Přírodní kosmetika, bio produkty a iné bio

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Protože téma Jakou používáte kosmetiku je už hodně rozsáhlé a řeší se v něm převážně klasická kosmetika a v tématu o životním prostředí se řeší zase plno jiných věcí, tak konečně zakládám téma o čistě přírodní kosmetice ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Jestli to chápu správně (kdyžtak mě josefko oprav ;-) ), tak rafinace představuje několik kroků, postupů, kterými se olej zpracuje. (čerpám z Tekutého slunce) Nejdříve je to neutralizace oleje, která se provádí, byla-li výchozí surovina nekvalitní nebo částečně znehodnocená (např. plíseň na jádrech, která vznikne při nesprávném uskladnění). Potom následuje bělení, které se dá provést jednoduchou metodou s použitím bělící hlinky, uhlí, nebo něčeho agresivnějšího. Abyste si dokázali představit, o jakém množství je řeč - stojíme před nádrží obsahující látky o hmotnosti nejméně 50 tun. Odbarvení a bělení někdy bývá žádoucí, zejména při výrobě barev. Touhou obchodníků je, aby stolní olej na regále vypadal pořád stejně. Takže se odstraní chlorofyl (mění zelenou barvu oxidací na hnědou), karoteny (žlutá barva). K udržení zelené se někdy přidávají syntetické molekuly obsahující měď. Přírodní vosky, díky nimž se olej při nižších teplotách zakalí, jsou odstraňovány "winterizací". Když se olej ochladí, vosky vykrystalizují a jsou pak odděleny filtrací nebo odstředěním. Olej se pak nezakalí ani v chladu. (Pokud se zakalí, považujte to za dobré znamení!). Tyto procesy odstraňují i v podstatě veškerý vitamín E, lecitin, karotenoidy i chlorofyly a mastné kyseliny se mohou přeměnit na toxické trans-formy. Všechno záleží na továrně a výrobním procesu. Následuje fáze deodorace. Filtrace přes uhlí (působení páry při teplotách 230 - 260 °C, podobá se to destilaci). U tuků pak ještě následuje proces hydrogenace neboli ztužování kapalného oleje v pevný tuk. Takže např. olejnatá semena: vsypání semen - čištění - drcení (válcování) - předehřívač - lis (za tepla, za studena) - filtrace v odstředivce - nerafinovaný olej, anebo - dále - neutralizace - bělení, promývání - vakuum - deodorace párou - rafinovaný olej. Záleží tedy na materiálu, některé suroviny jsou jedlé hned po vylisování (olivový olej), semena a ořechy se musí z různých důvodů, včetně přítomnosti toxinu vzniklých během uskladnění, nějakým způsobem zpracovat, jsou-li určeny k požívání. Co se týče orthorexie, ten skutečně "nevidím na svém chování nic špatného" :-D Myslím si, že v téhle chemické době, kdy se jede ve velkém, aby se uspokojily choutky širokých mas a to by bylo bez "umělých potravin" velmi obtížný, není vůbec od věci se zajímat o to, jestli konzumuji živé potraviny, které mi něco dají, nebo mrtvé, které jen zasytí a organismus zatíží. Nevím, co se začne dít v těle po té, co spolknu sousto, ale vím, že nechci, aby se moje tělo divilo, jaké to cizí látky do něj cpu, pokud chci, aby fungovalo bez větších problémů... A pokud někdo váží 40 kg, není to podle mě problém toho, co jí, ale jak má v hlavě vyřešený příjem potravy jako takový...
Odpovědět
petuli, presne, hezky jsi to napsala.. jeste nikdy nebylo na trhu tolik prazdnych chemickych potravin a zaroven tolik problemu (lide vs. jidlo - at uz alergie, nebo nemoci pramenici z prejidani, nejezeni, jezeni urciteho typu potravin a s nim spusta souvisejicich nemoci..)
Odpovědět
Taky mám "zdravou" formu orthorexie - ale spíš bych řekla, že jsem prostě informovaná a záleží mi na tom, co jím (a co jí mé blízké okolí, na kterém mi záleží). Hrozně mě udivilo, když jedna kámoška v těhotenství jedla tavené sýry s tím, jak prospívá sobě i miminku. Achjo :-( Nevím, jestli byla ovlivněna reklamní masáží (televizi ale nemají) nebo čím...
