Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě?

Zobraz úvodní příspěvek
Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě? Jste zastánkyně tradičních jmen nebo spíše něco pikantnějšího? A zaobíráte se tím, jaké se ke jménu váže jméno? Je pro Vás důležité, jak se bude na děti volat nebo prostě dáte jméno podle úvažení? Pojďme se poprat :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@pavlovasandra - náš malý je samuel :-D meno som mala vybraté 10 rokov a nevzdám s aho len preto, že je teraz populárne... vtedy tak nebolo....
Odpovědět
Profilova fotka
@martinkatinka Já jsem to tak měla s Aničkou :-) Vybrali jsme toto jméno s budoucím manželem dávno předtím, než se malá narodila a v té době jsem žádnou jinou malou Aničku neznala, říkali jsme si, jak budeme originální :-N Za pát let se to změnilo, ale my už jsme si nedokázali představit, že by se na naše holčička jmenovala jinak, celou dobu jsme o ní mluvili jako o Aničce. A tak to Anička je a nelituju, i když jich je hodně, to jméno k ní krásně sedí a pořád se mi moc líbí :-)
Odpovědět
sestřenice je Eva, narodila se 24.12 :-) sfouknout to všchno v jeden den :-) Jinak podivuhodný zážitek se svým jménem má kolegyně - její maminka chtěla jméno, které jí však matrikářka neuznala, že jiné - tak že ji pojmenuje po sobě /po mamince/. Matrikářka to jméno však zkomolila a všimli si toho až pozdě a nechtěl se jim už měnit křestní list, protože doma stejně kolegyni říkali jménem, které ji nemohli dát. Kolegyně je z malé vesnice, učila jí její teta a všichni se tam znali,takže ji stále říkali jakoby falešným jménem a dokonce jej měla na vysvědčení ! No a pak si šla pro občanku a nastal šok, protože teprve zjistila, jak se DOOPRAVDY jmenuje....a stejně se dál představuje jménem, kterým jí říkali doma a jak se jmenuje ve skutečnosti jsem zjistila až po dvou letech, kdy jí došel úřední dopis a já běhala po kancelářích s tím, že tu nikdo takvyý přeci nepracuje... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@civet A sakra:D
Odpovědět
@micipsa tak to je taky bláznivý příběh:D Chudák kolegyně ale.
Odpovědět
@sasha.zimmermann tvé příspěvky nikoho nezajímají a navíc vůbec nedávají smysl. Když tak odsuzuješ židovská jména, tak jak se prosímtě jmenuješ ty?
Odpovědět
Profilova fotka
Můj manžel je zastánce klasiky. Takže se chlapeček bude jmenovat Petr a holčičku si vyberu já ;-) Líbí se mi Ema nebo Eva, líbila by se mi Emma s dvěma mm ale nevím jestli mi to projde. Máme dlouhé příjmení, takže bych si představovala něco krátkého.
Odpovědět
@krizecek Židovská jména jsou super :-D Já mám arabsko-japonské jméno..
Odpovědět
@krizecek Já jsem úplně zdravá :-D
Odpovědět
Mám otázku: Chtěly byste aby to bylo tak, jak to je třeba ve Spojených státech, kde nemají zákon o pojmenovávání dětí?
Odpovědět
Profilova fotka
@jiss Pokud se nepletu tak Tomáš Garrigue Masaryk není jako jméno Garik, ale příjmení jeho ženy, které se rozhodl používat :-|
Odpovědět
Profilova fotka
@kitinka76 Přesně tak.
Odpovědět
Článek se načítá
@sasha.zimmermann Já osobně ne. Když občas vidím kreativitu některých rodičů, jímá mě hrůza a představa, že by to nebylo nijak korigované, je dost děsivá. Je mi jasné, že spousta lidí to vidí jinak, ale připadá mi škoda po těch staletích, kdy jsme se snažili jako národ přežít, jen tak zahodit naše tradice...
Odpovědět
@terinka86 souhlasím. Někdy vznikají takové patvary a to žádný takový zákon nemáme. Kdyby byl , tak někteří rodiče by snad své děti pojmenovali i po své oblíbené značce obuvi či jiné hrůzy. Četla jsem někde v diskuzi(možná to bylo tady, teď nevím), že nějáké dítě se jmenuje Olivier Bubínek. No, stím příjmením toho moc člověk asi nevytvoří a my se fakt zasmáli, ale ne tomu dítěti , ale rodičům. Dítě bude totiž chudák:(
Odpovědět
Profilova fotka
@sasha.zimmermann Taky si myslím, že i tak máme dost Esmerald, Onurů a Šeherezád... :-S
Odpovědět
Profilova fotka
@sasha.zimmermann Já osobně ne, seznam jmen je dostačující, člověk může vybrat jméno i v jakékoliv zahraniční podobě, pokud k tomu má důvod (nebo i nemá, ale prostě může :-) ) Sama jsem dávala synovi první jméno kosmopolitní, druhé portugalskou verzi Matyáše, s ohledem na jeho kořeny. To, co ještě pro nás nezní úplně hrozně, jako třeba "Apple" (dcerka Gwyneth Paltrow, pokud se nepletu), tak v daném jazyce hrozné musí být. Neumím si představit, že by někdo na dítě volal "Jablko".....
