Platí po 1.1.2007 ještě zákonné volno na svatbu?

Tak v novém zákoníku práce už jsem ten nárok na volno nenašel, dokonce ani nárok na volno na pohřeb. To jako opravdu už není nárok?
Odpovědět
1
2
Profilova fotka
Jé to je zajímavý dotaz,ale snad je nárok na volno, ne???
Odpovědět
Profilova fotka
No tak to doufám že snad je!?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! =-) Nebo ne?????????????
Odpovědět
Profilova fotka
No tak ono to nikdy přímo v zákoníku práce nebylo, ale je to upraveno v nařízení vlády. Doporučuju všem zájemcům k přečtení přílohu k nařízení vlády č. 590/2006 Sb. Nárok na volno samozřejmě je, zůstává ve shodné právní úpravě, jako tomu bylo před nabytím účinností nového zákoníku práce.
Odpovědět
Profilova fotka
No tak jsem se koukala do nového zákoníku práce a nic jsem tam o to nenašla...je tam spousta jiných blbostí o dovolené,ale jak je to se svatbou a nebo s pohřbem,jsem nikde nenašla....tak jsetli to někdo najdete,tak dejte vědět...docela mě to taky zajímá....
Odpovědět
Našla jsem toto: Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze na 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče. Náhrada mzdy nebo platu podle tohoto bodu přísluší rovněž zaměstnancům uvedeným v § 317 zákoníku práce. Je to dle nařízení vlády č. 590/2006 Sb. (http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/pra...)
Odpovědět
Profilova fotka
herminka:děkuji...to je zajímavá www stánečka... :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Herminko moc díky, taky jsem zrovinka pročítala zákoník práce a zaúkovala jsem k tomu mzdovou účetní, jestli už to zjistila. Tak tenhle odkaz jí budu muset ukázat. To bude ráda. :-D
Odpovědět
michalapickova: já myslím, že to v zákoníku bylo vždycky, ale pod sekcí překážek v práci na straně zaměstnance, nebo v nějaké podobné.
Odpovědět
Profilova fotka
tak já mám zatím 1 den placeného volna a miláček má 2 dny, je hasič. Ale nevíte, jak je to s neplaceným volnem?
Odpovědět
AHojky, z mé pozice personalistky vám mohu potvrdit, že v zákoníku práce to nenajdete. Dříve to v něm také nebylo. Nyní to najdete v nařízení vlády ze dne 12.12.2006 č. 590/2006 - překážky v práci. Svatba - pracovní volno se poskytuje na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den na účast na obřadu, náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze na 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy také se poskytne rodičům za 1 den na účasti při obřadu svých dětí a bez náhrady mzdy na svatbě rodičů. pa
Odpovědět
z toho 590/2006 akorat neni jasne, jestli je narok na mzdu za praci i za patek, kdyz je svatba v sobotu. Ucetni mi ale napsala "Podle nového ZP je to zkrouhnuté. Pokud je obřad ve všední den, tak už je jednom jeden den placený v den obřadu jako zákonné volno- čili průměrem na dovolenou.Pokud je obřad v sobotu nebo v neděli, už není k tomu den placený navíc, jak bylo doposud." Libi se, jak poslanci "podporuji" zalozeni rodiny - chces se ozenit, vem si volno z prace. Nase ekonomika by fakt zchudla, kdyby to zustalo, jak to bylo.
Odpovědět
Profilova fotka
No já z toho chápu, že by měl být zaplacený ten jeden den, takže když je svatba v sobotu, tak máš placený pátek.
Odpovědět
Článek se načítá
jo, je to tak, prostě máte nárok na dva dny volna a přesně jak psala miluse, tak pátek je placený a v sobotu máš smůlu ;-) ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
A když jste otevřeli toto téma jak je to když se chci vdávat 7.7.2007 a před tímto dnem je 5-6.7 státní svátek?Mám nárok na volný den a to středu nebo si ho můžu vybrat po svatbě?To jest v pondělí?Děkuji v zákoníku ani v úpravě jsem to nikde nenašla.
Odpovědět
měla bys mít nárok ve středu - bere se to jako pracovní den...svátek není pracovní den. Záleží ale na účetní mzdové, jak moc se bojí či nebojí dle své úvahy platit tyto dny. Je lepší si přímo zajít za firemní účetní, ona ti řekne víc. U nás se účetní bojí takže by mi asi volno nedala. ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
Catangoz: Tak to já mám stejný problém. Dnes jsem účetní již nechytla. Tak se jí na to zeptám pak. Ale asi to bude záležet i na dohodě si myslím. Páč nárok na volno máš a je už jedno jestli je předtím ještě svátek. Alespoň tak to chápu já. Uvidím jestli mi zítra tu mojí domněnku vyvrátí =-)
Odpovědět
Profilova fotka
no právě mi máme učetní dosti zvláštní a ta mi to zatrhla a tak mi to přijde trošku nefér když se minulý rok vdávala kolegyně a volno dostala a já ne?
