Je manželství stále výhodné?

24. čvc 2020560

Dříve bylo manželství výhodné tím, že existovalo společné zdanění manželů, úlevy na daních, vdovský důchod, bezúročné novomanželské půjčky ... Teď tady toto všechno ruší a mě by zajímalo, čím je ještě výhodné být v manželství ve společnosti zaměřené na jednotlivce? Stát prorodinnou politiku nepodporuje, není tedy lepší být dva singles lidé žijící pohromadě?
Jaké finanční výhody zbývají ještě manželům? Proč jste se rozhodli vzít se vy? Nebo spíš proč se muži stále ještě chtějí ženit, proč se chtějí vdávat ženy chápu, ale muži? Mnoho z nich bydlí se svou partnerkou a mají už děti, tak proč se chtějí ženit? Stejně by měli všechno, co chtějí i bez svatby. Jak to bylo u vás?

 • @evzeniegrandetova  Takhle to zní hrozně, ten termín výhodné manželství. Tak jsme neuvažovali. Prostě se máme rádi, bylo samozřejmé se vzít. Ale když se to začně rozebírat do detailů, co dobrého to přináší, tak asi moc výhod to nebude. Jsem ráda, že jsme se vzali, náš vztah je stále tak hezký, po svatbě pocitově ještě pevnější. Je to prostě lepší pocit, alespoň pro nás. Chápu, že někomu stačí život na psí knížku. Každý to má jinak a je dneska skvělý, že se může prakticky všechno a nikdo se nepohoršuje.

 • Tady je článek na tohle téma, moc výhod jsem tam fakt nenašla 😃
  http://www.asistentka.cz/node/11325

  a odkaz na zajímavou diskuzi http://www.zenaazivot.cz/vas-nazor/ma-jeste-vubec-smysl-se-brat/71/

 • myslím, že manželství není jen o výhodnosti

 • Sponzor fóra
 • @vineckobile  NIkdo netvrí, že je

 • Já také neřeším jestli je manželství výhodné.

 • @evzeniegrandetova  já teda nevím, proč by měl stát nějak zásadně podporovat sňatky... chápu prorodinnou politiku jako podporu pro rodiny s dětma, ne pro manželství jako takové. A pro rodinu toho u nás je furt dost, jen jsme byli zvyklí na ještě víc... ale pořád existuje porodné, mateřská, rodičovská, možnost být s potomkem doma během jeho nemoci atd. Je spousta států, kde by nad něčím takovým nestačili zírat...
  Lidé by se měli brát z lásky a přesvědčení, o vlastní prdky by se pak měli starat převážně sami 😛

 • @ifoun  z lásky se na to každý vyprdne a mě by zajímalo, proč se na to lidé ještě nevyprdli úplně

 • @evzeniegrandetova  z lásky se na to každý vyprdne? Tak to jsem ráda, že nejsem každý 😎

 • @ifoun  a že manželství není rodina? Já myslím, že to úzce spolu souvisí, je to přinejmenším jakési právní spoutání dvou lidí do rodiny, pokud teda nevěříme v nějaké náboženství, když stát nepodporuje manželství, nepodporuje rodinu.
  Lidé se milují, to je fajn, ale nechápu, co je stále motivuje se v dnešní době brát. Hodně lidí přemýšlí, že "z lásky" mohou žít na hromádce stejně dobře jako v manželství.

 • @evzeniegrandetova  my se na to teda z lásky nevyprdli, my se z lásky vzali:o) Aby všichni viděli, že patříme oficiálně spolu a chceme nosit stejný příjmení. A vneposlední řadě chceme děti vychovávat v manželství a ne na hromádce.
  @ifoun  no to porodné jsi mohla vynechat, na to dneska nedosáhne krom totálních socek, nikdo:o) Ale jinak s tebou souhlasím 🙂 .

