Svatební rozpočet. Na kolik vás vyjde?

Zobraz úvodní příspěvek
Už jste počítali, na kolik vás svatba vyjde? Kolik vás co stojí a kolik budete mít hostů apod.? :-)
Odpovědět
@andiev Dary anonymní nejsou...dává se k nim přání a to je podepsané. Jinak s tím placením prostě nesouhlasím. Kdybych někoho zvala domů třeba na oslavu, tak ho taky pohostím a neřeknu mu ať si ještě vezme svačinu a pití protože dostane jen to a to....
Odpovědět
@majkll když bych někoho pozvala k sobě domů, tak ano, to všechno nakoupím a pořeším za svoje... ale když někomu řeknu, aby zašel do hospůdky se mnou něco zapít, tak ho pozvu třeba na jednoho panáka, ale jinak si každý platí svoje... Kamarádka to dokonce plánuje tak, že každý povinně přinese flašku co pije, a je pravda, že tak jsem dělávala narozeninové oslavy taky... že si prostě každý přinesl co pil, plus třeba ještě nějaké oříšky nebo křupky. Přijde mi to tak, že když si člověk může dovolit všechny pohostit, ať to udělá, když chce, ale když si to dovolit nemůže, tak ať to neláme přes koleno. Svatba má být podle mě začátek něčeho nového, hezkého pro ty dva, a rozhodně to nemá být začátek splácení úvěru na svatbu a jezení kůrek od chleba v následujících měsících, protože byli štědří na svatbě...
Odpovědět
Profilova fotka
@kacenkakaca : 40 je to i s 8 malými dětmi ty sotva snědí to co dospělí a navíc prase máme jako dárek a dostaneme 2 sudy piva zdarma.. Z těch šesti tisíc platíme něco málo tvrdýho, jelikož většina pozvaných tvrdý ani nepije a pak obložený talíře a nějaký dobrůtky.. máme to spočítaný a perfektně se vejdem ;-)
Odpovědět
@kacenkakac Tak to potom docela chápu, protože za těch 6 tis bych pořídila možná tak to prase a nic moc k tomu.
Odpovědět
@andiev pozvu tolik lidí na kolik mám peníze :-)
Odpovědět
@andiev než dělat svatbu s obloženým talířem a pivem tak raději žádnou
Odpovědět
@andiev Tak to je jasné, že se vždy něco donese. Na svatbu hosté nosí věcné nebo peněžní dary. Jde o to, že pozvu tolik lidí, abych je mohla pohostit.
Odpovědět
@majanax to by se spousta lidí urazila, že jsme je nepozvali... to bychom si mohli dovolit pozvat tak maximálně 16 lidí, což by byla jen nejbližší rodina (rodiče, sourozenci, babičky s dědečky), svědci, kameraman a fotograf. A pařit jenom s rodiči nebo prarodiči, sorry ale to fakt ne :-D ... nemluvě o tetách a strýcích, se kterými máme blízké vztahy, takže by bylo vhodné je alespoň na párty pozvat... to by bylo dalších 15 lidí... a to tam ještě kromě svědků není ani jeden blízký kamarád, pořád jsme jen u rodiny. A já bych tedy na večerní párty přátele chtěla, alespoň třeba 3 nebo 4, nemusí jich být 50 .
