Oftalmická migréna neboli oční migréna

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Zdravim vsechny. Trpim uz nekolik let oftalmickou migrenou. Najde se nekdo, kdo ma stejny problem? Zatim jsem nevypozorovala ze by zachvaty mely nejakou spojitost, prichazeji nepravidelne, v jakekoliv situaci, v jakoukoliv dobu...jedine co maji spolecne ze vetsinou trvaji 30 minut a pak odezni. Zatim jsem nenasla odpoved na me problemy ani u lekaru. I na internetu pisi, ze dosud neni znamo co oftalnickou migrenu zpusobuje, nebo jak ji zabranit. Zvykla jsem si s tim zit, ale stejne mi to komlikuje zivot.... Desim se treba okamziku, kdy na me zachvat prijde treba pri rizeni vozidla na dalnici, kde se dost dobre zastavit na pul hodiny okamzite neda.... Jestli mate nekdo podobny problem, prosim, napiste. Prosim, nezamenujte oftalmickou migrenu s klasickou migrenou provazenou bolestmi hlavy, nevolnosti, vsetloplachosti atd. Jedna se opravdu o jiny problem :-)
Odpovědět
1
2
@nuuna ahoj. ja som sa doposial povazovala za jedinu z timto problemom. a priznam sa ze doteraz som este nikoho nenasla kto ma takito isti problem ako ja. ked som to citala ake problemi mas ako keby si opisovala mna. a bala som sa povedat aj doktorke o tomto probleme lebo som si mislela teda aj si mislim ze ma budu povazovat za hypochonderku. a preto otomto probleme mlcim. je mi luto ze som ta nasla a zaroven som rada ze je niekto taky ako ja. nic v zlom.mne sa to tiez stava najprv mam kruhy prej ocami potom ked sa niekomu zahladim do tvare tak mu nevidim polovicu tvare a potom mi to prejde na periferne vydenie tak ze od bokou nic nevidim a zrazu to prejde. a potom som cela nejaka vygumovana. neviem rozmislat. neviem sa vyjadrovat tak ako ked sa mi to nestane. a pride to hocikedy a nezistila som pricinu. ze preco. ale dakujem ze si aspon si precitam tvoje vyjadrenia. velmi ti dakujem.
Odpovědět
Ahoj,zdravím všechny zůčastněné:-) Trpím oční migrénou. Že ji mám, jsem se náhodou dočetla u oční lékařky, ke které jsem šla, protože jsem začala mít černé nitky před očima, hlavně když jsem se dívala na něco světlého a nejvíc při koukání do sněhu. Nic se s tím nedá dělat, doktorka to má prý taky a to má vše bíle vymalováno. Prý se nad tím nesmí přemýšlet, nevnímat to a je to pravda. Když mi rozkapala oči a poslala mě čekat do čekárny s odbornou knihou, tak než jsem měla zamlženo, jsem se v té knize dočetla o oční migréně. Občas se mi to právě stalo, že jsem najednou viděla oční záblesky, které trvaly skoro půl hodiny.Hlava mi u toho nikdy nebolela, až poslední dobou. Nemám to ani často, ani pravidelně, ale je to velmi nepříjemné. K doktorovi ani nechoďte, spíš na sobě zkoumejte, co vám to může dělat. Já jsem se nadávno dočetla, a řikala mi to i oční doktorka, že různé oční potíže způsobuje u někoho červené víno. Ona prý kvůli tomu pije šampíčko. Tak jsem zděšená, protože miluji červené víno, všechny moje kamarádky taky a ta představa, že bych si ho nedala, je hrozná. Já nic jiného nepiju... Ještě mě ta migréna nepřepadla při řízení auta, to nevím jak bych řešila, když někdy prostě nemůžete zastavit.
