Svatba versus ekologie - jaký má dopad na prostředí?

Zobraz úvodní příspěvek
Profilova fotka
Ahoj :-) Už proto, že se v posledních letech vyrojila taková spousta svateb v přírodním stylu nebo třeba s obřadem v přírodě, mě napadla otázka, jestli se někdo z vás zamýšlel (nebo zamýšlí, pokud máte svatbu před sebou) nejen nad tím designem, ale i nad dopadem vaší svatby na životní prostředí, na to, jak mít sice krásnou svatbu, ale současně být třeba alespoň trochu environmentálně zodpovědný. Je to pro vás téma? "Odpustili" jste si třeba něco na svatbu kvůli tomu? Zvolili jste třeba i trochu složitější řešení, které ale míň ubližuje přírodě? Proč jo? Proč ne? Jestli jste se nad tím zamýšlely, tak sem můžete napsat nějaké tipy, třeba se někomu budou hodit. ;-) Já jsem třeba nechtěla kupovat příliš nových věcí - veškeré věci na výzdobu i šaty jsem měla z bazárku, boty - půjčené mamky sandály, květiny jsem si nechala uvázat v květinářství, které používá vlastní kytky vypěstované v ČR, na grilovačku - garden párty jsme neměli jednorázové nádobí, ale klasické (z většiny posbírané po domácnostech našich příbuzných a naší, které jsme pak zas rozvezli zpět), ubrousky mám látkové na opakované použití, ne papírové. Nevyhazovali jsme žádné jídlo, co zbylo (nebylo toho moc) si mezi sebou rozdělili kamarádi nebo se to dojedlo v neděli, pití jsme neměli žádné v PETkách, měli jsme půjčené klasické sudy, něco málo bylo ve vratných skleněných lahvích (např. mléko do kafe). Kosti jsme odvezli kočkám na chatu, rozložitelný odpad na kompost tamtéž, nesnědené pečivo ovcím. Asi by mě napadlo ještě něco dalšího, ale spíš mě zajímají vaše názory. :-) Dík za případné odpovědi a těším se na diskusi. :-) P.S.: Asi je to spíš otázka na ty, kteří podobné věci řeší i normálně v běžném životě, je mi jasné, že kdo se tím běžně nezabývá asi těžko bude mít eko-svatbu. Ale klidně, pokud to pro vás téma není, napište, proč ne, proč vám to přijde zbytečné řešit.
Odpovědět
1
2
@drabik Ja delam eko svatbu :) Pojdme pokecat!
Odpovědět
Ahoj, tak já se také přidám. Hledala jsem ještě dalsí diskuzi a také konkrétní tipy, ale moc jsem toho nenašla (našla jsem hodně stránek s obecnými radami na eco-friendly svatbu ale jsou to takové rady, které člověk co se zajímá o dopad na ekologii už zná). Takže za mě, bohužel úplně eko to nepůjde jelikož mám půlky rodiny z Prahy a okolí a druhou z Brna, bydlím v zahraničí a přítel je ze Skotska (tam teď nebydlíme), takže hodně hostů budeme mít ze zahraničí a většinou přiletí. Právě proto, bych chtěla si dát pozor na ekologický dopad zbytku svatby. Za mě tedy: - určitě ne plastové nádobí - nápoje v sudech (pivo, kofola, víno ve větším boxu, domácí limonáda/sirupy) - látkové ubrousky (až se rozhodnu přesně pro barvu, tak si je ušiju a pak nechám různě po rodině) - převážně veganské menu (sestra má cateringovou firmu, která se zaměřuje na vegan/vege + zero waste). Bude i něco mála masa a taky obložené prkno (bude jenom polévka a pak zbytek raut, protože u normálního oběda pak se toho dost vyhazuje,když se musí sníst 3 chody za hodinu a takhle si každý víceméně nandá co sní). - květiny se mi líbí hlavně zelené, takže nějaký břečťan ze zahrady plus jsem našla pár firem co nabízí květiny místně