 • "porodné, mateřská, rodičovská, možnost být s potomkem doma během jeho nemoci atd. " dlouho to tady už nebude, za chvilku se maminy o své "prdky" budou muset postarat jak umí 😎

 • @evzeniegrandetova  manželé samozřejmě jsou rodina, ale předpokládám, že dva dospělí lidé, kteří se berou, tak tak činí kvůli jiným věcem něž podpoře od státu. Prorodinou politiku beru pouze vůči rodinám s dětmi, tzn. často se to s manželstvím prolíná, ale není to ekvivalent.
  A nevím, proč říkáš, že tu dlouho nebude mateřská atd. Myslím, že nic takového nás momentálně nečeká. Nebo máš nějaké speciální zdroje informací? Každopádně lze jistě vyzkoušet sociální systém v jiných státech, já osobně myslím, že jsme na tom velmi dobře.
  @civet  já jsem ráda, že na porodné dosáhne jen "socka". "Nesocka" si holt musí našetřit, ale zas dostane vyšší mateřskou. A možná by bylo na porodné pro všechny (nebo s mírnějším limitem), pokud by tolik lidí nezneužívalo sociální dávky. Ale to je asi v našem státě utopie...

 • @ifoun - já teda nevím proč, ale podle aktuálních pravidel výplaty porodného mám pocit, že ho dostane opět jenom jedna určitá skupina... 😐

 • @zmrz_lina  naštěstí je tam také pravidlo, že porodné se dostává pouze na PRVNÍ dítě 😎

 • Také si nestojím o nějaké prdky od státu. Chceme se o sebe postarat sami. 😉

 • Sponzor fóra
 • @champagne  Já jsem naopak ráda, že stát aspoň nějaké prdky dává. Na sociálním mu sypu už někdy od 16 let, kdy jsem začla chodit na brigády, tak si to teď pěkně všechno vyberu. Řekla bych, že jsem si tu svou mateřskou a rodičák slušně předplatila:o)
  @ifoun  já bych klidně porodné jako jednorázovou dávku zrušila úplně, mě osobně netrápí, že na něj nedosáhnu ani při prvním dítěti. Blbý je,že v současnosti na něj dosáhnou fakt jen pobírači sociálních dávek. Lidi, kteří se snaží živit sami, ale mají málo a porodné by se jim hodilo, tak ve dvou berou moc a dostanou houby. No ale to tu bohužel nevyřešíme...

  A co se týče původního tématu - já myslím, že i samotné manželství je výhodné. Co se týče třeba dědění v případě smrti jednoho z partnerů (minimálně se nemusí platit dědická daň), informací v případě úrazu, daňově se třeba dá uznat partnerka na mateřské jako nevýdělečně činná (ale to dost možná nesouvisí s manželstvím, nejsem si jistá).

 • @civet  jojo, to, že na většinu podpory dosáhnou primárně flákači, je smutné. To by musel být lid jaksi zodpovědný a chtít makat, pak by tu dávku dostal opravdu jen potřebný... ale to je nekonečná story...

  A s tím daněním máš taky pravdu, ono se dědí sice i jako druh/družka (po tuším 2 letech ve společné domácnosti), ale stejně dokud nemáš dítě, tak se do toho motají i rodiče zemřelého... to mě dost překvapilo.

  Každopádně výhody manželství přináší také, rozhodně ty právním směrem. Ale prstě nepochopím, proč bych měla dostat nějakou super půjčku jen kvůli tomu, že jsem "jen" někde řekla ANO...