Odpovědět
@andiev V tom případě bych svatbu radši odložila a našetřila;-)
Odpovědět
@kacenkakac noo ta částka 6tis. na 40 lidí je hodně malá, na to vše co popisuješ, to je holý nesmysl
Odpovědět
Investice do svatby je pasivum... nikdy mi to žádné peníze nepřinese, naopak to peníze stojí... to je jeden z důvodů, proč svatba pro mě není důvod k nějakému velkému šetření a pak vyhození peněz najednou... Když už konzumně, tak si radši našetřím na něco, co mi zůstane... Co vím od kamarádek, které už mají svatbu za sebou, tak drahé místo a jídlo s chlastem jsou věci, na kterých by bývaly při zpětném zamyšlení rády ušetřily, a že i ony samy měly na párty jen něco, a ostatní si platili, takže nemám žádnou motivaci šetřit nějak dlouho na svatbu. Tudíž bych svatbu přizpůsobila našim příjmům... a vložit do svatby víc než 3 až 4 měsíční příjmy domácnosti mi přijde uhozené ;-) i za rozumnější peníze se člověk může pobavit a mít hezkou skromnou svatbu
Odpovědět
@majanax To je fakt. Teď jsem dělala doma občerstvení na narozeniny pro 10 lidí s tím, že se nezdrželi nijak dlouho (2-6h) a vyšlo to asi na 3 tis a to krom nějaké koly nepočítám pití (pivo, víno, káva, destiláty,...). Pro 30-40 lidí si to na odpoledne a večer fakt nedovedu představit ani s tím prasetem a pivem. Přijde mi zajímavé, že někdo dokáže občerstvit takový počet lidí za tak minimální částku, i když s tím prasetem je to už maličko reálnější, alespoň z mého pohledu. Navíc když si představím, kolik stojí alespoň trochu kvalitní jídlo nebo pití...
Odpovědět
Článek se načítá
@andiev S tím souhlasím, myslím, že svatba by měla být úměrná příjmům. Ale zase za malé peníze nemůžete čekat zázraky. Snažila bych se najít nějaký kompromis mezi tím, co chce přítel (dražší penzion, pozvat všechny na všechno) a co chceš ty (malou svatbu, platit jen minimum). Co najít levnější restauraci, zvážit počet hostů a platit jen nějakou přiměřenou část (např. vynechat destiláty nebo od určité hodiny stopnout účet a od té doby by pil každý za své)? Zkus příteli ukázat, kolik co stojí a kolik na to vlastně máte, třeba si to vůbec neuvědomuje. Ale určitě bych nezvala někoho na svatbu s tím, že je to proto, aby se neurazil. Za takové bych peníze nevydávala a raději pozvala ty, co za to stojí.
Odpovědět
@kacenkakaca to je normální cena, při letním grilování pro osm lidí se akorát vejdem do dvou tisíc (maso, zelenina, dezert-doma vytvořený)a to nemáme ani nealko, jen vodu ,pivo na zapití a pak víno
Odpovědět
@kacenkakaca to je moje řeč... zázraky nečekám, jen se chci skromně pobavit a ti lidé by měli přijet, protože chtějí se mnou sdílet radost a chtějí mě vidět, a neměli by se urazit, když je nemůžu pozvat na všechno... Třeba o to můžou dát nižší dar, když do nich méně investuji, ale urazit se, že nepozvu všechny na všechno, to je blbost. A rodinu je bohužel nezbytné pozvat... Přítel už pochopil, že na svatbu za 60 až 70 tisíc nemáme, v pátek si chce promluvit s rodiči, jestli a případně kolik přispějí, a podle toho se taky dále domluvíme. Taky jsme o kompromisu mluvili, že si to zařídíme svépomocí, takže všechno vyjde levněji, plus že by si tvrdý alkohol platil každý za sebe a ostatní my. Tím pádem by se většina věcí hostům platila, a zároveň by to bylo levnější, což zní jako rozumný kompromis... Je fakt, že svatba je jedna z mála příležitostí, kdy se sejde celá rodina, a pozvat bychom je měli.
Odpovědět
@andiev často se tady to "tvrdé" řeší, tak ho prostě nepodávejte, co jsem byla na posledních dvou svatbách tak tam nebylo,pilo se víno a pivo a hotovo, takovou zkušenost má i kamarádka, měli jen domácí slivovici a svatby byly přesto úžasné
Odpovědět
@majanax Pokud vím, tak i slivovice je tvrdý alkohol. Ano, řeší se to tady, ale myslím si, že na svatbě by se po štamprli (panáku) dát mělo. Z vlastní zkušenosti vím, že někteří se rozhodnout přejít z vykaní na tykaní a to se pak celkem hodí... s vínem či pivem to není ono... Toť můj názor.
