Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Rada bych si povidala o vsem, co se tyka zivotniho stylu, ktery se trochu vymyka beznym zvyklostem. Jak vas ovlivnuje ve vasem zivote, vyznavani budhismu ci vitarianstvi, proc se vyhybate eckum, pouzivate prirodni kosmetiku a jakou, jste vyznavaci alterativni mediciny, nepouzivate teflon a vyhybate se plastum, perete ve slizu atd ..... ???? To vsechno a jeste mnohem vic snad budeme moci probrat na tomto tematu.
Odpovědět
mia, a mit doma koreni koliduje s hubnutim? mimochodem, spravny hubnuti by nemelo byt o tom se omezovat, ale premejslet o nejlepsi skladbe kazdodenniho jidla a postupne si zvyknout na to, jist takhle porad cim vic to bude chutove mdly a o nicem, tim hur se vam bude hubnout ;-) muj tip, co se mi osvedcilo... rano: vypit sklenici vody s vymackanou limetou, ke snidani ovoce a nebo oriskovej koktejl s ovocem obed: salat z cerstvy zeleniny s uvarenou lusteninou(cizrna, bila fazole, zelena cocka) nebo s jogurtem nebo se syrem(kozi, ovci) nebo se zalivkou olej ocet..nebo proste kombinace podle chuti vecere: salat, ryba nebo kure(2-3x tydne) nebo obmena obedove verze bez masa nebo k obedu uvarit ryzove nudle se zeleninou(stir fry) nebo cinskou verzi, co jsem psala vyse, kure s kokosovym mlekem a kari a ryzi apod...k veceri pak uz jenom salat pokud mozno zadne pecivo, maximalne tmave(spaldova mouka, zitna) uplne vynechat: bilej cukr(vcetne vseho, co ho obsahuje jako napr slavny actimel ;-) ), jedlou sul(pouzivat jenom morskou), syry z kravskeho mleka, mleko, tucne jogurty, bilou mouku na svacinu: ovoce, zelenina(pripadne s nejakym jogurtovym dipem nebo hummusem), orisky(oriskove muesli tycinky slazene necim jinym nez bilym cukrem), susene ovoce a vzdycky, kdyz budete mit hlad, dat si nejakou svacinu viz vyse
Odpovědět
já bych si myslela, že je to buď přelité nebo přeschlé. Ale zas když tam byly nějaké fleky, tak možná je to škůdce. Ten tam byl klidně už i v semínkách nebo se to chytlo ze země, květináče... zkusila bych to ještě pohnojit, přírodním hnojivem (nejlépe ptačí trus to je zázrak přírody) a kdyžtak to zlikvidovat at se to tam dál nemnoží, kdyby se to nezlepšílo. Já bych teda ráno nemohla vypít jen sklenici vody nebo koktejl, protože bych nevydržela hladem ani do 10 hod. Já se pořádně nasnídám, naobědvám a odpoledne a večer už jím jenom lehké,malé jídlo.. tak to dělám vlastně už od základky. Každý den stejně.
Odpovědět
Profilova fotka
catf, ty bys mohla jit radit lidem co maji jist misto me :-D :-D :-D mia, trosku mi tvuj vyrok pripomina kolegyni v praci - za rok se bude vdavat a v rijnu leti do NY pro svatebni saty a rozhodla se zhubnout a dala se k Weight Wachers (asi u vas v UK taky znas) .... no a vcera mi rikala, ze snedla k obedu 6 susenek s dzemem. Ja jsem se ji zeptala, jestli uz jako vzdala to hubnuti a ona mi rekla, ze ne, ze si vycerpala vsechny body a uz ten den nesmi nic jist ]-( .... typnu si, ze zhubne do satu, ale na svatbu ji uz budou zase maly :-D :-D :-D Mia, jak pise catf, obavam se, ze takhle to moc daleko nedotahnete. :-(
Odpovědět
Profilova fotka
Kessi, a nemůže to být tou hlínou? Jakou tam dáváš zeminu? Nasázený to máš všechno zvlášť? Mně třeba dala mamka bazalku a mátu (už koupený vyrostlý) do jednoho truhlíku a máta roste jak divá a stíní bazalku, takže té se moc nedaří. Zkus to třeba prokypřit, dát tomu víc sluníčka a jinak vláhy myslím potřebují bylinky dost, aspoň ty naše jsou víc jak půl dne na sluníčku a zalívám a rosím je dost každý ráno. Abro, tak to je perfektní zpráva x-) Hele a co že to je za restauraci? Abych věděla, kam zajít na véču, jinam než do Rebia už nechodíme :-D
Odpovědět
Profilova fotka