 • pokaždé, když zvýšíme (nebo snížíme) nároky na různé podpory (ať už sociální dávky nebo rodičovskou péči či přídavek na děcko), tak na něj dosáhnou jenom ty nejspodnější vrstvy. To jest "ti, co se nesmí počítat". To je takový paradox pravicových stran - odmítají podporovat tady tyto vrstvy, ale v důsledku je vlastně podpoří víc než levice.
  Já bych klidně všechno zrušila. Zrušme rodičovskou, sociální dávky, podporu v nezaměstnanosti - ale v tom případě odmítám platit sociální pojištění! Lidé, kteří odvádějí nejvíc, dostanou nejmíň. Teď jsem slyšela, že stát lidem pod 30 let už nezaložil důchodová konta, protože se počítá s tím, že státní důchody zruší úplně. Ale samozřejmě sociální pojištění platit musíme pořád a tím dotovat nejen současné důchodce, ale i tady ty, co na ty dávky dosáhnou.
  Podpora manželství (i těch super půjček) znamená podporu porodnosti a to je záruka pro další daňové plátce do budoucna a kdysi to bývala i záruka budoucích důchodů.
  S tím chtěním a nechtěním makat, myslím, že hodně lidí makat i chce, ale nemá kde, případně maká za 8 tisíc čistého a nemůže si vzít ani hypotéku (na to jsou dobré ty novomanželské půjčky). Ten názor, že lidé jsou vlastně líní a mohou si za to sami ja takový hodně klausovský, ale nedivím se, když jsi z Prahy, tam je situace úplně jiná.
  -----------------------------------------------------------------
  Aktualizace od admina (únor 2012):
  Státní fond rozvoje bydlení nás informoval, že v roce 2012 na otevření programu "Úvěr 300" nemá finance.
  V budoucnu se samozřejmě bude snažit zajistit finance na podporu mladých, ale tento rok nemůže pro tyto účely čerpat ze státního rozpočtu žádné finanční prostředky.

 • @evzeniegrandetova  by mě zajímalo, kdybys zrušila sociální, z čeho by se platily třeba dávky těžce postiženým... on prostě zdravý a více vydělávající člověk platí víc, než získá, holt solidarita je v tomto případě na prvním místě. A nevím, co je prorodinného na zrušení rodičovské... to není moc velká podpora porodnosti.
  Podpora manželství přece není podpora rodičovství, na pořízení dětí není potřeba být manželé. Naopak manželsví nezaručuje pořízení potomka. Proto bych toto směřovala ne na manželství, ale k rodičovství.
  A že má někdo 8 tisíc čistého a nemá na hypošku? No tak holt si buď najde jinou práci, pokud ve svém okolí nic není možné sehnat, bude se muset přestěhovat nebo se smířit s tím, že bude žít skroměji. A nesnáším to předhazování, že je někdo z Prahy a jak je tu dobře. Já původem z Prahy nejsem, ale bydlím tu, protože u nás bych se neuživila (nebo hůř), nejspíš bych ani nenašla práci ze svého oboru. Každý má možnost zabalit svých pár švestek a jít za lepším. Jenže bohužel v naší republice není úplně běžné se za prací stěhovat. Mnohem lepší je fňukat, že jsem na tom špatně a že stát dává málo.
  Stát má podporovat rodinu s malým dítětem (a že je teď rodičovská už mnohem lepší, než byla, já jsem za to ráda, i když vlastně "na to jen platím"😉, má podporovat takové, kteří se opravdu nemůžou o sebe postarat, případně se dostali do těžké situace (každý může rychle přijít o práci a ta podpora se pak hodí), Ale zdravý mladý člověk má primárně sám řešit svůj život.
  A taky nevím, kdo je ten "co se nesmí počítat"... to je jako narážka na cikány? Mně je jedno, jestli je povaleč cikán nebo necikán, ať je klidně eskymák, ale ať se neválí doma, pokud může makat. Myslím, že necikáni u nás nejsou o moc lepší. Viz nemocenské a melouchy atd.

