou uz obili :-(
Odpovědět
já jsme mu ji hned druhej den koupila...jenže jsem pak chodila po městě a sháněla náký věci, no a najednou jsem zjistila, že mám strašnej hlad, tak jsem jí skoro půlku sežrala :-D
Odpovědět
Profilova fotka
no chudák manžílek :-D :-D , ale stát se to u nás tak to má asi podobnej průběh :-N josefka - no máš pravdu.Kolikrát jsou obaly dražší než to co je uvnitř :-D
Odpovědět
Profilova fotka
holkyyy, nestihacka, ale vy moc nekecate, to je dobre :-) na uklid pouzivam frosch a ecover a pak takovou dm vec, co ma napsany oko test gut josefko, a taky bacha na jahly, prej hodne casto a rychle zluknou :-( Jak se ma tango? :-) posli novy fotky :-) m. se nad nim rozplyval, jak je uzasnej :-) aemi, pripominas me kamosku, co si z bioshopu donesla domu desne zakerny broucky a zamorili ji celej byt, byla z toho uplne hotova chudina, musela vsecko vyhazet, vsecko do doz s uzaverem a cistit a cistit :-( :-( Ja bych v tom obchode udelala toco, maj to mit dobre uskladneny a nee toto :-( Jenze je fakt, ze na tyhlety nase veci jdou ty potvory daleko rychleji, nez na jiny komercni veci, co jsou plny kde ceho zejo :-( a dnesni postreh a koncim - v lekarne jsem potkala roll on deo od seba med co mel oko test sehr gut, ale nestihla jsem kouknout na slozeni (mala abra mela totiz uuuplne jinej plan, nez koukat na slozeni v lekarne :-D ) , nepouzivate to nekdo?
Odpovědět
Profilova fotka
holky, diskuze dvou pani v autobusu: jedna pani: ty vis, delala jsem zeleninovou polivku a z ty zeleniny to proste neni ono... druha: jak to myslis? melas tam dat maso jedna: no nee, vis ja chtela jako zeleninovou, ale jako jen ze zeleniny to bylo jakysi jalovy a divny a vubec me to nechutnalo.... Ja davam normalne ty kostky, vis, vezmu kostku, dam do vody a je z toho polivka, takova dobra je, a je tam vsecko, nemusim tam uz nic dat. A tady z ty zeleniny to bylo hnusny, vubec me to nechutnalo, uz to delat nebudu. druha: no to se ti nedivim, dyt ta zelenina nema zadnou chut, ja uz to ani nekupuju, ani nejim, co s tim. .... ach narode narode :-( :-( :-(
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?