Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě?

Zobraz úvodní příspěvek
Jak se jmenuje nebo bude jmenovat Vaše dítě? Jste zastánkyně tradičních jmen nebo spíše něco pikantnějšího? A zaobíráte se tím, jaké se ke jménu váže jméno? Je pro Vás důležité, jak se bude na děti volat nebo prostě dáte jméno podle úvažení? Pojďme se poprat :-D
Odpovědět
Profilova fotka
ja mám v triede veľa Kristiánov..mne sa to nepáči. U jedného dokonca rodičia chceli aby sme ho volali Kiko 8-(
Odpovědět
Baby, nic v zlom, ale niektore mena, ktore tu vidim..... och joj... :-p Osobne sa mi nepacia privelmi exoticke mena, ani davanie 2 mien. Ale zas, je to kazdeho osobna vec.... ;-)
Odpovědět
Ester a Šimon...uz len vydzat do novembra a bude to jedno z nich x-)
Odpovědět
Bero tiez sa mi nelubia 2 mena 8-) pride mi to ako luxus a prehnane :-D
Odpovědět
Jména dětí v Česku, je to ze stránky AZ Rodina npasané doktorkou Mrowetz a paní Trnkovou. Hledáte inspiraci? Oslovili rodiče, kteří nám vyprávěli příběhy jmen svých chlapečků a holčiček. Oslovili jsme rodiče, kteří se vyhnuli statistice, podle které v roce 2009 odcházelo z porodnic nejvíc Aniček, Emiček a Honzíčků. Při psaní tohoto článku bylo nejhezčí zjišťování minipříběhů, které se za jmény skrývaly. Rázem nám některá jména přestala připadat legrační. Samuel Zubák - to má prostě zvuk! Samuel Zubák (1,5 roku) Samuel je původně hebrejského původu, znamená jméno Boží, ale to jsme předem netušili, ani nezjišťovali. Mimochodem, Samuel mohl být taky klidně Sára, protože jsme předem nevěděli, jestli to bude holčička, nebo kluk. Ale jména pro děti jsme měli vybraná už v době „chození", dlouho před svatbou. Jména Sára i Samuel se nám prostě líbila, na dalších jsme se nějak nedokázali dohodnout. Samuelovi říkáme nejčastěji Samuel nebo Samko - převzaté ze Slovenska, případně Samík, Sam. Na Slovensku, odkud je manžel, je jméno Samuel vcelku běžné a Samuel Zubák - to má prostě zvuk. ............................................................................................................................... Za jméno vděčí mému dědečkovi Nikodém Lorek (2 měsíce) Jméno Nikodém jsme měli s manželem vybrané již v době, kdy jsme spolu chodili, a to už je nějakých deset let. Jmenoval se tak můj dědeček ze Slovenska. Jméno se nám natolik zalíbilo, že jsme se rozhodli je dát našemu synovi. A když se nám narodilo první děťátko a byl to chlapeček, jsme svůj plán zrealizovali. Mnozí nás sice odrazovali, ale teď, když jsou Nikodémkovi 3 měsíce, už si každý našel svou variantu oslovení. Někdo Niko, Niky, anebo kolegové z práce vymysleli Koudy. Samozřejmě nás zajímal i význam a původ. Ten je řecký a znamená vítěz nad lidem. Svátek na Slovensku Nikodémové slavili 1. 6., ale jakmile se na toto datum ustanovil Den dětí, vymizeli i ze slovenského kalendáře. My jsme se ale rozhodli, že ho budeme slavit tak, jako kdysi můj dědeček - čili 1. června. ................................................................................................................... Ve hře byla Ema, ale už je jich moc Meda Slabihoudková (6 měsíců) Proč jméno Meda? Hledali jsme něco krátkého k příjmení Slabihoudková. Ve hře byla třeba taky Ema, ale to je teď docela populární jméno. Na jméno Meda jsme narazili náhodou. Posvatební hostinu jsme měli v secesní Vile Primavesi. Restauraci zdobily obrazy od Gustava Klimta, který kdysi u rodiny Primavesi pobýval a portrétoval jednu z jejich dcer, Mädu Primavesi. Když jsme tohle jméno uviděli, tak bylo hned rozhodnuto, jen jsme ho počeštili na Meda. Zjistili jsme, že to je indiánské jméno a znamená věštkyně, prorokyně. Další verze tvrdí, že je to odvozeno od řeckého Medea. Ale pro nás je to