Odpovědět
Ahoj, oční migréna, to mám taky. Je to velmi nepříjemné, prý se neví z čeho to je, někonu to způsobuje červené víno, ale jiné věci, prý si to má každý hlídat, z čeho to může být.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 7 měsících
Zdravim Vas, tiez mam asi vsetky tito priznaky plus mi zaliha v usich jako kdyby tam byl tlak v nich prosim vas keby ste mi niekto napisal na mail moc by mi to psychicky pomohlo sa o tom porozpravat ewushka_love@azet.sk
Odpovědět
Ahoj. Trpím už od 13 let oftalmickou migrénou. Začíná to tak že vidím tmavé fleky před očima a trvá to tak cca 30 min. :-| Když začínám vidět lepé cejtím se strasne napjatá a beham po 20 minutach na zachot na malou i na velkou. Pak se dostaví brneni. Nekdy jenom ruka a nekdy i rty, jazyk nebo i pulka hlavy. Na konec prijde bolest hlavy. Tohle se mi delo i v tehotenstvi a po porodu se mi to stalo asi 2x . Pred par dnama se mi stalo to same ale videla jsem normalne a taky se nedostavila ta bolest hlavy ani brneni. Prijde mi ze se mi tvori vic slin v puse, hodne zívam a skoro vubec mi to nemysli. Prosim napiste mi kdyby jste meli nekdo stejny problem jako ja. Jinak preji vsem at vas to uz netrapi. Je to hodne neprijemny hlavne kdyz jedete treba nekam sami. Bojim se aby se mi to nekde nestalo, protoze nevim co bych si pocala. Doma si vzdy lehnu a snazim se usnout, abych se toho zbavila. :-p :-|
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 8 měsících
Moje máti má čerstvě diagnózu tlakooční migrény. Já zase trpím migrénou s aurou,u které je mraky spouštěčů. U mě je to konkrétně od krční páteře. Jak jsme se s máti shodli, oba máme stejné příznaky s očima. Člověk pořádně nevidí. Běhají mu ve zraku jiskřičky,jak kdyby jste koukali do krasohledu nebo jako to pozorování vodní hladiny,jak už tady někdo psal. U mě je to ještě doprovázeno zmateným mluvením a brněním určitých částí hlavy. Takže jestli to nemá nějakou souvislost s tou krční páteří. Takže bych zkusil cvičení krční páteře-každý den. A třeba i masaže nebo rehabilitace na páteř.
Odpovědět
*oprava - brnění určitých částí těla. Ještě bych chtěl dodat,že já i máti pak máme po této migréně cca jednodenní stav hlavy,kdy nás při zakašlání v hlavě píchá. Je to proto,že nervová soustava dostane pěkně zabrat a pak je podrážděná.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Mám rovnaký problém ako všetci ostatní. Očná migréna ma chyti tak 3-4 krát do roka. Začne to tým, že mám problémy s čítaním. Stále vidím malinký obláčik, ktorý mi bráni vo videní. Zväčšuje sa. Doprevádzajú to hocijaké útvary a blesky. Potom už nevidím vôbec nič. Najlepší liek na to je lahnúť si a dať si niečo od bolesti. Tento stav trvá asi tak 30 minút až hodinu. Po ňom prichádza silná bolesť hlavy a cítim ako by sa mi mozog prelieval. Je to ukrutná bolesť. Nehovorím o tom, že mierne naklonenie, alebo zohnutie pri tom mi hlava ide totálne prasknúť. Potom nasleduje fáza únavy. Celý zbytok dňa je stratený, lebo sa cítim neuveritelne unavene. To je môj priebeh očnej migrény. Nikdy som to u lekára neriešil, lebo im moc neverím. Mám to asi 10 rokov a žijem s tým. Chytilo ma to už hocikde. Napr. v škole, na ulici, pri cestovaní. Zatiaľ som neprišiel na recept ako s tým bojovať. Pre mňa je najlepším pomocníkom posteľ a kľud.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