vypěstované (a sezónní) - brčka normálně nepoužívám, ale možná pro děti nějaká papírová (nebo nějaký jiný tip? Ocelové mi přijde nebezpečné pro děti) - určitě ne konfeti nebo rýži nebo cokoli házet - žádné balonky, prskavky nebo ohňostroje - pokud budou nějaké dezerty do skleniček, tak určitě buď vracíme nebo necháme jako skleničku (určitě ne plastový kelímek) - svatební dary - vzhledem k tomu, že si to budeme muset odvážet a dost hostů se asi nebude vláčet s darem ze zahraničí, tak nejspíš použiji tuto stránku, kde jednotlivci mohou přispět na vaše dary (ve stylu crowfunding) a ještě můžou zasadit strom za vás. Jestli znáte něco podobného (https://www.zankyou.us/gift-registry ne jenom seznam, ale i platba online, tak sem s tipy) S čím bych chtěla poradit nebo přemýšlím jak to udělat: - jmenovky na stůl (papírové nebo jaké jste měli/máte?) - jmenovky na skleničky (aby hosté neztratili svoji skleničku a pití se nevylévalo a nemusela se umývat po každém použití) - dárek pro hosty? přijde mi to jako zbytečnost, ale jediné co se mi líbí je kaktus nebo sukulent na památku ale to zase blbě převáží - šaty si budu nechat šít, ale chtěla bych si je pak nabarvit, máte někdo zkušenost? - tonic v sudu (gin&tonic je oblíbený nápoj na britských svatbách takže určitě ho tam musím mít, ale nenašla jsem zatím žádný tonic ve velkém balení) - výzdoba - líbí se mi minimalismus a hodně zeleně, ale zároveň se mi líbí i ten moderní styl s těmi geometrickými tvary - měl někdo upcycled výzdobu v tomhle stylu a co jste s tím pak dělali dál? - svatební oznámení/pozvánky - měli jste oboje nebo jste posílali jenom jedno? já jsem totiž netušila, že jsou to dvě rozdílné věci. Já bych určitě chtěla alespoň jednu na památku ale posílat dvě obálky na různá místa v zahraničí mi přijde trochu zbytečné, tak bych alespoň jedno z toho udělala elektronicky a další pro hosty na památku - jak řešíte tříděné koše na svatbě? - co se zbytky jídla? - oznamovali jste nějak hostům, že chcete aby dbali na životní prostředí a snažili se nešpinit x talířů, skleniček, příborů, nevyhazovali různé věci? - řešili jste nějak označení příborů na jídla s alergeny (aby hosté nepoužívali stejný nůž na kravský a kozí sýr nebo na jídlo s masem a bez masa)?
Odpovědět
Profilova fotka
@musija Jů, super. Brčka mě vůbec nenapadlo řešit, papírová se stejně rozmočí, nakupovat kovová na tu jednu příležitost též moc ekologické není. Nemám pocit, že by někomu chyběly. :-) S těmi vícechodovými hostinami to vidím stejně - pokaždé, když to někde na svatbě bylo, tak se toho mraky vyhazovalo. Jmenovky jsme neměli, tím, že jsme měli jen přípitek a raut, si prostě lidi sedli, kam chtěli, ani tam nemáme žádné případy "x chce sedět vedle y, ale nesnáší se s z, takže je musíme umístit tak a tak..." Žádné zmatky nenastaly, taky jsme tam neměli židle, ale lavice, takže když si někdo chtěl k někomu přisednout, tak se tam snadno "nacpal" a nemusely se nikam šoupat židle a podobně. Se špiněním skleniček/nádobí atd. - přijde mi už možná trochu divné, lidem říkat, aby nešpinili moc nádobí, myslím, že minimálně starší generace by to mohla vnímat dost negativně. My jsme víceméně spoléhali na zdravý rozum našich blízkých. Taky viděli, že tam máme na výpomoc (odnášení