Darovací smlouva. Jak na to?

24. říj 2011230

Ahoj všichni,
potřeboval bych poradit s jedním právním problémem. Rodiče mně a mému manželovi chtějí darovat byt. Aby bylo všechno ok, chceme ji sepsat u notáře, nevíte kolik by to mohlo stát?
díky moc za odpovědi
vím, že tohle asi nepatří na svatební web, ale když se tu řeší předmanželská smlouva...

  • Ahoj, nejjistější bude, když si k notáři zavoláš a zeptáš se na sazbu. Jsem právnička v advokátní kanceláři, takže ti můžu říct, že mnohem běžnější je nechat si to sepsat od advokáta, ale notář to snad bude umět taky 🙂

  • Jak je to s darovací daní, prosím? Vím, že pokud jsou obdarovaný a darující v 1. a 2. kategorii, darovací daň se neplatí. Do 2. kategorie patří i osoby žijící déle než rok ve společné domácnosti a mě zajímá, jak se toto prokazuje... Stačí to, že obě osoby mají stejné trvalé bydliště? Jak se případně prokáže, od kdy tam to bydliště mají? Nebo musí být ještě něco jiného? Nějaké prohlášení, svědectví?

  • @lostakova  jaký je vztah mezi obdarovaným a dárcem?

  • Sponzor fóra
  • @danaruj  Mě zajímá, jak se prokazuje, že to jsou osoby žijící ve společné domácnosti déle než jeden rok...

  • @lostakova  to nevím, podle mě by ale mělo stačit prohlášení, že tomu tak je, připojené ke smlouvě. Daňové přiznání se nepodává, takže ve vztahu k finančáku by nemělo být třeba dělat nic..

  • @danaruj  Jestli jsem to pochopila správně, tak obdarovaný musí do 30 dnů od uzavření smlouvy o darování podat přiznání k dani a z finančáku teprve na tomto základě pošlou výměr daně, který by v tomto případě měl být nulový. V tom případě by obdarovaný nemusel dělat ani odhad nemovitosti?
    Základem ale je, doložit, že to jsou opravdu osoby žijící ve společné domácnosti. Mohlo by stačit, že oba napíší čestné prohlášení? Nebo by se mělo přidat prohlášení ještě někoho jiného, třeba známých?

  • @lostakova  pokud vím, v případě darování, kde se daň nevyměřuje, přiznání se nepodává (viz §21 odst. 5, zákona o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí). Odhad se taky nedělá. Myslím, že svědectví třeba není, prohlášení by mělo stačit, ale to ti řekně právník, co bude psát smlouvu.

  • @danaruj  Smlouvu už máme napsanou, takže se za žádným právníkem nechystáme. Zkusíme se informovat na finančáku. Taky už jsem se setkala s tím, že někdo tvrdil, že v tomhle případě se přiznání nepodává. Čert aby se v tom vyznal...

  • Pokud si dobře pamatuju nemělo by se přiznání podávat, protože je tam osvobození od daně. V tomhle smyslu je nejjednodušší zavolat na finančák, kam spadáte a zeptat se. Dělají to tak i právníci, pač ty daně se furt mění a ne vždycky tomu všichni právníci rozumí nebo si minimálně nejsou jistí.🙂 Jinak co se té darovačky týče, být váma dám to alespoň nějákému právníkovi k přečtení, protože, když to bude blbě nezapíše vám to katastr.

  • @stebar  Možná jsem malinko natvrdlá, ale když se jim to přiznání nepodá, jak budou vědět, že to bylo proto, že tam je osvobození od daně? Smlouvu sepisoval právník, jen jsme nevěděli, že tam může být to osvobození...
    @danaruj

  • @lostakova  souhlasím s stebar, pokud nevíš, zavolej na finančák, ale přiznání se určitě nepodává. My třeba ve smlouvách specifikujeme vztah stran smlouvy, aby bylo už ze smlouvy patrné osvobození od daně.

  • @danaruj  Ale smlouvu přece finančáku neukazuješ, ne? Tedy i když na ní máš uvedený vztah darujícího k obdarovanému a že z toho plyne osvobození od daně, jak se to ten finančák dozví? 🤔 Vy jste to neřešili? My se na tom finančáku pozeptáme určitě, protože mi to vážně není jasné a nikde jsem to nedohledala...

  • jak už tu kdosi psal §21 odst. 5 zák. 357/1992 Sb. o dani dědické, darovací a dani z převodu nemovitostí: to přiznání se nepodává v případech, kdy jsi od daně osvobozena. To, ze je ten prevod osvobozen se zpravidla píše i v té smlouvě: bývá taková větička: "dárce a obdarovaný jsou ve vztahu X Y (např, matka a dcera) , takže jsou ve skupině I. pro účely zákona o dani dědické..... a tudiž jsou od daně osvobozeny." Je to zjednodušený. Jinak si myslím, že info z katastru se objevuje finančáku rovnou (to nevím jistě, ale u živnostenskýho a obchodního rejstříku to tak je) tím pádem se podívá a vidí nového majitele, takže čeká daně. Může nahlédnout do listiny (darovací smlouvy), to je veřejný, může nahlédnout kdokoli na katastru, a když vidí větu výše uvedeného typu tak máš klid. Jinak tě může třeba nějak vyzvat a ty mu řekneš, že je to osvobozený z těch a oněch důvodů... Tohle trochu domýšlím, ale řekla bych ,že to je účel toho proč se to do převodních smluv dává. Jinak když ti dá někdo skříň nebo televizi je to samozřejmě jedno, protože i kdyby to dani podlíhalo je to nedohledatelný.

  • Ale nejsem daňař, takže bych volala na FÚ, tak jako tak, když se jim trošku vleze do zadku jsou i ochotní🙂

  • @stebar  Aha, my tam tuhle citovanou větu nemáme. V hlavičce smlouvy je jen vidět, že obě strany mají stejné trvalé bydliště a dále ve smlouvě se píše, že daň z převodu nemovitosti platí obdarovaný. O darovací dani tam nic napsaného nemáme. Zkusím dohledat vzory smluv na internetu a doupravit to. Díky za pomoc.
    Jo, netušíš, jak je to tedy s tím placením daně z převodu nemovitosti? Ta se tedy platí i když se jedná o tu 2. kategorii?

  • Sponzor fóra
  • Já už před sebou nemám ty daňový předpisy a z hlavy nevím, zkusím se ti večer podívat. Nebo hledej na netu pod číslem toho zákona je to všechno v jednom. Nevím jestli ta věta stačí, ale dávalo by to smysl. Trvalý bydliště je takovej na prd indikátor, podle toho to nikdo řešit nebude. Ale radši to fakt ověř na FÚ, když se budeš "tvářit do telefonu" dostatečně debilně, tak poradí...

  • @stebar  Hm, tak jsem v zákoně dohledala, že daň z převodu nemovitosti je vždy (u každé kategorie) 3% ze základu daně. Logicky tedy musíme nechat udělat i odhad, aby nám stanovili hodnotu nemovitosti.

  • jojo, tak to je...! je pro tu převodní daň si musíš nechat udělat odhad.

  • @stebar  Volali jsme na FÚ a tam nám řekli, že daň z převodu nemovitosti se vůbec neplatí (jen u prodeje). Platí se jen daň darovací.

  • @lostakova  omlouvám se za pozdní odpověď, na fú už jsi se dozvěděla, že se buď platí darovací nebo z převodu, nikdy obojí a když jsi z jednoho osvobozena, neplatí se ta druhá. jak už psala stebar, neukazuješ fú smlouvu, ale on si ji může prohlédnout. My do smluv píšeme třeba daruje nemovitost své dceři, sestře, nebo družce, partnerovi...

  • jasny, ja uplne zapomnela, ze je to darovaci a ne klasickej prevod uplatnej...

  • @danaruj  Paní z fú nám dnes do telefonu tvrdila, že tu vazbu (osoby žijící déle než jeden rok ve společné domácnosti) musíme věrohodně prokázat. Čestné prohlášení prý nestačí.

  • @stebar  Vypadá to, že se nám ta druhá kategorie nepodaří prokázat (viz můj předchozí příspěvek), tak už se smiřujeme s tím, že tu darovací daň budeme muset zaplatit. Odhad tedy bude třeba.

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?

    Hledat pouze v názvech témat