Zdravím....mám úplně stejný problém NUUNA :-) . Před osmi lety jsem byla na MR, EEG, očním vyšetření....všechno v pořádku.. Nicméně stavy trvají dál. Zničehonic, nepravidelně přestávám vidět na pravé oko (vždy a pouze na pravé oko). Vytvoří se mi tam jakýsi obrazec, skrz který nevidím a který se pomalu zvětšuje a poté zase pomaličku ustupuje. Do toho mě ještě brní pravá ruka a ústa a nemohu mluvit. Sice vím, co chci říct, normálně vnímám.....ale nejdou mě vyřknout písmenka, prostě nemohu mluvit. Stav trvá cca 30minut. :-( Dost mě to děsí, protože když jedu v autě, musím zastavit (né vždy se to dá), v práci musím někam odejít a čekat až ten stav pomine (zaplať pánbůh mám práci, kde to je možné a ostatní o tom ví). Nyní jsem opět rozpoutala lékařské kolečko, protože mě to omezuje a vadí. Prozatím jsem byla pouze na očním, kde právě očařka vyřkla onu diagnózu oftalmická migréna s tím, že když bude na neurologii kam jdu až v květnu vše v pořádku napíše mě léky Stugeron, který bych si při auře nárazově brala po dvou tbl. Vždycky jsem si myslela, že migréna je spojena pouze s bolestmi hlavy....mě hlava vůbec ani trochu při tomto stavu nebolí a přitom se to nazývá oční migréna. Takže hledám různě po netu a jak tak koukám, nejsem sama, spousta lidí tímto stavem trpí. :-(
Odpovědět
Dnes jsem zjistila, že možná trpím oftalmickou migrénou také. Mívám občas poruchy vidění, ale jen jednou za několik let. Poprvé se mi objevila porucha vidění v den porodu mého prvního dítěte, s brněním poloviny obličeje a jazyka, pak až po mnoha letech. Až letos se mi porucha vidění objevila už dvakrát, tak jsem to začala řešit u doktora. Zatím mně ještě čekají nějaká vyšetření, ale jediné co mě uklidňuje, že to není životu nebezpečné (pokud zrovna neřídíte auto..) a že to zase zmizí. To, že si s tím stejně nikdo neví rady, to není tak uklidňující. Mívám to večer, většinou už bývám unavená, po začátečním stříbřitém vlnícím se proužku mi začnou chybět kusy obrazu na levé straně zorného pole, vidění je "rozbité", a zhoršuje se to, někdy už pak skoro nevidím, nejsem schopna přečíst text ani najít čísla na mobilu. Koukám, že si každý musí najít svůj vlastní recept, jak tomu čelit (Fanta, sladkosti?), já to řeším tak, že doplním tekutiny, když si vzpomenu, tak si dám Acylpyrin, procvičím si krční páteř, pak si ze zoufalství dám frťana a jdu spát. Po probuzení už je to OK. Posledně jsem byla ale ještě druhý den znavená a měla jsem pár dní méně citlivou levou tvář, od vnějšího koutku oka dolů po koutek úst. Tak snad to nebyla lehká mrtvička, nic tomu nenasvědčovalo. Tak se mějte holky a šetřete se. Asi je to tím, jak jsme na sebe náročné a málo odpočíváme. :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 9 měsících
@maida7 mám taky oční migrénu, šílený vlnitý obrazce, špatně se mi s tím funguje, z toho rozostřenýho vidění se mi motá hlava, vlní se mi okolí centrum je ok, jindy zase centrum mázlý, blesky a klikyháky okolo . fakt hodně nepříjemný. jak to všichni zvládáte? nejde mi to...
Odpovědět
@neurol mám na tebe dotaz. Zrak mám super, dioptrie žádný ale občas se mi stává jak kdybych neviděla např uprostřed prostě vidím černý kruh a musím zaměřovat. Od toho bolí střasně oči a začne i hlava. Nebo např se mi rozmazávájí třepou čísla když se podívám na hodiny kolik je hodin. Myslíš že se jedná o oční migrénu ? L
Odpovědět
Článek se načítá
@luciiiic Někdy to taky mám tak - koukám na sebe do zrcadla a vidím jen své pravé oko, to druhé jako by nebylo. Byla jsem už na vyšetření u očního lékaře a také na neurologii, poslali mě i na vyšetření zorného pole a na magnetickou rezonanci hlavy. V podstatě nic nenašli, jen jsem na levém oku měla horší periferní vidění, takže se shodli na té oční migréně. Léky jsem žádné nechtěla, mívám to opravdu málokdy a když už to přichází, tak "domlouvám" svým cévám, aby řádně fungovaly, abych dobře viděla, a tak podobně, a někdy to kupodivu funguje a docela rychle mě to přejde.