Odpovědět
@bonifac13 u nás ten přechod funguje i s vínem, bez problémů :-D
Odpovědět
@ssisley tak to právě také řeším a reálně začínám počítat penízky ...hostina bude za Prahou a zatím cenové kalkulace, které mi chodí se pohybují následovně: menu o třech chodech 250 - 390Kč, VIP menu od 790Kč - ale to není náš případ ;-) pití - uvažuji, že svatebčanům zaplatíme nealko, víno a pivo, ostatní si budou platit sami výzdoba svatební tabule se počítá 75 - 250Kč/osoba podle výzdoby svatební dort se v Praze pohybuje mezi 350 - 750Kč/kg, pro 50 lidí se potřebuje 6-7kg minizákusky si necháváme dělat u paní, která si tak přivydělává, takže 10Kč/ks, jnak jsem koukala, že stojí podobně či do 20Kč svatební obřad máme církevní, takže po domluvě s panem farářem 3000Kč půjčení šatů zvažuji, spíše si je nechám ušít - pro představu v Praze stojí půjčovné 9 - 19000Kč, v mém případě jsem se bohužel pohybovala 12 - 15000Kč, takže uvažuji o dvou firmách, které šijí svatební šaty již 20let a reference mají výborné (Madora Mikulov) oblek pro ženicha se pohybuje v půjčovnách do 3000Kč, takže my budeme spíše kupovat - máme vyhlídlé za 4000Kč svatební kytice se pohybuje 800 - 2500Kč no, a pak máš raut, kam nám dorazí celkově tak 60 - 70osob, což teď právě dávám dohromady a začínám věřit tomu, že 1osoba=1000-1500Kč na občerstvení a k tomu oznámení, svatební kytice ... Celkově co jsem ale při čtení postřehů nevěst vyčetla je, že pro 50 - 60lidí počítej rozpočet 100000 - 130000Kč, záleží na cenách v kraji - kamarádka ze Semilska uspořádala v restauraci pro 30lidí hostinu a 50lidí celkem i raut a vešla se do 28000Kč, kamarádka z Brna se při tom samém počtu vyšplhala na 60000Kč a dle mého názoru mezi hostinami kvantitativně rozdíl nebyl. Držím palečky
Odpovědět
@majanax ale není to ono...
Odpovědět
Profilova fotka
@bonifac13 @elineckaaa Uz od zacatku jsem mela vybraneho fotografa a misto na hostinu, takze za to jsem byla ochotna utratit vetsi castku. Radsi budu skudlit na jinych, pro me az tak nedulezitych, polozkach :) A jinak me to samoze mrzi, nema cenu tu neco nalhavat. Puvodne jsme byli dohodnuti, ze platime pul na pul. A az bylo vse zamluvene a oznameno rodine, tak pritel rekl, ze uz mu jde z toho hlava kolem, jak se furt jen resi svatba a kdyz to tak moc chci, tak tam teda prijde a rekne to "ano", ale zacvakat si to mam sama. No mrzelo me to dost, a chtela jsem se na to vykaslat. Vzhledem k tomu, ze se ale jedna o mezinarodni svatbu, cast rodiny si uz koupila letenky. Kdybych to ted zrusila, tak budu vypadat jak uplny blbec a navic na tom budou tratit i ti, co uz do cestovneho vrazili sve penize. To bych se pred nimi hanbou propadla.