Odpovědět
vy ste toho popísali, nemám šancu stíhať to všetko prečítať ;-) chloe, ak chceš ešte stále tie obchody v Bratislave, pošli IP petuli, ani mne urtekram kryštál nefunguje pri väčšej záťaži, čo je každý pracovný deň a dosť ma to sklamalo... lebo mám rada jednoduché veci, ktorou jednozložkový kryštál určite je josefka, tá problémová pleť a stres... stresy mám ja takmer stále, lebo veci dosť prežívam... to budem behať s vyrážkami do konca života??? ad Hauschka... čo to bolo s tým zhoršením pleti? lebo mne sa teda zhoršila a odvtedy už nemám takú krásnu pleť akú som mala pred Hauschkom :-| a ten pleťový olej sa nedá používať, keď má človek jemné vlasy... lebo z jemných sa stanú mastné a človek vyzerá ako bezdomovec, ktorý si neumyl vlasy ani nepamätá... ad sprcháče... dnes som si kúpila mandarínkový Alverde a vonia nádherne... hneď sa stal mojím favoritom :) ešte mám aj papayu, tú vyskúšam nabudúce ad krémy - možno si nakoniec kúpim aj ten ružový hydratačný od Weledy... prinajhoršom sa presvedčím, že mne nič nefunguje a po všetkom sa lesknem :-D :-D :-D ... a potom ich všetky vyhodím ]-( ]-( ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
Lenti a olej na pleť nechceš zkusit? Mně to lesk na čele i nose omezilo výrazně, až jsem tomu nevěřila...
Odpovědět
petuli, ja nie som olejová... tj. nikdy som pleť nejako nevysušovala, tak asi nie je treba... skúšala som toho hauschku olej... aj som si povedala, že to kvôli pleti vydržím... ale keď som zistila, že mám zamastené vlasy ( a to si ich umývam každý deň), tak ma to prešlo :-(
Odpovědět
Tak ja hlasim, ze po bedarech ani pamatky (predevcirem jsem se zhrozila co to mam na obliceji a napatlala se tou indickou hlinou, vcera to bylo lepsi, dnes skoro nic nemam). S tim stravovanim to je u me jak na houpacce. Je obdobi, kdy hlidam co jim (pokazdy jinak, jak se vyviji muj nazor na to co je ok :), a pak se to najednou prehoupne a sezeru skoro vsechno, jako ted.. Ale zase jsem se vrhla na ten buddhismus, asi abych to vyvazila :))) Jinak me prijde, ze kdyz to nekdo moc hlida, muze byt z toho docela stresovanej, nebo ho drasa kdyz nemuze sehnat to co si predstavuje a musi snist neco co neni podle jeho presvedceni, coz podle me muze vyustit taky ve zdravotni problem... Proste si myslim, ze vseho moc skodi :) Jinak ja taky pouzivam ty oleje na oblicej a taky me toci, ze se mi od toho masti vlasy kolem cela... Spinam to sponkama, nez dojedu do prace na kole je to uz docela ok...
Odpovědět
lentilko opravdu se ti pleť zhoršila po hauschkovi?? to snad ne.. :-N já jsem zatím spokojená, ten čistící krém je bezvadnej, s olejem jsem si trošku nevěděla rady, ale my na to přijdem :-D a pudr bezkonkurenční, teď jsem dorazila ze školy a celý den jsem se nemusela přepudrovat!! A to je co říct :-) jen ten make-up.. jsem zvyklá na ten svůj super krycí, kteej ale obsahuje všechny ty fujtajbly. Ale s tím korektorem je to dobrej nápad, i když se bojím, že já bych si mohla natřít celej obličej :-D
Odpovědět
no mne se ofinka taky promastuje, ale u me to je jen dobre, mne to vyhovuje..moje mastny vlasy jsou stopro lepsi nez cerstve umyte :-D
Odpovědět
lentilka, tobe se masti oblicej po hauschka pletovem oleji? a davas si na nej jeste neco? a co si mazes na oblicej na noc? mne ten olej na celo funguje dobre a to se mi teda hodne masti..normalne vidim ty mastne kapicky na cele a po tom oleji je to mnohem lepsi =-) petuli, jak jsi ty vyresila mastne celo a kosmetiku vubec?
Odpovědět
catf, ono kdyz to aplikujes, tak ta plet proste mastna je, preci jen to je olej (nevim, jak dlouho, nez se to vstreba), takze kdyz si dam ten hauschka olej, pak na to priklopim ofinu, je jasny, ze se vlasy zmasti..