Odpovědět
Jsem cvičitelka jógy a všechny neduhy se tedy snažím rozcvičit. Mně se to povedlo se šedým zákalem a protože moje známá má také problémy s oční migrénou, tak jsem zjistila, že se jedná o špatné prokrvování očních cévek. Přepokládám, že oční cviky by pomohly.
Odpovědět
Profilova fotka
Není to výsada pouze žen, bohužel jsem v tom také. Jsou období, kdy se mi to stane tak 3x ročně, ale pak taky každý měsíc. Asi nejčastější průběh-mžitky v obou očích, pak nevidím nic v centru vidění, rozmazaně vidím obraz okolo, číst, nebo vidět něčí obličej, to bych nerozeznal. Pak se dostaví teplo na čele, vidění dobré, ale v 90% propukne šílená bolest za očima, slzení, nezaberou prášky, trvá to i dva dny - a nemám chuť doslova na nic. Prošel jsem také všemi možnými vyšetřeními. Někdy zabere spec.prášek, ale stejně jsem po celou dobu dost mimo, někdy i dva dny, bez chuti k jídlu, ale někdy s velkou chutí jít něco vrhnout(omlouvám se). Moje postřehy - u mne to dost často vyvolá i malé množství jakéhokoliv alkoholu, proto skoro nekonzumuji. Nějaké období napětí, stresu, únava, obavy jak něco dopadne a jak událost proběhne hups.....další den ležím. Co pomáhá - no, někdy spec.prášek, klid, tma, hodně pít sportovní nápoje třeba Isostar (doplnění minerálů a rychlejší odstranění dehydratace). Ale měl jsem období, kdy jsem byl bez tohoto zážitku víc jak půl roku. Bylo to v období, kdy jsem chodil na rehabilitační cvičení s krční páteří, které mi navrhli kvůli těmto problémům. Cvičení na záda s balonem a jednoduché cviky na uvolnění krku. Jsou to běžné jednoduché cviky bez pomůcek, jen najít každý den 20minut večer u TV třeba. Ale znáte to, dneska mne nic nebolí, tak zítra. Zítra to taky nevyjde...pak taky ne...a ono to asi fakt chce každý den, i když se jako nic neděje. Takže souhlasím s příspěvkem přede mnou, že cvičení jak krční páteře, tak nějaké cvičení očí by mohlo někomu hodně pomoci. Všem pohodu a hlavně zdraví - to ostatní se dá koupit.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 měsících
AHOJ všetci,tiez som mal tento problem hladal som vselico nakoniec som nasiel cviky na ocnu jogu a to mi zazracne pomohlo! skuste toto https://www.youtube.com/watch?v=PRwXu...
Odpovědět
Podla mna nepotrebujete ziadne lieky nic ziadne alternativy z ktorych by chceli od vas len dostat peniaze treba to riesit cviceniami aspom mne to zabralo :)
Odpovědět
@nuuna Ahoj, je to pár minut, co jsem se vrátila od očního. Prozatím je diagnoza oftalmická migréna.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
vidím že nás je oveľa viac s touto chorobou....ja mám ten istý problém....príde to bez nejakého varovania niekedy aj dvakrát za týždeň inokedy aj pár mesiacov nič..... je to totálne nepríjemné a poväčšine ma potom bolí aj hlava....akurát včera som to dostala večer a bol to dosť nepríjemný priebeh....tiež som bola s tým pri očnej lekárke a taktiež mi povedala, že oči sú v pohode, že ešte môžem skúsiť neurologické vyštrenie ak chcem....ale ako čítam čo tu píšete tak tam mi nijako nepomôžu....musím sa s tým naučiť žiť......