Meduňka. ..................................................................................................................................... Náhlý blesk inspirace Romeo Havránek (9 měsíců) S manželem Jiřím jsme dlouho vedli spoustu nekonečných debat o jménu pro našeho syna. Na užším seznamu byl Bibian, Denis, Dominik a několik dalších. Večer před mým porodem Jiří otevřel knihu, kterou měl po ruce, našel první jméno, které v ní stálo a rozhodl: „Syn bude Romeo!" ......................................................................................................................... Vyprovokovalo nás zcela české příjmení Victoria (7 roků), Virginia a Beatrice (2,5 roku) Novákovy Na naši nejstarší dceru jsem čekala 11 let a už to vypadalo, že mít žádné děti nebudu. Když mi paní doktorka řekla, že jsem těhotná, tak jsem do pátého měsíce čekala Benjamina. Tatínek se jmenuje Novák, tak jsem nechtěla žádné české jméno, ani jména, co už v rodině jsou. A to, že jsem vůbec otěhotněla, beru jako vítězství, a proto jsme dceru pojmenovali po britské královně Victorii. U dvojčat jsem si řekla, že taky nedostanou česká jména. Chtěla jsem všechny na V: proto Virginia a druhou z dvojčat jsem chtěla Valerii, ale těch bylo kolem plno, tak jsem dala Beatrice. Když jsem v porodnici nahlašovala jména, tak se sestra spletla a napsala Veatrice - všichni se ptali, co je to za jméno, samozřejmě jsem to uvedla na pravou míru... Myslím, že jsou ve světě tato jména běžná a nikdo je tam komolit nebude tak jako u nás. ............................................................................................................................ Jedeme na samá D David (13,5), Denis (10,5), Dustin (6) a Dylan (1,5) Hrůzovi Přišlo mi praktické kvůli školce a škole mít děti začínající na stejná písmena, vše co po sobě podědí mají rovnou podepsané. Děti jsem chtěla čtyři jako naše babička, ale myslela jsem, že budu mít kluky i holky. Nejprve přišli David a Denis, a pak už jsem čekala nějakou holčičku. Byl to opět kluk, nechtěli jsme porušit styl a žádné jméno jako Dan, Dalibor nebo Diviš se nám už nelíbilo a jednou jsme seděli u koncertu U2 a v závěru proběhlo jméno Dustin a okamžitě jsme si ho zamilovali. U čtvrtého těhotenství jsem si myslela, že to bude určitě holčička, několika známým to vyšlo, a ta naše by měla tři ochránce, ale byl to opět kluk jako buk. Aby měl někoho Dustinek k sobě, našli jsme na internetu stránky všech existujících jmen a prošli jsme písmeno D pro kluky a jediné použitelné bylo Dylan. Taky jsme při výběru jmen chtěli splnit podmínku, že se nebudeme opakovat, takže jeden začíná na Da, druhý De, třetí na Du a čtvrtý na Dy. Kdyby ještě chtělo nějaké miminko k nám, zbývá pořád Do a Di. Babička měla v pátém těhotenství dvojčata, takže kdyby se holčička povedla hned dvakrát, tak máme Di a Do k dispozici... Akorát jsme museli na matrice s Dustinkem žádat o ověření původu jména, byl totiž první v republice. Naopak Dylan už v republice někde byl, takže ten byl bez problémů. .......................................................................................................... Naši kluci „z klobouku" Pavel (6 měsíců) a Kryštof (4 roky) Bobkovi Výběr jména k příjmení Bobek nebyl zrovna velký oříšek, protože ať vyberete křestní jméno pro typicky českého Bobka, nebo se pustíte do výběru jména zajímavějšího, stejně se najdou lidé dvojí, jedni, co se jim naše jméno líbí, a druzí, co se jim zkrátka nelíbí - a s těmi jsme se setkali s Kryštůfkem hned v porodnici. Když jsme jen procházeli na vážení a u tabule se jmény novorozených dětí stáli lidé a mohli se potrhat smíchy z našeho Kryštofa Bobka! A náš druhý malý králíček z klobouku Pavel se nejmenuje Pavel Bobek proto, že bychom denně poslouchali mistra Pavla Bobka, ale z jednoduchého