Varování před špatnou zkušeností s fotografkou, aby nebyl zklamaný i někdo další

Měli jsme svatbu 17.7., fotografka chtěla za focení 13 tisíc. Během týdne dodala pár fotek a že postupně budu dodávat zbytek. Záloha zaplacená v částce 7 tisíc předem a 20.7. posláno 6 tisíc na účet na její vyžádání, aby prý mohla začít posílat fotky. Od té doby její komunikace spadla na nulu a jakýkoliv náš dotaz na fotky byl pro ni obtěžující a při odpovědi bylo znát, že ji otravujeme. Když se žena ptala na zbytek fotek. Jela prý s dcerou na tábor. Tak jsem ji psal já, jak to vypadá s fotkami.. Žena si nechtěla dělat zle. Napsal jsem slušně dotaz a z odpovědi bylo zřejmé, že otravuji. Na dotaz, kdy budou fotky a že jsme si mysleli, že když ji doplatíme zbytek peněz, budou pro ní fotky priorita jako pro nás a né, že odjede pryč a ani nám nedá info, že jede pryč a tím se protáhne dodání.. Napsala mi, ať ji dáme 30 dní. Nadšeni jsme nebyli, ale řekli jsme si ok, co se dá dělat, počkáme.. Ale ona najednou po 4 dnech píše, že jsou fotky hotové a večer je pošle. Mne to zarazilo a říkal jsem si, snad se to neodrazí na kvalitě fotek, když je to najednou tak rychle. Upravila hrozně moc fotek do černobílé. O černobílých fotkách nebyla předem vůbec řeč. Podle sebe se rozhodla které, samozřejmě úplně opačně. Fotky, které dala do černobílé úplně znehodnotila a zabila jejich živost. Bez jakékoliv komunikace. Tak jsme opět psali, zda je má v barvě. Její reakce byla, že ne a že má práci odvedenou a že fotky poslala. Zbytek, flashku a pár vyvolaných prý dodá a těší se, až pro nás bude mít vše a bude hotovo. Vyznělo to, jakože nás chce mít z krku a už nemáme otravovat. Nakonec nám napsala, že to prý pro nás udělá a můžeme si vybrat 5 fotek, které chceme upravit do barvy. Přijde vám to normální? Nakonec tedy, že můžeme vybrat cca do 20 fotek, které chceme v barvě. Fotky, které jsme chtěli barevné jsme ani nepočítali a poslali k úpravě do barvy. Fotky by byly živé díky výzdobě a šatům. Jenže fotografka se rozhodla krásné fotky utlumit černobílou variantou a jen tuto nám dát. Podle svého uvážení rozhodla, co bude černobílé. Vybrala fotky nesmyslně, co by i amatér jen lehce upravil a nechal v barvě. Ona to však udělala černobíle. Fotky jsme tedy vybrali, poslali a odpověď byla, že jich je 53 a né 20, ale že se pokusí. Muselo jich být víc, jinak by byly naše svatební fotky naprosto nepoužitelné. Pak zase přestala komunikovat. Chybí nám první nakrojení dortu. Nejsou slzy ženicha při nástupu nevěsty. Chybí vyfocený oblek ženicha i přesto, že si jej fotografka odnesla pryč, aby ho vyfotila. Komunikace naprosto hrozná. Cokoliv chceme je problém a na obtíž. Komunikace se zhoršila o 1000% po doplacení zbytku peněz. Neměli jsme doplácet. Naše chyba. Nakonec jsem ji napsal slušný dotaz, zda má fotky upravené a jak to vypadá? Dostal jsem jen odseknutou odpověď “ne”. Tak jsem napsal, že tato komunikace není úplně fajn a ona mi napsala, že jsme fotky měli za 14 dní místo 30 