Svatební video bez profesionálního kameramana

Profilova fotka
Zdravím, řešíme s přítelem dilema ohledně videa ze svatby. Fotografa již máme zamluveného, ale co se týče videa, tak se nemůžeme shodnout. Zajímalo by mě, jestli si někdo třeba dělal svatební video sám formou hry pro svatebčany - že by každý natočil krátké video z nějaké části svatby a my si to poté dali sami dohromady? Přítel za kameramana platit nechce, já video sice také úplně nepotřebuju, ale kdyby nějaké bylo (i klidně takto vlastnoručně vyrobené), tak by mi to nevadilo - každopádně o co bych určitě stála, tak je video z obřadu. Přemýšlím nad tím, že bych alespoň na ten obřad poptala někoho, kdo třeba s takovými videi začíná a hledá takové příležitosti, kde by si to mohl vyzkoušet a nechtěl by za to tím pádem tolik peněz (ale něco bychom samozřejmě zaplatili) - nechtěla bych s tímto "otravovat" nikoho ze svatebčanů a nechci, aby měli při obřadu všichni venku mobilní telefony, preferovala bych někoho externího. Neřešil někdo podobný problém, případně nemá někdo někoho takového známého? Jak jste řešili video v případě, že jste si neobjednali vyloženě profesionálního kameramana? 🙂 Díky všem předem za nějaké tipy a postřehy! 🙂
Odpovědět
Kameramana jsme nemeli,mam par videi od kamaradu,ani jsme se na ne nedomlouvali,udelali je sami od sebe,jsem za ne rada,atmosferu to zachytilo suprove. Strejda slibil postavit k obradu kameru na stativ,kdyz jsem se ho pak ptala,tak ze ji nechal v aute,kdyz nedostal konkretni instrukce,myslela jsem,ze me klepne,ale pak mi doslo,ze je to neco,co si chci pamatovat uvnitr,nepotrebuju se na to opakovane divat,a pro tu atmosferu jsou pro nas ta videa od kamaradu dostacujici.. Pro hodne holek by to asj v dnesnim svete bylo malo.. S tou hrou pro svatebcany mi to prijde hodne zajimavy napad,ale jak by to v praxi fungovalo tezko rict ☺
Odpovědět
Profilova fotka
@qlarinka děkuju moc za názor 🙂 Můj přítel je stejného názoru - že si to chce pamatovat raději sám a nepotřebuje se na to dívat pořád, ale říkám si, že já tam vlastně ze začátku toho obřadu ani nebudu a chtěla bych to potom vidět, jak nakonec všichni přichází, jak já půjdu s tátou uličkou a chtěla bych mít na záběrech rodinu a za pár let si na to zavzpomínala, kdyby už tu babičky a dědové nebyli a tak.. Takže mi jde vážně spíš o to zachycení tohoto, to ostatní už není tak podstatné - navíc na ty momenty tam máme profesionálního fotografa, takže.. 🙂 S tou hrou jsem se částečně inspirovala na netu - nazvala bych to jako "Svatební špion" nebo něco takového - určitě by to nebylo pro všechny, ale nechali bychom třeba u fotokoutku pár lístečků s úkoly (např. natoč 30s video novomanželů, jak krájí dort, první tanec, natoč nevěstina tatínka, jak tancuje,...) - na každém lístečku by bylo něco jiného, aby se nestalo, že kolem nás u dortu bude 10 lidí s mobilem (sama to na svatbách nemám ráda, když si to tam lidi natáčí a ostatní chudáci na to ani přes ně nevidí), a až to splní, tak by to třeba donesli svědkyni, které by to poslali na nějaký sdílený disk a za to dostali nějakou odměnu třeba 🙂 A my si z toho potom poslepovali nějaké krátké video 🙂
Odpovědět
Většina nevěst které si objednají kameramana dobře vědí proč ho chtějí. Můžete si udělat video sama formou jak popisujete, ale garantuji vám že se na něj podíváte maximálně jednou. Možná ani to ne.
Odpovědět
Profilova fotka
@darcule Pokud vám nezáleží na kvalitě, tak mi to přijde jako prima nápad. Vím třeba o svatbě, kde nechali novomanželé kolovat GoPro. Sice z toho pak není tak super umělecké a technicky dokonalé video, ale atmosféru to dokáže zachytit. Pokud se to pak s citem sestříhá a poslepuje, tím líp. Ono navíc i když si člověk zaplatí profi kameramana, neznamená to, že nebude kvalitou zklamaný - vlastní zkušenost. 🙂 (Jo a když vám někdo napíše, že je to blbost, tak je to pravděpodobně člověk z oboru, kdo si nedokáže představit, že se někdo fakt spokojí i s málem a nepotřebuje vymazlený kus hoch nóbl kinematografie; pro některé lidi je takový přístup prostě sci-fi. 🙂 )
Odpovědět
@darcule ahoj. My taky neměli profesionálního kamaremana. Video nám udělala fotografka. Je to video + fotky. Bylo to v ceně. Samozřejmě nás hned upozorňovala na to,že to nebude jako od profesionálního kameramana ale musím říct že se jí to povedlo. Hlavní momentky jsou krásně zachycený a to nám na památku stačí.Kdyby nebylo video od ní tak nemáme. Kameramana jsme nechtěli.