Odpovědět
petuli, ta rafinace je horsi proces, nez jsem si myslela 8-( je to doslova nechutny, uplne se mi z toho udelalo spatne :-|
Odpovědět
Článek se načítá
stazi, ja kdyz si olej dam tak se mi behem sekundy vstreba, proto si ho ani na oblicej krome cela nedavam..zkusila jsem to jednou a bylo to dost neprijemny, ihned jsem mela hlavne kolem rtu rudy suchy fleky..na me to prave vubec mastne nefunguje..podruhy jsem si ho namazala s logonou pur a pak to bylo ok, ale to pak jaksi bylo bezpredmetny si ten olej vubec davat..takze ted aplikuju jenom na celo a na zbytek obliceje davam normalni krem
Odpovědět
Presne jak pise anastazie, ja nikdy zadne maste kapicky na cele nemam, a doufam, ze se pres den po tom oleji ani nelesknu, ale kdyz se na to polozi vlasy, jsou mastne... obzvlaste ty, co se masti samy o sobe :)
Odpovědět
catf a ty taky pises o plet.oleji od hauschky? to je zvlastni, to mne ani nahodou..fakt netusim, za jak dlouho..i kdyz ja ho davam pres ruzovy krem, ktery je sam o sobe dost mastny..ale i kdyz jsem ho davala smaostatne, tak mam pocit, ze jsem byla mastna..
Odpovědět
stazi, taky sem mela chvili pocit, ze se bavime o jinym.. ja mam na mysli ten regulacni, co se dava na den po cisteni a toniku ne tu kuru v ampulich na noc
Odpovědět
ano ten pletovy regulacni olej, jsem to nechtela cele vypisovat :-D http://www.yinyang.cz/regulacni-pleto... takze se bavime o tom stejnym, ne? ampule jsem zkousela, ale nebyl to olejicek..uz nevim, co to presne bylo..
Odpovědět
Profilova fotka
ja som dnes vyskusala (z donutienia okolnosti) tip od catf - nicim sa nenamazat a ubehlo od vtedy par hodin ako sme odisli z neplanovanej navstevy sauny (a ja som nemala ani uterak :-N) a plet je strasne vysusena a ziadne zlepsenie ani po 3 hodinach. skacem do kupelne sa pekne namazat. Inak posledne dni si miesam na telo rakytnikove mlieko Weleda s pine-mint-rozmarin olejom z L'occitane (nenasla som tam ziadnu zakazanu latku =-) ) a kvapkou citronoveho eteraku a manzel sa na mna potom odo mna nechce odlepit x-) :-D ze nadherne voniam. s tym miesanim kdecoho mozneho je to zabava a o to vacsia radost ak sa trafite do nieco fakt vonaveho a prijemneho. x-)
Odpovědět
juju, ale sauna je extrem, si myslim..
Odpovědět
jo to je on, kdybych si s nim mazala denne oblicej, tak si ho muzu sloupnout jak v mission impossible..jestli se vam masti oblicej i po tom, tak to uz je mimo mez meho chapani :-D
Odpovědět
juju, nemazani obliceje je mysleno doma po cisteni pleti cisticim kremem a na noc ..vy jste z ty sauny urcite sli nekde venku ne? a navic si myjes oblicej nejakym mydlovym gelem nebo jilem, jak psala, ze jo? no to se nedivim, ze ses vysusena..nehlede na to, ze sauna je fakt extrem, to ma stazi pravdu..ja treba do sauny s moji pleti ani nemuzu..
Odpovědět
jenze ja mam suchou plet, mne se nikdy nemastila, catf :-D mne ji masti jen tenhle pripravek :-D on se tedy asi po case vstreba, ale mezitim mi zmasti ofinu :)
Odpovědět
no aby se v tom nekdo pak vyznal..dyt to nedava vubec smysl..stejne tonikum..ja mastny celo a pohoda a ty sucha plet a tonikum te masti..tak koncim, ses proste divna a kdovico si na sebe patlas a nam to zamlcujes :-D :-D
Odpovědět
:-D :-D jdu se zahrabat
Odpovědět
:-D ja mam na sobe drahou hauschka kuru :-D a du spat 8-)
Odpovědět
tak hlasim zničení skoro všech jebáků :-) pomohlo mi až nepřírodní La Roche a místo kafe piju meltu :-) Ale jedna má známá teď dělá experiment - 14 dní bez cukru a následně 14 dní bez mléka a akné jí taky mizí. Zkoušeli jste někdo olejíčky od Salusu nebo ty jejich bambucký másla?