dní a že si nemáme na co stěžovat. To, že se nám její výtvor nelíbí a fotky jsou úplně jinak, než jsme chtěli je náš problém. Po pár dnech opět napsán slušný dotaz, jak to vypadá. Opět bez smysluplné reakce. Tak bylo voláno a nedozvěděli jsme se vůbec nic nového. Arogantní hovor ze strany fotografky. My jsme vždy jednali slušně. Jiný by ji dávno poslal do tmavých míst. Až jsem ji sdělil, že toto je jednání jak malého fakana. Takhle neustále odsekávat. To mi byl položen telefon a obdržel jsem několik zpráv. V jedné z nich bylo to, že do doposlání všech fotek chybí asi 3 fotografie, ale v záplavě tisíců fotek není jen tak je najít, jinak by to už prý dávno bylo… no nic, jasná ironie, ale nechali jsme to.. napsal jsem jen, až bude hotovo, ať nám dá vědět. Nedala.. Tak jsem po 2 dnech psal zprávu, zda se podařilo najít ty zbývající 3 fotografie. Zpráva přečtena, avšak odpovědět poslána až po 4 hodinách. Naštěstí konečně pozitivní. Vše bylo upraveno, jak jsme chtěli a najednou se záhadně našly i fotky, které údajně vůbec nebyly. Např. první nakrojení dortu a vstup novomanželů v náruči. Tzn, že původně svou práci udělala napůl a fotky dělala narychlo.. komunikace zůstala na bodu mrazu, ale naštěstí máme svatebni fotky. Fotky jsme měli dostat také na flash disku v dřevěné dárkové krabičce spolu s vyvolanými TOP fotkami. Krabičku jsme dostali až 27.8. a to jsme museli během toho 2 psát, kdy bude krabička. Při vyzvednutí krabičky jsme nestačili žasnout. V krabičce bylo celých 5 fotek. Z toho dvě jsou promáčknuté jakoby od nehtu palcem. Krabička, která měla být dřevěná je proskléná se zlatem a vypadá jako z třznice v Indii. Ze spod krabičky je na třetině lepidlo po obrovské cenovce. Nedala si práci ani z očištěním. To množství “úžasných” 5 fotek je na pohled vidět, že je tištěno někde na rychlo v drogerii těsně před předáním. Několikrát nám ještě řekla, víte kolik by chtěl jiný fotograf? Třeba 20 tisíc. To opravdu nemá obdoby.. Hrůza, děs a velké zklámání. Kdyby se dal vrátit čas, NIKDY bysme nevybral tuto rádoby fotografku. Do teď se nám za naši nespokojenost neomluvila a dostali vždy jen slovo bohužel, bohužel tuhle fotku nemám, bylo špatný světlo, bohužel tohle jsem nestihla, bohužel a bohužel. Na to slovo už máme alergii.. Takže pokud chcete fotky bez starostí a stresu z toho, že jen chcete to, co jste si zaplatili a bez arogantního odpovídání, vyhněte se fotografce Veronice Trčkové alias Paní Louka (instagram paniloula a odleskypanilou). Pokud by někdo nevěřil tomuto jednání, klidně mohu poslat screen komunikace.
Odpovědět
Profilova fotka
Nezávidím. A 13k taky není zas úplně málo, aby to omlouvalo její jednání. Ta úprava do černobíla by mě taky naštvala, přijde mi, že je to takový ten jednoduchý způsob "když chceš, aby to vypadalo umělecky, hoď to do čb".
Odpovědět
Přesně tak, není to málo peněz. Jsme z toho fakt zklamaný. A popisuješ to trefně, na rychlo umělecký fotky uděláš čb změnou. Aspoň vzpomínky, který máme za to stojí.
