Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Rada bych si povidala o vsem, co se tyka zivotniho stylu, ktery se trochu vymyka beznym zvyklostem. Jak vas ovlivnuje ve vasem zivote, vyznavani budhismu ci vitarianstvi, proc se vyhybate eckum, pouzivate prirodni kosmetiku a jakou, jste vyznavaci alterativni mediciny, nepouzivate teflon a vyhybate se plastum, perete ve slizu atd ..... ???? To vsechno a jeste mnohem vic snad budeme moci probrat na tomto tematu.
Odpovědět
jinak to o tech dulach jsem vubec nevedela, u nas totiz bezne vedou porody doma nebo k nim rodicky aspon premlouvaji... (jedna dula tu sama driv rodila doma a svemu chlapeckovi dala jmeno Doman (jako ze se narodil doma), to uz podle me trcohu o necem svedci 8-( :-D :-D
Odpovědět
Profilova fotka
ivett ja sice obcas ujedu, jako ze jednou za rok si dam meka nebo kolu nebo kfc ale tohle me nelakalo az tak moc nikdy, u nasich jsme meli vsechno vlastni vcetne masa a varilo se doma tak jsem na to nebyla naucena, to se tyce stravy bez chemie, ale zajimat o vylozene zdravou stravu jsem tak nejak zacala kvuli zdravotnim problemum, pak jsem zase prestala a ted kdyz vidim ze s m nejsme vylozene ve forme tak zacinam postupne prechazet na co nejzdravejsi jidlenicek mi pujde, pochytavam tu rady a delam co muzu, ono se nemusi hned den ze dne jist super zdrave, proste postupne pomaloucku prejdes, a diky radam josefky a catf uz mi ty nezdravy veci nechybi tak moc jako na zacatku, ona kazda mala zmena k lepsimu se pocita a je lepsi nez zadna zmena s tou ekologii ani nevim jak jsem zacala proste me to zajima, a desne me stve v jakym stavu je nase Zeme na ktere zijeme a jsme jeji soucasti, kazda vec ktera kterou mam vyhodit do nerecyklovatelnyho odpadu me uplne svrbi v ruce, uplne vidim jak bude nekde lezet sto let, postupne jsme zacala obevovat ekoloicky varianty vyrobku, taky nejsem jeste uplne stopro eko ale zas, kazda zmena je dulezita :-)
Odpovědět
Profilova fotka
stazi ja te potesim ze me to vysvetlujes moc hezky a srozumitelne x-)
Odpovědět
Profilova fotka
hana_r jak to tu funguje s pojistenim vim a nadsena teda nejsem ale tak jsem to nemyslela, nerikam ze jsou vsechny porodnice uplne nejhorsi, asi se nejaka slusna najde ale teda vseobecne zdravotnictvi v uk me desi a doufam ze ho nikdy nebudu muset moc pouzivat, jenom co ctu clanky v anglickych novinach a vidim zpravy v tv tak me jima hruza, slovo hygiena jim asi nic nerika, pece teda hruza, kdyz byla m babicka v nemocnici a my ji tam navstevovali tak mi bylo do breku a to byla dobra nemocnice, ziju tu uz patym rokem a mam jenom negativni zkusenosti a vsichni okolo me taky, bohuzel, ver mi ze bych byla radsi kdyby to bylo jinak
Odpovědět
ivett - jinak ja jsem jako decko chodila do skautu, kde do nas ty eko zaklady nahustili, samozrejme jen ty zakladni, jako nevyhazovat papirky v lese, nevypoustet saponaty do potoka, ale v souvislosti s tou "prirodni" zivotni filozofii to bylo jako zacatek eko smysleni pro decka docela ucinny. Doma se nikdy nepestoval ten typicky konzum styl (tzn, zadny PETky, zadny zbytecny igelitky, zadny baleni svacinek do alobalu nebo igelitu, zadny specialni saponaty, minimum kosmetiky, sladkosti jen vyjimecne, nakupovalo se na trhu sezonni ovoce a zelenina, avivaz se pouzivala minimalne, protoze mamka tvrdila, ze muze zousobovat alergie) Zbytek jsem doladila, az jsem se odstehovala, takze: nemam a ani nehodlam mit TV, mikrovlnku, peru ve slizu a az dopotrebuju darovany jar (kteryho pouzivam jen minimum, takze ho mam uz vic nez rok), tak prejdu na ekojar, pouzivam prirodni kosmetiku, jim hodne ovoce a zeleniny, minimum masa, varim co nejvic doma, pouzivam prirodni tuky a oleje, omezuju bilou mouku a slazeny mlecny vyrobky, skoro nesmažím, nepiju nic slazenýho (ale colu si občas dám) a můžu říct a nekecám, že jsem na to už tak zvyklá, že mi vyloženě nezdravý věci ani nechutnají (kromě svatebních koláčků) a raději si dám zeleninu nebo ovoce než salám nebo klobásu... Občas použiju savo, protože jsem slyšela, že je to menší srajda, než třeba jar - pokud si dám pozor při manipulaci a nevdechuju ho, tak by to nemělo být škodlivý, rozloží se to totiž pak na NaCl a vodu. Savem hlavně dezinfikuju klec domácím mazlům.