Odpovědět
Ještě dodám jednu věc. Pokud budeš chtít aby to točili svatebčané tak je velké rizikové že budou s mobilama v ruce na vašich fotkách.Tohle jsem bohužel nedávno viděla na vlastní oči na fotkách u kamarádky. Fotka jak jde uličkou k oltáři a celá jedna strana v ruce mobily a točili.🤦Jako fakt děs. Sama na to nadávala. Její chlap to měl všem říct ať mají mobily schovaný(na radu fotografky)..no bohužel zapomněl.
Odpovědět
Profilova fotka
@holka2106 Když si přečteš druhý příspěvek zakladatelky, tak má vymyšlenou hru, právě aby se vyhnula lesu mobilů v ruce, a mně to třeba přijde jako super nápad a zpestření pro svatebčany. 🙂 Ale jinak souhlasím, že když se každý druhý svatebčan schovává za mobilem, tak je to absolutní peklo. Doufám, že se časem stane součástí běžného svatebního bontónu, že se to prostě nesluší...
Odpovědět
@zoe_se_vdava už to čtu...to jsem přehlídla. Ono jde hlavně o ten obřad.
Odpovědět
@darcule na ty nejdůležitější okamziky bych asi v ramci te vasi hry zaukolovala konkretni zodpovedne lidi,aby se k zadani nedostali az ve chvili,kdy uz bude nakrojeny dort apod. Rozhodne pak dej vedet vysledek 😉
Odpovědět
@jmn76 souhlas, pokud existuje neodbytný pocit, že chci video ze svatby, nejspíš potom bude lítost, že video neexistuje (protože co si budem - příbuzní a známí se budou raději bavit, než točit a mít nervy, jestli se to povede nebo nee). Takže za mne bych se moc nechlacholila tím, že někdo přece neco natočí, a aspoň na část dne bych si najala profesionála.
Odpovědět
Profilova fotka
Jestli nepotřebujete super video a budete to mít spíš jako něco navíc, šla bych do toho formou té hry, to by mě jako hosta bavilo. Jestli tě pak nebude mrzet, když některý z těch hostů zapomene, nebo se mu to úplně nepovede, ale vezmete to jako součást experimentu. 🙂 (A úplně to chápu, že nemusíte mít profi výsledek, já třeba na videa vůbec nejsem, neměli jsme a nelituju - mám to stejně, jako tvůj přítel, chci si takové okamžiky pamatovat vlastníma očima). A to, že si nepřejete, aby měli lidi furt vytažené telefony, určitě doporučuju zmínit. My jsme to neudělali a je to asi jediná věc, čeho u naší svatby lituju (i když těch lidí, co si nás tam měli potřebu natáčet, jak jdeme uličkou, moc nebylo, stejně mě to v tu chvíli štvalo a kazilo mi to dojem - chceš se dívat na obličeje svých blízkých, ne do hledáčků telefonů...).