 • @ifoun  zdravý a vydělávající člověk platí víc, ale jakmile přijde o práci, stát se o něj nepostará, než si najde novou. A ano, měl by se sám postarat a přestěhovat se za ní, ale ne vždy to jde a ne vždy se to vyplatí nebo ne vždy se dá dojíždět, či se vyplatí dojíždět a tam by právě měla být ta sociální podpora... Kdyby ses nepřestěhovala do Prahy, chtěla bys např. zůstat v rodném městě (z jakéhokoliv důvodu) a úřad práce ti nabídl pozici uklizečky na druhém konci tvého kraje, šla bys do toho jako vysokoškolačka? A kdyby ne, třeba bys chtěla práci přibližnou tvému vzdělání a blíž, dívali by se na tebe jako na nefachčenka, co chce jenom pobírat podporu a vyškrtli tě z evidence.
  Mám pocit, že stát se stará jenom o ty flákače. Ale jak rozeznat právě ty, co nemakají, protože nemohou a ty , co nemakají, protože nechtějí? Jak poznat, že někdo dostal invalidní důchod právem a někdo neprávem? A u sociálních dávek je to ještě jiné, o invalidní důchod se po nějaké době musí žádat znovu a znovu se musí jít před posudkovou komisi a stejně znám plno lidí, co jsou úplně zdraví a mají ho. U sociálních dávek to tak není, takže situace bude podobná, možná horší.
  Sociální systém je nespravedlivý, ale opravdu nevím, jak ho spravedlivým udělat a myslím, že to v současnosti neví ani vláda.

  Pokud by se dřív nepodporovaly trvalé partnerské svazky (nemusí to být zrovna manželství, ale byla to doposud nejobvyklejší heterosexuální instituce), svobodné matky s dětmi by byly pro stát přítěží - teď už ne, protože nedosáhnou na žádné dávky ani přídavky apod., takže proto je to jedno a stát manželství už nemusí podporovat. je to pro něj takto výhodnější. Myslím, že sňatečnost v budoucnu silně klesne
  "Stát má podporovat rodinu s malým dítětem", ale ta rodina musí být podle mě právně definovaná právě manželstvím. Jinak teda stát má podporovat to dítě, tak bych to viděla, protože jak určíš, kdo do rodiny patří a kdo ne? Společnou domácností? V tom případě manželství už nemá význam. A velmi by mě zajímalo, proč ho lidé ještě chtějí? Je mi to záhadou, Je to o sociálním statusu být manželka? To možná u žen, ale co muži? Ti ho chtějí jenom proto, že ho chtějí ženy? Nebo ho chtějí i sami o sobě? A pokud ano, z jakého důvodu? Právě na ně bych sázela, že se budou na něj dívat jako na něco výhodného, co jim přinese i něco jiného, než život na hromádce.

  P.S. Je hezké, že jako mladý a zdravý člověk chceš být solidární a odvádět víc peněz na ty, co nemohou pracovat. Řekni to těm demonstrujícím na šluknovsku 😃

 • @evzeniegrandetova  jak nepostará? Když přijdeš o práci, dostaneš podporu - pokud tedy splníš podmínky (tzn. odpracovaná léta a ne výpověď dohodou). A je jasné, že ne každý se může přestěhovat (např. se stará o nemohoucí rodiče atd.), ale přijde mi, že u nás se na něco vymlouvá kde kdo. A pokud bych zůstala v rodném městě, určitě bych neřešila hledání práce pomocí ÚP (navíc oni ti nemůžou nabídnout cokoliv). Myslím, že všude jde sehnat lepší práce než uklízečka, pokud máš VŠ. A kdybych na víc neměla, tak bych holt uklízela. Přece nebudu sedět na řiti a kníkat, že jsem chudáček vysokoškolák bez práce a musím dělat za pár šupů. Vystudovat samo o sobě nestačí, je potřeba taky pak něco pro dobrou práci udělat. Třeba dojíždět - i po Praze spousta lidí dojíždí dost daleko, u nás v práci je to průměrne 45 minut...
  Rozeznání potřebných od flákačů je samozřejmě problém, o tom žádná. A ani si nedovedu představit, že by opravdu šlo vymyslet něco naprosto spravedlivého.
  A to s tím poklesnutím sňatečnosti nechápu, přeci se všichni neberou kvůli podporám? Ale snad kvůli přesvědčení, že to tak chtějí, taky kvůli tomu, že chtějí přivést dítě do oficiálně stvrzeného partnerství. A rodina je pro mě i nesezdaný pár s dětma. Prostě dva dospělí (jakéhokoliv pohlaví) a děti.