důvodu - jméno Pavel se nám prostě líbilo, pěkně se skloňuje, a hlavně je to jméno už „zažité", takže se mu nebude v porodnici nikdo smát a všichni se tam na našeho malého jmenovce spíš chodili dívat. Jinak jsou kluci zatím úplně jako králíci Bob a Bobek, starší Kryštof to je energizer a nejraději by Pavlíka od narození tahal z vyhřátého klobouku ven... ............................................................................................................................. Chtěli jsme kytičkové a staročeské jméno Jasmína (5) a Doubravka (4) Suchánkovy Maminka s tatínkem byli rozhodnuti ještě před narozením první dcerky, že bude nositelkou jména, které bude nějak spojeno s květinami, bude netypické a netradiční , ale rozhodně české. Bylo poměrně rychle rozhodnuto a na světě je malá Jasmínka, která je nositelkou jména, které sice zatím nemá své jmeniny v kalendáři, ale to ani trochu nevadí. Pro sestřičku vybrali rodiče jméno Doubravka, neboť krásně zní a je nádherně české a navíc se skvěle hodí k Jasmínce. Tohle jméno pomalu mizí a to je velká škoda, jelikož je nádherné. Navíc holky mají doma malinkého dvouletého brášku, který má jméno Vítek, a to proto, aby se mu mohlo říkat Kvítek. A opravdu, jméno Vítek má zatím jen v rodném listě. Je jeden rozdíl mezi jmény a to ten, že jméno Jasmína zdrobňujeme a Doubravka je zkrátka zdrobněle Doubravka. Je vidět, že obě vnímají nepoměr mezi Doubravkou, která má zdrobnělé jméno oficiálně, a Jasmínou. Doubravka sestřičku nazývá Jasmínou, jen když se na ni zlobí nebo ji chce poškádlit. S věkem se to pak asi obrátí. .......................................................................................................................................... Jména vybíral manžel Zorka a Čestmír Veselí (3 měsíce) Jména dětí jsem nevybírala já, ale můj manžel. Chlapeček byl jasný. Manžel chtěl zarytě Čestmíra po svém zesnulém dědovi. Jelikož jeho rodina Čestmíry, Čestmírami a navrch Kamily a Kamilami přímo hýří, hledali jsme pro holčičku takové, aby se lišilo. Zároveň aby bylo blízko svátku Čestmír. Nakonec v kalendáři objevil Zoru. Ihned se mu zalíbila a už nechtěl žádnou jinou. Čestmírovi říkáme Čestmírek, Čestík, Čestíček, Čestmík a nejvíc Česťulka. Zoru oslovujeme nejvíce Zorinka, Zorunka - korunka, Zorka, Zorinečka, Zori... ......................................................................................................................................... Tatínek je Němec, Maruška by neuspěla Nicole Jacqueline Součková Lékař mi řekl, že se mi narodí chlapeček. Já a moje rodina jsme tudíž vymýšleli a hledali to nejhezčí chlapecké jméno. Za několik týdnů, kdy jsem byla na další sonografické kontrole, se mi můj lékař omlouval, že neví, jak se to mohlo stát, ale že místo chlapečka budu mít holčičku. Holčičku? Tu jsem si vždycky přála, začalo tedy další vybírání jména, tentokrát dívčího. Bydlím a žiju v Německu, a tak jak jsem dostávala od mé rodiny spousty smsek se jmény jako Maruška, Martinka, Renatka, Zuzanka a Janička, některá jsem se svým přítelem postupně vyřazovali. Přítel a otec ještě nenarozené holčičky pocházel z Německa, a tak navrhoval typická německá jména, která se pro změnu nelíbila mně. Nakonec jsme se rozhodli, že nebude mít ani české, ani německé jméno. U mě nakonec vyhrálo Nicole, mému příteli a jeho rodině se líbilo jméno Jacqueline. A tak se mi 22. 1. 