Odpovědět
Ty svatby jsou tedy terno jak tak čtu :-D Trochu mi z toho táhne takové - óóó přijede velké vážené příbuzenstvo a kamarádstvo, takovou čest nám udělali, nacpeme jim břicha a splníme jim každé přání, ukážeme na co máme a ještě dárek si odvezou :-D Vůbec neregauju na ceny, každý máme na něco jiného, ale nevím proč se tady dokola řeší to, že kdo přijede na svatbu se musí nacpat k prasknutí, opít zadarmo a pak teprve můžeme s klidem utřít pot a zavřít peněženku a říct si, že svatba byla povedená. Já naprosto souhlasím s názorem @andiev ... nevím proč bych měla na svatbě platit veškerý alkohol a mít sto chodů, mega raut a já nevím co ještě. Pokud mi na tom člověku záleží, tak budu nadšená, že si můžu dát pivo zdarma a obložený talíř a půjdu a na toho panáka moc ráda nevěstu pozvu sama! Protože pro mne je to čest být součástí jejího velkého dne a ne naopak! A otázky typu co na to řeknou, bude se jim to líbit.... just bych takovým lidem řekla, že bude kapusta na husto a k pití mléko a teprve tehdy bych poznala kdo přjel za mnou a kdo na žranici :-D Já byla na svatbě, kde tvrdý alkohol vůbec nebyl zdarma a jen nevěsta pozvala na jednoho panáka všechny ženské a ženich všechny chlapy...a zbytek si každý musel zaplatit sám.
Odpovědět
@mejzy85 tedy nic proti, ale letenky na květen 2015 snad ani nejdou ještě koupit, a ten přístup partnera je také divný, chceš svatbu tak si ji zaplať, snad tam budou hosté i z jeho strany?
Odpovědět
@bonifac13 :-D :-D :-D
Odpovědět
@jane46 s téma panáka má je to pravda... koupili jsme panakoveho alkoholu v akcích asi 12 litrů celkem....no a třeba přitelovy sestra když se to dozvěděla tak ze prej je to málo...ne režim to... ani jeden jsme nebyli vychovaný na tom ozer se co můžeš. bude tam dost piva a vina a panáky dokud se nevypijou .
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj :-) nás svatba vyjde na celkem dost, ale jak uz tu bylo psáno, každý si uděla podle svých možností a podle toho, jak to chce mít. Ale co se týká toho alka - určitě bude pro hosty pivo, víno a z tvrdého domácí slivovice - tatínkové z obou stran už "šetří" nejlepší vypálenou slivovici na svatbu :-) A jinak nic jiného z tvrdého alkoholu tam nebude... pokud si nekdo bude chtít dát panáka něčeho jiného, může si to zaplatit na baru sám... Vím, že se může stát že někdo slivovici nepije, bohužel ale nelze brát ohledy na všechny, to bychom potom mohli otevřít celý bar, protože "ten pije to a ten nepije to...." a nedoplatili bysme se.
Odpovědět
@jane46 Naprosto souhlasím.. Svatbu teprve chystáme, na rozhazování nemáme, takže samozřejmě bude v mezích našich možností, ale.. Tak nějak mi taky nejde do hlavy logika, že aby se svatba vydařila, musí se všichni nacpat k prasknutí a dle libosti se opít. Samozřejmě, že je to dle uvážení a finančních možností každého, ale jak píšeě, taky kdybych šla na svatbu, tak budu ráda, že mám tu čest tam být a občerstvení by bylo to poslední, co bych řešila. Byla bych ráda, že jsem mohla ochutnat dort, dát si třeba slavnostní oběd, ale rozhodně bych jako host nehodnotila kvalitu svatby podle toho, jestli jsem se najedla za 300,- nebo 1500,- . A platit hostům tvrdý alkohol by mě ani nenapadlo, pokud budou mít nutnou potřebu hodit do sebe panáka, tak ať si ho koupí.. Jasně, že si chci udělat krásnou svatbu, je to jedinečný a nezapomenutelný okamžik v životě, ale myslím si, že