Kde prachy nejvíc zbytečně tečou

Ahoj, protože mám za sebou dvě svatby a často slyším, jak je svatba drahá, rozhodla jsem se sepsat pár postřehů, které jsem u obou svateb měla a které ve výsledku ušetří dst peněz. 😄 třeba se to někomu bude hodit, klidně přidejte vaše tipy. Na začátek musím říct, že obě svatby se mimořádně vydařili (minimálně ta první po téformální stránce, vztah nechme stranou 😄 ). Ještě dodám, že následující rady platí v případě, kdy ty peníze řešíte a není vám jedno, že něco kupujete zbytečně nebo věci zbydou (a třeba se i vyhodí) Takže, kde se vás lidi nejvíc pokusí obrat, kde tečou prachy a kde se dá ušetřit? 1) DORT - dort je snad největší pain. Poprvé jsme si nechali dělat dort v cukrárně (+ cupcake) a stálo nás to snad 8000 Kč. Nejhorší je, že ho skoro půlka zbyla. V 90% případů se vás cukrárny snaží přesvědčit, že potřebujete tolik a tolik kilo, aby to stačilo. Není to pravda. Pokud zrovna nemáte svatbu bez jídla a občerstvení, stačí většině lidí poloviční porce. Pokud v cukrárně řeknou, že je to pro 25 lidí, máte jistotu, že je to tak pro 35. Jestli chcete lidem dopřát budiž, ale mně v obou případech stačilo méně. Lidi jsou přeslazení, přecpaní. Nebojte se toho. Menší dorty, méně peněz, méně vyhazování. 2) VYJEĎTE MIMO MĚSTA kytka, šaty, fotograf... měla jsem svatbu v Praze. Kytky byly z Turnova, šaty z Uherského brodu, fotograf dojel z Brna. První kytka byla z květinářství za barákem. Nerozkvetlá, celkem dobrá ale květinářky vůbec neodhadly stav kytek. A navíc drahá. Turnov jsem si vybrala podle google, protože jel kolem snoubenec během příprav. Nádherné květiny za mimořádnou cenu. Taktéž první šaty ze salonu v Praze. Další jsem si našla přes půlku republiky. Od světové návrhářky ve výprodeji, v úžasném salonu a za menší cenu!!! Nebojte se utratit peníze za benzín. Vyplatí se hledat mimo městské ceny! 3) E-SHOPY A VLASTNÍ VÝZDOBA Nebojte se, že nebudete mít hezkou svatbu bez agentury. My si udělali kompletní vlastní nádhernou výzdobu. Sice je to tak trochu manufaktura 😄 ale zas zkouknete hromadu seriálů. Za 2500 Kč jsme nakoupili všechno!!! Eshopy toho mají mraky, zbylo mi 40 m stuh (ano i já bych mohla ještě ušetřit 😄). Papírové pom-pomy, umělé květiny, stuhy, látky. Zajděte do galanterií. Doslova za pár korun! koupíte metry zbylých záclon, ze kterých ozdobíte slavobránu i vyrobíte mašle na auta. Mě stálo 12metrů látky 120 kč. Na pinterestu pak najdete milion inspirace. 4) PRSTENY Vyfotte si nabídku šperkařství a pak si najděte soukromou dílnu. My narazili na zlatnictví Iva, což je jedna paní a její manžel vkládá kameny. Nádherné prsteny, vše včas, kvalitní, certifikované. Za poloviční cenu. Jistě není jediná, prostě projedte google a nebojte se toho. První prsten byl z klasické eshopové "značkové" fabriky a byl hnusnej a hned volezlej. Jo a stál stejně, jako mám ted 10x hezčí od té paní. 5) LIMITY NA PITÍ (JÍDLO) Pokud můžete, využijte systém balíčků. Pokud to v restauraci nejde, důrazně chtějte hlásit stavy útraty a v případě podezření si nechte ukázat list. Byla jsem na svatbě kamarádů, kde je pití stálo 40000! Obsluha je totiž obrala, reálně tomohlo být tak 20000! Vím to proto, že měli zhruba stejně velkou svatbu jako já a prostě nebylo fyzikálně možné tolik propít. Jenže když to nikdo nehlídá??? Navíc aktuální stav umožní v případě nouze přepnout do stavu "ted už si hradíte sami". Pořádáte svatbu, nejste zopodvědní za ožralství svých kamarádů a rodiny. 