Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě?

Zobraz úvodní příspěvek
Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě? Jste zastánkyně tradičních jmen nebo spíše něco pikantnějšího? A zaobíráte se tím, jaké se ke jménu váže jméno? Je pro Vás důležité, jak se bude na děti volat nebo prostě dáte jméno podle úvažení? Pojďme se poprat :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka Jojo, už jsem si to našla v Jak se bude vaše dítě jmenovat? :-) Ale píšou tady "Přemysl, osamostatnělou zkráceninou je Přemek, variantou Přemyslav,..." z čehož mi plyne, že ten Přemek opravdu samostatně existuje.
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Přemyslav je teda zajímavý patvar... Jinak s tebou souhlasím, viz můj příspěvek o Mircích a Miroslavech:)
Odpovědět
Profilova fotka
...a nechtěla byste některá pojmenovat svoje dítě po mně? Hedvika je krásné jméno a moc nás není :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe To se mi vybaví sova z Harryho Pottera (jinak taková vsuvka- vlastně to nebyla Hedvika, ale Hedvik, protože to je sameček). Ale jméno krásné:)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe - mně se tvé jméno moc líbí, krásné a neobvyklé. Ale doma by mi asi neprošlo právě kvůli sově z HP :)
Odpovědět
Profilova fotka
Tak sem se ho schválně zeptala, prý "docela dobrý" a po přečtení významu jména + jeho práci prý není neuvažovatelné :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Já se zeptala taky. Mám se tě zeptat, jaké používají na tvoje jméno zdrobněliny. Žádnou hezkou totiž nevymyslel a říkat holčičce pořád Hedviko se mu nezdá.
Odpovědět
Profilova fotka
A když už držím tu knížku Jak se bude vaše dítě jmenovat?, tak přidávám pár perel k inspiraci: holčičí: Aglaja, Brunhilda, Cyntie, Čistoslava, Dezidera, Eufrosina, Fidelie, Gudrun, Honorata, Chranislava, Ildika, Jarolíma, Kunigunda (ta je obzvlášť povedená), Leokádie, Mečislava, Naneta, Ondřejka, Pěvuše, Richarda, Řehořka, Sofronie, Školastika, Tabita, Valburga, Zenobie, Žitomíra klučičí: Alvar, Beatus, Cecil, Drahotín, Ezra, Filemon, Garik, Haštal, Chrabroš, Irenej, Jasoň (krásně Cimrmanovské), Krasomil, Leodegar, Magnus, Nil, Ovidius, Pantaleon, Ratmír, Saturnin, Šavel, Tichomil, Upton, Vlk, Zosim, Žibřid Myslím, že mám málo bujnou fantazii :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe - schválně - je tam jméno Alida?
Odpovědět
Profilova fotka
Tichomil se mi líbí, hlavně když si představím hodně hlučný dítě, jak na něj křičím: Tichomile, buď ticho :-)) A ostatní, než bych vyslovila, tak si zlámu jazyk :-) Ale líbí se mi Naneta, nevim proč, nedala bych jí svojí dceři, ale něco na tom jménu je, takové milé a zvučné :-))
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Právě proto, že sova je v originále sovák, nemá cenu do toho tahat HP. Vlastně vůbec nemá cenu řešit jméno ve spojitosti s někým/něčím jiným, to nevyberete nikdy :-) @kajovaevicka Vlastně jsem měla být Heda, ale tenkrát to nebylo v kalendáři, což by činilo soudruhům problém, a tak mám tu delší verzi. Doma mi ale říkali Hedo. No a potom Heďo, Hedí, Heduší, Hedíku, Heduško. Nemám ráda Heduš a Hedvu, a to hodně :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Je tu: Alida, j. německého původu, původem osamostatnělá zkrácenina j. Adelheid (Adelaida), tj. "bytost ušlechtilá, vznešených způsobů, postavy". Dom. podoby: Ala, Alka, Alidka, Lída, Lidka aj. U nás se vyskytuje zřídka. Jmeniny: 5. února (podle maďarské příručky).
