Kategórie

8 rad, jak být dobrým svatebním hostem

Řeknete si, kdo už jen potřebuje manuál na to, aby byl dobrým svatebním hostem? Například Zuzana, která přišla na svatbu v bílých šatech, nebo strýc Karel, který byl na svatbě vaší sestřenice už před půlnocí řádně pod parou. Možná i vy máte na seznamu pozvaných takzvané rizikové osoby, které by mohly na vaší svatbě něco vyvést… Připravte se na ně a nenápadně jim pošlete tento článek :-).

1. Přijďte včas

Před příchodem na svatbu si uvědomte, že ačkoli pro vás je to jen další svatba, pro lidi, kteří vás pozvali, je to TA svatba. Pamatujte, že přesnost je výsada králů. Proto, pokud je to možné, vyhraďte si na své přípravy dostatek času. Nic nenechte náhodě a řiďte se heslem – raději dříve než později. Myslete na to, že váš pozdní příchod by mohl způsobit snoubencům stres, smutek, nebo dokonce by mohl vyvolat strach o vás. A to zejména tehdy, pokud cestujete na svatbu z větší dálky.

2. Zvolte vhodné oblečení

Už v úvodu článku jsme naznačili, že někteří svatební hosté nezvolí správné oblečení. Zejména ženy mají tendenci, ať už se záměrem nebo bez něj, vynikat svými šaty ve svatební den jiné ženy. Pro ty, které to stále nepochopily, bílá barva šatů je extra nevhodná na svatbu. Pokud nejste nevěsta, samozřejmě :-).

Vyhýbejte se příliš výrazným barvám a extravagantním střihům a doplňkům. Ne, nikdo od vás nechce, abyste byla jako šedá myška, ale nezapomínejte, že hlavní pozornost a obdiv patří vždy nevěstě. Za všechnu tu námahu s přípravou svatby si to určitě zaslouží, co říkáte?

3. Nepřehánějte to s alkoholem

Svatba je událost, ke které neodmyslitelně patří i doušek omamného moku. Ale opravdu jen pár doušků, které vám udělají náladu, zlepší vaše taneční kroky, ale zachovají vaši důstojnost. V opačném případě můžete zkazit svatbu a zároveň přijít o svou dobrou pověst. Věřte, že těch pár skleniček navíc za to opravdu nestojí. Vzpomeňte si na to pokaždé, když vám budou nalévat další sklenku.

4. Nebuďte středem pozornosti

Nejen nevhodné oblečení, ale i chování může být trnem v oku na svatbě. Bavte se, ale nebuďte egocentrická a nesnažte se příliš upoutat pozornost na sebe. Odhadněte správnou míru odvázanosti a nevystavujte trapným situacím sebe i novomanžele.

5. Věnujte se novomanželům

Přestože v den svatby jsou čerství manželé doslova na roztrhání ze všech stran, věnujte jim svůj čas a pozornost. V první řadě si nenechte ujít alespoň jeden tanec s nevěstou a ženichem. Možná v návalu povinností a stresu například zapomenou na přípitek s vámi. Neotálejte a jděte za nimi s plnou sklenicí a popřejte jim hodně štěstí na společné cestě životem. Nezapomeňte ani na společnou fotografii, aktivní účast na programu, který pro vás připravili, a trochu zdvořilé konverzace.

6. Bavte se

Jedním z největších zadostiučinění pro novomanžele je, když jejich hostům chutná a baví se. Dopřejte jim tuto zaslouženou odměnu a nevyhýbejte se tanci, ačkoli nejste žádný lev salonů. Komunikujte s ostatními svatebními hosty a netvařte se, že na svatbě vlastně ani nejste.

7. Pomozte

Od svatebních hostů se většinou neočekávají speciální úkoly, pokud nejde o blízké příbuzné, kteří vypomáhají. Přesto, pokud máte pocit, že můžete pomoci, zapojte se. Občas zklame špatná organizace, obsluha, nebo se objeví malý technický problém. Tehdy projevte ochotu pomoci a uvidíte, že novomanželé váš dobrý úmysl jistě ocení. Nabídněte se, že odvezete některého z hostů domů, pomozte svolat všechny hosty na společnou fotografii nebo jen tak pozvěte k tanci někoho, kdo smutně sedí na židli.

8. Projevte dík

Před odjezdem nezapomeňte poděkovat za pozvání i skvělou společnost. Dejte jim najevo, že pozvání neberete jako samozřejmost, a bylo vám ctí, prožít tyto důležité chvíle s nimi. Pochvalte novomanžele za chutný dort, pěknou výzdobu či skvělou hudební skupinu. Uvidíte, každá pozitivní zpětná vazba je potěší. A opravdu, to příliš suché kuře, které bylo hlavním jídlem, jim určitě nepřipomínejte… :-)