Kategórie

20 faux pas, kterých byste se jako svatební host rozhodně neměli dopustit

Chystáte se na svatbu a těšíte se, jak si tento den se svými blízkými užijete, vyberete si krásné šaty a milý dárek novomanželům? Stejně dobrým dárkem však rozhodně je i patřičné chování, zejména pokud nevíte, co se na svatbě určitě nepatří. Možná kroutíte hlavami, ale podle komentářů na  „Mé svatbě“ se téměř každá nevěsta setkala s nevhodným chováním ze strany hostů, takže, co si budeme namlouvat, že?

Přinášíme vám 20 faux pas, kterých byste se na svatbě jako host rozhodně měli vyvarovat. V případě zájmu nebo dokonce potřeby, můžete klidně tento článek šířit mezi své hosty :-).

1. Nevoďte a nezvěte na svatbu žádné další osoby

Možná vám to přijde zvláštní, ale ve skutečnosti se velmi často stává, že hosté si na svatbu s sebou přivedou doprovod, případně sami zvou další členy rodiny (zejména různé vzdálené tety, které zvete kvůli rodičům, a ty si klidně pozvou i své děti s rodinami). Je to skutečně neslušné, musíte si všímat, komu je pozvánka na svatbu určená, a pokud si nejste jisti, raději se zeptejte. Ušetříte tím nervy nejen budoucím manželům, ale koneckonců i sobě.

2. Dodržujte dress code

Ujistěte se, zda součástí pozvání na svatbu nejsou také nějaké instrukce, jako například styl oblečení, případně jeho barva. Pokud se v tiskovinách, které jste dostali, nic neuvádí, řiďte se místem konání, obdobím, kdy se svatba koná a formálností pozvánky.

3. Nezapomeňte odpovědět

Pokud se na pozvánce nachází RSVP, je více než jasné, že snoubenci očekávají od vás reakci ohledně vaší přítomnosti na svatbě. Pokud se na pozvánce nic podobné neuvádí, i tak je slušné ozvat se, poděkovat za pozvání a potvrdit svou účast.

4. Oznamte svá stravovací omezení včas

Pokud vás k tomu snoubenci přímo nevyzvali, ozvěte se jim a zmiňte se, že máte na některé potraviny alergii, případně, že některé skupiny jídel nejíte. Možná na to zapomněli a pomůžete jim připravit chutné menu pro skutečně všechny hosty.

5. Nekupujte nevhodné dary

Pokud mají budoucí manželé seznam přání, které by na svatbu chtěli dostat, nekupujte jim zbytečně nic navíc proto, že se to líbí vám. Stejně, pokud vás zdvořile požádali o finanční příspěvek, respektujte jejich přání. Samozřejmě, milé sentimentální „doplňkové“ dárky jsou na místě vždy.

6. Nevoďte na svatbu vaše děti, pokud nebyly pozvány

V tomto případě je třeba si skutečně ověřit, zda snoubenci zamýšlejí svatbu i pro děti, nebo si budete muset zařádit hlídání.

7. Nekráčejte uličkou k oltáři

To, že máte zpoždění, je už samo o sobě velmi nevhodné, a pokud se do obřadní síně přiřítíte ještě i uličkou určenou pro nevěstu... Využijte, prosím, boční cestičky k vašemu místu.

8. Nevhodné dárky

Své dárky důkladně zabalte, musejí vás reprezentovat. A tedy rozhodně – NEZAPOMEŇTE je přinést. Neboť to se tedy skutečně nehodí. Pokud jste ve finanční nouzi, vyrobte snoubencům nějaký poukaz – například jim pomůžete při stavbě domu nebo pohlídáte během svatební cesty domácího mazlíčka.

9. Bílá je pro nevěstu

Přestože jsme na královských svatbách v poslední době viděli vícekrát bílou barvu, neznamená to, že si to můžete dovolit i vy. Bílá barva je v svatební den určená výsostně pro nevěstu.

10. Nepřispívejte na sociální sítě

Když už jste na svatbě, nevkládejte na sociální sítě žádné fotografie ze svatby. Je to vrcholně nevhodné, zejména, pokud s tím nevěsta s ženichem nesouhlasí. Představte si, že byste tak mohli například zkazit překvapení ženichovi, a na internet umístit fotografii nevěsty v šatech...

11. Nekritizujte

Pokud se vám něco na svatbě nelíbí, nechte si to pro sebe. Je skutečně neslušné kritizovat něco, co pro vás zorganizoval a připravil někdo jiný. Raději si v tichosti dejte ještě jeden koláček ☺.

12. Nehrajte si na fotografa

Nebuďte tím hostem, který se všude vetře a snaží se vše vyfotit dříve než oficiální fotograf. Samozřejmě, po svatbě se páry rády podívají i neoficiální záběry od hostů, ovšem, vše musí mít své meze.

13. Přijďte včas

Určitě se nehodí přijít ještě před obřadem do domu nevěsty či ženicha, pokud vás tam nikdo nezval. Jsou chvíle, kdy by snoubenci chtěli mít soukromí, tak jim ho nekažte svou přítomností. Program pro vás je nachystaný na později.

14. Odtrhněte se od telefonu

Víme, v dnešní době bývají telefony součástí ruky téměř každého. Nicméně, v takový den byste se měli umět od telefonu odtrhnout a bavit se bez něj. Buďte na svatbě přítomni a skutečně si to užijte. Vždyť, všechny zprávy na vás počkají.

15. Neorganizujte

Pokud se to od vás vysloveně neočekává, nechte organizaci svatebního dne a večera profesionálům. Přišli jste se bavit a ne rozkazovat ostatním, co mají dělat.

16. Nezneužívejte otevřený bar

Hmm... Ale no tak, víte, o čem mluvíme.

17. Neunášejte nevěstu

Pokud to nemáte dohodnuté, určitě neunášejte nevěstu. Další komentář to snad ani nepotřebuje.

18. Nebojte se to roztočit na parketu

Nudící se hosté nejsou pro novomanžele žádné terno. Bavte se, odhoďte zábrany a dobře si je den užijte společně s nimi.

19. Podporujte je

Celý den se na ně usmívejte, zapojujte se do programu, cinkejte lžičkou o pohár, aby se opět políbili. Jednoduše, podpořte je v tento velký den.

20. Nezapomeňte poděkovat

Po svatebním dni jim ještě jednou za všechno poděkujte, pochvalte, co se vám líbilo, a podělte se o vámi zachyceny momenty svatebního dne (samozřejmě ty, kde nevypadají dobře, jim posílat nemusíte).