Jinak je pěkný info o bylinkách v novým Apetitu: Nejdůležitější je světlo, přímé slunce a vláha. Pažitka Daří se jí na zahradě i celoročně v květináči; pokud ji budete pěstovat přes zimu, přihnojte ji a postavte na hodně světlé místo. Pažitku lze zmrazit. Obsahuje velké množství vitaminu C - aby o něj (a taky kořenicí sílu nepřišla, neměla by se tepelně zpracovávat ani sušit. Pro mě je nejlepší stejně na chlebu x-) , ale občas ji dávám i do polívky =-) Kopr Této jednoletce se daří na slunném suchém místě. Samotná bylinka se nejčastěji mrazí nebo nakládá do soli. Při tepelné úpravě má tendenci zešednout, neztrácí přitom aroma. I přesto je lepší přidávat kopr do jídla až na konci vaření. Libeček Tato víceletá rostlina se kvůli svým rozměrům hodí spíše na zahradu; najděte jí místo v polostínu. Snadno se vypořádá s vysokými teplotami, a tak ji do hrnce můžete hodit takřka kdykoli. Libeček se dá sušit i mrazit. Petrželka Dvouletá rostlinka miluje sluníčko. Kudrnka i hladkolistá má vysoký obsah vitamínu C, proto se nehodí na dlouhé vaření ani sušení; radši ji zamrazte nebo na poslední chvíli přihoďte do polévky. Vynikající je za čerstva do salátů, třeba takový tabouleh by se bez petrželky neobešel. Tymián Tento nízký polokeř (mimochodem, je to poddruh mateřídkoušky obecné) má rád slunné a sušší místo. Jídlo kořeněné tymiánem je mnohem stravitelnější, protože tato bylina působí proti průjmům i při nadýmání. Tymián je jedna z nejsilněji působících rostlinných antiseptických drog, účinná proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům. Po odkvětu ho zastřihněte. Je ideální k sušení, jeho aroma bude pak ještě výraznější. Rozmarýn Tento stálezelený polokeř miluje teplo a světlo. Není odolný vůči zimě, proto se hodí hlavně do květináče. Pěstujte ho na slunném místě a i v zimě mu dopřejte dostatek světla. Podporuje činnost žlučníku i žaludku (zkuste třeba rozmarýnový čaj). Svoji chuť rozvine až při vaření, dá se usušit, zmrazit i naložit do octa nebo oleje. Bazalka Jednoletá rostlinka si potrpí na sluníčko a na dostatek živin. Pokud chcete, aby se rozvětvila, zaštipujte ji na koncích větviček. Podporuje trávení, odhání hmyz a pěstovat se dá na zahradě i na okně. Hodí se k mražení i nakládání do octa či oleje. Oregano Víceletá rostlinka (též nazývaná dobromysl) potřebuje hodně slunce - nejlépe jižní okno či balkon, při vhodných podmínkách na zahradě se rychle rozrůstá. Aby dobromysl dokázala plně rozvinout svou vůni, měla by se tepelně upravovat aspoň patnáct minut. Lze ji sušit, mrazit i nakládat. Ufff :-)
Odpovědět
Profilova fotka
no, myslím že to môže byť buď nedostatkom alebo naopak prebytkom vody - sú v kvetináči bez odtoku, moja chyba :-( ale iné som nezohnala a tieto sa mi aj páčili, tak som si to nepripúšťala... premýšľam že to presadím na záhradku, ale musím kúpiť ešte nejakú zeminu (to znamená trepať sa autom do BA, neviem kedy sa k tomu dostaneme, priateľ celý víkend robí a ja sama za volant nesadnem), na trávu sme dali len minimálnu vrstvu (asi centimeter), inak pod tým je hnusná stavebná zem, suchá a neúrodná, bleh...inak zem v kvetináči je kupovaná, na pestovanie byliniek a zeleniny a takých vecí, aspoň podľa sáčku, hnojiť som to samozrejme nehnojila..... tie listy s tmavšími fľakmi som vždy poodtŕhala, keďže bazalku mám dosť nahusto, tak nech zbytočne netienia tým zvyšným malinkým rastlinkám.... tak som sa tešila a chválila, že bazalka rastie, bola úplne úžasná, kamoške rástla len malinká (ale má trpasličiu), a vždy chcela moju vidieť, tak sa k tomu ani nedostane :-(
Odpovědět
abra to je paní šikovná, co je to za hospodu? Oni to sem tam dělají, třeba mátu hodně, ta je drahá a není moc k sehnání...tak na Mochito atd. Já jsem si zasadila bazalku prvně ze semínka, trochu vylezly klíčky a pak nic. Koupila jsem malou v zahradnictví a ta mi také umřela. Právě si myslím že jsem ji vždy měla přelitou...