Odpovědět
Profilova fotka
Všem moc děkuju za názory! 🙂 Jsem moc ráda, že ne pro všechny jsem úplně mimo mísu 🙂 Jak píšete - mobily na svatbách jsou zlo, já sama to úplně nesnáším, když jsem jako host a na novomanžele přes dav lidí s telefonem ani nevidím 🙂 Určitě to plánujeme zmínit a dát všem dostatečně dopředu vědět + pak poblíž místa obřadu bude ještě jednou cedule s prosíkem 🙂 Každopádně na zbytek dne to asi nemůžeme těm lidem úplně zakázat (např. moje vlastní mamka toto vnímá hrozně špatně, je to taková Keliška, co musí být u všeho a musí mít všechno na mobilu 😄 ) - tak jsem si říkala, že ta hra by mohla nadchnout právě takové hosty, kteří rádi takové okamžiky zachycují sami a brali by to jako záminku alespoň (ale my bychom zároveň regulovali ten počet lidí, kterým bychom tu možnost dali tím množstvím papírků s úkoly) 🙂 Určitě zvážíme i tu možnost na ty důležitější okamžiky pověřit nejen lidi bližší a zodpovědnější, ale i s nějakým lepším mobilem (družiček i družbů máme dost) 🙂 Prostě všeho tak nějak s mírou 🙂 Zkusím to pak zkonzultovat i s fotografem a těm lidem nějak na ten lísteček napsat, aby mu s tím moc nelezli do záběru, pokud možno 🙂 Zkusíme ještě nějak vymyslet ten obřad, jestli by mohl být natočen v lepší kvalitě, ale co jsem zatím poptávala pár kameramanů, tak nikdo není ochotný dorazit jenom na část dne, protože to množství techniky s sebou táhnou stejné a podobně, což samozřejmě lze pochopit 🙂 A jak jsem psala, mobily u obřadu opravdu nechceme 🙂 Tak uvidíme.. ještě jednou opravdu moc díky všem! 🙂
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Dobrý den, vím přesně o čem mluvíte. Ač se živím jako kameraman, sám jsem ho na svatbě neměl, protože mi připadá, že tito kameramané často na natáčení exhibují a překáží. Ta klipovitá videa jsou skoro vždy mimo realitu, přebarvičkovaná, bez citu sestříhaná. je to prostě trend pro sociální sítě, jede se to podle šablony, naplňuje se nějáký dnešní požadavek toho jak by mělo svatební video vypadat. Takže pokud chcete video jen pro sebe a ušetřit - opravdu doporučuji obřad natočit mobilem 😄
Odpovědět
@job Tady nemůžu souhlasit. Pokud je kameraman profesionál, tak dobře zná prostor a ví co bude následovat. O takovém kameramanovi na svatbě ani nevíte a výsledek je pak opravdu na úrovni. Pokud kameraman překáží, natáčí inscenované záběry a řídí se podle nějakých zajetých šablon, tak pak je to obyčejný amatér bez zkušeností a tvůrčího talentu. Takový kameramani dělají většinou jen krátký klip na levný foťák, protože prostě neumí udělat poutavý emotivní film a poznáte je hlavně podle podezřele nízké ceny. Profesionál si na svatbě nedovolí cokoliv organizovat a ani to nemá za potřebí, protože ty nejlepší záběry vznikají právě v momentech kdy o kameře vůbec nevíte. Jen tak můžou být snoubenci a i ostatní hosté přirození.
Odpovědět
Pokud půjdeš cestou, že budou jednotlivé momenty natáčet hosti, tak určitě jin dát nějak vědět, ze je to součást "hry" a at nikdo jiny nenatáčí. Lidi jsou hrozni, jak natáčí jeden, radi se přidávají další. Kvalitni video neni jen o tom, jak se to natočí, ale velkou část tvoří i to, jak se to sestřihá. Pokud ani ty, ani tvuj přítel neumíte stříhat/upravovat videa, vznikne z toho "vesnická/hospodská prezentace", na kterou se bude jen prašit a nikdy si ji nepustíte. Co se zeptat hostů jestli mezi nimi není někdo šikovnější, kdo by obřad natocil?
Odpovědět
Profilova fotka
Moc díky všem za názory 🙂 Souhlasím s tím, že když je někdo profesionál, tak pracuje s tím, co má jak nejlíp umí a přizpůsobí se situaci - vybírali jsme tak i fotografa (hledala jsem nějakého, který má každou svatbu focenou opravdu originálně, že nefotí přesně ty samé strojené a naučené pózy, akorát s jinými páry na jiných svatbách), a totéž si myslím platí o kameramanech, akorát z našeho úhlu pohledu preferujeme spíše ty fotky, takže na video už není v našem rozpočtu takový prostor a přemýšlíme o této alternativě, co jsem psala výše 🙂 Nikomu jeho řemeslo ale neberu a nepopírám, že to má smysl 🙂 Co se týče zpracování toho videa, samozřejmě nechci, aby z toho byla hospodská prezentace, ale také nepotřebuju mít klip na ty sociální sítě, aby si z toho všichni sedli na zadek - je to naše soukromá záležitost, ke které pustíme několik nejbližších a těm ostatním ukážeme pár profesionálních fotek - videa, případně jedno sestříhané video bude skutečně akorát pro naši potřebu, když si v budoucnu budeme chtít ty chvíle připomenout, nebo ukázat našim dětem (já například jako malá milovala sledování videí ze svatby svých rodičů nebo podobných domácích videí a vždy mě to zajímalo) 🙂 To video pak není jenom o tom, že jsme tam my, ale v budoucnu bude i hezká připomínka babiček, dědečků a rodiny, která ještě byla v plné síle, a to se podle mě počítá a z toho důvodu bych to video chtěla mít, a kvalitu v tomto případě zas tolik neřeším, ani jestli to má formu klipu a hudbu v pozadí - ono za těch deset let bude obecně dnešní "kvalita" stejně vnímána úplně jinak 😄 Každopádně jak vyřešit obřad stále přemýšlíme 🙂 Ještě jednou díky všem ! 🙂
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?