6) MNOŽSTVÍ JÍDLA I zde je lepší počítat, že raut vždycky zbyde. Pokaždé jsem se bála, aby to stačilo, pokaždé jsme rozdávali 2-3 krabičky odcházejícím (tedy cca 30 porcí). Pokud máte ještě kanapky, dort, někdo napekl koláčky a hosti nejsou 100kiloví borci, zbyde. 7) SBAZAR a ZNÁMÍ Já tam koupila suprové značkové svatební boty. Na eshopu za 1700. Z druhé roky 5 hodin nošené za 500 Kč. Nádherné a alespon už prošláplé... A neznáte náhodou někoho, kdo dělá v tiskárně? Nemá kámoš photoshop? Nemůže někdo přivést to a ten zas tamto? 8) MUSÍM TO OPRAVDU MÍT? Tohle je asi netvrdší část. Oči by chtěly... Ale skutečně...musím mít zlaté pozvánky? Skoro každej (kromě babičky) pozvánky vyhodí. Co taky s tím? Musí mít kytku všechny družičky, maminky, svědkyně? Musím mít všechno nové? Musím dělat výslužky do malovaných boxů a nebo stačí poprosit restauraci (které stejně dáváte dýško), at vám půjčí klasické boxy? Musím nalejvat hosty tvrdým alkoholem? Zamyslete se... co děláte skutečně pro sebe. A co pro ostatní. Vypadá to jako banální věc. Ale divili byste se. A jaké jsou vaše zkušenosti? 🙂 ty samé nebo naopak zcela odlišné?
Odpovědět
Já bych řekla, že je to hodně individuální 🙂 třeba já jsem v případě dortu dala na radu výrobce a nezbyl ani kousek, bylo to úplně přesné, nikdo nestrádal a nic se nevyhodilo. S výzdobou souhlasím. Osobně jsem do výzdoby vrazila tak 1500 Kč, plus cca 500 za kytky a líbilo se mi to maximálně. A všichni si to chválili 🙂 výzdobu spíše pokládám za pomíjivou věc, za rok si na to nikdo nevzpomene, spíš si každý vzpomene na to, jak se ten den bavil. S čím ale rozhodně souhlasím, je raut. Pokud máte lidi na oběd a pak i na raut, všem bych doporučila brát méně... Já jsem počítala s tím, že budu mít určitý počet osob na oběd a ten samý počet plus tři další na večer na raut. Nedošlo mi, že se může stát, že někdo odejde ještě před rautem a navíc lidi byli opravdu plní za celý den, že si každý jen tak zobnul... Dávala jsem to pak lidem do krabiček do výslužek, takže to není o tom, že by se jídlo vyhodilo (to nesnáším), ale i tak jsme se to s hosty jedli ještě ráno k snídani 😄 kdybych raut snížila třeba o 20%, určitě by to stačilo a ještě by zbylo... Ale na druhou stranu, aspoň nikdo neměl hlad a nejednalo se o takovou tu "hladovou svatbu", na kterou se pak ve zlém vzpomíná ještě léta 😄
Odpovědět
Profilova fotka
@jacinda no já teda nesouhlasim. Dort ok to je už známý ale rozhodne je lepší vybrat si cukrarnu co tyhle triky nezkousi. Mimo město neznamená notně levnější. My máme 2 pražáky, 1 ostravačku jednoho pardubičáka a nejsou předrazeny. Co se týká výzdoby tak jasne pokud zdobis hospodu tak se do 2 tisíc vlezeš, ale nelze porovnávat nějakou hospodu třeba s gigantickou stodolou s nekolikahektarovym pozemkem, tam prostě ta výzdoba musí byt - zde se člověk dostane klidně na 20 tisic když fakt ma mega prostoru. Prsteny máme oba za 18 tisíc, nevím co je na tom drahého ale je to Bisaku. A s čím rozhodne nesouhlasil je limit na alkohol. Ted jsem na takové svatbě byla a je to fakt ostuda. To je jak asi pozvat návštěvu a říct jim "vino mate? Ne? Tak tady mate vodu"... Neříkám 30tilety rumy, ale platit si i blbou republicu je fakt trapas. Raut má napočítat catering proto jsme si je najali. Takže asi tak nejde srovnávat svatbu v hospodě se svatbou ve stodolách, mlýnech zámcích apod tam je to úplně někde jinde.