Odpovědět
Profilova fotka
jé, petuli, ďakujem, pekné zhrnutie :-) no ja ich mám vonku, sme orientovaný juho-západne, takže svetla by mali mať dostatok, okolo 11tej doobeda na ne začne svietiť slnko a prestane až večer keď zapadá... na začiatku som ich mala za oknom, aby neumrzli v noci, poslednou dobou ich ale mávam vonku vyložené stále (pokiaľ nie je vonku škaredo, to ich dávam vždy dnu)
Odpovědět
Profilova fotka
Kessi a jak píšeš, že bazalku máš nahusto, jednou jsem to zasela do těch rašelinových kalíšků a jak to povyrostlo, byla jsem líná to víc probrat a zapíchala jsem to do truhlíků, jak to vyrostlo. Takže to rostlo po trsech a to je špatně, ona potřebuje víc místa, když ji rozesadíš, tak zesílí a bude mít i větší listy. Aspoň takovou mám zkušenost. Teď nám krásně lezou ředkvičky x-) a pažitka nestíhá dorůstat, jak ji m. pořád kosí :-D Akorát on zatím letos pěstitelsky neuspěl, zasadil si jedno svoje zelený semínko ;-) a ono se mu na sluníčku v pondělí přes den upražilo. Zítra právě jedem pro hlínu a budu pokračovat na balkoně i zkusíme tu dýni. Jo a hakli, víš, že nahoře v Omeze, jak je ta květinářka, prodává i nádherný bylinky? Mám od ní oregano :-) http://picasaweb.google.cz/Drdlikovi/...
Odpovědět
tak to dej petuli do nějakýho kýblu velkýho tu dýni. Já si tu špagetovou taky zasadím teď o víkendu. Nevím, že to tam má. Půjdu se dnes podívat. A odkud ty chodíš? Z Dantouru?Fira?
Odpovědět
hakli, to by ses divila, co jde delat za zmeny ve strave, pokud clovek veri, ze je to tak lepsi ;-) ja osobne jsem si nikdy nedokazala predstavit, ze bych nemela mit rano chleba s necim nasledne alepson nejakou kasi..a ted si dam koktejl(kterej je sytej dost, to bys musela vyzkouset) a kdyz dostanu hlad pred obedem, dam si zeleninu nebo ovoce :-) josefko, to silne pochybuju, ja nemam poradny know how a co jsem si ruzne precetla, pochytila od tebe a ostatnich zde, to v ramci moznosti aplikuju...v kazdym pripade ve spolupraci s tebou bych to mohla dohnat do absolutniho stravovaciho perfekcionizumu :-D nicmene jedna vec je jista, ze nejsem pripad, co ma od prirody metabolismus jak kobylka(jako stazi :-D ) a taky jsem si prosla urcitym vyvojem a vidim, ze to funguje x-)
Odpovědět
Profilova fotka
:-D Nene hakli, ale říkala jsem si, že Tě tam jednou přepadnu. Dýni dáme zítra ven na kompost u švagrů. Tak projíždím ten Apetit a co mě vždycky trochu naštve - recepty na dětský slavnosti. Je to rozdělený na vílí oslavu pro holčičky a pirátskou pro kluky: Holčičí: * linecké berušky (hladká mouka, cukr + na polevu, máslo, žloutky, bio citron, potravinářská barviva, čokofleky) * pusinkové housenky (bílky, krupicový cukr, potravinářská barviva, lesklé cukrářské kuličky na oči, obarvený cukr nebo kokos k posypání) * dort barbie (žloutky, bílky, krupicový cukr, mouka, polotučný tvaroh, mléko, vanilkový curk, maliny, šťáva z pomeranče povařená s cukrem, moučkový cukr, marcipánové kytičky) * slané motýlí kukly (mleté maso, bylinky, kupovaná omáčka barbecue, won ton placičky, vejce, majonéza) * kytičkové sendviče (bílý toastový