Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Rada bych si povidala o vsem, co se tyka zivotniho stylu, ktery se trochu vymyka beznym zvyklostem. Jak vas ovlivnuje ve vasem zivote, vyznavani budhismu ci vitarianstvi, proc se vyhybate eckum, pouzivate prirodni kosmetiku a jakou, jste vyznavaci alterativni mediciny, nepouzivate teflon a vyhybate se plastum, perete ve slizu atd ..... ???? To vsechno a jeste mnohem vic snad budeme moci probrat na tomto tematu.
Odpovědět
Ivett, popíšu Ti svou situaci. K +- zdravému stravování jsem byla vedena odmalička, maminka se o stravu zajímala, běžně se u nás jedlo hodně zeleniny, luštěniny, ryby, pohanka, minimum masa, málokdy se smažilo. Když začaly biopotraviny, snažila jsem se kupovat aspoň něco. K fastfoodu jsem nikdy vztah neměla (jsem z malého města a při studiu v Praze jsem už "měla rozum"), taky jsem za celý život snědla jen minimum uzenin (nikdy jsem je nechtěla - jako bych už jako malá tušila, že jsou krajně nezdravé), ale dosud miluji sladké. Zdravou stravu mám opravdu tak nějak pod kůží a pořád se v této oblasti snažím vzdělávat. Ať si holky v diskusi o Activii (:-D) říkají, co chcou, myslím si, že hrozně důležité je mít dobrý základ z dětství a mládí. Zrovna v pátek jsme se o tom bavili s kamarády a oni mluvili o tom, jak u nich neexistoval oběd bez masa, u jiných zase často jídla typu knedlík s vajcem, žemlovka, rýžová kaše... A já jsem vyrostla na kapustě (byť v "klasické" úpravě), pohance, sójovém mase (to teď vnímám jako diskutabilní, ale tehdy to byl krok jiným směrem), květáku, jáhlách apod. Takže v tomto jsem to měla trochu jednodušší - nemusela jsem se učit na něco úplně jiného a jen minimálně jsem se vzdala toho, co mi dřív chutnalo. Nějak extra ekologicky jsme se nechovali, odjakživa jsme třídili papír (a vozili tehdy ještě do sběrny na starém kočárku :-D) a "biozbytky" jsme vozili rodině pro kozu. Když se objevily barevné kontejnery, začali jsme třídit důsledně. To bylo z ekologie vlastně vše. Nakopla mě přednáška firmy Missiva o jejich ekoproduktech - to bylo pár měsíců před svatbou a já jsem byla rozhodnuta, že až budu mít svou domácnost, upíšu se jim a budu používat ekologické úklidové a prací prostředky. Jenže když jsem si o Missivě hledala něco na netu, narazila jsem na diskusi ženských, které to už tehdy měly zmáknuté, a zjistila jsem, že není jen Missiva, ale třeba taky sliz :-D Tamtéž jsem se začala zajímat o přírodní kosmetiku a už to jelo :-) A hodně mě samozřejmě obohacují tyto naše diskuse, Josefčiny vědomosti atd. Tož asi tak :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Podle toho, co píšeš, je Ti spíš sympatická teorie, ale nemáš vlastně důvod ji proměnit v praxi ;-) , protože máš spoustu důvodů, proč se do toho nezakousnout. Tak bych se ptala, proč něco změnit chci, než proč chci zůstat v zajetých kolejích. Když si odpovíš upřímně na tuhle otázku a zjistíš smysluplnou odpověď, to ostatní už bude postupně lehčí a lehčí. Jak píšeš, že některý věci nejdou nahradit ekovýrobkama, docela by mě zajímalo, co myslíš, že je potřeba mít doma chemický - já jsem zatím, jestli mě paměť neklame, na nic takovýho nenarazila - a to si troufám říct, že žijem v čisté domácnosti ;-) :-D Je to prostě o chtění a prioritách, když k tomuhle tématu zmíním buddhistické okénko, "my sami určujeme, co se bude dít" ;-)
Odpovědět
hermi tak vidím, že tys to měla fakt asi tak nějak odmalička...a diskusi o activii jsem četla taky a souhlasila jsem v duchu s tebou, právě i proto, že plánujeme v blízké budoucnosti rodinu bych se v tom chtěla rozjet co nejvíc, už kvůli dětem pak... petuli odhadlas mě asi přesně, teorie mi sympatická fakt je, jen ji neumím proměnit v praxi, já se sama sebe ptám, proč nechci zůstat v těch zajetých kolejích, ale nějak nenacházím odpověd :-( Upřímně jen vím, že bych prostě chtěla... k těm ekovýrobkům jsem myslela třeba ty slizy na praní, co si to vyrábíte nebo ecover na nádobí apod., jakože už existují i saponáty přírodní namísto třeba chemického sava do wc apod. máš pravdu, je to o chtění, a já chci, jenže se vždycky nakopnu a vydržím to týden, ach jo...
Odpovědět
Docela by mě zajímalo, kolik lidí si nás "pokoutně" čte - a kolik z nich něco, co se zde dozví, použije :-) Ivett, když jsi uvedla sliz - on ten název je sám o sobě trochu odrazující, před neznalými říkám "domácí prací gel", už jsem návod rozeslala pár kolegyním (na jejich žádost), ale chytila se jen jediná. Mně naopak na běžných pracích prášcích ta jejich vůně už vadí. Petuli, napsalas to hezky. Taky doma nemám žádnou chemii a máme tu (snad) čisto, prádlo taky OK... "My sami určujeme, co se bude dít" mě celkem zajímá, můžeš to prosím rozvést nebo mě odkázat na nějaký článek?
Odpovědět
hermi myslím, že vás čte hodně lidí ;-)
Odpovědět
hja vas pokoutne ctu :-D :-D a musim rict, ze jsem se tuhle vasi diskuzi moc rada ;-) donutilo me to mnohem vic nad vsim premyslet :-) pro ivett a dlasi, co neveri, ze to dome jde i bez chemie :-) : http://www.prozeny.cz/magazin/bydleni... dokud jsem si tohle neprecetla, netusila jsem, ze to jde i takto :-N
Odpovědět
butt já rozhodně věřím, že to bez chemie jde ;-) a za článek díky, přečtu si...
Odpovědět
Ivett, jediné, co mě pro Tvou situaci napadá - měnit návyky pozvolna. Připadá mi, že dneska se o domácích ekoprostředcích (ocet, soda aj.) píše už leckde, což je fajn :-)
Odpovědět
hermi no já se pokusím, každopádně vás budu číst dál, mě dneska asi přepadla nějaká chut se vás zepat na to, co vás k tomu přivedlo...všechno je asi hlavně o chtění...
