500kč za zkoušku ve svatebnim salonu? Nikdy!

Zobraz úvodní příspěvek
Ahoj (budoucí) nevěsty, tak již pár týdnů patřím mezi ty budoucí nevěsty, ale to co jsem zažila o to se musím podělit. Původně jsem se vůbec zapojovat nechtěla a jen číst nicméně nemůžu jinak. Včera jdu do Adiny a nestačím se divit když najednou slečna mi řekne, že se vybíra poplatek za zkoušku šatů? Ptám se tedy kolik a odpověď mne dostala naprosto do kolen! 300 Kč za první hodinu a 100 Kč za každou půl další půl hodinu. Přijde mi, že jsou padlý na hlavu!!! Všude jsem byl přes hodinu a půl minimálně. Šaty si stoprocentně v salónu půjčim, ale 500 za zkoušku teda rozhodně nedám. Jinak moje kolegyně v Adine byla a mluvila o tom, že většina šatů již půjčená byla a vidět to na nich je. V Praze je tuna svatebních domů a tím to se rozhodně u mne Adina odepsala. Jsem zvědavá na názor Vás ostatních. Přijde mi to jako nátlak, že když sem v tom za 500 tak si to vemu. Nepodporujte zloděje!
Odpovědět
@pavla37 Dovolím si použít osobní příklad. Svatbu už mám za sebou, ale každý rok si půjčuji jednou za plesovou sezonu dlouhé společenské šaty na akci, kde jsou dlouhé šaty žádány. Svoje si pořizovat nechci, neužila bych je, taky nemohu chodit každý rok na stejný ples ve stejných šatech. Proto ráda využiju služby salonu, má pokaždé jiné šaty v cenové relaci 1.500,.Kč- 2.500,-Kč. Mám v této částce platit několik maturantek, které ve svém volném čase jezdí z jednoho salonu do druhého? Také půjčovné by bylo podstatně vyšší. Pokud si já v salonu nevyberu a budu hodinu zkoušet, zaplatím klidně 300,-. Taky chci mít svoji práci zaplacenou, proto se nedivím ostatním,že nárokují to samé. Vážím si i svého času, který je pro mne drahý.
Odpovědět
@pavla37 Svatební šaty bývají z jemnějších materiálů, zvláště kvalitní viskozové a bavlněné krajky jsou choulostivé. Také je na nich každé zkoušení víc vidět a tudíž se musejí častěji prát, někdy i před tím, než se vůbec prvně půjčí, jak psala již paní Blažková. Mimochodem, často ke mně chodí nevěsty vyfocené v jejich šatech s dotazem, zda bych jim ušila kopii. Někdy mají představu, že to ušiji do 5000!
Odpovědět
@isabellka2010 Jde o to, že poplatky za plesové/společenské šaty se evidentně neplatí/nebo v mnohem menším množství,to je důvod, proč se ptám salonů, jaký je ten rozdíl. Neptám se, proč ty poplatky klidně zaplatíš ;)
Odpovědět
@linie_praha Já jsem jen položila tu otázku jinak. Pánové uváděli jiné důvidy pro poplatky. a) amortizace b)plat asistentek c)vymezení se proti Číně To vše platí i u plesových=kde je rozdíl. Samozřejmě víme, otázku materiálú apod. Ale i šaty plesové jsou hodnotné a to velmi. Ale princip je stejný. Jen jedni platí, druzí ne.
Odpovědět
@pavla37 Vžduˇt ty je klidně neplaˇt. Tvoje věc. V pondělí jsem byla se svým synem v kadeřnickém salonu, stříhal se na sucho- tedy žádný materiál za mytí, žádná barva, voda, energie za elektřinu, pouze práce kadeřnice. Nikdy by mne nenapadlo chtít práci zadarmo, jelikož jsem také neřekla wow. Možná salony budou v brzké době uvažovat i o poplatku za zkoušení společenských šatů, pokud bude myšlení některých nevěst nakažlivé.