chleba, majonéza, čedar, šunka, salám, vařený krůtí maso) Klučičí: * mafiány (máslo, vanilkový cukr, krupicový cukr, vejce, mouka, máslo na krém, moučkový cukr a lučina, na ozdobu bonbony ve tvaru zubů, očí, pendrek, cukrové kuličky) * úlovek z moře vypadá líp (losos, kopr, sůl, pepř, hladká mouka na obalení, vejce, kalamárový kroužky, na omáčku řecký jogurt, majonéza, sýr, kyselé okurky) * dort z tajuplného ostrova (máslo, cukr vanilkový a krupicový, vejce, mouka, kakao, na krém mlíko, cukr, máslo, smetana, čokoláda, na zdobení želé bonbony, pendreky, zlaté čoko mince, lentilky, cukrové korále) * vepřové dělové koule (mleté vepřové, strouhanka, vejce, oliváč, sůl, pepř, k tomu konzervovaný rajčata, česnek, petrželka) * kuřecí hnáty (světlý toastový chleba, kůra z biocitronu, petrželka, parmazán, máslo, kuřecí paličky, mouka, vejce, na omáčku smetana, podmáslí, majonézová grilovací omáčka, pažitka) Vypadá to všechno úžasně na fotkách, ale toho cukru, mouky, proč je toho tolik? Není tam snad žádný ovoce, kromě bylinek žádná zeleina, dalo by se přece vymyslet hafo krásně vypadajících, chutných a dobrých jídel bez těch kil cukru a mouky. To mě na apetitu trochu mrzí. Vím, že dělat dětskou oslavu, nepodávám všechno od a do z, jak to uvedli, ale uvítala bych mnohem víc zdravějších jídel i (hlavně) pro děti.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
petuli,hakli, neni to zadny bio ani zdrava resta, ale varej tam vyborne, maji zajimavy jidla, vzdycky vsechno cerstvy a snesu tam i smetanu (tu snesu jen vyjimecne doma, coz je co rict) mrkni sem: http://www.kiki-restaurant.cz/home.html s tema bylinkama zacali letos, takze tam je videt jenom zrytej kus mezi dvema zahradkama, tak budu drzet palce, at jim vyrostou, zatim pry leze jen myslim medunka a pazitka :-) holky, ja chci taky pestovat bylinky :-( :-( Jenze nemam kde, terasu mam hodne stinnou, nezasviti tam ani pres poledne, loni mi tam vylezla takovy chudak mini bazalka, chvilu se tam trepala a pak sem ji radsi smikla, nemelo to cenu, ani tymian tam nejde, jen jedna kytka co nevim jak se jmenuje, te se tam dari a zvladla to i prez zimu, tak se ji snazim mnozit :-D :-D Ja sem spis takovej kozel zahradnik :-D peti, v apetitu me taky dost stvou s tim cukrem a moukou, hlavne ty tipy pro deti mi taky vadi, jenze vis ty co? Ja jednou dala navsteve s deckem co byli u nas na misku suseny biomerunky a to decko na to cumelo, jako co to je, maminka se me ptala, co to jako je, tak rikam, ze merunky suseny, moc dobry, ale hodne sladky a ona jeee, tos mela koupit ty pekny oranzovy, ty my jime, ne takovyto hnusny... decko samozrejme po tom ani nesahlo, bo videlo, ze mamka to oznacila jako hnusny... Za pul hodky to mamince nedalo, taxi jednu vzala a pak neverila, ze to sou vaaazne merunky, jak je to hrozne dobry a kdesi cosi, jenze to decko si pak uz proste nedalo, jednou se mu to zhnusilo tak to nechtel... To je zas o tom pristupu tech rodicu no... a ja se zas rozciluju ze? a zbytecne :-D :-D
Odpovědět
do hospody určitě zajdeme. jo zbytečně, at žerou ty oranžový co pálí v krku!