Odpovědět
Občas si člověk myslí, že jedná slušně ale úplně to tak neni. Čímž samozřejmě nechci říct, že by chyba byla na vaši straně, i kdyby ste se nějak nepohodli, pořád dostala peníze za praci, kterou měla odvést tak jak nejlépe umí. Bohužel v dnešní dobe dělá fotografa rád kdokoliv, kdo udrží v ruce foťák a umí stáhnout Photoshop. Pak to tak dopadá. Podle fotek a podle jednání mi paní spis připadá jak průměrný fotograf, od 13 tisíc by už měl byt profesionálnější fotograf, který umí fotit a umí si pohrát s fotografií. Pokud by se vam podarilo dostat fotky ve formatu raw tak by vám je možná někdo dokázal ještě pěkně upravit 🙂
Odpovědět
Profilova fotka
Mně připadá zvláštní, že vám chtěla fotky naposílat takhle po částech, s tím jsem se nikdy nesetkala. 🙈 Náš fotograf některé fotky také zaslal v černobílé (kvůli nedokonalému světlu nebo rušivým barvám), ale vůbec nebyl problém s jakýmkoliv doposláním a komunikace byla vždy perfektní.
Odpovědět
@radek_k a smlouva byla?
Odpovědět
@fosingr Nebyla a to byla právě ta chyba. Došlo nám to až když začaly problémy, že jsme měli mít smlouvu. Dala nám ještě 2 tisíce slevu. Jinak by prý chtěla 15 tisíc.
Odpovědět
Profilova fotka
Lidi nemají smlouvy a pak si stěžují, tohle je stále dokola... Je mi líto situace, je to hnus, rada bych i řekla, že jste pro příště ponaučení, ale žádné příště bohužel není (teda pokud nemáte v plánu se rozvést a znovu vzít 😅)... 13 tisíc je dost peněz, ale u fotografa je to spíše podprůměr. Lidi sepisujte si ty smlouvy safra
Odpovědět
@te_ssiinka_nelova Jasně, naše blbost. Ale při tom množství zařizování nám ta smlouva došla až když nastaly problémy. Ani jednomu nám to necvaklo, že není smlouva.
Odpovědět
@radek_k To mne opravdu moc mrzí. Díval jsem se na její práci, ty fotky jsou neostré, paní neumí pracovat se světlem, proto fotí hodně černobíle. Když se podíváte pozorně tak zjistíte, že u spousty ČB fotek jen maskuje špatné světlo a nebo špatné barvy se kterými si neví rady, tak to jednoduše převede do ČB kde to zapadne. Udělat opravdu kvalitní ČB fotku dá také dost práce. Není to jen že se na ni dá ČB filtr tak jako to dělá ona. Napište ji hodnocení na FB https://www.facebook.com/Veru.foti/?r... a sem https://www.facebook.com/Panilouka/re... Tady si to moc lidí nepřečte. Veronika Trčková Odlesky Panilou, Panilouka
Odpovědět
@jmn76 Já teď zkoušel přidat recenzi na její fb, ale nikde se mi to nezobrazuje a není vidět. Ale díky moc za rady a za čas se zkoumáním její práce. Opravdu vše vždy hodí jen do ČB, aby maskovala svůj netalent.
Odpovědět
@radek_k Na FB je karta "hodnocení" Když napíšeš recenzi, tak musíš upravit ještě soukromí. Je tam taková ikonka. Soukromí musí být nastaveno jako veřejné. Jinak to uvidí jen tví přátelé a na FB fotografky se to nezobrazí. Klidně bych ji tam zkopíroval celý ten tvůj dlouhý post. A když to třeba napraví, tak ho můžeš kdykoliv smazat. Bude to pro ni alespoň motivace s tím něco dělat.
Odpovědět
@jmn76 To jsem udělal a hodnocení přesto vidět není. Je to divné. Mám veřejné a není to nikde vidět.
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
@radek_k Nezobrazování hodnocení je bohužel častá chyba Facebooku. Taky se mi to několikrát stalo a nedá se s tím nic dělat.