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova já nevím, zda jsme se pochopily co se týče článku 😉 tohle jsou prostě jen rady, s čím jsem se setkala. Jasně že najdeš i ve městě levné nebo kvalitní lidi. Jasně že je lepší vybrat si cukrárnu, která nepodvádí. To se prosím pozná jak? Naše měla vysoká hodnocení a fakt mě nenapadlo, že se na nás takto nenápadně napakuje. A ano, pokud máš hektary plochy s gigantickou stodolou, tak buď máš dost peněz a tenhle příspěvek neřešíš a nebo nepotřebuješ velkou výzdobu a opět tento článek neřešíš. Navíc i gigantická stodola se dá vyzdobit, zrovna ty pompomy jsou extrémně levné a udělá to neskutečný efekt. My měli třeba gigantický stan 😛 a co se alkoholu týče, já, manžel i kamarádi máme názor, že se tvrdý alkohol na svatbách zdarma prostě nenalejvá. Sama bych si ho nevzala, nejdu se tam ožrat jak dobytek. A jestli se někdo bez tvrdého neumí bavit případně je mu zatěžko si ten drink koupit (když už celý den žeru zadara), tak je to prostě o lidech. Byla jsem na jedné svatbě, kde se nalejvalo a spíš z toho byly trapasy (taky byli zazobaní). Pokud chceš lidem nalít, tak je to v poho. Já opět píšu, na co si lidé musí dát pozor. Čím víc alkoholu v krvi, tím horší hlídání výdajů. Naše první svatba měla limity (víno, pivo, nealko zdarma) a nikdo nás nepodvedl. Pravidelně hlásili útratu. Naše druhá svatba měla balíčky a opět v pohodě. Pak jsem byla na svatbě dobře hodnoceného statku a podvod na pití odhadem 20k. Jo a ten prsten, co máš za 18...nevím, co máš za typ, ale my si vybrali gramáž a podobu na veletrhu (kde už tak byla sleva) a stál by nás o 10 000 víc než u té paní. Proto sem ty tipy dávám. At si každý najde, co potřebuje. Jestli prachy neřešíš, jsi štastná žena a žij blaze. Myslím, že v dnešní době tady lidi spíš ocení návody, na co si dát pozor, než jen komentáře, co vše vyvrací. Že je svatba individuální, to snad ví skutečně každý.
Odpovědět
Profilova fotka
@jacinda jak najít cukrárnu co nepodvádí? No stačí vybírat cukrárnu srdcem, takže volím tu cukrárnu kam chodím roky a oni mě znají a já je znám. To stejný můj florista, kterýho znám dýl než svýho budoucího muže - říká se tomu budovaná dlouhodobá důvěra. Narazit si nějakou random cukrárnu bych fakt nechtěla. Promiň ale pompony jsou za mě jedna z nejvíc kýčovitých věcí co někdo na svatbě má... asi jak zavařovačky na vázy - prostě kýč. Nevím co to máš za kamarády, ale fakt bych nechtěla chodit na takovéto svatby. Jednou a stačilo a snad už mě to nikdy nepotká - když někoho někam zvu tak ho zvu se vším a ne, že vymýšlím kraviny. To, že si někdo pozve lidi co se ožralý neumí chovat je věc druhá 😉 já se těmito lidmi opravdu neobklopuji. a opět ne každý má alkohol formou, že ho platí restauraci - většinou je to tak, že máš alkohol vlastní. Ten prsten se rovná 2 prsteny. Jeden stál 9 a druhý 7 cca. Takže asi tak 😉 Ušetřit se za mě dá na místě. Nemít stodolu, tak si nechám postavit šapito někde v přírodě. Rozhodně nikdo neušetří tím, že nezaplatí 20 flašek (cca 5 tisíc) tvrdého. Hezký den 😉
Odpovědět
Hlavní podle mě je udělat si předběžný rozpočet..říct si kolik do ty svatby chcu/můžu dát, a dodržet to..někdo dělá svatbu bez určený rozpočtu a pak se diví za kolik co utratil..s alkoholem souhlasím tam to podle mě pak může naskákat do velkých částek,lidé snad nejsou na svatbe kvůli alkoholu...něco jiného je pokud člověk alkoholu nakupuje sám tam to pak jde limitovat tím co se nakoupí..na prstenech bych nešetřila 🙂
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova Reakce na "nechtěla bych chodit na takovéto svatby": Nebojte, vás by paní pozvat nechtěla 🙂 Na těchto stránkách jsem nebyla rok a podle nicku poznám jen vás - v rozdmýchávání vod jste rozhodně velmi dobrá!
