příjmení dítěte když manžel je bulhar

16. říj 201870

Dobrý den je tu někdo kdo má dítě s bulharem? potřebovala bych poradit jak to bude mít dítě se jménem.ja jsem češka a manžel je bulhar. u nich se dáva jedno jmeno a dvě příjmení.tady ale dvě příjmení neuznavaj u dítěte takže i u manžele berou to že má dvě jmena a co má na poslednim místě tak je příjmení.jenomže tam dávaj jmeno dědy. takže si vemte že dítě by se napríklad jmenovalo lukáš sulejman arfan.to znamená že arfan by bylo příjmení ale můj manžel by měl příjmení sulejman.nesnesu aby dítě melo prijmení po dědoi to je jako bych čekala dítě s manžela tatou a hlavně dítě bude jako když vůbec nepatří k nám.

  • Pokud žijete tady, držela bych se tradice jednoho příjmení a podle toho dítě pojmenovala. Pokud žijete v Bulharsku, asi by to bylo zas podle bulharských pravidel, ne? Jsem staromódní, ale já chtěla, abychom jako rodina měli taky jedno příjemní 🙂 Pokud pojmenovat dítě "bulharským způsobem" znamená, že v ČR (kde asi žijete) budete mít různá příjmení, přijde mi to jako hloupost... Mu dejte jména Lukáš Arfan a příjemní stejné s otcem a pak si to pište jak je libo? 🙂

  • @a2589  Zajděte si na matriku, tam se určitě domluvíte 🙂 a dítěti jedno a správné příjmení zařídíte.

  • takže jenom Sulejman

  • Sponzor fóra
  • @a2589  Předpokládám, že nejste oddaní, protože při obřadu by bylo jasně stanoveno, jaké budou mít děti příjmení.

    Už jsi to řešila s matrikou? Má otec české dokumenty (povolení k pobytu)? Co má uvedeno v dokumentech jako příjmení? Případně co má uvedeno v pase jako příjmení?

    Není pravda, že by dítě nemohlo mít dvě příjmení. Může. Ale jen tehdy, pokud rodič je oprávněn užívat více příjmení.

    Cituji zákon o matrikách, jménu a příjmení:
    § 70
    (1) Občan může užívat více příjmení pouze za těchto podmínek:
    a) nabyl-li je podle dříve platných předpisů a je oprávněn je užívat podle tohoto zákona, anebo
    b) prohlásil-li souhlasně při uzavírání manželství, že příjmení druhého snoubence užívajícího více příjmení bude jejich příjmením společným, anebo
    c) prohlásil-li při uzavírání manželství, že spolu se společným příjmením bude užívat a na druhém místě uvádět příjmení předchozí,20) nebo
    d) jde-li o příjmení dítěte po jeho rodičích, kteří jsou oprávněni užívat více příjmení, nebo
    e) nabyl-li je v souvislosti s osvojením27).

  • Jste manželé, jak píšeš, tak jste přece museli před svatbou vyplnit formulář, kde jste příjmení dětí uvedli, ne?

  • @a2589 Že jste manželé, to mi uniklo.

    Svatba proběhla v ČR nebo v zahraničí? Máš český oddací list?

    Na českém oddacím listu je jasně uvedeno, jaké příjmení budou děti mít. Pokud se ti to nelíbí, pak je řešením jedině změna příjmení.

  • Asi bych to taky nelámala přes koleno. Znám rodinu, co jsou Bulhaři. Vzali se až se přistěhovali sem a děti se tady taky narodili (u mladší to vím na 100%, u staršího si nejsem až tak úplně jistá). Rodiče mají 2 příjmení, ale děcka už mají jen po jednom - to poslední (takže otec třeba Josef Novák Doležal a syn je František Doležal).

Přidej příspěvek

    Nenašli jste co jste hledali?

    Hledat pouze v názvech témat
    Doporučení dodavatelé
    Svatby na míru pro 2 až 50 osob, zajištění všeho od ubytování po fotografa, květiny i vizážistku, osobní přístup, NEUTRATÍTE NESMYSLNÉ PENÍZE!
    Vyhledejte si vysněný statek, stodolu, penzionek nebo jiné krásné stylové místo! Propojujeme vás také s těmi nejlepšími dodavateli služeb 🙂
    Nabízíme originální tipy a denní i večerní programy na rozlučku se svobodou pro dámy a pány. Balíčky na míru, osobní přístup a kvalitní služby.
    Články od našich partnerů
    Buďte na své svatbě dokonalá! Napravit se toho dá hodně i pár dnů před
    Obálky na svatbě jsou minulostí – Svatební inovativní aplikace Modrá stužka
    Na jazz a swing se dá tančit až do rána! Nikdo nezůstane sedět!
    Archiv článků od partnerů