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 6 měsících
Hodne neprijemne znam to a cas od casu to taky prijde, to se pak musim zavrit do klidu a tmy a spat :-((
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
No to moje mamina to ma taky, proto jsme ji nato koupili elektronicky pristorj na zmirneni bolesti a pomaha to
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Jak tak čtu, tak polovina lidí tady popisuje úplně něco jiného. Oftalmická migréna je vidění zubatých okrajů, na obě oči stejně, nerozeznávání obličejů a objektů, vidění jen jejich částí, ztráta části periferního zraku, nelze číst ani psát - leda byste psali poslepu, ale přitom vidíte normálně jasně. Já měl ten záchvat dnes a stát se to v autě, tak člověk musí zastavit, ať je kde je i kdyby musel zablokovat dálnici, protože prostě vůbec nemusí vidět auto před sebou nebo vedle sebe :( Každopádně pro mne je tahle část ta lepší, protože nebolí a jen se počká až to přejde. Poté u mne ale následuje bolest hlavy a to už vidím normálně a to mám právě teď. Stalo se mi to před dvěma dny, bolest byla poté normální a za hodinu, dvě odezněla. Dneska byla bolest ale hrozná a stále je, snad už to trochu přestává. Každopádně i když to přejde, tak nemá cenu už ten den cokoliv dělat, nebo se o něco snažit, jak je člověk vykolejenej. Před tím se mi to půl roku nestalo. U doktorů si mne přehazovali půl roku, i přes magnetickou rezonanci (kdyby to bylo něco vážného, tak už budu nejspíš za šest měsíců pod drnem, ale tak to dneska chodí) až neuroložka jako jediná přišla na to, co to je. Dostal jsem na to prášek sumamigren, který si mám vzít hned, jak to na mne přijde, případně na bolest hlavy můžu použít algifen - jen už nevím, jestli to můžu kombinovat. Každopádně se mi zdá, že sumamigren vůbec nic nedělá a ta bolest hlavy mne donutila si vzít i ten algifen, který snad už zachvíli zabere (dříve to byl jediný lék, který na normální bolest hlavy pomohl do půl hodiny). Že nikdo neví, co vlastně s tím, je smůla. Dočetl jsem se nějaké rady ohledně stresu, starostí a osobností člověka. Kdo ví, jestli tomu věřit, nebo jestli jsou to jen takové obecné předpokládané bláboly. Ale ať tak či tak, zítra se nad tím s čistou hlavou zamyslím, jestli bych neměl v životě něco změnit.
Odpovědět
Ještě bych dodal, že mi vyšetřovali i krční -něco- (karotidy?), nějakým sonem nebo něčím podobným a nic nenašli. O procvičování krku nic neříkali, ale jednou jsem si zkoušel natáhnou krk (ano, byla to sranda, protože nějak přišla řeč na to, že někteří lidé mají dlouhé krky a jiní skoro žádné) a jak jsem jsem se natáhnul, tak se mi to stalo. Buď to byla obrovská náhoda, nebo to mělo souvislost. Až někdy budu chtít risknout tuhle hroznou následnou bolest hlavy znovu, tak to zkusím zopakovat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Ja to mam od 11 rokov a teraz mam uz 60. Mam presne to co ty, vidim prazdnu skvrnu a ta sa za chvilu zacne trblietat a o 20 min to prejde, mozok trochu otupeny a obcas aj bolest hlavy, staci mi ibalgin 200. Nasla som uz v tom detstve dobreho odbornika. Ten bol presvedceny ze je to z krcnej blokady stavcov c1 a c2.Ked som isla za nim vzdy mi blokadu odstranil fyzickou napravou krcnych stavcov v leze. Vzdy som mal rok, dva pokoj, casom sa mi chrbtica znovu zablokovala. On na snimku videl upne malu cesticku kde si to ta chrbtica vychodila a vzdy po case sa tam zviezla. Mudr Krajca vsak uz neordinuje, uz je stary a teraz som nasledne ziadneho odbornika nenaslaa naviac fyzicka manipulacia sa uz zakazuje a cviky mi moc nepomahaju. Som rovnakeho nazoru ze vyvoj v tejto oblasti je zanedbany, avsak dufajme ze sa pohne lebo nas je coraz viacej a to tiez hovori o tom ako mame zanedbanu krcnu chrbticu sedenim nad monitoriom. Hladajte dobreho neurologa a aj v zahranici a ak ho najdete napiste mi.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 měsících
Ahoj ,já oční migrénou trpím už několik let . Vždycky chodí také nečekaně a je to dost obtěžující .Teď naposledy před pár dny ,zrovna když jsem byla ve městě .Vždycky přestanu tak má 30 minut vidět ,jakoby mi vypadne kus obrazu a pak takové mlžení .Je to hodně nepříjemný a stresující .Mám také problémy s krční páteří a také to prý krční páteř spouští nejčastěji .A pak ještě většinou stres ,káva ,čokoláda nedostatek nebo zase až moc spánku .Těch spouštějících faktorů je fakt hodně .