Odpovědět
Profilova fotka
@kristynasam ale zase odborník no nic 😉🤗 já píšu aspoň k tématu hezkou sobotu 😊
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova Vám také.
Odpovědět
@kristy0523 já bych taky nešetřila, proto je super najít tyhle soukromníky, co vyrobí stejně krásné a kvalitní prsteny, jen neplatíte za značku, prostory a 8 zaměstnanců... pak jsou ty ceny fakt jinde a prsten je klidně i lepší
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova tak jsou lidi co do cukrárny nechodí a kytky koupí občas v kaufu k narozkám.
Odpovědět
Vetřu se s jedním tipem = POZVÁNKY Já si přála hogo fogo krásnou pozvánku, se zlatem. Samozřejmě od firem na internetu by mě pozvánky stály tak 10 tis. Každá další tiskovina byla ohodnocena zvlášť, no peklo. Sice jsem si nechtěla po večerech pozvánky dělat sama, ale ty ceny mě odradily a nakonec to trvalo jen pár večerů u seriálu. Chvály jsem sklidila dost, takže to za to stálo 😄 Takže Canva (i obyč verze nabízí formát B6 - malá obálka)= Zdarma Jakákoli tiskárna, kde mají na výběr různé druhy papíru= 1100 Kč barevně (ČB by vyšlo levněji) za 40 ks oznámení, 40 ks pozvánek ke stolu/posvatební party Zlaté pláty a lepidlo jsem si koupila v papírnictví=500 Kč (ještě zbylo, takže teď bude vše zdobeno zlatem 🙂 Obálky jsem musela kupovat z internetu v barvě svatby - 500 Kč cca Vosky na pečeť - 60 Kč (2ks) Pečeť jsme si půjčili = 0 Kč zlatá nitka -70 Kč Pauzák - 50 Kč (na webu tomu říkají košilka na obálku 😄 ) Toto byla moje inspirace: https://www.rhsvatby.cz/doplnky-k-ple... Dohromady jsem měla veškeré tiskoviny do 2500 Kč vč. pozvánek a několika cedulí na svatbě.
Odpovědět
Ohledně diskuze k alkoholu a cateringu. Měli jsme luxusní restauraci a podle toho bohužel i ceny, ale servis, jídlo i pití bylo TOP a zpětně nelitujeme. Bylo to opravdu na úrovni. Bohužel někteří kamarádi bez úrovně se ofrňovali, že nemáme v balíčkách tvrdý alkohol. V naší nabídce/balíčku bylo: Prosecco, 3 druhy bílého vína, 3 druhy červeného vína, pivo, káva a veškeré nealko Za nás dostačujicí, jelikož to byly velmi kvalitní produkty a ne nějaké domácí sbírky, výkupy ve slevách apod. Takže smolíček- my jsme nepodporovali hromadné ožralecké panákování na baru. Kdo si chce dát kvalitní rum, tak si tu jednu dve skleničky zaplatil.
Odpovědět
Článek se načítá
@te_ssiinka_nelova A nějaká ta rada bude nebo to je zase jen rejpání jako v každém fóru? 🙂 Ten váš přehled o čemkoli je nevídaný....
Odpovědět
@capwest Ta přání jde skutečně vyrobit mnohme levněji 🙂 přesně jak píšeš. Já koupila tenhle template přes Etsy a pak stáhla pdf upravená na míru přes Templett. https://cz.pinterest.com/pin/fox-wedd... Použili jsme je i pro cedulky na stůl, které jsem dozdobila ručně stuhou. Několik dílů seriálu a minimální náklady. V papírnictví jsme koupila fotopapír.
Odpovědět
Profilova fotka
@capwest já někde psala ze dávám rady? Já reagovala na příspěvek 😉 rada je jednoduchá - pokud na to nemáš tak svatbu prostě nedelej. Neříkám ze to musí jít do milionu nebo podobně ale šetřit na tvrdým mi fakt přijde jako nejvetsi trapas
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?