Odpovědět
@pavla37 @andynova75 Milé dámy, vždy, když Vám odpovíme na jednu otázku, okamžitě přijde další, chytáte se malicherností a každou naši odpověď negujete. A co hůř, mám velký pocit, že Vás to velice baví. Ale abych se vrátil k tématu, nevím, jak jste zkušené, dle Vašich reakcí velmi, ale troufám si tvrdit, že pořizovací cena u svatebních šatů bývá v drtivé většině vyšši než-li u společenských. Samozřejmě srovnáme-li ceny v jednom konkrétním salonu. Za další a opět logicky - ve svatebním salonu procentuelně převažují zákaznice, které mají zájem o svatební šaty, pouze např. v plesové sezoně je to někdy naopak, jak kde. Další argument - společenské šaty se většinou nekopírují - půjčovné není tak vysoké, aby se vyplatilo nechávat si šít někde na druhé straně zeměkoule a navíc je to mnohdy narychlo, tak že na ušití nebývá čas. A pokud by Vám to náhodou nestačilo , tak další argument, proč ne poplatky za společenky - se zkoušením je prostě méně práce, nezabere to tolik času, u svatebních šatů to prostě vše trvá delší dobu, přeci jenom je to na jedinečnou a vyjímečnou událost, alespoň pro většinu. Bohužel někdy mám opačný pocit. Z. Stoklasa
Odpovědět
@isabellka2010 @azss taková malá úvaha na závěr, nejsem sice právník, ale odebírám například dTest a z toho, co vím, má spotřebitel právo vyzkoušet před zakoupením daný výrobek, v případě oděvů se tím samozřejmě myslí i vyzkoušet na těle (vyhláška vymezuje zboží, kdy to z hygienických důvodů nejde - např. kalhotky). Jak se už přesvědčilo pár vykutálených prodejců, kteří prodávali oděvy online a odmítali vrácení, pokud bylo zboží vyzkoušeno. Toto vyzkoušení zboží je samozřejmě bezplatné - platit za něco, co nevím, zda vlastně chci a zda mi to sedne, je nonsens. Ostatně prodejci mohou spotřebitelům oproti právním předpisům přilepšovat, ale nemůžou jim práva ubírat. Takže si to nemůžou ani sami "vymyslet" a zavádět. Moc by mě zajímal názor nějakého právníka. :-p
Odpovědět
@bayt Víte, kdybych dovedl Vaši myšlenku ad absurdum - budete chtít také nazpět peníze za tiket, který nevyhrál ? V autoservisu Vám také naúčtují peníze za zjištění závady a nic Vám neopraví - za co asi ? Za tu práci mechanika, za amortizaci nástrojů a přístrojů, které při tom používá. A nikdo se nad tím nepozastaví - je na Vás, jestli potom využijete služeb autoservisu nebo ne. Necháte-li si navrhnout koupelnu v koupelnovém studiu nebo kuchyň - většina studií za to chce poplatek ( osobní zkušenost ze Sika ). Za co myslíte, že je ten poplatek - za tu práci. A proč myslíte, že to zavádějí i taková studia ? Jednodušše proto, že si u nich lidé nechali navrhnout koupelnu či kuchyň zdarma a pak si ji podle toho nechali udělat u někoho jiného, který neměl s návrhem už žádnou práci a takových příkladů je bezpočet. Berte to tak, že v salonech zaplatí nevěsta poplatek za pomoc s výběrem svatebních šatů, střihu, barvy, sladí Vám to s doplňky, doporučí např. typ a barvu obleku pro ženicha, barvu a typ svatební kytice, mezitím Vám dají spoustu dalších rad např. s obřadem, doporučí Vám místo pro obřad či hostinu atd. atd. Obsluha s Vámi stráví třeba 2 - 3 hodiny a při tom odvádí poctivou a zodpovědnou práci. A teď se vžijte do role obsluhy, která tuto práci odvede a nedostane za ni zaplaceno. A ne jednou, ne dvakrát - bohužel čím dál častěji. Nechci tady ze salonů dělat nějaké chudáky a obětní beránky, ale toto je reálná skutečnost a salony se rozhodly, že již nadále nebudou dělat "zkušební kabinky " zadarmo. Prostě nevěsta zaplatí peníze za poctivou práci , poctivou službu, jako za každou jinou a já se domnívám, že ta služba má také svou cenu. Nebo ne ? Snad Vám to bude stačit, než najdete nějakou jinou nesrovnalost. :-) Z. Stoklasa
Odpovědět
Profilova fotka
@azss jsem se uz nechtela zapojovat, ale v musim si rejpnout: proc tedy salony davaj vynosy z poplatku na charitu? At pouzijou na plat asistentek, udrzbu satu a tak....jinak to nedava smysl :-)
Odpovědět
@laka_lacenda Upřímně, právě proto, že se salony bály takových reakcí a obvinění, která tu čteme. A nutno dodat, že je očekávaly. Jak jsem zde jiže několikrát psal, primárně měly a mají poplatky zastavit trend ala zkušební kabinky, to je důvod, který jsem slyšel nejčastěji. A pokud se z toho stane standard jako u jiných služeb, tak to bude podle mne jenom dobře, situace se uklidní a nebude se nad tím nikdo pozastavovat.