Odpovědět
Profilova fotka
A jinak jsem si tedy prohlédla portfolio paní fotografky, a aniž bych chtěla prudit, myslím, že jste dostali přesně to, co jste mohli očekávat, že dostanete. Když si vyberete fotografku se zjevně amatérskou tvorbou a prezentací, je dost pravděpodobné, že dostanete amatérský výsledek včetně amatérské komunikace. Peněz si za to může říct kolik chce, když je někdo ochotný jí to zaplatit, je to jeho věc. Ale těžko se dalo předpokládat, že najednou začne fotit jak Cartier-Bresson. Taky bych se zastala jejího rozhodnutí udělat fotky v černobílé. Některé fotky fungují v barvě, jiné jen v černobílé, některé v obou provedeních. Volba by měla být na fotografovi. Že se pro to rozhoduje z nesprávných důvodů (špatně zvládnutá technika, problémy s barvami a ostrostí fotek), to už je druhá věc. Sama jsem se setkala jen jednou s tím, že klienti úplně odmítli černobílé fotky a chtěli jen barevné, takže prostě dostali o pár fotek míň, protože některé fotky byly v barvě "vo ničom" a nechtěla jsem se takovou prací prezentovat. Když má fotograf na svých stránkách hodně černobílých fotek, dá se očekávat, že hodně černobílých fotek bude i v odevzdané zakázce... Každopádně zrovna ve vašem případě se mi zdá jedno, že jste neměli smlouvu. Myslím, že by vám stejně nepomohla.
Odpovědět
@zoe_se_vdava souhlas, paní má na sítích v prezentaci pouze jakési aranžované fotky, nic, co by bylo skutečnými fotkami ze svatby. A on je sakra rozdíl obléknout si holcinu k tutoriálku a v klidu si ho nafotit, a focení v reálu, kdy je stres, ztížené podmínky a nejsou zkušenosti.
Odpovědět
@radek_k ale co tak patram na Ista, tak vy už jste fotografku znali z minulosti? Jsem pochopila, že už jste s ní fotili. Nebo aspoň Vaše paní ano.
Odpovědět
@fosingr Ona nás v zimě oslovila. Že si nás našla na instagramu a že by nás ráda nafotili v zimě ve svatebních šatech. My ji dáme čas a ona nám fotky. Ale to bylo všechno v pořádku. Ono asi i tím, že na tuto akci nebyla sama. A teď obrat o 100%
Odpovědět
Profilova fotka
Toto je vše o ceně, recenzích a obchodních podmínkách. Bohužel jste narazili a je to těžká zkušenosti pro příště. Pro mě je tento smutný příběh jen odraz toho že se vše snažím dělat dobře a toto bych nikdy nedopustil. Prošel jsme si web této paní a nenašel jsme žádné recenze, žádný ceník, žádný podmínky. Kvalita fotografií... těžko hodnotit, ale mám teď pocit, že bych měl zdražit. To, že jste zaplatili dopředu je v pořádku. To že dodala většinu v BW je hlavně lenost a pokus zamaskovat nepovedené foto (ale ne vždy to tak musí být). Také dodávám BW ale jen v max 5-10% celku, pokud není domluva jiná. Pokud je to tak jak píšete tak celková komunikace je katastrofální. Snad toto bude ponaučení pro další. Opravdu dejte na recenze a doporučení. Zde jsem napsal již dříve tento článek: https://www.tomasluka.cz/jak-vybrat-s...
Odpovědět
@tomas_luka Máte pravdu se vším. A já nechci, aby se spálil a zklamal i někdo jiný, ikdyž vzpomínky máme úžasné.
Odpovědět
Profilova fotka
U každého svatebního focení má být podepsaná smlouva, chrání se tak obě strany. Pokud mohu doporučit něco párům, tak vždy chtějte vidět portfolia z celé svatby, budete mít lepší představu. 5 dobrých fotek ze svatby vyfotíte i mobilem. Já si beru zálohu 30% a doplatek žádám až poté, co novomanželům pošlu echo, že mám hotovo a galerii s výběrem cca 160 za mě nejlepších fotek. Tento systém zatím funguje ke spokojenosti obou stran.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?