Odpovědět
ivett, ja myslim, ze se k tomu dopracujes, pokud se budes chtit v tyhle oblasti vzdelat..ono to pak jde automaticky..jak pise petuli..kdyz ctes slozeni potravin, kosmetiky a vis, co jednotlive slozky znamenaji, postupne uz automaticky odlozis ty spatne, protoze ve tvoji mysli uz vuci nim bude vytvorena zabrana..ja bych to nehrotila, nejlepsi je se s tim seznamovat postupne..kazdej z nas jsme rychleji ci pomaleji zmenitelni, kazdej mame jinej zpusob zprocesovani a vyhodnoceni novejch informaci..podstatny je, jestli chceme a jestli chceme porozumet, proc je to tak lepsi.. ja byla vychovana na typicky cesky kuchyni ala knedlo vepro zelo a miluju cheeseburgera(vedle coly druhej nejlepsi vynalez)...diky tomu, ze jsem mela problem s travenim, tak jsem to hodne chtela zmenit..diky holkam tady, pruzkumu na netu a naslouchani svymu telu se snazim prijit na to, co je pro me nejlepsi..diky tyhle diskuze jsem objevila biokosmetiku, sliz, aromaterapii, coz mi dalo uplne novej pohled na svoje zdravi, psychiku a na plytvani obecne, zacalo mi mnohem vic zalezet na spouste veci tykajicich se tyhle zemekoule(pamatuju se, ze jedna z mych davnych teorii byla taky..kdyz to delaj po staru vsichni, tak ja samotna nic nezmenim...ted vim, ze to je pri nejmensim hloupost) hodne casto se setkavam s tim, ze sem napise nekdo "novy" a vetsinou zacne tim, ze sem nepatri, protoze my jsme na jiny urovni a vetsinou se stane, ze prestane prispivat..pro me to je nepochopitelny, protoze ja kdyz zacala cist tuhle diskuzi, tak me fascinovalo, kolik toho holky vedi o biokosmetice, zdravym jidle apod..a hrozne me to zajimalo..a postupne jsem to absorbovala...kdybych vytahla prispevky tykajici se my osoby, tak bys videla ten pozvolnej proces zmeny, boje ze zazitejma presvedcenima apod...takze jestli mas v sobe tendence nebo alespon zvedavost objevit zdravejsi pristupy k sobe a k nasi planete, tak jsi na spravnym miste ;-) nakonec bych dodala, ze tu nejsme zadni svati a urcite si vsichni dame neco, co bychom si normalne nedali..bud ze slusnosti nebo nas na to chytne chut nebo to proste vyjde ze situace...navic, co ucastnik diskuze, to jinej nazor na vyzivovy detaily(mame spolecny to zasadni), navzajem se od sebe dovidame novy veci, ktery nas nekam smerujou.. abych te uklidnila, my byli s m dneska v ikea..ja ho tam vytahnu jenom diky tomu, ze si tam muze dat hotdoga...ja si samozrejme taky dala..sice jsem parkrat kousla a zbytek dojed m, ale chut na nej jsem dostala..v minulosti bych ho snedla celyho, ted uz jsem nemela potrebu..a o tom to cely je..vsechno chce cas, neni potreba nic lamat pres koleno, pouze se musi chtit ;-) ..
Odpovědět
catf díky, trochu jsi mě uklidnila, já si fakt myslela, že se tu nenajde nikdo, kdo by snědl hambáč z mekáče... :-N máte pravdu, chce to čas a pozvolna...já se o to budu sanžit a i když třeba nebudu přispívat sem do diskuse, tak si ji rozhodně budu číst a když budu potřebovat poradit, tak vím, že můžu sem, kde jsou holky, co už v tom "jedou"... ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Hermi, ráda se pokusím srozumitelně vysvětlit a zároveň přidám odkaz na článek od povolaného :-) Jde o karmu, tj, příčinnost, zákon příčiny a následku. Člověk je za svoje jednání zodpovědný, protože co sis včera myslela, dneska vyslovíš a zítra uskutečníš, takže Tvoje prožitky nejsou nic než následky Tvých dřívějších činů. Celý svět se odehrává v mysli. Takže když pochopíš tenhle zákon, sama začneš zasévat semínka svýho příštího prožívání a tím ovlivňuješ, co se bude dít. A promítá se to i do příštích životů. Používá se příklad řezník vs. zvíře, když už jsme to dneska zmínily a stázi poznamenala, že pracovat na jatkách je hodně moc špatná karma. Prostě v jednom životě řezník vědomě (jasně, je to jeho práce, ale i tu si vybírá sám a s vědomím, že