  PS: já se snažím existovat tak, abych byla pro společnost přínosem - makám, nedávám si "dva měsíce prázdnin na podpoře", utrácím (to je ta milejší část, že 😃 ), recykluju atd. Že je někdo kretén a dělá nesprvánosti - to mě přece nemůže odradit. Nebo se mám na to vyprdnout, jít na ÚP a poflakovat se doma, když to teda dělají i jiní? Problém není jen ve státě jako instituci, ale začíná u lidí, kteří zneužívají všechno, co se dá... Místo nadávání na vládu (ať už jakoukoliv) by každý měl začít u sebe.

 • @ifoun  je to problém, znám lidi, co se opravdu snaží, hledají práci a nemohou najít a to vysokoškoláci už opravdu jsou ochotní vzít kde co (i dělníka v továrně by brali, ale nevyplatí se jim dojíždění, protože továrny jsou daleko, nebo vykladače zboží v hypermarketu) apod. A znám lidi (a nejsou to cikáni), co berou sociální dávky a přes den leží před tím hypermarketem s pivem v ruce, jejich malé děti běhají po parkovišti, a oni posmívají se právě těm vysokoškolákům, co tam rovnají vozíky 😃 Nedivím se, že ti pak nemají náladu jít do těch hypermarketů pracovat.
  Většina lidí to ještě řeší tak, že si vezme 2 práce, aby měli z čeho žít. Ale samozřejmě načerno, což také moc nepodpoří tu naši ekonomiku
  Přivést dítě do oficiálně stvrzeného partnerství - k čemu to je? Když ty sama bereš rodinu jako dva dospělé s děti, tak k čemu stvrzovat partnerství?

  Já myslím, že každý, kdo šel k volbám, má právo nadávat na vládu. Kdo nešel, je to jeho problém.
  Nad kreténama, co dělají nesprávnosti bychom neměli zavírat oči. Ty se třeba snažíš jak můžeš, vyděláváš si, přestěhovala ses kvůli tomu do Prahy, a vůbec tě neštve to, že to shrábne ten kretén a ne třeba nějaký ten potřebný těžce postižený nebo matka samoživitelka? Myslím, že bychom o tom měli diskutovat, být nespokojení a dát to najevo přiměřeným způsobem

 • @evzeniegrandetova  Tak dkyž nesežene nic lepšího než rovnání vozíků, tak se holt bude muset přestěhovat. Nebo dál rovnat 😉

  K čemu stvrzovat manželství? Směrem k dětem je to pro mě důležité z toho právního hlediska. A někdo t tak prostě i cítí, že je to lepší. Ale nevidím důvod, proč kvli tomu partnery nesezdané s dětma nepovažovat za rodinu. Já jen zmiňovala jeden z důvodů, proč se někdo bere. nakonec ať se každý bere z důvodu, který uzná za vhodný 😉

  Jo, nadávat můžeme, ale co jsme si zvolili, to máme... vláda je pouze obrazem naší společnosti 😛 A komu se to nelíbí a nestačí mu volební právo, ať se aktivně vrhne do politiky. Já bych to nechtěla dělat ani za zlaté prase 😬

 • @ifoun  přestěhovat se do drahého podnájmu, celý život odvádět státu, nikdy nevidět žádnou podporu a pak chcípnout (jak by řekl můj kamarád). Lidé se nestěhují proto, že by byli líní, ale protože trh s nemovitostmi to moc nedovoluje. Dvoupokojový byt v našem městě stojí 12 tisíc měsíčně pronájem a to jsou peníze do komína. Nevím, jak je to v Praze a nevím, jak je to s hypotékama, ale hodně lidí se bojí si ji vzít, v současném nejistém stavu ohledně té práce.
  Politikové by měli zajistit podmínky zaměstnanosti a já zatím vidím jenom obrovské odvody a zvyšování daní, ale nikde nic, žádné silnice, žádné dotace, jenom dávky pro kretény, nevyužitý potenciál vysokoškoláků a prodávání státních podniků. Zajímalo by mě, kolik je teda státní dluh, kam šly všechny ty ušetřené peníze a jestli už teda splácíme dluh a ne jenom úroky a pojistku.
  Vláda není obrazem společnosti, společnost je obrazem vlády. Ryba vždycky smrdí od hlavy.
  Já bych do toho klidně šla, ale to člověk musí být úplatný, jinak se do té nejvyšší politiky nedostane