Odpovědět
Profilova fotka
NUANCE zatim u spolecenskych modelu nezaznamenala jevy doprovazejici obchod se saty svatebnimi. Zrejme i proto, ze na plagiatech spolecenskych satu se neda v Ceske republice vyznamne profitovat vzhledem k nizke urovni pujcovneho.
Odpovědět
Situace se uklidní, nebude se nad tím nikdo pozastavovat a hlavně nad tím nikdo nebude přemýšlet, nedej bože o tom dlouze diskutovat. Napadlo mě v souvislosti s poplatky ještě jedno srovnání a to s gastronomií a pohostinstvím. Znáte to, někdo přijde do hospody, půl hodiny čučí do lístku v době oběda, zabírá tam místo ostatním hostům, vyřídí si pár telefonátů, číšník kolem něj musí pořád kroužit a furt se vyptávat zda-li teda už ...a on si buď nic nedá a odejde nebo tam dvě hodiny smrdí u jednoho kafe a piva, dýško směšné zda-li vůbec. Přirážka např. 10% z utracené ceny v některých zahraničních, turistických rezortech existuje - líbí/nelíbí? Mohly by se časem přidat hospody, založit asociaci a účtovat poplatek za překročení prahu podniku, aby se zbavili "falešných" zákazníků. Já vím, že v hospodě se neoperuje s tak drahými věcmi jako jsou svatební šaty - ale na druhou stranu patří číšníci a servírky k těm, co mají jedny z nejnižších platů. Možná by bylo fajn, nechat to na dobrovolnosti, vychovat zákazníky svatebních salonů, aby platily poplatek formou dýška :-D . No nic, už je pozdě. Příspěvek berte s nadhledem. 8-)
Odpovědět
Článek se načítá
Proboha - ve 3 ráno a celkem na několika stranách diskutovat o poplatkách... to buď musí bavit nebo se někdo celkem slušně nudí... :-D
Odpovědět
@azss vaše úvaha je s prominutím zcela nesmyslná, zákazník rozhodně nemusí platit za čas asistentky, pomoc s výběrem zboží apod. Stejně jako se nikde jinde neplatí za čas prodavače, který se zákazníkovi věnuje. Má totiž plné právo seznámit se se zbožím, než za ně zaplatí plnou cenu. Srovnání s návrhem koupelny je rovněž trochu nesmyslné, neboť tam nejde o seznámení se se zbožím, ale o nějaký výsledný, nový, originální produkt - návrh - za který se platí. Nikde jinde a v žádné jiné oblasti se za vyzkoušení textilních produktů - oděvů, bot aj. neplatí. Chci jen říct, že kdyby šlo tohle k soudu, tak byste podle mého názoru opravdu narazili.
Odpovědět
@bayt ..spotřebitel má právo před ZAKOUPENÍM... Podle mě se tu velmi často pletou hrušky s jabkama.
Odpovědět
@bayt Dobrý den, normálně bych na toto nereagoval, ale budiž. Zákazník opravdu nemusí platit poplatek, poněvadž je to na něm, jestli na to přistoupí. Pokud je mu před zkouškou oznámeno, že je zkoušení zpoplatněno, buď na to přistoupí nebo ne. Tím bych bral jako zodpovězenou i Vaši nesmyslnou poznámku o soudu. No a co se týká příkladu návrhu koupelny - ve svatebním salonu přeci dostanete také hotový návrh, i když není na papíře, můžete si ho např. nafotit. Odnášíte si hotový návrh dle Vašich představ a i možností stejně tak jako např. z koupelnového studia. @andynova75 Ve svém příspěvku jste si sama odpověděla vlastní poznámkou o nesmyslnosti srovnání svatebních šatů s pokrmem v restauraci, ale i na to se pokusím reagovat. Je běžné, že si nevěsty zdarma prohlížejí šaty na ramínkách, většinou za doprovodu obsluhy, někdy dostanou i kávu nebo nápoj a následně po půlhodině nebo hodině odejdou bez toho, že by si vybraly. A Vaše poznámka o jakési dobrovolnosti placení poplatku - okamžitě mne napadl nedávný rozhovor s dcerou kamarádky, která nastoupila do práce jako servírka a vyprávěla jednu zajímavou zkušenost o tom, že dnešní mladí lidé nedávají téměř žádné spropitné a když už ho dostanou, tak od starších ročníků. Ale samozřejmě to tak není všude, berte to s nadhledem.