bude ubližovat dalším bytostem) usmrtí bezpočet životů a i kdyby "jenom" tím, a jinak byl dobrá duše, tak si tím nashromáždí tak špatnou karmu, že se velmi pravděpodobně v příštím životě narodí jako třeba tele, ze kterýho za pár měsíců budou skvělý steaky na stole řezníkově. Jestli chceš, můžeš si přečíst o všech 4 základních myšlenkách buddhismu tady: http://www.bdc.cz/index.php?option=co... Ivett, příprava na miminko je docela hezkej a silnej motiv, tak pokud cítíš, že máš chuť se něco novýho dozvědět, přečti si Tajemství výrobců potravin, nebo Biokuchařku Hanky Zemanové a uvidíš, jak plynule se Tvoje přešlapování na startu změní ve slušnej běžeckej výkon ;-) :-D
Odpovědět
Článek se načítá
ivett, ja do mekace obcas chodim (bramburky, tasticka, kafe, chessburger), sice ne proto ze by mi to tak uplne chutnalo, ale proto ze vetsinou neni nic jineho po ruce a nestiham casove :) i v praci jim nektery hnusy (je nam to kupovano, ja to neovlivnim), protoze bych jinak byla o hladu..ale nejak me to netizi, proste okolnosti tomu vzdy nepreji ..a ani nemyslim, ze by to pro nekoho tady bylo neco zakazaneho, nebo ze by si tady honil ego psanim o zdrave vyzive a pritom by se pokoutne stravoval ve fast foodu.. jinak ja to mam snazsi, protoze me jidlo zas az tak nebere, chutna mi malo veci, tudiz nemam moc lakadel, ktere by me "svadely" a zaroven si myslim, ze jsou i podstatnejsi veci, nez stravovani a ekologie ;-) obcas si dam nejakou prasarnu..ale treba ceska kuchyne mi nikdy nechutnala..ale nejedla jsem vzdycky zdrave- u me se to datuje od te doby, co jsem s polovici :)) to on me privedl nejenom k jidlu, ale i prirodni kosmetice..takze asi jako jedna z mala tady jsem mela velkou prupravu a zkusenosti uz pred zalozenim diskuzi, ale zkusenosti ktere se, narozdil od ostatnich, uz moc nerozvinuly, ba bych i napsala, ze ustrnuly :-D :-D ekologicka jsem byla uz predtim, pac mam uz od malicka strach nejnom z valky, ale i z ekologicke katastrofy..dodnes nemuzu pochopit, proc se vetsina lidi chova tak kratkozrace a hloupe..jde jim jen o vlastni prospech a nevidi za roh, je jim jedno, co tady po nich zustane (ano, i jejich detem) a jsou lini premyslet, nektere informace slyset nechteji.. prijde mi to obrovska skoda, protoze to vyzaduje (podle me), jen male ustupky/malou zmenu v chovani (trideni odpadu, kalisek, ekol.cistici vyrobky apod), kdezto vysledky by mohly byt dalekosahle! jeste ke vsemu nekterymi vecmi skodi sami sobe, nejenom okoli..ale kdyz ono nevidet je pohodlnejsi, ze.. no, takze kdyz jsem se chovala setrne k prirode, zacla jsem se setrneji chovat i k sobe, protoze to dokonce ovlivnim lip :) prijde mi skoda, ze kdyz vim, co ktera latka muze zpusobit me/prostredi (at uz v kosmetice, nebo v jidle), tak nad tim jen tak mavnout rukou.. taky jak uz nekdo psal-po precteni slozeni nekterych vyrobku, me prechazi chut.. mozna potrebujes nejak vic nakopnout,mela by sis mozna uvedomit proc by ses tak chtela chovat, co by ti to melo prinest (i kdyby jen hloupej pocit uspokojeni, ze jsi "lepsi" a uvedomelejsi nez ostatni :)) nebo "jen" to, ze to je lepsi pro tve telo/plet..mozna by ti bylo prijemnejsi, kdybys timhle chovanim nebyla stredem pozornosti, protoze samozrejme budes vetsine ostatnich pripadat jako blazen a budou te odrazovat, pac oni si vzdycky najdou nejakou vymluvu, proc to nejde, si pis, ze sami sobe nepripusti, ze jejich chovani objektivne proste dobry neni..nevim, ty sama sebe znas nejlip :)
Odpovědět
hermi, to je proste pricina a nasledek (nebo-li jinymi slovy karma) -ty sama ridis svuj "osud"/zivot, jen ty sama urcujes, co se bude dit/co se deje v tvem zivote.. proste - nase drivejsi ciny, slova a myslenky se staly nasim dnesnim svetem a neustale v kazdym okamziku generujeme (tim na co myslime, co rekneme a co udelame) svoji budoucnost..