Odpovědět
rosi: tak to ti zavidim!! Ja pouzivala La Roche 2 roky a plet se mi vubec nezlepsila. Zkousela jsem vsechno - nepit kafe, nejist sladky, nepit mleko, na co si vzpomenes a nic mi nezabralo... tak ted vkladam nadeje do Hauschky
Odpovědět
Ahoj holky, trochu mě zklamáváte s tím krystalem - brousila jsem si na něj zuby. Nepomohlo by vám ho třeba s něčím prostřídat? Lenti, nedávalas toho oleje na obličej moc? Stačí tak 2-3 kapky (pokud tedy Hauschka neuvádí jinak). Taky mám jemné vlasy a používám ho většinou na noc, ale nezmastil mi je nikdy. Aha, tak vidím, že Kaculienka i Stázi mají stejný problém, tak je asi "chyba" v mé pleti, olej se mi vsákne velice rychle. Ale ofinu nemám, to je fakt, a používám olej Salus (je to směs jojoby a brutnáku), ne Hauschku. Rosi, záleží, jaké olejíčky od Salusu myslíš - jejich éteráky používám do aromalamp, na obličej pleťový olej levandule a jsem spokojená. Bambucká másla jsou taky příjemná, vyzkoušela jsem (na ruce) to čisté, Atopikderm a levandulové - stejně jako oleje i BM je lepší mazat na vlhkou pokožku. Rakytníkové BM je prý dobré i na akné.
Odpovědět
Profilova fotka
Josefko, budu ráda za poslání grafu výroby olejů, do IP ti pošlu mailovou adresu, díky!! Maštění vlasů - mám jemný vlasy, takže taky hned nasáknou olej, když se mažu kokosákem po sprše. Řeším to tak, že si doma dávám látkovou čelenku a vlasy mám zauzlovaný, což mi řeší i mazání pleti tím mandlovým. Nastříkám růžovou pleťovou vodu a hned vklepu mandlový olej, vsákne se během dvou minut. Ráno vlasy rozpustím, večer až když jdu spát, a zvýšený maštění vlasů nepozoruju. Stejně si je ale myju občas každé ráno, nejvýš ob den. Kdo by chtěl hodně pěnivou pastu (s přehledem se vyrovná v pěnění chemickým), tak mám nově Logodent od Logony - tuším máta s heřmánkem. Je v ní mořská sůl, tak je trošku slaná, ale oproti weledí Sole je to slabej odvar :-D , a pění opravdu až moc. Celkem jsem si na méně pěnivé zvykla a jsou mi příjemnější. Stázi, dáváš ten olej ještě i na vlhkou pleť? Jestli ho dáváš přes hutný krém, nemůže ten uzavřít póry a olej se už nemá kam vsakovat? Co to zkusit naopak - olej na navlhčenou pleť a pak event. ještě krém?
Odpovědět
Herminka,ja mam take ten krystal od Urtekramu...No lepsi nez Alverde je urcite,ale je to tak na hrane,ze by byl uzasnej to asi ne...Mam pocit,ze ten ruzovy deodorant od Hauschky mi ucinkoval dele a lepe...ale kazda jsme jina...Jen ale pak vsechny bile kosile mi po nem i po ostatnich bio deo v podpazi zloutly :-S ...to se po krystalu nedeje... Me jen prekvapilo,ze nektere sampony a balsamy od Alverde nemaji certifikat...Ze jo,je to divne,na kazdou malickost to placnou a na balsamy ne...Tak se mi nechce verit ze by to bylo obalem?Trebas je tam nejaka slozka kterou neumi nahradit? Nekdo se tu ptal na ten Hauschka jojob.balzam do vlasu...Prumer...Nerozcesava se po nem dobre a vlasy nic moc...To uz ten Aloe vera od Urtekramu je lepsi...Vseobecne Hauschka sampony a balsamy me nepresvedcily... Za to na Hauschka pudr,at sypky ci pevny nedam dopustit!!!!Je skvely!!! Uhm akurat kremy od hauschky mi nevyhovuji...Vsechny jsem podstoupila mamce...Jeste tak ten lehky ruzovy...ale mela jsem po nich hroznou plet...Asi jsou moc hutne... Take ampule na citlivou plet od hauschky...vzdy jsem je vklepala poctive do tvare a do rana se vyhazela jako pubertak. Ono je to potreba asi vse vyzkouset,co komu sedne... Odolavam ted mleku a mlecnym vyrobkum...ne nijak striktne,jen tak na zkousku,co to udela...stejne nemam nejak na mlec.vyrobky chut..I kdyz s jogurtama,syrama je to horsi...Jeste tak kozi,ovci si dam...a myslim,ze mi to trosanku zlepsilo plet...
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?