Odpovědět
Profilova fotka
holky na domaci cisteni je uplne super parni cistit, uz si na nej setrim x-)
Odpovědět
Profilova fotka
Jé, rosi to mi připomíná, jak ségra a neteř odrovnaly chudáka morče - ony mu totiž poctivě dezinfikovaly klec taky savem, jenže při tom používaly kartáček. A jak má ta klec plastový dno a ony ho tím kartáčkem rozedřely, tak se savo hezky nasáklo do plastu a pomaloučku morče trávilo, až ho jednoho dne našly úplně studený :-S Jinak cosi takovýho jsem navštěvovala v dětství taky, cca do 10 let, asi to byly jiskřičky nebo něco takovýho, každopádně jsme měli dobrou instruktorku, žádný politický agitky nepamatuju, naopak výlety za poklady a tyhle instrukce, co jsi mi teď připoměla - zápisník malého zálesáka apod. :-D To bylo dobrý.
Odpovědět
Profilova fotka
nemate nekdo radu jak vycistit laminatovy podlahy? mate neco ecoveru nebo co pouzivate? a co okna? =-) octem?
Odpovědět
Rosina, kde myslíš, tam u vás? Máš napsáno zahraničí, tak možná je to jen špatný překlad, třeba ty „duly“ mají zdravotnické vzdělání a mohou vést porody doma.
Odpovědět
tak ja poslusne hlasim, ze parni cistic maji nasi a musim rict, ze dokonalost sama :-D
Odpovědět
Profilova fotka
butt vid, uz se na nej desne tesim, po dovolene uz ho snad budu mit x-) x-) hlavne na koberce a okna a kohoutky to bude basen x-) chci ten co ma i zehlicku, lahoda x-)
Odpovědět
miamia:jj je to strasne super. my mame velkyho pejska s relativne dlouhyma chlupama a co on dokaze s kobercama udelat je neskutecny :-D :-D a okna s tim umyvat lahoda, zadny drbani se, udelas sup sup a okna jsou cisty :-Dakorat me teda dela trosku problem ho ovladat, nejsem zrovna na techniku sikovna :-D :-D tak to vzdycky musi spolupracovat bratr :-D ted kdyz se budu stehovat, tak jsem uz resila, ze si ho budu od nasich vozit :-D :-D :-D pze sama na nej dlouho mit nebudu...
Odpovědět
Článek se načítá
ahojky, díky za reakce... rosina tak takový ty základy, co říkáš, že jsi dostala ve skautu, já dostala z domova nebo nevím, prostě tohle v sobě mám, jen se to dál neposouvá, ale tahle změna už je na mě, tak snad když pmalu začnu, tak se dost věcí (od)naučím... můj další problém je, že mi prostě chutná maso, nemusím ho mít pořád, ale prostě ho mám ráda a nedovedu si představit, že bych ho nejedla...nejvíc miluju hovězí steaky :-N uzeniny téměř nejím, když tak nějakou šunku nebo pršut ale moc ne... co se týče pečiva, uvědomuju si, že strašně málo jíme pečivo, ale když už tak mám doma krom (celo)zrnného pečiva třeba i klasický rohlík...ohledně té bílé mouky, v čem všem je? a můžete mi napsat nebo dát odkaz na stránku někam zpátky, určitě jste to tuž řešili, tak to kdyžtak dočtu, v čem je špatná a čím ji nahradit nebo doporučit potraviny, ve kterých teda není vůbec a tak? Jo a co teda kupujeme hodně je sladké pečivo, resp. makový závin, mnaža ho miluje a je zvyklý snídat nějaké sladké pečivo, tzn. když nevyfasujeme od babičky bábovku, kterou snídá třeba 3 dny, vždycky s čajem, tak buď mám doma makovec nebo koblihy (ze kterých ale mě je dost špatně, pálí mě po nich hrozně žáha) nebo nějaký makový koláč...Asi to není dobře, to je mi jasný, dáte mi tip, čím to nahradit, aby to manžovi chutnalo?