Odpovědět
@azss Rozhovor s dcerou kamarádky naznačuje, že dnešní mladá generace není ochotna platit poplatky dobrovolně, ani když je to považováno za standard a poplatek je dlouholetou tradicí. Budete to mít v boji, který má za cíl změnit vnímání poplatků širokou veřejností tak, aby ho považovala za standard, velice těžké. A já upřímně přiznávám, že vám v tomto boji vůbec nefandím. Argumenty jste podávaly ochotně, v celku trpělivě, podali jste jich velké množství, ale nepřesvědčily mne.
Odpovědět
@andynova75 Vlastně je to jednoduché. Salon má právo určit si podmínky zkoušení-poplatky za poskytnuté služby. Zákazník má také právo jejich podmínky akceptovat či ne. 25 let salony poskytovaly službu zkoušení zdarma, teˇd po špatných zkušenostech názor změnily. Násilím nikoho do svých salonů netáhnou a ani nenutí ke zkoušení. Jestli každého o svém názoru nepřesvědčily, nesednou si s toho na zadek.
Odpovědět
@isabellka2010 Pokud salony formou propagace a osvěty, veřejnost z řad budoucích zákazníků o svých názorech hromadně nepřesvědčí, sednout na zadek si z toho nemusí, každopádně to znamená, že jeden ze svých cílů nesplnily. viz: http://www.azss.cz/
Odpovědět
@andynova75 ˇRíká se sto lidí,sto názorů. Argumenty ze strany salonů mi přišly dost logické, mne přesvědčily, tebe ne. Pravděpodobně budeš stále hledat argumenty proti, i kdyby ti jich uvedli milion.
Odpovědět
@isabellka2010 První část je v pořádku. Ale k argumentům - nejde o kvantitu, ale o kvalitu! Někdo se nechá opít třemi rohlíky, někdo padesáti, ale někdo je střízlivý i když jich spořádá milion. Budu vždy tolerovat zavádění poplatků, pokud se k tomu salony samostatně rozhodnou a nenechají se pouze strhnout davem asociace ve smyslu "dělají to všichni, tak to udělám také i když nemusím". V umělé snaze měnit veřejné mínění ohledně poplatků a jejich vnímání jako standardu budu vždy na druhé straně, protože si myslím, že toto není dobrá taktika v žádném oboru. Pokud k tomu veřejnost dojde čase, sama bez vydávání účelových tiskovin či nějaké propagace, tak proč ne...ale lidi by se konečně měli naučit myslet samostatně, nehledat pořád nějaké berličky či autority, kteří jim všechno vysvětlí, tak aby to vyhovovalo hlavně jim samotným.
Odpovědět
@isabellka2010 Tím jsem nechtěla říct, že by ses nechala opít rohlíkem, mluvila jsem obecně...pokud ti poplatky vyhovují, tak je to ok.
Odpovědět
@andynova75 No vidíš, v tom se asi neshodneme. Myslím si, že každý salon asi zváží pro i proti zavádění poplatků, určitě počítají i s odlivem některých budoucích nevěst, že by se nechali pouze " strhnout davem" je názor hodně zjednodušený a dle mne krátkozraký. Proč by šli bezhlavě do rizika. V dnešní době není podnikání jednoduché v žádném oboru, hlavně však v obchodu a službách.
Odpovědět
Profilova fotka
Andynova, zeptala jste se někdy sama od sebe, když jste vezla něco do sběrného dvora, kolik máte za možnost umístit svůj odpad zaplatit? Já ano. Veřejnost, jak píšete, k poplatkům skutečně postupně dochází..., v Praze i v ČB se nás nevěsty skutečně občas ptají, kolik jsou dlužny za zkoušení. Komunistický duch této země postupem času vykořenil z mnoha rodin úctu k práci toho druhého. Tak, jako trvalo dekádu, aby řidiči zastavovali na přechodech dobrovolně, aniž by to brali jako útok na svou plechovou integritu, tak trvá i dalším věsměs slušnostním principům, které jsou běžné v nekomunistických zemích, než budou pochopeny (v dopravě tomu musel dopomoci i zákon). Žádné jakoby nepopulární opatření se nezavede samo, neboť lidí, kteří jej už nyní berou jako samozřejmost, je méně než těch, kteří se zcela přirozeně na upachtěné asistentky po deseti šatech usmějí a zeptají se, kolik jsou dlužni - a to dokonce i když si vybrali...