2009 narodila krásná a zdravá holčička Nicole Jaqueline. ..................................................................................................................................... Příběh ze života Nedávno nás v redakci rozesmála historka prvňáčka Tadeáška, který přišel ze školy s tím, že k nim nastoupil nový kluk s hrozně legračním jménem. Když se maminka zeptala jakým, Tadeáš odpověděl: „Zdeněk." ........................................................................................................................................ Nový kalendář Tobiáš i Andělín najdou svůj svátek v kalendáři v roce 2011 Hradec Králové - Rodiče dětí, jejichž jména nemají místo v kalendáři, byli vyslyšeni. Vydavatelé kalendářů zařadí Tobiáše, Andělína, Leu a Dominiku do kalendářů pro rok 2011. Na problém neexistence některých jmen v dnešních kalendářích upozornili letos v létě dva otcové z Královéhradecka. Počet nespokojených rodičů poté začal velmi rychle narůstat a tlak na vydavatele sílil. „K zařazení jmen přispělo nejen zapojení známých osobností do naší iniciativy, ale i fakt, že roste obliba těchto dříve velmi frekventovaných jmen," shrnul příčiny úspěchu Tomáš Zdechovský. V době renesance patřil Tobiáš k nejpoužívanějším jménům v českých zemích. Dnes mu patří 28. příčka oblíbenosti u nově narozených chlapců, což značí silný nárůst popularity... Jana Trnková .................................................................................................................................... HONZÍK NEBO RUFUS? Proč tolik řešíme jména nejen u vlastních, ale i cizích dětí? Očima psycholožky Mrowetz. Co vlastně vede rodiče k tomu, že vyberou pro své dítě na místní poměry neobvyklá, pro někoho přímo „divná" jména? Z psychologického hlediska je ve hře spousta faktorů. Roli hraje především tvořivost rodičů a jejich snaha o to, aby jméno splnilo hlavně rozlišovací funkci. Pak jsou ti, kteří se chtějí vymezit konformitě a stádnosti. Vynalézavým rodičům, kteří se například chtějí výběrem jména pro dítě vymezit vůči svému okolí, se často podaří vytvořit velmi zajímavé spojení křestního jména s příjmením. Volí třeba Arona nebo Aniku, Kerstin nebo Rufuse. Co momentální popularita jmen? Samozřejmě, pro některé rodiče může být důležité, že je vybrané jméno právě populární - ať ze seriálu, z knihy, případně je inspiroval známý člověk u nás i v zahraničí... Móda určitých jmen má vlastně stejná pravidla jako u oblečení. Stoupá a klesá ve vlnách a vrací se. Jednou je nahoře Tereza a Kristýna a Lukáš, pak to opadne a matky se zblázní do Natálie a Matyáše, momentálně je to třeba Ema. Ještě před patnácti lety se Toník jmenovali kluci jen v rodinách, kde to byla tradice, dnes je Antonín vrcholem modernosti. Další aspekt: součást rodinného dědictví... Oproti módním trendům je v některých rodinách neobvyklé jméno součást rodinného dědictví. Jakési rodinné stříbro. A tak v každé generaci - ať frčí, co frčí - vedle jmen běžných potkáte i Záboje, Theodoru, Albínu, Metoděje. Další kategorii pak tvoří rodiče se vztahem k historii a vlastenectví. Volí pak Kazi, Zdislavu, Prokopa nebo Ctirada. Kdo dostává neobvyklejší jména? Kluci, nebo holky? Ze statistik vyplývá, že dcery. Je tomu tak proto, že na chlapce společnost pohlíží více jako na osobnosti, kdežto děvčata jsou vnímána jednotvárněji. A tak je má jméno zvýraznit. Zároveň výběr ženských jmen více podléhá módě - i zcela průměrní rodiče dají holčičce jména Esmeralda nebo Paris. Přestože výběr jména vypovídá o rodičích mnoho, nemůžeme důvody neobvyklé volby zobecnit. Nakonec i dívka jménem Perla může být stejně úspěšná jako její kamarádka Terezka. Výhodou Perly ovšem bude, že si ji více lidí zapamatuje již podle jména. Měli by rodiče přijmout nějaké limity dané „echt" českým jadrným příjmením? Charlotte Gottová zní přece jen trochu jinak než než třeba Charlotte Mrkvičková. Do určité míry asi ano. Některá příjmení jsou neutrálnější a skýtají větší kreativitu. U jiných je prostě nutné přijmout, že kombinace budou asi omezenější, protože kouzlo nechtěného může působit komicky. Jméno je náš úplně první