Odpovědět
Profilova fotka
:-D Stázi, jsem to napsala nějak nečitelně o té karmě?
Odpovědět
peti, neee :-D ja jen reaguju pozde a to tvoje tam jeste v one dobe nebylo/nebo jsem nemela obnovenou stranku :))
Odpovědět
Profilova fotka
:-D O.K., už jsem se měla za neschopnou srozumitelnýho vysvětlení, ne, že bych na to nebyla zvyklá, ale u bdc by mě to fakt mrzelo :-D Jinak hezký pojednání o ekologii :-)
Odpovědět
peti, mne rika polovice furt, ze nemam didakticke schopnosti, at radsi o bdc mlcim :-D jsem ho tim uplne odradila, pry to podavam zpusobem pro nej nepochopitelnym, mi sdelil, nacez mi koupil buddknihu, kterouzto si ted sam cte a obcas neco nadsene prevyklada :-D (jako je tam to samy-celkove o buddhismu, jen jinymi slovy, no..ale pry to je zasadni :))
Odpovědět
Stazi, kterou knihu? :) Zdravim ze stinu thajske plaze, je neco po poledni, takze se tu smazi samozrejme nejvic lidi... Ja hodlam vylezt zas az za par hodin... Jinak co se tyce stravy, byli jsme tyden u kamarada v Australii a jak jsme byli odkazani na to co on uvari nebo nekde snime v restauraci ci fast foodu, tak se mi to hned projevilo na pleti, hned se tam objevilo nekolik peknych kousku... Uz je to ale lepsi, ted mam po par dnech v Thajsku zase prujem, si clovek nevybere :)
Odpovědět
ivett, my sme meli vcera krtiny a ja tam sezrala tunu kolacku, klobas, piva a dort navrch :-N :-N :-N
Odpovědět
tudiz se nezmuzu na zadny inteligentni prispevek, tak se du radej ucit :-D
Odpovědět
Holky a uz se tesim, az se nekde usadime (no to samo o sobe je dost vtipny kdyz vubec nevim kde :) a budem zas moct v klidu varit, a udelat si konecne ten sliz, a nemit doma chemii atd. Nekomu staci malo - at zije samsara :)
Odpovědět
Hermi, kde ty jsi vlastne vystourala ten sliz? Ja myslela ze je to mezi ekologama docela znamy, ale vypada to ze ne az tak jak bych cekala....
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj kaculi! Ty jo, na pláž v Thajsku se v pondělní zamračený ráno nehodí vůbec reagovat ]-( :-D To jsem zvědavá, kde zakotvíte, podle čeho to vybíráte? A jak pokračuje příprava? :-) Stázi, tak zlý to s Tebou není, já Tvoje příspěvky chápu jako velmi pochopitelný :-) Ovšem samozřejmě nedokážu posoudit v reálu/naživo. Já už se taky zdržuju nějakýho převykládávání doma, max. sem tam cituju nějakou hodně velkou zajímavost, o kterou se potřebuju podělit, ale radši se držím při zdi.
