POVINNÁ ČÁST OBŘADU

3. pro 2020170

Zdravím, prosím Vás co u obřadu MUSÍ zaznít? Co jsou povinné formule, bez kterých by to nešlo? Děkuji.

 • Vždy musí zaznít toto:
  "Snoubenci se dohodli na (společném) příjmení… Snoubenci prohlásili, že jim nejsou známy okolnosti vylučující uzavření manželství, že navzájem znají svůj zdravotní stav a že zvážili úpravu budoucích majetkových vztahů."

  Poté otázky- ženichovi: Ptám se vás N. N., berete si ze svobodné vůle zde přítomnou N. N. za svou manželku?
  Odpověď:Ano.
  A nevěstě: Ptám se vás N. N., berete si ze svobodné vůle zde přítomného N. N. za svého manžela? Odpověď:Ano.

  A na závěr podpisy:
  "Vážení novomanželé a svědci, prosím o vaše podpisy do sňatkového protokolu."

  Proběhne podpis.

  "Protože byly splněny podmínky, které ukládá český právní řád pro vznik manželství, prohlašuji vaše manželství za právoplatně uzavřené."

  A to je celé. Musí to zaznít vždy, ať už je obřad civilní či církevní. Snad jsem pomohla 🙂

 • Pomohla, ale nepotěšila. Jedná se mi o to příjmení.. musí tam vyloženě zaznít že budou používat Novák/Nováková, nebo stačí něco ve smyslu že budou nadále užívat příjmení manžela?

 • @bride166  musí 🙂 😉

 • Sponzor fóra
 • Nic z toho, co se píše výše, při obřadu zaznít nemusí, je to jen věc zvyku a stylu. De facto se to vše stvrzuje podpisem Protokolu o uzavření manželství, tam je všechno podrobně uvedeno. Ze zákona během obřadu musí proběhnout "vyjádření úmyslu vstoupit do manželství". Občanské sňatky se v tomto směru řídí vyhláškou, ale i ta je flexibilní, či spíše naopak se zastupitelé řídí zvykovým textem, který je uvedený výše. Co tedy musí zaznít? Prostě to, co ten či onen úřad v závislosti na své interpretaci vyhlášky a zákona považuje za nutné, to u občanských sňatků. A u církevních se to zase řídí tím, co ta či ona církev nebo náboženská společnost považuje za nezbytné liturgicky, duchovně atd.

 • To je nějaká velká kravina. 😃 My si píšeme celou řeč pro matrikářku sami - vyjma části "Ano, beru." 😃

 • @teate  A neni to tim, ze u registrace to probiha jinak nez u klasickeho svatebniho obradu? Nevim, jenom se ptam. Prijde mi, ze ten obsah by uz z principu mel byt trochu jiny 🙂

 • @rakowka  Je to v zákonu o rodině, konkrétně paragraf 6 a 8. Vím to, protože se nám to taky moc nelíbilo, ale náš kněz nám řekl, že nás bez toho oddat nemůže. Tak jsem si to dohledala a opravdu je to přímo obsaženo v zákoně. Samozřejmě je možné, že to někde někdo interpretuje jinak. Když se setkají dva právníci vzniknou tři právní názory 😃 Ale převládající interpretace je tato.

 • @ceriii  Zákon o rodině už víc než tři roky neplatí, dnes je to upraveno v NOZ (zákon č. 89/2012).
  @bride166  V zákoně je uvedeno uvedeno, že sňatečný obřad je veřejný a slavností. Na fakultě nám říkali, že ta "slavnostnost" je v praxi zajištěna proslovem oddávajícího, takže proto není možné jen přijít, říct ano a podepsat protokol. Jak to bude s příjmením, snoubenci "prohlásí při sňatečném obřadu". Vzhledem k tomu, že je obřad veřejný, tak by i to prohlášení mělo být veřejné. Můžu se zeptat, s čím přesně máš problém?

 • @stastnevdana  Aha, to je pravda, pardon 🙂 Ale v tom novém to je taky, jen pod jinými čísly paragrafů.

 • Já po matrikářce/oddávajícím budu chtít, aby neříkal naše jména. Takže chci, aby se ptal ve stylu: Vážený ženichu, berete si zde přítomnou nevěstu? Vážená nevěsto, berete si zde přítomného ženicha? Jestli jste viděli čtyři v tom, kde se brali Bára a Míla, tak takhle se jich ptal oddávající.

 • @stastnevdana  S osobnich duvodu proste nechci, aby tam zaznela prijmeni ktere budeme pouzivat... s nicim jinym nemam sebemensi problem 😃 Ale tohle bych strasne rada nejak obesla...

 • @modryprstynek  Záleží, jak to má který kraj. 🙂 My se bereme kvůli přístupu ve Středočeském, ačkoli jsme z Prahy, tam ve Středočeském dělají partnerství stejně jako svatby. 🙂 Což tak v jiných krajích není. 🙂 A i přesto nám dala možnost sestavit si řeč samy. 🙂 A na otázku ohledně toho, jestli má říct tu větu: "Společně budou nosit příjmení...." se nás extra ptala, jestli to chceme říct nebo ne. 🙂

 • No co vím ze školy, tak opravdu zásadní je, aby zaznělo "ano", od toho tam taky jsou svědci, ani podpis není zásadní náležitost uzavření manželství 🙂 Jak je to s ostatníma náležitostma si nejsem jistá, pravděpodobně musí ještě proběhnout dotaz, jestli chcete a vstupujete do manželství dobrovolně 😃

 • @bride166  Já si myslím, že by s tím neměl být problém. Jak jsem psala, řeším něco podobného. Je to naše/vaše svatba, takže by žádný veledůležitý úředník neměl kecat do toho, co konkrétně tam říkat.

 • @ceriii  náš kněz (katolík) nic takového neříkal, vše bylo předem podepsáno ve formuláři na matrice, tedy při obřadu žádný zdravotní stav, příjmení apod.

 • Sponzor fóra
 • Povinné není nic. Jen tvůj podpis. A i ten lze zfalšovat.

 • Chápu to správně, že podle zákona není nutné, aby v projevu oddavajiciho zazněla věta se slovem: "A tímto Vaše manželství prohlašuji za PRÁVOPLATNĚ uzavřené"
  Děkuji 🙂

Přidej příspěvek

  Nenašli jste co jste hledali?

  Hledat pouze v názvech témat
  Doporučení dodavatelé
  Forstová Květa
  Mladá Boleslav
  Svatební stany a svatební altány za rozumnou cenu.
  Svatební hostina na klíč,svatební oběd,večerní raut.Zapůjčení vybavení (sklo, příbory, stoly, PARTY-STAN, pivní chlazení, pivní sety,...)
  V našem rodinném hotelu naleznete klid a pohodu. Všechno pro vaši svatbu na jednom místě. Našim jediným cílem je vytvořit ve Vás pocit, že se u nás cí
  Články od našich partnerů
  Pánové nemusí na svatbě vypadat nudně. Stylové tipy, jak zpestřit outfit
  5 tipů, jak vybrat kapelu na svatbu, aby jste měli o zábavu postaráno!
  Nejkrásnější vůně pro svatební den. Zvolte tu nejlepší!
  Archiv článků od partnerů