a mytí nádobí a doplňování nového) jednu holčinu, takže tam nevalili jeden špinavý talířek za druhým. Takže nějaké upozorňování bych vynechala, ale na druhou stranu nějaký označovák sklenic by mohl být fajn, obzvlášť, pokud to třeba máte někde na zahradě a budou se tam lidi hodně hemžit. Napadá mě nechat jim tam třeba zlaté/stříbrné lihovky, že si tím můžou sklenice popsat, nebo nějaká lepítka? Dárky mi taky přijdou jako zbytečnost, nikde jinde, než na tomhle webu, jsem o tom neslyšela a neviděla. I ten kaktus/sukulent půlka lidí vysype cestou. Tak záleží, jakou by ti udělalo radost to vyrábět, ale ber to fakt tak, že je to pro tu TVOJÍ radost, ne že z toho budou hosti nějak super unešení, bych řekla. :-D Barvení látek jakýchkoliv nepřírodních (vlastně čehokoliv než bavlny a lnu) je extrémně obtížné. A pozor, i když budeš mít šaty bavlněné, tak nitě jsou ve většině případů polyester, takže opět umělé (blbě obarvitelné) vlákno. Měli jsme jen oznámení, které jsme posílali cca 4 měsíce před, ale prakticky všem ostatním jsme už někdy od ledna (svatba v září) říkali, ať si rezervují datum. A detailní pokyny jsme posílali už jen elektronicky asi 14 dní předem, nebo tak nějak. Koše - měli jsme košík na látkové ubrousky, které šly na praní, pak mísu na zbytky kostí (kočkám), jinak moc nic na vyhazování nebylo. Takže ještě někde v baráku byl koš na papír, na plasty, koš na záchodě a tak, ale nějaké speciální koše jsme neměli. Příbory jsme neoznačovali. Měli jsme jen jednu bezlepkářku a pár vegetariánů, ale tak ti si prostě vzali, co chtěli a nechtěli. Třeba v každém salátu byla strčená jedna naběračka a nepředpokládám, že by se to nějak extra míchalo. A celkově myslím, že se to zdařilo. I bez nějakého upomínání a upozorňování hostů moc vyhozeného jídla nebylo, odpadků taky celkem málo. :-)
Odpovědět
@drabik Děkuju za odpověď. Já vím, že to asi moc řeším s tím upozorňováním, spíš jsem to myslela tak, jestli někde v těch instrukcích byla věta o ekologii. Taky mě ještě napadlo, jak to je s kouřením (na pár místech mi řekli, že mají vyhrazenou smoking area a jinak se v areálu nesmí kouřit, což je pro mě ideální). Navíc takhle se nedopalky nasbírají do sklenice u smoking area a nebudou odhozeny někde v trávě. S těmi příbory to spíš bylo kvůli alergikům (hlavně mléko), ale asi to taky moc řeším. Brčka jestli můžu úplně vynechat, tak to udělám. Myslela jsem spíš na děti, ale jestli je to zbytečné, tak se jim úplně vyhnu. Ten koš na ubrousky, to je dobrý nápad :) Lihovky na skleničky....já právě nevím, jestli se to nesmyje při používání, nebo zase aby se to dalo snadno umýt v myčce/při umývání. Koukala jsem na washi tape, ale taky se bojím, že je to hodně materiálu. Se zasedacím pořádkem, tím, že máme dost lidí ze zahraničí, tak bych je ráda usadila nějak k sobě a trochu ty skupinky na sebe navazovali (samozřejmě pak doufám, že se seznámí víc lidí, ale nechci tenhle stres hned skoro na začátku pro ně). A taky, aby to nebylo, že se bojí jít blíž k novomanželům a je tam pak prázdno. Proto přemýšlím jak udělat jmenovky (třeba na tom listu to vypadá hezky, ale nevím jestli to bude moc k přečtení). Ještě se zeptám, kolik jste měli lidí a jestli tam byla jenom jedna na výpomoc na celou obsluhu?
