Změna křestního jména a výměna dokladů

Zdravím, odhodlala jsem se po letech připojit si své druhé křestní jméno oficiálně do dokladů. Na konci srpna máme zároveň svatbu, na které přijmu jiné příjmení, nevíte, zda se dá žádost o přidání druhého jména načasovat tak, abych pak měnila všechny doklady pouze jednou?
Odpovědět
Proc by to neslo. Muzes si zaroven zmenit bydliste, pridat vysokoskolsky titul, atd atd.
Odpovědět
a kdy bych si o to měla požádat? těsně před svatbou? nebo až po ní, než budu mít vyměněné doklady?
Odpovědět
Profilova fotka
Tohle zrovna asi bude oříšek. A bude to chtít opravdu dobře načasovat. Pokud to budeš řešit před svatbou, oddací matrika bude chtít rodný list, kde už jsou obě jména. Většina matričních úřadů chce dodat podklady pro svatbu nějakou dobu před obřadem. Někde se uvádí 14 dní, někde 3 týdny. (Raději se informuj na oddací matrice.) Prohlášení o volbě druhého jména lze učinit před matričním úřadem dle trvalého pobytu, nebo na rodné matrice. Pokud se to udělá na matrice dle TP, ta to postupuje rodné matrice k zapsání do matriční knihy a do základních registrů. Rodná matrika také vydá nový rodný list. (Tedy doporučuji řešit přímo na rodné matrice.) Jediná dobrá věc, kterou jsem našla, je to, že zákon o občanských průkazech neřeší variantu prohlášení o volbě druhého jména. Podle tohoto zákona je občan mimo jiné povinen žádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů od vydání oddacího listu (rodné listy se neřeší), případně po nabytí právní moci rozhodnutí, kterým bylo změněno jméno, popřípadě jména (ty nemáš změnu rozhodnutím, ale prohlášením). (Já bych to možná řešila spíš ihned po svatbě, než před ní.) Hodně štěstí při zařizování. Pak dej vědět, jak to dopadlo.
Odpovědět
Není jednodušší se zeptat přímo na matrice? Než tady číst odpovědi ... asi, já bych a pod. A třeba sem potom vložit zkušenost?
Odpovědět
Profilova fotka
@tamaraad Já jsem matrikářka. 😉 Nicméně neexistuje jediné správné řešení. Proto píšu asi.
Odpovědět
@tamaraad já jsem se na matrice ptala, tam mě paní zkoušela přesvědčit, ať to udělám hned, že to bude nejlepší, ale museli bychom předělat veškeré civilní (malý problém) a církevní papírování (velký problém). proto se tu ptám po jiných návrzích.
Odpovědět
@l_a_u děkuju mockrát! říkala jsem si, že bych možná tu žádost mohla podat týden před svatbou, aby to bylo v běhu, ale zároveň se to určitě nestihlo vydat. budeme muset požádat o nový oddací list, ale přijde mi to jako menší zátěž, než předělávat teď vše (vč. op, kreditky, průkazek pojištění atd.) a pak ještě znovu.
Odpovědět
Profilova fotka
@marmorea Posílám SZ.
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Tak mám po svatbě, hned první týden jsem tedy podle místních rad šla na matriku a vyplnila žádost o přidání druhého křestního jména. Dostala jsem vynadáno, že nemám odstřihnutý růžek u OP a celkově tam paní vůbec nevěděla, co s tím. Nyní mám RL na cestě a půjdu si vyřídit nové doklady, ale byla to úplně zbytečná chyba, měla jsem to udělat těsně před svatbou, s odstřižených růžkem na OP by mě úplně v pohodě oddali a nemusela bych to řešit po. Už proto, že po nikom z nás doklady nechtěli.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?