i když se na některých věce ušetří, svatba bude hezká i tak, resp. jestli bude svatba hezká nezávisí rozhodně jen na tom, kolik do ní investuji, proto ani opravdu veká investice není zárukou (tím nenarážím na ty, co si tu velkou investici můžou dovolit a je to součást jejich životního stylu, ale spíše když se třeba někdo musí dlouhou dobu před svatbou opravdu výrazně omezovat (někdy si dokonce vzít i půjčku- jedni známí si vzali na svatbu každého z dětí 100 tisíc- fakt nechápu) a nebo chodit tou dobou do práce "od nevidím do nevidím", aby si mohl dovolit opravdu velkou, dokonalou a drahou svatbu. To si pak kladu otázku, jestli to dělá pro sebe nebo se chce ukázat před hosty (nikdo si to neberte osobně, na nikoho konkrétního nenarážím)
Odpovědět
Profilova fotka
@elineckaaa já si dovolím trošku nesouhlasit co se týká toho jídla a pití...my s budoucím mužem jsme zažili jednu svatbu, na kterou vzpomínáme do teď a bohužel fakt ne v dobrém...byli jsme pozvaní na odpolední raut na 17 hodinu, když jsme dorazili a předali dary, posadili jsme se a dostali skleničku pití (asi po půl hodině)...od té doby si nás nikdo nevšiml, na stole bylo pár okoralých chlebíčků z ranního shromáždění svatebčanů, měla být kýta, jenže díky špatné dohodě se začala okrajovat ve 22:30!!!! Dopadlo to tak,že jsme se s dalšími 15lidmi složili a objednali pizzu...jako myslím to vážně, pro někoho možná naprosto příšerné jednání od nás, ale co jsme tak asi měli dělat, když jsme fakt měli hlad (mimochodem novomanželé zmizeli půl hodiny po našem příchodu a vrátili se za 3 hodiny z únosu nevěsty a to tak na mraky, že pak zase zmizeli domů se vyspat).... .takže já klidně ušetřím na čemkoliv, ale na jídlu a pití šetřit nehodláme, alespoň u nás to funguje tak, že najedený a napitý host = spokojený host....my ale taky díky tomuhle přístupu máme vlastní místo ne restauraci, cattering, který poskytne jídlo a vlastní pití...zásoby kvalitního alkoholu máme doma, protože naše rodina neustále něco dostává, ale tvrdý téměř nepijeme, až dojde dojde, z toho se hroutit nebudu, ale jídla bude pro regiment vojáků :-D
Odpovědět
@klarkak No tak tohle je samozřejmě druhý extrém, aby si hosti museli hlady objednávat pizzu, tak jsem to určitě nemyslela. Jídla samozřejmě bude dost, ale viděla bych to tak, že bude slavnostní oběd a potom raut s nějakýma chlebíčkama a obloženýma mísama, kam se bude průběžně doplňovat dle potřeby (a domluvy s personálem). Takže nenechám hosty koukat na půl dne oschlé chlebíčky a při tom umírat hlady, ale zase nemusí být stoly narvané k prasknutí, aby se pak třeba polovina jídla vyhodila, protože hosti už budou přejezení. No a s alkoholem to vidím tak, že mi tvrdý nepijeme a myslím, že z hostů opravdu jen menšina, tak ho nebudu platit. Ano, vímo a pivo bude, to určitě, ale jestli bude chtí někdo něco extra, ať si to zaplatí. Nebutu nakupovat litry chlastu a snažit se strefovat každému do chuti.
Odpovědět
@klarkak Ale co bych dala ua vlastní místo, to by bylo určitě super. Ale nějak nevím kde, když zatím se rozhodujeme na kterém konci republiky (rodiny máme od sebe daleko) svatba bude. Nedokážu si ještě představit to cestování se zařizováním vlastního místa. Tohle má super kamarádka, která má velkou zahradu, takže na oběd půjdou do restaurace a pak udělají na zahradě raut a grilovačku :-)
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?