Snoubenec a představa o společném životě

Ahoj, jsem zasnoubená už delší dobu. Rozhodli jsme se svatbu posunout o pár let - důvod požádal mě příliš brzy a v mladém věku. Shodli jsme se na tom že pockame až budu připravena. To ale není to co by mě trápilo. Problém je v tom, že jsem přišla na možné překážky a naprosto odlišné názory ohledně společného života. Přála bych si dvě děti, hned po sobě. Jsem ještě mladá, ale zároveň potřebuju mít vše již naplánované. Přítel/snoubenec souhlasil. Otázka je to spíše financí. Neuvědomuje si fakt že budu třeba 8 let v kuse na mateřské dovolené a to znamená že se bude muset postarat o rodinu On. Pochopitelně nebudu mít příjem (mateřskou). Bohužel on tomu nerozumí a nesouhlasí. Naivně si myslí že si na dobu na mateřské nasetrim a budu dal platit nájem, jídlo, restaurace, drogerií, věci do domácnosti, oblečení, zábavu atd. Ano platím teď momentalne úplně vše sama ze svých peněz. Mám vyšší příjmy než on. On mi pridava půlku na nájem, výjimečně zaplati něco navíc, spis ne. Takže je zvyklý ze já jsem ta co vše platí a stara se… bohužel až budu opravdu mít děti - nedovedu si představit co se bude dít. On sotva vyjde sám ze svého příjmu a není zvykly platit naše výdaje. Mám hrozny strach z budoucnosti. Přivádí mě to na myšlenky že s nim už žádnou svatbu a život nechci. Není to ode mne příliš povrchní? Smutný je že si poslední dobou neváží ani toho co pro nej dělám - každý den vařím, starám se o domácnost - on nedělá doma nic.. a ještě do toho vydělávám více peněz a vše platím. Cítím se jako chlap v našem vztahu a opravdu na tom nejsem dobře psychicky. Často si říkám zda by si me někdo jiný vážil víc. Zažil tohle někdo? Jaké to ma řešení? Jsem už zoufalá a nemám se komu svěřit - ze strachu. Budu moc rada za nějaké odpovědi. Děkuji.
Odpovědět
Ahoj, moc se ti nedivim, ze takto uvazujes a povrchní mi to nepřijde. Myslím si, ze by to mělo byt nejak vyrovnane a napul a ne ze ti bude přispivat na nájem a konec. I kdyz nema tolik peněz, tak by mel přispět i na jidlo, nejakou zabavu, domácnost, anebo se snažit si najít lépe placenou práci. S domácnosti je to samé, my to mame doma nastavené tak, ze kdyz oba pracuji, tak oba se i starají o domacnost. Jestli to mate tahle od začátku vztahu, tak to uz nezmenis, nebude chtít. Zvyknul si. Svatba je hodne velky krok a určitě si to promysli. Z toho co píšeš bych osobně do toho nešla.
Odpovědět
Profilova fotka
Já tady z toho cítím problém v tom, že obecně nemáte nějak rozvržený systém financí a financování společného života. A to je to, o čem byste se měli pobavit. Pak tedy pokud máš nyní vysoký příjem, tak platíš-li si nemocenské pojištění, budeš mít nárok na mateřeskou, pokud ne, tak na rodičák (to je taky pár korun k dobru). Tedy žít jenom z jeho příjmu nebudete. Jde o to si sednout, kouknout, jaké máte příjmy, jaké máte výdaje, jak to společně řešit. Např. my máme s manželem každý svůj účet a pak jeden společný. Na společný posíláme každý 60% svého měsíčního příjmu a platíme z něj bydlení, jídlo, léky, běžné měsíční výdaje. Na dovolené a větší výdaje si šetříme vedle. A pak jsou nějaké drobnosti, které jsme nějak neprobírali, ale něco prostě kupuje on a něco já (on věci do domu, já věci pro dceru - žádné velké výdaje, do párset korun měsíčně). Toliko pro inspiraci.
Odpovědět
Povrchni to neni. Fungujici komunikace i podobne zivotni priority jsou pro vztah zcela klicove a tady mam trochu pocit, ze minimalne jedno z toho uplne nefunguje, mozna oboje. Navic je logicke, ze clovek chce vedet, jak by to v pripade deti pak fungovalo, a to nejen po te financni strance. Sama jsem jednou mela vztah s chlapem, ktery na tom byl financne hur nez ja, v cemz jsem ale nevidela zadny problem - proste jsem uplne automaticky platila vic veci ja. Je fer, kdyz ten, co ma vic, taky vic dava a uz vubec si nedovedu predstavit, ze bychom si vydaje rozpocitavali pul na pul. I jsem pocitala s tim, ze v pripade deti ja budu pracovat a on bude na rodicovske a tohle nastaveni mi vyhovovalo. Na zacatku vztahu to fungovalo, jenze pak jsem si zacala vic a vic vsimat, ze on moje penize zacal brat jako naprostou samozrejmost, najednou uz neprispival nicim a ja tahla skoro vsechno, k tomu doma nesahl nic a leda hral na Playstationu. Nikdy nezapomenu na den, kdy jsme jeli koupit jednu skrinku do Ikei a on si tam zacal uplne automaticky beze slova na pojizdy vozik nabirat kramy za nekolik tisic. Nezdalo se mi to, tak jsem se ho zeptala, jestli na to ma penize, nacez on bez jedineho slova zase zacal ty zgarby nosit zpet do regalu, proste uplne suverenne pocital s tim, ze mu ty jeho rozmary zaplatim ja. 😄 (A podobnych prihod postupne pribyvalo, stejne jako hadek.) Vztah jeden tahnout nemuze, musi pro nej neco delat oba, a to na vsech urovnich, nejen na te financni. (A aby toho nebylo malo, po rozchodu jsem uplnou nahodou zjistila, ze penez mel o hodne vic nez ja, nechaval si i posilat penize od rodiny a mel nasysleno az do aleluja, pricemz mne delal sceny, ze nema na chleba.) Zkuste si o tom otevrene promluvit, mozna to ma sanci na zmenu. Pokud ne, sla bych hledat svoje stesti o dum dal s nekym, kdo ma ty priority hozene podobne jako ja.