dárek, který předáváme, měli bychom tedy k tomuto daru přistupovat odpovědně a zároveň i s lehkostí. Moje zkušenost je taková, že někteří rodiče s obvyklým příjmením chtějí zvoleným křestním jménem celé znění ozdobit. Když má ale zdobit, a ne zesměšnit, je nutné neobvyklé jméno velmi citlivě vybrat tak, aby se k příjmení hodilo. Za velmi originální považuji třeba jméno Mikuláš Ježíšek. Rodiče takového hocha musí být odvážní a odvahu mu do života jistě předají. Jenže mimina se rodičům, kteří v sobě cit pro situaci nemají, bránit nemohou. Je pravda, že výběr jména vypovídá hlavně o rodičích, ale na druhou stranu pro děti, které své jméno opravdu vnitřně nepřijmou, existuje stále možnost si jej v dospělosti změnit. Někteří to mohou řešit tak, že přijmou druhé křestní jméno, které si vyberou sami, což pokládám za velmi vhodné. Nenaruší rodičovskou volbu, a zároveň dává dítěti svobodu a možnost volby své. Co když do poslední chvíle rodič neví? Nic se neděje. Líbí se mi, že v posledních letech mají rodiče připravených před porodem jmen několik, a o jménu pro miminko rozhodnou, až když se s ním po porodu seznámí. Výběr jména v této chvíli poporodní citlivosti je velmi vhodný... Rodiče by se neměli nechat natlačit do nevhodné volby tím, že údajně musí dopředu vyplnit papíry, jak je k tomu mnohdy vybízí zdravotnický personál. Proč mají lidé takovou potřebu komentovat a hodnotit jména dětí jiných rodičů? Potřeba komentovat netradiční jméno může pramenit v lepším případě z pouhého údivu nebo neznalosti a v horším z vnitřních komplexů, vždy však jde o projev nevychovanosti. Jde o komplex závisti, že ten, který jméno komentuje, nebyl natolik odvážný a originální jako rodiče dítěte s neobvyklým jménem. Neměl by rodič přihlížet i k faktu, že bude mít třeba plachého introverta? Hlavní funkcí jména je především jeho identifikační - rozlišovací - role. Fatimu Novákovou si zapamatujeme snadno, a nebude tedy nutné pomáhat si jakýmkoli hodnotícím popisem, oproti tomu u Marušky Novákové si mohou lidé přidat někdy i škodlivě určující vlastnosti či popis. Mám zkušenost, že introvertním lidem spíše vadí obvyklé jméno, protože nemají schopnost odlišit se svým projevem od okolí vzhledem k přílišné uzavřenosti... Děti by většinou vůbec nenapadlo považovat „zvláštní" jména za směšná... Kdyby jim to do hlav nenaimplantovali dospělí... To je pozůstatek totalitního myšlení. V zahraničí je velmi neobvyklé, že by cizí osoba reagovala jakýmkoli údivem, či poznámkami na adresu cizích dětí, a to včetně hodnocení jména. Tato osoba by pak byla považována přinejmenším za neslušnou. Následkem několika desetiletí nedemokratického prostředí se lidé často snaží splynout s šedí průměrnosti a příliš nevyčnívat. S tím samozřejmě souvisí i volba netradičního křestního jména... Proto je důležité obrnit se a nosit své jméno jako šperk, ať je tradiční, obvyklé, či netradiční a neobvyklé. Jak vybírala jména svým dětem Michaela Prvorozený syn se jmenuje Bruno. Po dědečkovi - manželovu otci. Můj muž má totiž německé občanství, v jejich rodě je silný pruský vliv. Část rodiny žije v Německu a část v Polsku. Už to příjmení Mrowetz je vlastně nějaký poněmčelý mravenec. Druhý syn je Edgar. Původně jsem chtěla Arona s ohledem na židovské kořeny v mé rodině, ale oba jsme měli při výběru jména právo veta. Manželovi se Aron nelíbil, Edgar prošel u nás obou. Říkáme mu Gary, nikoliv Ede. Mgr. Michaela Mrowetz Zdroj: Texty vyšly v časopise BETYNKA 2/2010 pod názvy HRÁTKY SE JMÉNY (Jana Trnková) a HONZÍK NEBO RUFUS? (Mgr. Michaela Mrowetz)
Odpovědět
Holky, co rikate na jmeno Valentina? ... Skvele se hodi k prijmeni, ale nevime, jak by se ji dalo rikat? Napada nas s kamaradkou pouze Valentinka a Val ... a to je vsechno :-| ...