Odpovědět
Profilova fotka
@leiladelly Ta Apple mě taky hned napadla. U nás to zní docela dobře, to (epl), ale u nich... otázka je, jestli to tak vnímají. A přidávám perlu, kterou si babička opsala ze spisu na soudě (byla zapisovatelka) a vždycky nás tím bavila na rodinných oslavách. Onen soudící se pán se jmenoval Květoslav Hlína :-D
Odpovědět
tiez si myslim, ze je dost mien na vyber @leiladelly ja si myslim, ze je nam to zvlastnejsie ako im, poznam v UK vela deti, ktore maju mena-slova; popularne su momentalne kvety a vsetko letne- Rose, Lilly, Poppy, Daisy, Sky, Summer a nikto sa nad tym nepozastavi, nejako sa to meno od slovneho vyznamu odosobnuje; neviem to uplne vysvetlit, ale tiez mame priklady ako Zlatko, Slavka a ekvivalent s tymi kvetmi- Margareta; a naprikla Spanieli rovnako maju mena s priamym vyznamom (Jesus, Blanca, Angel, Alba, Esperanza, Gloria) a myslim aj vacsina narodov, ktore ale nemam nastudovane :-D Ktovie, co bolo za tym jablkom, svoju dceru by som tak nepomenovala; ale mozno jej to dala aku skratku vyrazu apple of my eye= moje vsetko :-D to je len uvaha, ale hned mi to znie lepsie ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
jméno je nejlepší způsob, jak se dítěti pomstít :-| @dunkahe já znám kluka, co se jmenuje Kamil Kvítek a má květinářství :-D :-D :-D
Odpovědět
@dunkahe neměla bych se smát, můj tchán se taky jmenuje Květoslav, ale taky jsem se poprvé zasmála když jsem se dozvěděla, jak se jmenuje:) Byla jiná doba, ale tenhle pán ještě vzhledem k přijmení to asi neměl jednoduché:D
Odpovědět
@kitinka76 @ kajovaevicka no ano, jistě. Vy jste ještě nikdy nepotkaly nikoho, kdo by měl příjmení jako nějaké křestní jméno? Žádný Lukáš Adam nebo Martin Michal? (ten od Vondráčkové, třeba) Proč by Garrigue nemohlo být křestní jméno, které se pak začalo užívat jako příjmení? A čeština si to jméno mohla převzít a přepotvořit ho na Garika už dávno před Masarykem :) ale nehodlám se o tom hádat, můj příspěvek měl být o něčem jiném, jen jsem chtěla upozornit na pravděpodobnou shodnost různě psaných jmen.
Odpovědět
Profilova fotka
@jiss Já netvrdím, že neexistuje jméno Garik. Jen příklad T.G.M. je špatný, protože on opravdu převzal jméno po manželce. O ničem jiném to není. On byl Tomáš Masaryk a vzal si za ženu Charlotte Garrigue, po které si vzal druhé příjmení. Takže tvoje podrážděná reakce je hloupá a zbytečná.
Odpovědět
Profilova fotka
@avano Ahojky, asi máme stejného květináře, s Kamilem se znám také :-D Ale k němu to tak nějak hezky jde... Myslím, že jsou daleko horší kombinace, které už tady jsou zmíněny... =-) Až to bude v mém případě aktuální, tak si nejspíš vystačím s českým jmeným seznamem. Nějak nejsem zatánce přebírání cizích jmen, ale pokud k tomu má někdo důvod (třeba předky v cizině), tak proč ne.... ;-)
Odpovědět
tak u nás je pohřebnictví, které vlastní pan Hnátek :-) Jinak si říkám,co vede rodiče k tomu,že dají dítěti stejné křestní jméno jako příjmení - znám Petr Petr ;-)
Odpovědět
@micipsa Podle mě jsou dvě možnosti - buď jim to připadá vtipné (do téhle kategorie by rozhodně spadal můj muž, naštěstí takové příjmení nemáme :-D ) a nebo se snaží tomu dítěti ulehčit život - takhle přece nebude muset chudák vysvětlovat, co z toho je příjmení, že... A asi jim ani nedojde, jak je to kontraproduktivní :-p
Odpovědět
@micipsa Já zase znala Ingrid Ingrovou :-N Teď už má teda jiné příjmení, ale co vím, tak ve škole si užila svoje. Někteří rodiče by měli opravdu používat i mozek.
Odpovědět
@candyfloss Zapoměla's ještě na: Růžena, Ruža, Zlata, Květa,.... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Můj spolužák z gymplu Péťa mi promine, ale Petr Voltr je taky děsná kombinace. A mamka má známého Zdeňka Zdeňka, ten se prý podepisoval Zdeněk (horní index) 2, prostě jako Zdeněk na druhou :-) No a potom mám kamarádku, která se jmenuje tím druhem příjmení, že nepoznáte, jestli je to mužský nebo ženský tvar (Kočí, Janků, Petrů). A chtějí holčičku se jménem vhodným pro obě pohlaví René... Takže bude René Kočí a to teda lituju všechny, kdo s ní kdy přijdou do kontaktu, protože do poslední chvíle nebudou vědět, jestli je to žena nebo muž. Jako kdyby nemohla být Renata...
Odpovědět
Profilova fotka
@sasha.zimmermann Byla bych pro uvolnění a to i co se týče podoby příjmení ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe na jednu stranu to jmeno muze byt i velika vyhra :-) Vezmi si, jaka je nerovnost mezi zenskym a muzskym pohlavim - vyse platu, preference pro ruzne zadatele o praci, atd.. Tohle jmeno ji zrovna muze hodne pomoci v zalezitostech kde je nerovnost mezi pohlavimi (zijeme v dobe, kdy se pozitivne diskrimininuje - tzn. daji prednost muzi pred zenou ci naopak). Takze si myslim, ze je to hodne politicky korektni jmeno. Me osobne to jmeno zni hezky (obe jsou kratke a maji dve slabiky) a prijde mi jako nekomplikovane jmeno. ;-) Mam kamaradku, ktera se jmenuje Alex, u ni take clovek nevi, jestli je to zena ci muz kdyz se podepise.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?