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
Zdravím...mám stejný problém.Stalo se mi to už 2x v práci...a to s odstupem asi 2 roky....člověka to viděsí...je to zvláštní..človek má zdeformovaný obraz..vidí celkove neostře a rozmazaně..přidá se občas aura...já myslel poprvé že mám tunelové vidění ale po stranách byla právě ta aura a ja neviděl vubec periférně a navic i vse uprostřed rozmazane a nemoh na nic zaostrit..naposled jsem viděl černé skvrny v místech kde bylo odražené světlo ze světel a rychlé pohyby kolegy jsem vnimal jako černé čmouhy...vlnila se mi i část obrazu..pak vše ustávalo neostrosti a světelných nesmyslů ubývalo...až pak konečně oči zaostřily a bylo po všem...čas opravdu 15-25min...dost to viděsí..hlava se nemotá,člověk je při vedomí ale přichází o zrak a je lepší si nekam zalest a sednout si a přečkat..prý jsem mel zůžené zorničky a kdyz zachvat skončil a ja opět zaostřil tak se roztáhly..Je to opravdu nepřijemné..poprvé jsem zkončil na CT hlavy a na neurologii a prodelal veškerá možná vyšetření a nic se nenašlo...a vše bylo v normálu.Stalo se mi to pokaždé na noční směně takže pravděpodobně unava a odlesky svetla od leskleho povrchu to asi zpustí..na nic jineho jsem zatim neprisel..krom toho ze si u doktora pripadam jak simulant.Často jsem doma na PC tak si řikám zda to není už ztoho a + unava...Težko říct..snad to nekomu pomůže
Odpovědět
Profilova fotka
Nějaký vysvětlení proč se probírá migréna, at jakákoliv na serveru pro nevěsty? 🤦
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 1 roce
Profilova fotka
@zaneta91 Ahoj, tak ja jsem presne tohle měla dnes-špatně vidění, pak pocit, jakoby mne oslepilo slunce-ty svítící geometrické obrazce. Zmerila jsem si tlak-104/66. Viděla jsem to i se zavrenyma očima. Pak prislo brnění ruky a pusy….totální úzkost, co se to děje. Před 3 měsíci jsem měla neco podobného, jen si nepamatuji ty svítící obrazce, ale fleky v zornim poli byly, a navic neschopnost mluvit. Brnění trvalo asi 5 min. Byla jsem v Motole, CT i MR nic nenasli… diagnóza jiný mozkový infarkt… bolela mne hodně-palila-hlava v zatylku, rekli mi, ze to s tím nesouvisí.ale po dnešním Googleni i bolest hlavy v zatylku čtu, ze muže byt migrena. Dostala jsem preventivně léky na cholesterol a ředění krve, z kterých mi bylo po par týdnech tak špatně, ze jsem vše vysadila… U mne urcite spouštěč stres a mléko. Včera jsem zmakla pikao 😊. Dekuji za tuto diskusi, pocit, ze mám jen migrénu s aurou je urcite lepší než mozkový infarkt anebo TIA. Což vzhledem k tem blikajicim obrazcum a pekne nízkému tlaku asi tak bude. Pozoruje se sami, nezapomínejte, ze urcite jídlo vyvolá migrénu i po 2 dnech. A dle mne je vždy více faktoru.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?