Odpovědět
Profilova fotka
slovnicek: nebo tina
Odpovědět
zajímavý článek! souhlasím s tím, že by se mělo zvažovat, aby jméno sedělo k příjmení. typicky české příjmení Novák a netradiční jméno např. Kevin mi fakt dohromady nejde. je fakt, že v dnešní době je spousta smíšených manželství a tam už se mohou rodiče vydovádět! slovnicek, Valentina je hezké a ty dvě možnosti, jak uvádíš, úplně stačí. co Vája?
Odpovědět
A co Vali? Nebo Valča (ale to mi připadá stejně hrozné jako Vája). Mě na tom článku zaujalo "Hlavní funkcí jména je především jeho identifikační - rozlišovací - role. Fatimu Novákovou si zapamatujeme snadno." Jedna spolužačka na gymplu byla Cecílie a každý si ji mezi těma Katkama a Lenkama (od každého jména byly ve třídě 3) hned zapamatoval. Dvě křestní jména bych nedala, leda z pietních důvodů.
Odpovědět
hermi, je fakt, že my jsme byli ve třídě 3 Lenky ;-) to nepočítám vedlejší třídy, školku a mladší ročníky! :-D nějak to jméno tenkrát asi frčelo či co, já ho jako malá nesnášela, ale teď se mi celkem líbí. se to nezdá, ale má hrozně moc podob taky nejsem pro dvě jména, vypadá a zní to hezky, ale nevidím důvod, když mu budu říkat jen jedním
Odpovědět
Lennus, jojo, tehdy to byla samá Lenka, Katka a Jana :-D (a moje jméno bylo taky poměrně časté, že). U dvou křestních jmen si raději nepředstavuji, že by naše dcery byly po nás a vzaly si obě příjmení :-D - třeba Marie Klára Novotná Křenková by znělo skutečně úchvatně :-D
Odpovědět
Profilova fotka
tak ja som bola sama Lenka a ani v okolí nás nebolo veľa, vlastne som inú nepoznala :-N Valentína je pekné a myslím že časom tie ( skrátené) oslovenia prídu aj samé, možno vás dačo napadne ( príp. rodinu), alebo iné deti vedia vymyslieť pekné oslovenia, takže ak sa vám páči, tak dajte a netrápte sa nad tým, ako by sa jej mohlo hovoriť..
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
kolega ma dceru Valentinu (a druha je Karolina, podla mna krasna kombinacia mien) a volaju ju "Vavi" :-)
Odpovědět
Deti ešte nemáme, ale páčia sa nám typické staré slovenské mená. Napríklad Dorotka, Terezka, Alžbetka, Adelka... a pre chlapca Matej, Filip, Jakub, Matúš... Páčia sa mi aj tie modernejšie mená, ale nehodili by sa k nášmu priezvisku. A tie staré sú také krásne! ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Článek je zajímavý. A na tom článku mě zaujalo to samé, co herminku "Hlavní funkcí jména je především jeho identifikační - rozlišovací - role. Fatimu Novákovou si zapamatujeme snadno." Na zákldce jsme měli spoustu jmen na střední škole taky a mnohá jména už si dnes vůbec nevybavuju, ale jména Azra, Rana, Diana, Armen si pamatuju pořád. slovnicek: Valentina je pěkné :-) (Valentýnka, Val, Vali, Valinka, Vája, Valča, Valuška, Tina, Tinka)
Odpovědět
Překvapilo mě, že Tobiáš je staré české jméno. Jsem myslela, že je to cizí, od Tobias, jak má Terezka Maxová synka. Mně se to jméno líbí a ráda bych dala dítěti české, ale netradiční a zajímavé. S proudem jít nechci, aby moje dítě mělo jméno, které má každé třetí dítě a ve školce by byly tři! ;-) Líbí se někomu jméno Vilém? Já se do něj zamilovala, ale manželovi se nelíbí, vždycky řekne Vilém peče housky a je to! ]-( Říkala bych mu Vildo, Vilíku.
Odpovědět
ahoj, no, my budeme mít nějakou českou klasiku, cizí by manžel nerozdejchal...... pro kluka se mi líbí Vojtěch, Vít, Jakub, pro holku Karolína, Barbora, Anežka, Eliška, Adéla...líbili se mi i jyný, ale hodně jmen je obsazených četnými manželovými synovci a neteřema...z těch ostatních, který neprošli Dominik, Kryštof, Nela, Sára, Sofie, rozhodně vím, že nedáme po sobě...