Odpovědět
Profilova fotka
@musija Tak my jsme to měli takové dost neformální, takže tím to bylo asi trochu jiné, že jsem některé věci fakt moc neřešla, půlka byla rodina, půlka kamarádi, celkem kolem 75 lidí. Tu holčinu jsme měli jednu, ale s kamarády jsme to měli tak, že jsme od nich nechtěli žádné svatební dary (ani finanční, ani jiné) s tím, že komu to nevadí, dostane nějaký jeden úkol s pomocí na oslavě (typu: když dojdou zrníčka v kávovaru, prosím, dosyp je tam. Nebo: Když bude zmrzlina v boxu už příliš měkká, prosím, vyměň jí s tou v mrazáku. A podobně, ne že by někdo stál u dřezu a myl nádobí.) Takže kromě těch kamarádů, co tam byli třeba s malými dětmi, měl každý jeden nějaký takový úkol a tím na té holčině bylo vážně jen to nádobí (což pak ještě kapku zkomplikovalo, že se rozbila myčka, ale to už je jiný příběh ]-( . A vlastně ještě doplňování rautu. Ale vím, že ne pro všechny by to bylo, vím, že třeba konkrétně tihle naši kamarádi jsou s tím naprosto v pohodě, ale kdybych zvala třeba své spolužáky nebo kolegy z práce, tak u těch by mi něco takovýho bylo blbý. Zkrátka, kdyby měla obsluha obstarat skutečně všechno, tak jeden člověk určitě nestačí. A to jsme měli celý raut "samoobslužný", každý si sám vařil kafe (kávovar typu "zmáčknu čudlík, vyteče kafe"), čepoval pivo atd., kdyby měl ještě někdo vydávat pití, tak je potřeba speciálně člověk jenom na to. No, zlaté a stříbrné lihovky nevím, ale ty klasické černé drží docela dobře a dolů jdou lihem. Ale nevypadá to asi moc pěkně. Existují takové gumové označovače s přísavkami, ale to by zas byla další věc, co by se musela nová kupovat. Washi tape neznám, ale možná by mohla fungovat klasická papírová (lakýrnická) páska? Ze zahraničí jsme lidi neměli, tak to je asi dobrý nápad ten zasedací pořádek udělat, aby nebyli zmatení. S těmi listy se trochu obávám, jestli to není takový ten klasický případ "Na Pinterestu to vypadá skvěle, ale v praxi to moc nefunguje". Ale nevím. Každopádně bys to taky musela popsat nějakou lihovkou a pak to s tím házet na kompost, nevím, jestli je ideální. Viděla jsem jmenovky, že je prostě kousek kartičky zastrčený do borové šišky. Jasně, je tam sice ten kousek papíru, ale to mi přijde jako celkem malá "oběť", navíc bys třeba mohla použít odstřižky nějaké už nepotřebné krabice, nebo tak. Podobně jsem viděla kartonky zastrkané do přepůlených špuntů, jestli máte doma hodně špuntů. Od nás nikdo nekouří, takže to jsme neřešili. (akorát vodní dýmku, kterou jsme tam měli v takové improvizované čajovně). O ekologii jsme v instrukcích nic neměli (akorát to, že proto bude raut, aby si každý mohl dát to, co má rád a nevyhazovala se nedojedená svíčková :-) ).
Odpovědět
Jak moc je blbé napsat hostům (resp. užší a širší rodině), ať si s sebou přivezou krabičku, že se s nimi rádi podělíme, pokud něco zbyde z rautu? Formulace by teda asi byla jiná, ale i když nejsem zapálený ekolog, přijde mi šílenost kupovat milion plastových nebo papírových krabiček, které možná ani nebudou potřeba, jen na to, aby si v tom lidi převezli něco domů... Mám vymyšlené dárečky, klasickou výslužku dělat spíš nechci...
Odpovědět
Profilova fotka
@qlarinka No, u nás v rodině je (hrozný :-D) zvyk schovávání takových těch různých plastových krabiček od zmrzliny a podobných věcí, s tím, že se můžou hodit - na věci do mrazáku, na cokoliv. Takže stačilo říct mamce, tchánovi a podívat se k sobě doma do špajzu a hned jsme měli asi tak 40 krabiček využitelných přesně na tohle. A do nich jsme pak rozdělili hlavně maso z prasete, které se nesnědlo zdaleka všechno, ale takhle se pěkně rozdělilo, kdo chtěl. Nemáš v okolí nějakého takového sběratele krabiček? To bych zkusila jako první možnost.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?