  Právě ty důvody těch sňatků by mě zajímaly 🙂 Jak je to směrem k těm dětem důležité z právního hlediska? Kvůli dědictví?
  Třeba co jsem slyšela většina mužů říkala, že se ženili, protože chtěli rodinu. Ale proč se teda žení muži, co už děti mají a žijí s partnerkou ve společné domácnosti? Třeba žijí spolu 10 roků, mají děti a naráz se jdou brát. Já nikoho takového v okolí nemám a strašně by mě to zajímalo

 • @evzeniegrandetova  nevím, kde bydlíš, ale v Pze je nájem dost podobný, známí bydlí ve vekém 2+1 za 14 včetně poplatků. Kolem 10 už se dá sehnat, tzn. že se to stěhování nejspíš opravdu vyplatí... Peníze do komína to jsou, ale je to bydlení, to prostě něco stojí. Banka nikdy nebude půjčovat lidem, kteří nemají dostatečnou bonitu, to je jasné. Ani mi nepřijde cílem, aby každý měl hypošku.

  A s tím obrazem nesouhlasím, to MY si volíme své zástupce v politice. A nemyslím, že člověk musí být v politice úplatný, ale jak vidíš, poctivě to zas tolik lidí dělat nechce. A i kdyby dělal, stejně mu bude část obyvatelstva nadávat do sviní, protože si dovoluje brát dost nadprůměrný plat...

  Proč se žení chlap po 10 letech a s dětma, to fakt netuším, to se musíš zeptat jich. Každý k takovému kroku dospěje jindy. Důvody můžou být různé. Pořád doufám, že jde většině lidí o lásku a jakési zpečetění vztahu (čímž nijak nechci tvrdit, že by nesezdaní nemohli mít dokonalý vztah). Z právního hlediska - například společné jmění manželů, snažší proces dědění, možnost informací z nemocnice při nějaké nemilé události atd.

 • letos jsem byla na 3 svatbách svých kamarádů /je to jako nemoc 😃 / a všichni snoubenci říkali, že se berou z lásky 🙂 dva páry se braly po 8mi letetech a ti další po 4 a ani jedna nevěsta nebyla těhotná 🙂

  bratranec, který se ženil před 9 lety po čtyřletém vztahu tak činil mj. proto, že snáze jako manželé dosáhli na hypotéku.

  jinak jestli je manželství výhodné nevím,ale z výhodnosti se vdávat nebudu 🙂 souhlasím v něčem s ifoun - pracuju, přispívám, beru to jako solidaritu se slabšími,ale i přes nízký plat spořím a od státu nic neočekávám 🙂

  Z právniho hlediska - pokud máte společné jmění /velmi často dům na hypotéku/, tak je to určitě lepší, proces dědění je jednodušší a informace z nemocnice taky, ale mé zkušenosti ohledně nemocnice - nikdy mi neřekli, že nejsem rodinný příslušník a informaci jsem vždy dostala.

 • Pro mně by byl ideální stav. Nic státu nedávat a nic nedostávat. 😉

 • @champagne  no, ono by tě to přešlo, jakmile bys potřebovala nějakou dražší operaci (třeba po havárce), případně až bys zjistila, že venku večer nesvítí lampy, nikdo neřeší silnice a hasiči se na to vyprdli 😎

 • @ifoun  ona asi myslí sociální pojištění, z kterého se platí důchody, mateřská apod. a ne klasické daně. A ten stav, co popisuješ se občas stává i v současnosti, bohužel 😒

 • @evzeniegrandetova  po zmíněné havárce se můžeš dostat do stavu, že budeš opravdu potřebovat invalidní důchod... pak se ta platba sociálního už stává potřebnou...
  S tím druhým souhlasím, ani jsem to nijak nepopírala 😉

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat