POVINNÁ ČÁST OBŘADU

Zdravím, prosím Vás co u obřadu MUSÍ zaznít? Co jsou povinné formule, bez kterých by to nešlo? Děkuji.
Odpovědět
Vždy musí zaznít toto: "Snoubenci se dohodli na (společném) příjmení… Snoubenci prohlásili, že jim nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů." Poté otázky- ženichovi: Ptám se vás N. N., berete si ze svobodné vůle zde přítomnou N. N. za svou manželku? Odpověď:Ano. A nevěstě: Ptám se vás N. N., berete si ze svobodné vůle zde přítomného N. N. za svého manžela? Odpověď:Ano. A na závěr podpisy: "Vážení novomanželé a svědci, prosím o vaše podpisy do sňatkového protokolu." Proběhne podpis. "Protože byly splněny podmínky, které ukládá český právní řád pro vznik manželství, prohlašuji vaše manželství za právoplatně uzavřené." A to je celé. Musí to zaznít vždy, ať už je obřad civilní či církevní. Snad jsem pomohla :-)
Odpovědět
Pomohla, ale nepotěšila. Jedná se mi o to příjmení.. musí tam vyloženě zaznít že budou používat Novák/Nováková, nebo stačí něco ve smyslu že budou nadále užívat příjmení manžela?
Odpovědět
Profilova fotka
@bride166 musí :-) ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Nic z toho, co se píše výše, při obřadu zaznít nemusí, je to jen věc zvyku a stylu. De facto se to vše stvrzuje podpisem Protokolu o uzavření manželství, tam je všechno podrobně uvedeno. Ze zákona během obřadu musí proběhnout "vyjádření úmyslu vstoupit do manželství". Občanské sňatky se v tomto směru řídí vyhláškou, ale i ta je flexibilní, či spíše naopak se zastupitelé řídí zvykovým textem, který je uvedený výše. Co tedy musí zaznít? Prostě to, co ten či onen úřad v závislosti na své interpretaci vyhlášky a zákona považuje za nutné, to u občanských sňatků. A u církevních se to zase řídí tím, co ta či ona církev nebo náboženská společnost považuje za nezbytné liturgicky, duchovně atd.
Odpovědět
Profilova fotka
To je nějaká velká kravina. 😃 My si píšeme celou řeč pro matrikářku sami - vyjma části "Ano, beru." 😃
Odpovědět
Profilova fotka
@teate A neni to tim, ze u registrace to probiha jinak nez u klasickeho svatebniho obradu? Nevim, jenom se ptam. Prijde mi, ze ten obsah by uz z principu mel byt trochu jiny :-)
Odpovědět
@rakowka Je to v zákonu o rodině, konkrétně paragraf 6 a 8. Vím to, protože se nám to taky moc nelíbilo, ale náš kněz nám řekl, že nás bez toho oddat nemůže. Tak jsem si to dohledala a opravdu je to přímo obsaženo v zákoně. Samozřejmě je možné, že to někde někdo interpretuje jinak. Když se setkají dva právníci vzniknou tři právní názory :-D Ale převládající interpretace je tato.
Odpovědět
@ceriii Zákon o rodině už víc než tři roky neplatí, dnes je to upraveno v NOZ (zákon č. 89/2012). @bride166 V zákoně je uvedeno uvedeno, že sňatečný obřad je veřejný a slavností. Na fakultě nám říkali, že ta "slavnostnost" je v praxi zajištěna proslovem oddávajícího, takže proto není možné jen přijít, říct ano a podepsat protokol. Jak to bude s příjmením, snoubenci "prohlásí při sňatečném obřadu". Vzhledem k tomu, že je obřad veřejný, tak by i to prohlášení mělo být veřejné. Můžu se zeptat, s čím přesně máš problém?
Odpovědět
@stastnevdana Aha, to je pravda, pardon :-) Ale v tom novém to je taky, jen pod jinými čísly paragrafů.
Odpovědět
Já po matrikářce/oddávajícím budu chtít, aby neříkal naše jména. Takže chci, aby se ptal ve stylu: Vážený ženichu, berete si zde přítomnou nevěstu? Vážená nevěsto, berete si zde přítomného ženicha? Jestli jste viděli čtyři v tom, kde se brali Bára a Míla, tak takhle se jich ptal oddávající.
Odpovědět
@stastnevdana S osobnich duvodu proste nechci, aby tam zaznela prijmeni ktere budeme pouzivat... s nicim jinym nemam sebemensi problem :D Ale tohle bych strasne rada nejak obesla...
Odpovědět
Profilova fotka
@modryprstynek Záleží, jak to má který kraj. :-) My se bereme kvůli přístupu ve Středočeském, ačkoli jsme z Prahy, tam ve Středočeském dělají partnerství stejně jako svatby. :-) Což tak v jiných krajích není. :-) A i přesto nám dala možnost sestavit si řeč samy. :-) A na otázku ohledně toho, jestli má říct tu větu: "Společně budou nosit příjmení...." se nás extra ptala, jestli to chceme říct nebo ne. :-)
Odpovědět
Článek se načítá
No co vím ze školy, tak opravdu zásadní je, aby zaznělo "ano", od toho tam taky jsou svědci, ani podpis není zásadní náležitost uzavření manželství :) Jak je to s ostatníma náležitostma si nejsem jistá, pravděpodobně musí ještě proběhnout dotaz, jestli chcete a vstupujete do manželství dobrovolně :D
Odpovědět
@bride166 Já si myslím, že by s tím neměl být problém. Jak jsem psala, řeším něco podobného. Je to naše/vaše svatba, takže by žádný veledůležitý úředník neměl kecat do toho, co konkrétně tam říkat.
Odpovědět
@ceriii náš kněz (katolík) nic takového neříkal, vše bylo předem podepsáno ve formuláři na matrice, tedy při obřadu žádný zdravotní stav, příjmení apod.
Odpovědět
Povinné není nic. Jen tvůj podpis. A i ten lze zfalšovat.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 3 letech
Profilova fotka
Chápu to správně, že podle zákona není nutné, aby v projevu oddavajiciho zazněla věta se slovem: "A tímto Vaše manželství prohlašuji za PRÁVOPLATNĚ uzavřené" Děkuji 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?