Odpovědět
@nuance_pronovias vas posledni komentar je naprosto trefny. Ja se bohuzel zatim ve sve praxi setkavam vetsinou s tim opacnym, jak vy pisete "vkomunistickemduchupristupem", ze lide stale ocekavaji vse nejlepe zadarmo. A tesi me, ze mate opacne zkusenosti. Treba se take dockam :-)
Odpovědět
@andynova75 Mě by jen zajímalo, čeho chceš v této diskuzi dosáhnout. Přijde mi, že už se to tu točí dokola, pořád to samé... Svatební salony se vyjádřily, podaly argumenty a vysvětlení, my se s nimi můžeme spokojit nebo nemusíme. Ke zrušení poplatků to ovšem stejně nepovede, jiné vysvětlení už taky nedostaneš, pokud platit nechceš, do takových salonů nechoď a hotovo,ne? Osobně si nemyslím, že jsou poplatky šťastné řešení, ale pokud se soućasně s jejich zavedením ještě zlepší nabízené služby, nevidím v nich problém :-) Nesouhlasím s házením nevěst do jednoho pytle, jako baculatá nevěsta vím, že vybrat šaty znamená obejít několik salonů při hledání těch top, nemyslím si, že je správné rozlišovat zkoušku svatebních a spolećenských šatů a taky by mě zajímalo, jestli mají poplatky ten žádoucí efekt. ALE přijde mi fakt zbytečné se na patnácti stránkách točit kolem toho samého, protože fakt nechápu, čeho tím chceš dosáhnout. A fskt bych to chtěla vědět :-D
Odpovědět
@nuance_pronovias @isabellka2010 @azss bohužel si nemůžete svobodně určovat všechny podmínky prodeje/půjčování zboží. A není to o tom, že zákazník na to "musí přistoupit" a nebo jít pryč. Jedním z práv, které má každý spotřebitel, je vyzkoušet si textilní výrobek, pokud není na závadu hygiena (např. spodní prádlo). Samozřejmě zdarma. Nikoho tady nezajímá, kolik platíte prodavačkám a že holt někdy je jejich "snaha" korunována neúspěchem, když si zákazník nevybere. To je holt risk vašeho povolání. Být vámi bych opravdu byla opatrná, jestli se něco v ČR netoleruje, tak to jsou peníze a úspěch. A stačí jeden závistivec, který celou kauzu přivede na úplně jinou úroveň. Tím bych asi skončila.
Odpovědět
@bayt Možná Vás to překvapí, ale můžeme, je to otázka nabídky a poptávky, obchodní strategie a i když se Vám to nelíbí, zatím na to máme právo. A můžete mi to věřit nebo ne, salony ze zavedení poplatku za zkoušení nemají ale opravdu vůbec žádnou radost, naopak, jsou si vědomy, že velice riskují, bohužel některým už nic jiného nezbývá. Domnívám se, že v našem případě je poplatek zcela oprávněný a opodstatněný a argumentů pro zavedení takového poplatku jsme zde uvedli dost. Navíc k zavedení poplatku není nikdo nikým nucen, a to, že jej zavádí stále více salonů napříč celou ČR a dokonce o něm uvažují i v SR dokládá, že situace byla a je opravdu vážná. Je jím zpoplatněna služba jako každá jiná. Pokud půjdete k právníkovi, také mu musíte zaplatit a neodnášíte si nic jiného, než-li informace. Zaplaťbůh, ty doby, kdy nám někdo přikazoval, co smíme a co ne, jsou již dávno pryč, i když to není ideální. A k druhé části příspěvku se snad ani není potřeba vyjadřovat, přímo z ní čiší vyhrožování. Být Vámi ( dovolím si použít Vaši rétoriku), než-li něco napíšete, nějdříve si to ověřte. A tím závistivcem myslíte sebe ? Omlouvám se, ale na mne to alespoň tak působí. Možná by jste měla přehodnotit své působení v této diskuzi, protože zde se zase netoleruje vyhrožování. Z. Stoklasa
Odpovědět
Profilova fotka
No ja uz myslel, ze na COI a kauzy nedojde. Ale to bychom nebyli na beremku. Musite se, bayt, v zakonech lepe zorientovat. A pane Stoklaso, pojdme radsi na kvalitni spanelske vino. Znam restauraci, kde se neplati couvert...
Odpovědět
@bayt Holka, ty jsi morálka sama. Proč tu rozebíráš peníze, závist a českou povahu. Mnohým z vás se tu nelíbí házení nevěst do jedné škatulky, Ty tu dáváš na jednu hromadu všechny lidi, kteří s tebou nesouhlasí. Fakt tě nechápu.
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?