Odpovědět
Dočítám vás od pátku, tak se ještě vrátím k těm porodům. Vzhledem k tomu, že to už delší dobu sleduji, tak znám celkem dost zkušeností jiných rodiček z celé ČR i mimo. V některých porodnicích to funguje v pořádku, rodička je pro ně partner, zásahy s ní konzultují a plní její přání. V jiné porodnici je pro ně rodička s porodním plánem potížistka a na její přání se neberou ohled. Zrovna z olomoucké porodnice utekla kamarádka, protože jí nutili císařský řez kvůli přenášení, i když ona díky STM věděla, že nepřenáší. V jiné porodnici řekli, že jí budou věřit a ona za pár dní porodila spontánně. Jinak jste tu pletly dohromady pojem dula a porodní asistentka. Dula nemusí mít zdravotní vzdělání, je pouze absolventkou kurzu pro duly, kde se učí, jak rodičku podpořit při porodu, možná nějaké masáže, aromaterapii apod. U porodu slouží jako psychická podpora, snaží se prosadit přání rodičky. Ale nemá kompetence rodičku přemlouvat k nějakému rozhodnutí. Pokud to nějaká dula dělala, jak píše rosina, překročila své kompetence a je to na stížnost u asociace dul. Porodní asistentka má vysokoškolské vzdělání a je oprávněna vést péči o zdravou těhotnou, vést fyziologický porod a starat se o novorozence i šestinedělku. Miamia, já mám také informace z UK a některé ženy si ji nemůžou vynachválit. Taky hodně záleží, v které části žiješ a jaké máš pojištění. Tam to nefunguje jako tady, že máš nějaké základní pojištění a máš nárok na super péči, je to prostě jiné. Rodička je tam považována za svépravnou rozhodovat o sobě, její přání jsou respektována. Pokud se rozhodne rodit doma, dostane ne péči 2 PA, pokud by došlo ke komplikacím, nikdo jí v nemocnici nebude nadávat do hazardérek, jako je běžné tady. Mně zase příjde jako hnus chování spousty lékařů v ČR.
Odpovědět
To jsem se nějak rozepsala. Ale jak jde o porody, tak občas vidím rudě. :-| O víkendu jsem viděla v jednom časopise reklamu, že Orion vyrábí nějaké cukrovinky, je na nich napsáno něco ve smyslu pouze z přírodních produktů a měly by obsahovat pouze kakao, mléko a vanilku. Na obrázku byly hrozinky v čokoládě, čokoláda a nějaká mléčná tyčinka. Tak jsem zvědavá na složení, jestli je to opravdu tak. A na Branu k dětem se těším. Chystám se tam o prázdninách pořídit základ plenkové výbavy, tak tam asi provětrám kartu. Mají tam i celkem pestrou nabídku oblečení z biobavlny.
Odpovědět
Hani,mlecnou tycinku od Orionu,ciste prirodni jsem uz i mela a je fakt dobra x-) ...akurat se tezko shani... Tak nikdo nejezdite do Milana??? :-(
Odpovědět
Ahoj holky, chci jen poděkovat za tip na šampóny Urtekram. Koupila jsem rozmarýnový a vlasy jsou po něm krásné, čisté, necuchají se... Jinak už po týdnu bez sladkostí mám o hodně lepší pleť a jsem míň unavená. Vyhodila jsem kafe a cítím se fajn. Tak doufám, že už to bude o.k. - akorát jsem teda hodila řeč s tou slečnou ve zdravé výživě a ta mi tvrdila, že padání vlasů je nejčastěji spojeno s problémy se střevy... :-( Tak o tom zkusím něco najít a načíst.
Odpovědět
chloe, co bys potrebovala? moje segra tam ted leti patek/sobota allegria, to je fajn, tak at se dari furt k lepsimu :-)
Odpovědět
hani,to, co pisu o porodnicich, se netyka olomoucke, ale sternberske, tam chodi rodit spousta rodicek z Olo kvuli pristupu :-) to jsem mozna mela napsat hned, olomouckou znam z doslechu jako dost problematickou a zastaralou... i kdyz nektery holky si na ni taky nestezovaly, proste klasika...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?