Odpovědět
Profilova fotka
Catangoz: No ale když si přečteš to vládní nařízení č. 590/2006 Sb tak tam není vysloveně, kdy si máš vzít to náhradní volno, pouze tam píšou, že máš nárok na 2 dny a z toho jeden k účasti na svatebním obřadu. Takže podle mě jedno jestli si to volno vezmeš před nebo až po svatbě. Prostě nárok na to je a bast. Tak ať se nevymlouvá, jo. Jdu se ještě zeptat naší účetní a pak dám vědět. ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Ahoj holky, můžu se taky přidat do této diskuse? Taky jsme doma řešili jestli volno ano, nebo ne, když je před tím svátek. Byla jsem se na to zeptat u nás na personálním a bylo mi řečeno, že i když je svátek, tak volno před tím platí. Mně ho dají, bohužel mému skoromanžílkovi ho dát nechtějí. Tak jsme to nové nařízení vlády vytiskli a skoromanžílek to vezme do práce a uvidíme. Asi je to jen o přístupu, dohodě a ochotě, nevím :-S
Odpovědět
Profilova fotka
Tak já se byla ptát teďky přímo účetní a ta mi řekla, že nárok na volno je a že se to vybírá vždycky před, že je to na zařízení svatby a že když jsou před tím ty svátky, tak si to vyberu před nimi, tu středu. Takže u nás je to v poho. Ale jednou je to daný v zákoně, tak ať se nevymlouvaj, nehledě na to, že o svátkách nic nezařídíš, že jo.....
Odpovědět
Profilova fotka
Takze mam narok na dva dny, pokud to chapu dobre. Na stredu a na sobotu, coz je den svatby? stredu bych mela mit zaplacenou, jako pracovni den?
Odpovědět
Profilova fotka
Lindex, přesně tak, alespoň mi to tu tak vysvětlina naše mzdová účetní. Ale asi by bylo lepší se ještě zeptat tý vaší ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Já nějak nechápu, jak je možné, že o tom rozhoduje účetní, jakou má zrovna náladu. Jednou je to dané v zákoně, tak by to mělo platit pro všechny stejně ]-(
Odpovědět
Profilova fotka
Většina se vdává/žení v sobotu, ale ne všichni v sobotu pracují. Je to tedy tak, že pokud v sobotu normálně nezárábám :-) , dostanu prostě před tím jeden den placeného volna? Aspoň já to tak chápu a zdá se to i dle diskuze...
Odpovědět
Profilova fotka
zberuško, jo jo, máš nárok na 2 dny z toho jeden je placenej ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
jo a někde to může být ještě také upraveno kolektivní smlouvou, takže je dobré se zeptat i na to :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Aha....takže když je svatba v sobotu, tak mám volno čtvrtek pátek, ale jen jeden den je zaplacenej, jo? Jsem malounko natvrdlá v těchto věcech :-D :-D :-N
Odpovědět
Profilova fotka
medvejdo, nee, máš nárok na 2 dny, ale z toho je jeden na obřad a jeden placenej. Přečti si ten odkaz co jsem okopírovala ze shora, takže když máš svatbu v sobotu, tak máš volno v pátek a ten máš i zaplacenej. (http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/pra...)
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
Přidávám se k tématu... Ptala jsme se v práci, kde mi řekli, že když mám svatbu v sobotu, mám nárok pouze na volno den předtím (nemusí to být nutně pátek, klidně úterý na pečení atd.), ale neplacené volno! Takže pokud chci ušetřit dovolenou, mohu si vzít neplacený den. Pokud bych se vdávala v pátek nebo jiný všední den, tak mám nárok na jeden placený den a jeden neplacený den.
Odpovědět
Ahojky, jsem vystudovaná personalistka a taky v tomto oboru pracuji. Ze zákona mají snoubenci nárok na tři dny volna, které je placené průměrem, a to ať je svatba v pátek, v sobotu, nebo třeba v úterý. Rodiče a sourozenci mají nárok na 1 dne volna placeného průměrem. Všechna volna musí být zaměstnavateli nahlášena dopředu aspoň měsíc a potvrzena starostou, resp. obecním úřadem.
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?