Jak probíhá obřad v kostele?

Profilova fotka
Chtěl bych se zeptat jak probíhá obřad v kostele a všechny potřebné náležitosti....děkuji za pomoc
Odpovědět
Ahoj, je důležité si ujasnit v jakém kostele. Pokud v katolickém, bezpodmínečně potřebujete aby byl alespoň jeden z Vás pokřtěný, jinak Vás neoddají. Podotýkám, že většina kostelů je bohužel katolická. Evangelíci jsou po domluvě ochotni udělat výjimku a oddat i nepokřtěné, stejně jako unitáři, nemají ale mnoho kostelů(unitáři snad vůbec žádné, evangelící taky docela málo). U katolíků a myslím, že i evangelíků se musí chodit na přípravy před svatbou, délka a počet sezení je podle domluvy s tím, kdo bude přípravu vést (nemusí to být nutně oddávající kněz). Obřad pak probíhá také odlišně podle toho jakou církev si vyberete, může být se mší nebo beze mše, unitáři udělají obřad zcela podle dohody, u evangelíků a katolíků je svatební slib, svátost manželství si navzájem udělují manželé. Všeobecně církevní obřad trvá trochu déle, než civilní. Snad jsem alespoň trochu poradila. :)
Odpovědět
U římskokatolické církve musí být alespoň jeden ze snoubenců pokřtěn a obřad pouze na vysvěceném místě, tj. kostel, u jiných církví nemají tak přísné podmínky. Znám jenom římsko, tak popíšu průběh. Před svatbou se domluvíš ve farnosti, kde bude sňatek. Obřad vám může vést i farář odjinud, pokud se domluvíte. Sepíše se zápis a musí se doložit potvrzení o křtu, které není starší 3 měsíců. Pak se chodí na předmanželskou přípravu, počet sezení s knězem je individuální. Samotná svatba se odvíjí od toho, zda chcete se mší nebo bez. Pokud bez je to cca o polovinu kratší a není tam přijímání. Před svatbou se doporučuje zpověď, ale není to nutné. Abys mohl mít svatbu v kostele, musíš splnit 3 podmínky : 1) je to dobrovolné; 2) nerozlučitelné (nelze předem počítat s tím, že se rozvedete, nebude-li to klapat) a 3) chcete mít děti. Přímo na tohle se ptá kněz u svatebního obřadu. Pak říkají snoubenci slib, popřípadě ho opakují po knězi, nebo ho přečte kněz a snoubenci jen řeknou Ano. Následuje požehnání prstýnku a jejich výměna. Je-li obřad se mší, snoubenci přijímají pod obojím - laicky, hostie i víno. A to je vše:) Je to otázka, znovu odpověď nemůžu. Kdyby Tě ještě něco zajímalo, napiš mi do IP Pak se
Odpovědět
Ahoj tak průběh tady byl už několikrát popsaný. Já mám taky jednu radu. žádný stres a hlavně si ten obřad pořádně užít. Ať už je kdekoliv tak soustředit se jen na sebe a partnera. Mě přijdou obřady v kostele víc krásnější, dojemnější, vážnější :-) . Prostě nádhera :-) . A krása je říct si svatební slib :-)
Odpovědět
Jen takové doplnění pokud chceš přijmou při svatebním obřadu svaté příjmání, tak rozhodně zpověď není doporučením, ale nutností. Svaté příjmání nemůžeš příjmout jen tak že ses rozhodla, že se ti to líbí. Při obřadu budeš odpovídat na 3 otázky, které popsala demian a budeš říkat slib. Pokud se ho nenaučíš nazpaměť budeš o opakovat po knězi, ale rozhodně na něj nestačí odpovědět ano, musí zaznít celý od Tebe. Aspoň tak jsme to měli my. Jinak není potřeba se bát předmanželské přípravy. Nejedná se o to, že by člověku hustili do hlavy nějaké nařízení, přesvědčování o víře apod. Jde spíš o to, promluvit si před svatbou o tom, jestli spolu umíte řešit spory, jestli máte nějaký za sebou, jestli respektujete rodinu jeden druhého, jestli si uvědomujete, že přestože se vezmete, je nutné tomu druhému zachova svobodu, vážit si ho a podporovat ho v tom co dělá. Na církevním sňatku je podle mě hezké i to, že i když nemáš celou mši, jen obřad, bude kněz číst čtení a bude mít kázání (promluvu). Texty, které bude číst si můžeš vybrat, nabídne Vám z takové příručky pro snoubence, takže můžeš mít takové "motto" svatby, které si vybereš...taky si můžeš vybrat ze dvou svatebních slibů (teda u katolíků). Pokud máš celou mši, vybereš si i evangelium, které se bude číst, modlitbu za novomanžele, můžeš si vybrat přímluvy atd... Nejlíp je, zeptat se nějakého kněze. Ničeho se neboj, jsou to jen lidi a určitě máš známé, kteří Ti poradí, který je "v pohodě" :-)
Odpovědět
Profilova fotka
O tom průběhu obřadu jsem tu četla spoustu reakcí abych se nakonec stejně dozvěděla, že každý farář si to stejně dělá po svém. Máme mít obřad do 30 minut. Budou tam dvě kázání a nějaké ty formality. :-)
Odpovědět
Profilova fotka
farář svatbu jen provází, lze se s ním domluvit v podstatě na čemkoli, svátost manželství si udělují snoubenci. Příprava je dobrá věc je škoda ji obcházet, jen je super si najít někoho kvalitního. Svátost smíření ( tzv. zpověd) před svatbou je logická, nechápu proč se nad tím někdo pozastavuje. Vadí mi, když z toho někdo dělá divadelní představení :-)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Ahoj mám takový dotaz budeme mít církevní sňatek jdeme teď na druhé sezení a farář nám říkal,že se nás teď bude ptát na otázky co se týče bible a křesťanství pro mě to je dost širokej pojem a tak mám strach,aby jsme byli vůbec schopni odpověděť můžete mi napsat na co se ptal váš farář před sňatkem? díky
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Taky řeším jak probíhá obřad v kostele...přítel je pokřtěný,já ne,dohodli jsme se na obřadu bez mše...ale jak to vlastně probíhá??? Příchod matky se ženichem, pak ostatní svatebčané, nakonec já s otcem...ale co pak??? Jen se sedí? Kdy se vstává?? Prý si snad budu muset i kleknout :-o nějaké čtení z bible?? Prý věřící co to znají a chodí do kostela(ženichova strana) budou i něco říkat do toho farářova čtení a snad i zpívat??? Říká se jen slib nebo i něco při navlékáni prstýnku, my víme jen o slibu, o ničem jiném opat nemluvil... Jsem z toho docela v nervech,sezení máme za sebou a já tam budu asi koukat jako blázen... :-S
Odpovědět
Taky jsme smíšení - snoubenec katolík, já nepokřtěná. Nepokřtěnci vůbec z toho nemějte strach. Pokud do kostela nechodíte, doporučila bych Vám s partnerem zajít ještě před svatbou na mši, abyste si udělali aspoň trochu obrázek (chápu, že atmosféra svatby je jiná, ale nebude to takový šok :) ). Ohledně stoupání, sedání, klekání - my budeme mít domluvu s knězem, že řekne, co se má dělat (máme věřící i nevěřící hosty). @petitki - pokud je snoubenec praktikující, měl by vědět, co se kdy dělá, domluv se s ním, že ti naznačí (třeba tě bude držet za ruku a zatáhne za ní, když si máš sednout, kleknout). Nebo to prostě dělej po něm (holkám to v šatech jde pomaleji, nebude to nic nápadného). Hlavně se toho neboj :) A našla jsem pár odkazů, které by vám @petiki a @tomas8891 mohly pomoct s představou (odmyslete si přijímání): http://www.farnosthavirov.cz/userFile... a http://www.liturgie.cz/svatba/svatba-...
Odpovědět
Profilova fotka
@sona84 tiše tleskám. Byla jsem na římskokatolické svatbě (i se mší) a musím říct, že pro mě jakožto ateistu to byl zážitek, který bych si pro příště nechala ujít - trvalo to asi hodinu a půl a nazvala bych to katolickou rozcvičkou :-D Nebýt neustálého povstaňte-sedněte, tak bude i věřící část ukolébaná k spánku Jinak na všem se dá s farářem domluvit - evangelíci patří mezi ty mnohem přístupnější. Ostatní tu zaznělo - u katolíků nutnost křtu a ani jeden ze snoubenců nesmí být rozvedený a musíte chodit na přípravu.
Odpovědět
Příspěvek byl smazán adminem, protože nesplňoval Pravidla přispívání do fóra.
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?