Odpovědět
Profilova fotka
I já mám větší příjem než můj chlap... Ale já dělám ve státní sféře a on je u firmy a dělá elektrikáře... Neříkám ze jsou to desetitisíce, ale do deseti to někdy bude... Každopádně platime věci na pul. Každý posilame peníze na jídlo a ty mám já na sporicim úctu, protože já objednavam rohlík (do obchodu nechodime a když pro rohlíky tak zase já, protože do prace chodim pěšky pres náměstí) platí se z toho i věci jako na přání, uklid, ale i třeba šampony a deo apod... Ale už tam není kosmetika apod. Najem jedeme napůl, internet napůl a to je vlastně vše... Pak každý ma svý peníze a co si s nim i dělá je jeho věc..m Každopádně když mate takové rozepře už ted kdo podle tebe zaplatí svatbu? Melo by to opět byt napůl. A ta ma byt dřív než děti... A když jsou děti a ty s nimi zůstává s tak prostě na toho druhého musí byt financne spoleh... Já byt tebou tak "utecu" dokud to jde... Taky jsem zažila jednoho debila co si ze me chtěl udělat dojnou krávu.. Díky bohu jsem to prohlídla asi po měsíci..
Odpovědět
Ahoj. Jako máma dvou malých dětí ( právě teď na mateřské) ti radím uteč dokud můžeš!!! Nejsi vůbec povrchní a věř mi že uvažuješ sakra správným směrem. Tohle nemá budoucnost a ano až budeš doma tak hlavní finance zajišťuje partner.
Odpovědět
Nemusíte být na mateřské 8 let přece, když budete mít děti od sebe rok, tak budete na mateřské 4-5 let a pokud pracujete, budete mít mateřskou a na mateřské si můžete i přivydělat třeba přes PC, takže úplně bez peněz nebudete. Jinak, co ten váš přítel teda dělá s penězi, které vydělá, že nic nepřispívá?
Odpovědět
Z mého pohledu máte špatně nastavené fungování společné domácnosti. Není úplně důležité, aby partneři vydělávali stejně, ale měli by se poměrově přibližně stejným dílem na chodu domácnosti podílet. Takže za mě, jak již uvedla Tess Nepodstatný, uteč, dokud můžeš. Toto nemůže z dlouhodobého hlediska fungovat. A k té mateřské. Bylo by fajn globálně v této společnosti na mateřskou/rodičovskou přestat pohlížet jako na "dovolenou". Péče o malé děti je práce jako každá jiná, jen není primárně vykonávaná za účelem zisku (u většiny normálních lidí). Takže logicky v této době přechází zodpovědnost za výdělek na partnera, který není s dětmi na této "dovolené" a měl by finančně svou rodinu zabezpečit. Rovněž není řešením této situace to, že si najdeš přivýdělek, abyste byli finančně zajištěni jako před narozením dětí. Ve vašem vztahu je z mého pohledu opravdu špatný přístup za strany partnera.
Odpovědět
Pokud jsi mlada, tak je to zrejme tvuj prvni vazny vztah. Kdybys byla moje dcera/sestra/kamaradka, poradila bych ti odejit od nej, uzit si trochu single zivota bez starosti a pak se poohlednout po jinem vztahu. Rikam to proto, ze jsem od 21 do 31 let byla s jednim chlapem (nebyli jsme manzele. Nastesti!). Myslela jsem si, ze lepsiho uz nenajdu, navzdory problemum, co jsme meli. Teprve po rozchodu jsem se poradne rozhlidla kolem sebe a zjistila, kolik chlapu kolem mne je a ze si muzu vybirat a ze nemusim slevovat ze svych naroku....pises, ze uz ted si zvykl na to pohodli, co s tebou ma. Nejenom, ze vsechno platis, ale jeste mu delas servis. To se asi nezlepsi a az byste meli deti, skakala bys kolem chlapa, kolem deti a kolem domacnosti. Byt znovu mlada jako ty (pocitam, ze ti jeste nebylo 30), vykaslala bych se na pohodlnyho chlapa, kteryho musis jen obskakovat a porozhledla se jinde. Bud sebevedoma (ne arogantni) a uvidis, ze se najde spousta napadniku, kteri by te mileradi na rukou nosili. Kdybych mohla byt znovu takhle mladinka, tak bych se na svyho byvalyho zvysoka vykaslala misto toho, abych s nim promarnila 10 let! Urcite mas na vic, hodne stesti.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?