Odpovědět
aemmi, v tom jsme taky zajedno, že po sobě ne. manžel se jmenuje Adam, já toto jméno milovala a chtěla jsem, aby se tak jmenoval můj syn, tedy předtím, než jsem potkala manžela. takže teď padá!
Odpovědět
Profilova fotka
My s přítelem miminko zatim neplánujeme, ale už jsem párkrát nadhodila jak by se asi tak naše děti jmenovaly. Po rodičích se mi jména moc nelíbí. Myslím si, že je také důležité jak to jméno sedí k příjmění. Mě se líbí např. Matyáš, ale přítel má příjmení na Š takže by se to asi dost špatně vyslovilo. Pro kluka se mi líbí Matěj, přítel navrhoval Ondřeje a pro holčičku Alice.
Odpovědět
wenday, tak je jasné, že o jménech se baví i partneři, kteřé mimčo ještě neplánují. My také ještě nechceme, ale o jménech jsme se bavili už dávno. ;-) My se právě jmenujeme na R - příjmení a proto nechceme jméno na R, aby to nebylo moc tvrdé.
Odpovědět
Profilova fotka
nebo Anežka je taky hezký jméno :)
Odpovědět
My sme mali dlho Karolina a Kristien, ale teraz este nam napadlo Samantha a Sebestien :-) Ja to tlacim do americkych mien, priatel do nemeckych....no som zvedava na com sa zhodneme ked to bude aktualne... ale klasicke mena su tiez pekne...napriklad Eliska je kraaasne, len drahy je zasadne proti.
Odpovědět
Jméno Eliška je moc pěkné a kdysi jsem o něm i uvažovala, protože se tak jmenuje moje babička, se kterou jsem strávila hodně času v dětství. Ale Elišek je teď hrozně moc (ve statistice je na 3. místě). Lennus, říkala jsem Ti, co se mi vybaví, když se řekne Vilém :-D, ale celkově vzato je to jméno pěkné, netuctové a česky znějící. Áda tomu houby rozumí ;-) Mně by se pro kluka moc líbilo jméno Rostislav, ale máme příjmení na S a navíc má manžel problémy se sykavkami, takže je to passé (resp. zapsali jsme si ho jako jedno z možných, ale teď prvnímu dítěti ho určitě nedáme).
Odpovědět
Profilova fotka
Lennus: Tobiáš je hebrejské jméno ;-) Vilém se mi nelíbí. Adam je krásné jméno :-) Jen je jich bohužel moc :-( Wenday: Alice je moc pěkné jméno ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
A my máme Lolu...svátek na Ludmilku, ale křtěná Lola.A je fakt, že si to každý a snad vždycky zapamatuje :) A jednou, až bude druhá dcerka, tak se bude jmenovat Olivie. Papapa
Odpovědět
Profilova fotka
no u nás je kluk jasnej. Můj děda, otec a bratr jsou Honzové, manžel je jak jinak Honza, když už chaos tak pořádný, chlapec bude Honzík :-D Pro holčičku by se nám líbila Eliška ale je pravda že jich je opravdu hodně
Odpovědět
Profilova fotka
Vieto co, ja by som fakt chcela dat synovi meno Bonifac a volali by sme ho Bono. :-) A dcera by mala byt Zoja, poznam taku zivu osobu a mam ju rada.
Odpovědět
nunacek, jasně, hebrejské, jsem to blbě pojala, př. z článku, což mě zaujalo: V době renesance patřil Tobiáš k nejpoužívanějším jménům v českých zemích. Dnes mu patří 28. příčka oblíbenosti u nově narozených chlapců, což značí silný nárůst popularity...
Odpovědět
My naše děti pojmenovali Tomáš, jako jeho tatínek, Daniel, ale čte se anglicky, manžel rád sledoval hvězdnou bránu, takže syn se jmenuje po Dr. Danielu Jacksonovi a dcerka se jmenuje Adriana, po modelce Adrianě Sklenárikové :)
Odpovědět
Profilova fotka
lennus: Zajímavé ;-) Já našla na http://www.detijmena.info, že v roce 2009 byl na 57. místě a je jich v ČR 2 101. Což je málo, ale zrovna generace dnešních novorozenců bude "plná" Tobiášů. V naší generaci neznám žádného. A na http://krestni-jmena.cz jsem našla, že Tobiášu je 1 036. Hrozně se to rozchází ty statistiky :-| Zajímalo by mě, která má pravdu.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?