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@dunkahe - tak to je pravda, právě se neví, jestli je to německého původu (Adelheid) nebo francouzského (Adelaide), proto se udává, že jméno pravděpodobně vzniklo na německo-francouzském pomezí. Ale jinak svátek lze slavit buď 5. února nebo 17. června. Já slavím v červnu, na Adolfa :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@gejbinka To by sis s tou knížkou pošušnila, je to samá perla. Učili jsme se o ní na vysoký, byla to první knížka u nás z oboru onomastiky (věda o vlastních jménech), pak jsem ji náhodou sehnala v antikvariátu a musím říct, že to byl skvělej kup. V 90 % se musíš těm jménům smát :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Já věděla, že nebudeš Zmrzlina:D
Odpovědět
Profilova fotka
@zmrz_lina Aha, jsi Alida? Tak to jsi mě určitě trumfla v četnosti :-) Jak na to vaši přišli?
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Hm... Tak to neprošlo:D
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe tak tu knížku, bych jednou chtěla mít :-) četla bych si v ní na dobrou náladu :-) některá jména jsou tak užasně divná, že si jen říkám, jestli se někdo tak opravdu jmenuje??? :-)) ale pokud ano, tak je prudce originální :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka Manžel bude litovat :-D
Odpovědět
@dunkahe Marie Knappová? Nemá cenu spojovat jména s lidmi/událostmi, ale myslím, že se tomu neubráníš. Mně třeba Tvé jméno okamžitě konotuje Heduš Homolkovou :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Vyřídím :-D Ale myslím, že i to jméno, co jsme vybrali se bude líbit:)
Odpovědět
Profilova fotka
@gejbinka Je pořád k sehnání, vydávají ji znova a znova: http://www.knihcentrum.cz/jak-se-bude... @gwendoline Jo, Knappová. No právě... kdykoli to dávají, neřekne mi minimáně měsíc po odvysílání nikdo jinak než Heduš :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Já vždycky po Slunce, seno poslouchám Evíku. Taky to oslovení nesnáším, už od malička, kdy jsem ty filmy ani neznala
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka - no nejsem :-D @dunkahe - naši měli původně vybranou Dianu, ale pak těhotná mamina (a omámená asi hormony nebo co) našla někde starý kalendář a v něm tohle jméno. Tátu musela tehdá uplatit flaškou finské vodky a moje prababička, když mě vozila po vsi v kočárku, tak první 3 týdny nosila v kapse lísteček se jménem, kdyby se jí náhodou někdo zeptal :-D jinak z toho výčtu "zvláštních" jmen se mužovi líbí klučičí Magnus =-) Tak to nás čekají ještě perné chvilky :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka Naštěstí jako Heduš nevypadám, takže to lidi docela rychle přejde. A ty jako Evík taky ne, takže je to v suchu :-) Eva je náhodou hezký jméno, navíc je krátký, což je výhoda. Kolikrát jsem se hrozně vztekala, když jsem vykreslovávala H-e-d-v-i-k-a N-o-v-á-č-k-o-v-á a můj bývalej napsal Jan Mach a nazdar :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@dunkahe Já jsem s Evou nesmírně spokojená. Jediné, co mi vadilo je, že jsem Eva po mamince. Jinak, já mám kamarádku Kateřinu Květenskou, což taky není žádná výhra, co se kolonek týká:D Ale jméno má teda božský
Odpovědět
Profilova fotka
@kajovaevicka nikdy ti nevadilo, ani jako malé, že máš svátek na Vánoce? Já bych z toho měla trochu obavy, aby mi to dítě jednou nevyčetlo ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@nnell Popravdě v mojí rodině se nijak jmeniny neslaví ani přes rok, takže mně to nijak nevadilo. Až asi v šestnácti jsem od kluka dostala kytičku k svátku, tak mě to úplně vyvedlo z míry. A manželova rodina svátky slaví a manžel a tchýně na můj svátek nikdy nezapomenou, vždycky mi manžel popřeje k svátku ráno, tchýně mi dá třeba kytičku v květináči, když tam večer přijdeme. Takže popravdě si nepřipadám nijak ochuzená. I když je fakt, že jméno Adam jsme pro chlapečka vyloučili, aby nám to jednou nevyčetl. Ale já osobně s tím problém nemám
Odpovědět
@dunkahe No Knappová je pojem ;-) @zmrz_lina Magnus ještě jde, můj muž si vybral lepší jméno: Šebíř. Tak doufám, že ho to přejde :-D 8-)
Odpovědět
Profilova fotka
@terinka86 Můžu se zeptat, kde na jméno Šebíř přišel a na význam toho jména?
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?