Odpovědět
ivett:ja si myslim, ze na mase neni vubec nic spatnyho a neni potreba se ho za kazdou cenu vzdavat. pokud teda by byly tvoje pohnutky jen v tom, ze chces zit zdrave :-)
Odpovědět
hani, u nas myslim olomouc a okoli, ale kdyz pisu o konkretni porodnici, tak pisu o sternberske. Nevim, jak je to s dulama v olomoucke nemocnici, kazdopadne do sternberske maji uz zakazany pristup po spatnych zkusenostech. Kde chces rodit ty? peti - chudak morce teda! ja to hodne redim a cistim tim zejmena casti stykajici se s urinou :-D :-D :-D
Odpovědět
butt já si taky myslím, že na mase nic špatnýho není a vím, že by mi prostě chybělo, když nějaké kupuju, snažím se kupovat to lepší maso, nějaké "akce" mě nechávají chladnou... s tím pečivem jsem to napsala trochu nepřehledně, chtěla jsem napsat, že málokdy máme doma chleba nebo rohlíky, jakožto normální pečivo a že spíš to sladké pečivo, přičemž já ho třeba až tak nejím, koblihy i nedělají dobře, ale makovec třeba ráda mám, ale hlavně manža je zvyklý tohle snídat, já ne...Já snídám v poslední době jogurt s jahodovým musli x-) holky poraďte mi nějaký rychlý a chutný zdravý recept na večeři? mám dneska chuť něco uvařit a absolutně nevím co, do obchodu teprve pojedu, tak to může být cokoli z čehokoli, ale ať je to rychlé a dobré a zdravé a jednoduché na přípravu a hlavně ať tu na to všechno seženo...jo a ať to není soja, tu manža nemá rád...
Odpovědět
ivett:ja mam nejcitsti svedomi, kdyz jim kraliky, ovce a kozy, co chovaji nasi :-D ale to dnes uz samozrejme malokodo muze... nejaky kurata narvany hormonama nejsou fakt nic moc :-(
Odpovědět
Jeste pokud vim, tak tady pusobi ted aktivne dve duly. Problem je, ze kdyz je jedna z nich naprosto nekompetentni, tak je to dost pruser pro celou tu asociaci. Celkove se mi ta myslenka ale libi a muze to poslouzit tomu, aby se klasicky nemocnice vic snazily o individualni pristup k rodicce.
Odpovědět
ivett, mne nevadi maso kvuli tomu, ze jim zvire, ale spis jak pise butt - ze v nem jsou antiviotika a hormony. Z domacich chovu se ale vubec nežinýruju :-)
Odpovědět
Kacu, sliz jsem vyšmátrala v té první ekodiskusi, na kterou jsem narazila - na Emiminu. Rosi, jé, taky mám základy ze skautu :-) Mio, ocet je na okna nepřekonatelný. Poměr Ti neřeknu, ale přiznám se, že dávám raději víc octa než míň, takže na umytí 34 oken spotřebuji celý litr. A stačí jen umýt (podle zašpinění myju někter¨á okna, 2x, některá jen jednou,), není třeba leštit. Ivett, pokud máš maso ve "zdravé" úpravě, nemusíš se ho vzdávat. Ale třeba taky dozraješ jako Catf, ktzerá dřív mívala maso denně a teď už dost málokdy :-) Na recepty na večeři mrkni do vaření :-) Nevím, jestli to bude dobrá rada, ale manžel taky rád snídá sladké a já mu prostě peču (ale nemá to zdaleka denně - pokud není napečeno, snídá jogurt s pečivem) - dám tam méně cukru oproti receptu, část třtinového nebo i med, částečně celozrnnou mouku, dávám taky méně tuku a dbám na to, aby byl kvalitní - pořád to není 100% zdravé, ale lepší než něco kupovaného. Třeba zrovna makovec je jednoduchý a rychlý. Dneska je to tu samá perla "savo hezky nasáklo do plastu a pomaloučku morče trávilo, až ho jednoho dne našly úplně studený" a "cistim tim zejmena casti stykajici se s urinou" :-D