Odpovědět
Profilova fotka
josefko ale neeee, my jime, snazim se dodrzovat petkrat denne, jime spoustu zeleniny, poctivou snidani, ovoce, maso, kureci rybi a chodime ven s pejskama, ja zacinam za tyden cvicit a behat, ja jenom ze krome toho co mame na tyden rozplanovano na dietu nic jinyho nekupujem protoze by nas to porad lakalo a pokouselo :-D jeden den v tydnu mame povoleno cokoliv v rozumne mire a jeden den zas min
Odpovědět
Profilova fotka
catf koreni mam ale proste kari pasta vyschla protoze jsem ji dlouho nepouzila a z toho koreni nemam uplne vsechno, sunku normalne nekupujem, syr mame jenom kozi mekkej, tvaroh taky nevedu ani kdy nejsme na diete, ja nakupuju presne podle seznamu na tyden podle toho co mam naplanovano varit
Odpovědět
Profilova fotka
hakli, tak tak :-D hlavne jsou hrozne suchy a trvdy a hnusny :-S
Odpovědět
Profilova fotka
s tema bylinkama, musi se pravidelne pouzivat, odstrihavat, jakmile zustanou nejakou dobu ladem tak se jim nedari ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
mia tak to jo ;-) abra - rozcilujes se zbytecne :-D :-D :-D - doufam, ze jsi mamince rekla, ze ty hnusny jedovaty oranzovy ty osobne nejis, ale, ze priste ji je rozhodne koupis :-) petuli, prave kvuli tomu Apetitu porad odolavam - obcas nejakej dostanu, prolistuju ho a zase zklamane odlozim :-(
Odpovědět
Profilova fotka
my sme minule vyskúšali bio-meruňky, a teda iné už nekúpime x-) (tie "hnusné jedovaté oranžové :-D" sme síce nekupovali nikdy, ale párkrát sme ich koštovali takže viem porovnať), a čo ešte len bio-ďatle, s tými "obyčajnými" sa chuťovo nedajú porovnávať :-) určite sa oplatí investovať, mňam x-)
Odpovědět
cau holky, vubec ted nestiham, tak vas aspon vsechny zdravim, docetla jsem to po díru v hlavě :-D což mě naprosto fascinovalo :-D co se týče jídla pro děcka -tak hlavní je to na sladký nenaučit, včera po mě neteř tak loudila kokino, že jsem podlehla 8-( 8-( 8-( fakt se to nedalo
Odpovědět
Profilova fotka
holky, davejte si pozor na fiky, jsou strasne nachylne na plisne :-( a byvaji v nich afla toxiny :-( .... a je nejaka spatna uroda, tak je radsi nekupujte.
Odpovědět
josefko, zrovna jsem si uz rikala par tydnu, ze ty cerstvy fiky prodavany po praze vypadaj hodne unavene(a to stojej 26kc/ks).. abra, taks treba kamosku ted trochu vzdelala a ona priste koupi uz nesireny merunky a svymu decku to vysvetli(ono stejne za chvili zapomene).. co se tyce apetitu, tak pri hodne zdravy strave se nedaj ty recepty brat uplne doslova, nicmene pro ruzny kombinacni napady je to dobrej zdroj informaci..proste to chce trochu vlastni fantazie, v tom problem nevidim plus jsou tam tipy na novy restaurace a varici pomucky apod.. a co se tyce detskejch receptu, tak tam je kladen duraz na visualni a zabavnou formu...ja bych to proste brala jako visualni inspiraci a ingredience bych vymenila za zdravejsi
Odpovědět
mia a co pres tyden varis bez zakladniho koreni? ja si teda nedokazu predstavit, ze bych doma nemela po ruce vsechny potrebny dochucovadla kdykoli si vzpomenu =-)
Odpovědět
koukala jsem na slozeni svych oblibenych ledovych kav a v jedne lahvicce je 26 g cukru 8-( 8-( pak jsou koukala na slozeni nestey a taky tam toho bylo plno, takze jsem ji trikrat naředila, aby se to dalo vubec pit. Normalne si takovy srandy nekupuju, ale kdyz se s notasem ucim ve studovne a nemuzu od toho jit nikam pryc, tak vyuzivam napojovy automaty, pac na zachode netece studena voda ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
catf ale ja tu mam hromadu koreni jenom asi pouzivam trochu jiny nez ty a halvne hromadu bylinek tedkom pres leto a cesnek vetsinou sem pres tyden delala grilovani a salaty, dneska se pokusim neco uklohnit z te zeleniny s kuretem
Odpovědět
catf a co poavžuješ za základní koření =-)
Odpovědět
Docela zajímavě vypadající stránky, zatím jsem je jen přeletěla: http://www.prirodnivyziva.cz/prirodni...
Odpovědět
já mám z koření ten českej základ (kmín, bobkáč, pepř, papriku, nový koření) a pak bylinky (tymián, oregano, bazalku a majoránku) a curry a vystačím s tím zcela :-D
Odpovědět
princez, radsi to sem psat nebudu(po prisevku rosi) :-D
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?