Svatebčané z opačných konců ČR - kde udělat svatbu?

10. lis 2021140

Zdravím všechny, co se berou (ať už s někým do kupy nebo takoví, jací jsou 🙂

Jako budoucí ženich mám za sebou první svatební hádku (takže ten stresík už je tady). Mým cílem ale není hledat příčinu, nýbrž řešení.

Já i nevěsta jsme prakticky z opačných konců České republiky (já jsem z Moravskoslezského kraje a má vysněná z Ústeckého). Spolu žijeme v Jihomoravském kraji.

A teď, ,,babo raď", kde udělat svatební obřad 🤔

Prvním řešením byla demokracie, což znamenalo, že se vybere ,,něco na půli cesty". Volba by měla defakto padnout na Vysočinu. Svatbu chceme na jaro nebo podzim. Oba se obáváme, že by to mohla být riskantní volba, co se týká počasí.

Následně se zvolila Praha. Nevěstu to k ní historicky táhne a také, větší část rodiny, která je jak starší, tak jak už jsem řekl, i větší, je z Ústeckého kraje, takže by to měli blíže.

Dnes jsem si přečetl nějaké články o svatbách a začínám se spíše přiklánět k variantě, že by se svatba měla odehrát v blízkosti našeho bydliště (kvůli organizaci apod.). Máme již vyhlédnutá nějaká místa v Praze, ale kvůli vytížení si ,,nejsme schopní" najít čas a zajet se na ně do Prahy podívat. A nedokážu si představit, že takhle pak budeme řešit každou věc. Něco k řešení = cesta do Prahy.

Jak to vidíte vy? Být demokratický a upřednostnit dopravu rodiny (ve výsledku to pro ně znamená nějakou tu hodinu navíc při cestě na svatbu a zpět) nebo upřednostnit své zájmy kvůli jednodušší organizaci, když svatba bude poblíž našeho bydliště (konkrétně mám na mysli +/- 100 km od nás, kdy jsme schopní zajet na místo svatby klidně i během dne a vše potřebné vyřešit) a ušetřit si tak vlastní stres?

Budeme chtít i svatebního koordinátora a už teď si lámu hlavu, jestli by pak měl být z ,,Brna" nebo Prahy kvůli případným schůzkám a řešením věcí...

Moc moc děkuji za případné rady 🙂 Třeba pomohou minimalizovat svatební stres a hlavně předmanželské hádky 🙂

 • Volila bych bud napul nebo bliz k vam. Svatebcanum to ve výsledku bude jedno - kdo bude chtit prijet, prijede (jen je pak dobry pamatovat na to, ze budou potrebovat nocleh treba i o den driv, aby v den svatby nemuseli vyjizdet strasne brzo rano), kdo je brbla, bude brblat tak jako tak..
  Objedte si par mist ve vasem okoli, trba natrefite na nejake, ktere vas okouzli a bude vyreseno.
  Ps: Praha si myslim bude i celkem draha

 • Také máme od sebe rodiny velkou dálku. Hledali jsme místa různě. V předvýběru jsme měli jedno u mojí rodiny, jedno u jeho rodiny a třetí na půli cesty. O dovolené jsme ty místa omrkli a podle toho se rozhodli, prostě co nám sedělo nejvíce. Nakonec to bude blízko mé rodiny. V téhle době se stejně všechno řeší přes internet, takže i když tam nežijeme, tak to není vůbec žádný problém. Domlouvám vše mailem, po telefonu/google meet nebo tam kde bydlíme (půjčení šatů atd.) a prostě si to pak dovezu. Myslím si, že to má takhle spoustu párů a fyzicky moc nikde být zatím nemusíte a kór když budete mít koordinátorku, tak to bude řešit za Vás.

 • Řešili jsme podobnou věc - já a moje rodina je z Hradce Králové, přítelova je z Brna, oba žijeme v Brně. Přítelova rodina je sice dvakrát menší, než ta moje, ale díky tomu, že tu oba žijeme, máme odtud mnohem více přátel, které chceme pozvat. Nakonec jsme to vyřešili tak, že jsme vybrali místo napůl cesty, aby to měla moje rodina a přátelé z Hradce "po cestě", ale přece jen trochu blíže Brnu, aby případně ta větší část hostů mohla jet spát pohodlně domů a my nemuseli zařizovat a platit ubytování pro takovou masu lidí, ale jen pro tu menší část 🙂 Zároveň i pro nás a to zařizování je to pak takhle jednodušší, že nemusíme jezdit na svatební schůzky přes půl republiky (ani si to neumím představit - ze začátku to zařizování jde řešit přes mail, ale čím blíže termínu, tím spíš je potřeba být tomu místu blíž podle mě) 🙂 Držím palce, ať vyberete nejlepší variantu pro oba! 🙂

 • Sponzor fóra
 • Ma byt tam kde zijete... My žijeme v brne, svatba v kounicich, on ma rodinu v české lípě, moje svědkyně je z plzne, jeho svědek z teplic - lidi by se měli "přizpůsobit" vám ne vy jim...

  Každopádně jestli se chcete brát v roce 2022 a nemáte ještě místo, tak pardon, ale jste naivní. Pokud se jedna o svatbu v roce 2023, tak se omlouvam

 • @te_ssiinka_nelova  To je uplně zbytečná poznámka. Ano, ty nejznámější místa nejspíš už plno mít budou. Ale my řešili místo v dubnu, na konci září toho stejného roku byla svatba. Taky to můžou dát třeba na čtvrtek nebo na nějaký státní svátek...

  Každopádně taky bych doporučovala svatbu v místě vašeho bydliště, pokud si to chcete řešit sami. Pokud to dáte komplet agentuře, která udělá celou výzdobu, poradí dodavatele z místa (třeba na kytky a sladké, co 200km fakt převážet nechcete) a bude to organizovat, plus to místo bude chystat celou hostinu i s pitím, pak je to celkem jedno, to jen dojedete s šatama, oblekem, prstýnky a máte klid 😀.

 • Meli jsme to podobne. Hoste z Prahy, Brna a okoli a z ruznych mist ve Slezsku. Jako prvni jsme vyloucili vse, co by mel kdokoliv z hostu prehnane daleko, takze ruzna pohranici atd. Nakonec jsme se rozhodli pro Moravu a tam hledali misto, ktere nas zaujme.

  Svatba nakonec byla v Olomouci, na miste, ktere si nas ziskalo na prvni pohled. Z Olomouce pritom nejsme ani my, ani nikdo z hostu. Koordinatorka byla mistni.

 • Jo a kytka a nekolik beden vina jely z Brna, fotografka a dva dorty jely z Prahy.

 • Zrovna teď plánují svoji svatbu...a moje rada je, pořádat svatbu v okolí bydliště, ti co jsou z daleka se mohou přece ubytovat někde u vás. 🙂 Já mám třeba rodinu z Olomouckého, Pardubického, Zlínského kraje a Moravskoslezského kraje a tak část rodiny ubytujeme v místě hostiny. 🙂 V Praze bych to nedělala, tam bývají dost drahé svatby.

 • @kruz  proč by to mela byt zbytečná poznámka? Brali jste se před covidem, ze? Ted nestačí ani rok díky tomu jak neustále nevěsty odkládaji svatby. Takže v listopadu řešit svatbu nekde a ještě nemít vůbec nic rozjednane a jen se dohadovat o tom kde, za me naivní teda je. Pokud to ma byt svatba 2023 tak samozřejmě je to v pořádku 😉

 • @te_ssiinka_nelova  v tomto souhlasím s @kruz , je naprosto zbytečné snoubence stresovat, že si teď už nenajdou na příští rok žádné svatební místo. Nevíme, kdy přesně se chtějí brát ani kde (ostatně to neví zatím ani oni sami), kolik chtějí mít na svatbě hostů, jaká je jejich představa o prostoru atd.

  My jsme naše místo sháněli v průběhu minulého měsíce v Praze, byli jsme se podívat asi na 8-9 míst a všichni měli ještě volné termíny, a to i v hlavní sezóně (červen-září). Takže co píšeš rozhodně není pravda, resp. platí to asi jen pro ty nejvíc populární/profláklá svatební místa.

 • @dkl  měli volne cele víkendy? Tomu se mi moc nechce věřit... Kamarádi se berou 2022 a sháněli to v září a jedine co už tak sehnali byli restaurace kde dělají svatby.. Nikoho nestresuju jen říkám pravdu, ano restaurace ještě volné byt můžou ale místa která jsou určena především pro tyhle účely už jsou dávno plné a nemusí to byt něco ve stylu suška apod

 • @te_ssiinka_nelova  my jsme vůbec nekoukali po restauracích (chceme externí catering), naopak koukali jsme na vily a eventové prostory, kde se svatby pravidelně dělají. Máme místo, které pořádá svatby jen jeden den v týdnu, a to v sobotu. Takže ano, máme to v podstatě pro sebe na celý víkend (chystat se bude už v pátek a uklízet až v neděli), v hlavní sezóně a úplně bez stresu.

  Třeba mají tví kamarádi jinou cenovou představu o pronájmu prostoru, než my, proto sehnali už "jen" restauraci (výběr nijak nehaním, proto ty úvozovky). V Praze se ceny fakt hodně liší, pro představu - my se byli podívat na místě, kde za pronájem chtěli se vším všudy 25 tisíc Kč, ale taky na místě, kde jen základní pronájem byl 80 tisíc Kč + k tomu příplatky snad za vše, na co si vzpomeneš + DPH).

  A tím se vracím zpět k pointě - neznáme finanční ani jiné preference snoubenců, nevíme, zda chtějí prostor na celý víkend a už vůbec nemáme zmapovaný svatební trh v celé republice 🙂 Tak bych rozhodně netvrdila, že svatbu na příští rok už nemají šanci naplánovat. Já věřím, že nikoho nechceš úmyslně stresovat, ale přesně tak ty tvoje komentáře typu "jste naivní" mohou na lidi působit.

 • @vceli_medvidek  a abych odpověděla i na dotaz, tak za mě je fajn to udělat tak, aby to co nejmíň stresovalo vás - snoubence. Pro Vás je svatba věc, kterou budete řešit nejbližší půl rok-rok. Pro hosty je to v podstatě jednorázová záležitost, kdy někam dojedou, zabaví se, přespí a zase odjedou 🙂

  Pokud chcete koordinátora, tak si nejprve ujasněte, co od něj budete chtít. Zda na něm chcete nechat opravdu veškeré plánování, nebo si budete chtít něco zařídit sami a něco nechat na něm, nebo si budete vše zařizovat sami a budete mít zájem např. pouze o koordinaci svatebního dne. To má určitě taky vliv na rozhodování, kde tu svatbu uspořádat.

 • @te_ssiinka_nelova  Nene, brali jsme se tento rok. Jen to nebyla sobota, ale všední den před státním svátkem (v podstatě pátek). Ale i sobotní termíny ještě někde byly možné, jen já jsem omezená prací a nemohla jsem "kdykoliv" - pracuju ve svatebním průmyslu. Jo a mimochodem, vím o snoubencích, co si tenhle rok svatbu naplánovali za 3 týdny a to zrovna na jednom velmi profláklém místě. Prostě se uvolnil termín a zvládli to skvěle 🙂.

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat