Žádali jste někdo o dispens?

Jak to dopadlo a jak dlouho to trvalo? diky :-)
Odpovědět
Profilova fotka
je to celkem složité. Závisí na důvodu, který máte, na tom, jestli máte k dispozici všechny papíry, křestní listy, matriku atd (vše originály) a zda vám to vyřizuje farář, který s dispensem souhlasí. Každopádně počítej tak s půl rokem určitě.
Odpovědět
@zarucha je to jen ,ze jeden z nas neni pokrteny..i to je slozite?..
Odpovědět
Profilova fotka
na to naopak vůbec nepotřebuješ dispens :) To já myslela, že je to něco složitého, anulace předchozího církevního sňatku, aby ses v kostele mohla vdát podruhé, nebo něco podobného. Pokud jeden z vás pokřtěný je, úplně to stačí. Běžte do vybraného kostela za farářem s jedním křestním listem, on s vámi vše probere a vysvětlí vám, asi vám doporučí několik společných sezení s ním, kde proberete, co to vlastně manželství znamená, co pro vás znamená církevní obřad, atd (zní to strašidelně, ale bývá to strašně příjemné), a pak už hurá k oltáři. Dispens se udílí v závažných případech (je to jakoby povolení sňatku, jehož uzavření jinak církev nedovoluje), na tohle jej nepotřebujete. stačí, když je křtěný jeden z vás :)
Odpovědět
@zarucha nene,prave,ze i na tohle je treba dispenz,aby byl snatek platny,tak me prave zajima jak dlouho to trva a jsou-li s tim nejake problemy...mel by se udelovat takrka automaticky..tak me jen zajima jestli je to tak i doopracdy nebo jestli se nekomu stalo,ze ho nedostal...?
Odpovědět
tak to slyším poprvé o dispensu kvůli pokřtění??? souhlas se zaruchou,maximálně se žádá o povolení, pokud se vdáváš v jiné diecezi než jsi příslušná, ale myslim, že záleží na domluvě s farářem, a hlavně aby to nebyl kostnate morous. chápu, že papírování trvá, já jen vím, že se žádalo v Brně. ale třeba Ti někdo poradí víc. Hodně štěstí při přípravách,a pamatuj, když jeden farář má výhrady, pak neni jediny a jsou další, kteří jsou na pohodu a místo kázání o tom, že to nejde a mus byt povolení, jsou tací, kteří to vyřeší bez udílení rádoby zákazů.. Ps při udělení dispens k uzavření sňatku s rozvedeným, rozvedenou, to chápu ale vše záleží na jak se říká církevním soudu. zkus si najít myslim sídlí v Brně, napiš tam třeba Ti poví víc
Odpovědět
Profilova fotka
@petapetruska Ahoj, my jsme žádali o dispens - já nejsem křtěná. Požádal o něj za nás náš farář a trvalo to asi týden, než se to vyřídilo. Takže se opravdu nejedná o nic složitého. Počítej raději více času, ale i farář z kostela v místě, kde se budeme brát (ale který nás nebude oddávat) nám řekl, že je to otázka pár dnů...
Odpovědět
Profilova fotka
@lyxi Potřdebuješ dispens, pokud je jedna ze stran nepokřtěná.
Odpovědět
WIKI: Dispens je udělení výjimky (ve smyslu prominutí, zproštění nebo osvobození) od zákona. Tohoto pojmu se používá především v kanonickém právu katolické církve. Neomezeně[zdroj?] může dispens udělovat papež, udělovat ho ovšem mohou i jiní představitelé, například biskupové. Tohoto práva se užívá například při svatbách (například při svatbě věřícího s nevěřícím[1]) či rozvodech.
Odpovědět
@rencinka87 jj no to jsme my no..ono my už jsme s ním mluvili,ale ještě se neozval,mělo by to být automatický,ale jak ještě nevíme tak zjištuju,zda to tak fakt je,protože už máme rozdaný oznamko,2 měsíce do svatby,vše zamluveno,tak bych nerada,aby nám to nepovolili-ne že by bylo proč,ale jeden nikdy neví no..faráři toho maji asi moc ,že?
Odpovědět
@petapetruska no a chodíte na přípravy?
Odpovědět
@majanax jj chodíme,ale má toho hodně,takže to vychází tak na jednu za měsíc..a to se ještě domlouváme skoro na poslední chvíli,protože neví kdy bude mít čas..:-) no tak ale zaim na nás nikdy nezapoměl,tak nezapomene ani ted:-) na poslední jsme právě vyplnovali doklady k tomu dispensu,tak to snad bude ok..:-)
Odpovědět
Profilova fotka
rozhodně se musí žádat o dispens při svatbě, kdy je jeden ze snoubenců nepokřtěný.. u nás taky budeme žádat.. pan farář nám řekl, že na prvním setkání při přípravě to s námi sepíše, posílá se to na biskupství, a že prý je to jen formalita a uděluje se téměř automaticky...
Odpovědět
Článek se načítá
@tynka9 tak jo,jsem klidná..jsem asi nervák..uklidnim se až ten den,až tam budou všichni a všechno bude ok..:-)
Odpovědět
Profilova fotka
@petapetruska však myslím, že kdyby některá řekla, že je celou dobu příprav v klidu, tak bude lhát.. taky řeším kupu věcí a jsem z toho vedle a neskutečně se těším přímo na ten náš den a hlavně až bude potom :-D .. držím palce, ať vám to všechno hezky dopadne...
Odpovědět
@tynka9 díky ;-) no jo,to já se taky těším na ten den:-)...hlavně až bude jisté,že vše klaplo:-)...no tak snad..i vám přeju,ať se to povede :-D
Odpovědět
@rencinka87 díky za info, tuž to su věci, dřív stačilo, že jen jeden je pokřtěny, nu což czasy se mění. :-) Hlavně aby formality netrvaly dluho. su rada, že už v tym mam jasno ;-) ;-)
Odpovědět
@lyxi nj..já o tom slyšela taky poprvé,ale spíš v tom smyslu,že se můžem vzít i když není jeden pokřtěný...znám dost párů,co se kvůli tomu nebrali..jestli se ani neptali..nevim no..ale jsem moooc ráda,že my se zeptali:-) je to o něčem jiném v kostele ,jsem za to opravdu hodně ráda..takže doufám,že vše bude ok
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?