Odpovědět
ivett:a k tomu receptu, ja jsem teda hrozna kucharka, ale tvoje pozadavky na rychly a zdravy jidlo by mohla splnit treba pohanka s nastrouhanou nivou, nebo kus kus se zeleninou :-)
Odpovědět
Profilova fotka
herminka a to mas ciste jenom vodu s octem? butt jakej model a znacku maji? ja jich nasla vic a nevim do kteryo mam jit
Odpovědět
Mio jukni na predchozi stránku, na priospevek butt., davala sem odkaz, a tam v tom clanku je i dávkování ;-)
Odpovědět
Rosi, tak já jsem myslela, že když máš v profilu zahraničí, tak mluvíš o dulách v zahraničí. Ještě je možnost, že se ty ženský prezentují jako duly, případně okolí jim říká dula, ale ve skutečnosti mají vzdělání PA. Pokud toto vzdělání nemají a vedou porody, tak porušují zásady dul a možná i zákon. Ale to je hlavně na těch rodičkách, aby si ty informace ověřily, případně si stěžovaly. Nevíš náhodou jejich jména? Třeba do IP. Chodím na diskuzi k domarodičkám a nejsou to žádné fanatičky. Samy říkají, že porod doma není pro každého. Kontakty na PA, které chodí k domaporodům se předávají jako vzácnost a PA si ženskou, která chce rodit doma, pěkně proklepne, zda vůbec ví, do čeho jde a zda její zdravotní stav je pro domaporod vhodný. A občas i nějakou rodičku kvůli tomu odmítnou, rozhodně do toho nejdou za každou cenu, protože riskují i svoji reputaci. Já se chystám rodit v porodnici v KM, nejradši ambulantně s vlastní PA, ale všechno záleží na zdraví a jestli se mi to podaří zařídit. Mám na to ještě půl těhu. K domorodkám chodím ráda, mají trošku jiný pohled např. na genetické testy v těhu, na očkování, péči o dítě při porodu, člověk se tam toho hodně dozví. Jako tady o životním stylu.
Odpovědět
díky, kouknu do diskuse o vaření... butt tak zrovna nivu mi manža nejí, přestože sýry zbožňuje a jí skoro všechny tak tenhle ne... :-N ten kuskus nezní špatně, mám doma kuskus koupený, jen jsem ho ještě nedělala, tak že by? no něco vymyslím...no nic, mám padla, frčím... :-)
Odpovědět
miama:maji Ökolux 8000, ale uz je to nejakou dobu, co ho porizovali, tak ted je nabidka urcite uplne nekde jinde :-) ivett:a pritom je niva takova dobrota :-D
Odpovědět
Profilova fotka
ja budu dneska delat zbytkovou bastu :-D :-D :-D
Odpovědět
hani, uz jsem si profil zmenila :-D jmeno duly ti poslu do IP, koukala jsem na net a je o ni jedna prizniva reference, jinak zadne.
Odpovědět
hm, tak z vaření sešlo, manža dneska dorazí pozdě a jíst už asi nebude...no neva, nakoupila jsem si zeleninu, tak si udělám asi nějaký salátek... jo a koukala jsem ve Sparu na regály s biovýrobkam a jako závisláka na kafi mě zaujala bio špaldová káva s cikorkou, prubla jsem ji, už ji piju a není špatná, na to, že v ní není ani zrnko cukru a hlavně mlíko, bez kterého kafe nepiju, tak je fakt dobrá, hlavně není vůbec hořká, spíš mi ze začátku přišla jak bez chuti, ale voní hezky a už začíná i chutit ;-) mia zbytková baška - co to? :-N
Odpovědět
Miuš, jo, jen vodu s octem. Otevřela jsem znovu ten článek od Butt a zjistila, že je snad slovo od slova reprodukovaný v posledním Receptáři. Hani, kdy máš tedy zhruba termín? A chci se zeptat, odmítalas nějaká vyšetření (tripply, časté UTZ apod.), případně s jakým výsledkem?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?