Všechno, co potřebujete vědět o čištění svatebních šatů!

  • 18. pro 2020
  • Veronika Červenská
  • isifa / Shutterstock

Svatební šaty si kromě půjčení můžete také koupit, zejména tehdy, pokud byste se s nimi jen těžko po svatbě loučila. Jak se však o svatební šaty starat? Je čištění svatebních šatů náročné? Jak se čištění svatebních šatů realizuje a zda to dokážete i sama doma, nebo musíte zajít do specializovaného salonu nebo čistírny, vám poradíme v tomto článku.

čištění svatebních šatů

Kdy vyčistit svatební šaty?

Čištění šatů je třeba provést ještě před uskladněním do skříně. Nejlepší je udělat to co nejdříve po svatbě, aby se skvrny „nezažraly“ do látky. Pak se vám je podaří už jen těžko vyčistit.

Postup při čištění svatebních šatů

Čištění svatebních šatů byste neměla začít jen tak bezhlavě a bez rozmyslu. Nejdříve si pečlivě přečtěte návod na údržbu vašich svatebních šatů, který se nachází na jejich štítku. Tento štítek obsahuje jednotlivé pokyny, jimiž byste se měla při udržování svatebních šatů řídit.

Obvykle se na šatech uvádí suché čištění nebo profesionální čištění za mokra. Každá tkanina má totiž své charakteristické vlastnosti, na základě kterých různé reaguje na teplotu vody a také na chemikálie.

V případě, že na vašich svatebních šatech chybí štítek se symboly pro potřeby praní, můžete se informovat v prodejně již při koupi vašich vysněných svatebních šatů.

Jaké skvrny se nejčastěji vyskytují na svatebních šatech?

Je normální, že se svatební šaty zašpiní, přeci jen je má nevěsta oblečené celý den. Nejproblematičtější část svatebních šatů, která se zašpiní téměř každé nevěstě, je spodní lem šatů.

Dále jde o různě velké či menší skvrny na šatech z jídla, pití, potu či kosmetických přípravků.

Často se setkáváme se skvrnami od červeného vína. Vyčištění skvrny od červeného vína na svatebních šatech je možné, je však třeba postupovat podle těchto kroků:

1. skvrnu je třeba důkladně vysušit kapesníkem nebo papírovým ubrouskem,

2. na skvrnu se nalije malé množství čisté vody a znovu se osuší, v žádném případě se však nesmí drhnout,

3. zašpiněné místo se suší, dokud skvrna nevybledne,

4. následně se na ni nanese trochu bílé křídy, dětského pudru nebo jedlé sody, které se po nasáknutí opráší.

Čištění svatebních šatů v pračce

Většinu společenských a svatebních šatů nelze prát v pračce. Rovněž by neměly být běleny, ani chemicky čištěny. Kromě materiálu, ze kterého jsou šaty ušity, je třeba při čištění brát ohled i na zdobení šatů. Zdobení se může poškodit, zvláště pokud jde o našité nebo nalepené aplikace, jako jsou korálky, kamínky či flitry.

V případě, že byste se i přes možné poškození šatů odhodlala své svatební šaty vyprat v pračce, perte je podle těchto pravidel:

• při nejnižší teplotě (ne vyšší než 30 °C), nejmenších otáčkách, na nejšetrněji programu (obvykle ruční praní) a bez ždímání – šaty je vhodné nechat jen okapat a pověsit je tak, aby byla jejich váha rovnoměrně rozložena;

• perte je výhradně obrácené naruby;

• můžete je také vložit do síťky nebo do vaku z jemného plátna, které se postarají o jejich ochranu;

• namísto prášku na praní raději použijte gelový prací prostředek, který je obvykle k oděvům šetrnější, a také zaniká hrozba, že se prášek při nízké teplotě pořádně nerozpustí a na svatebních šatech zanechá skvrny;

• po vyprání je v některých případech nutné šaty naškrobit, což můžete jednoduše zabezpečit škrobem ve spreji, jehož nanesení není žádná věda.

Ruční čištění svatebních šatů pomocí přípravků

V případě, že se rozhodnete své svatební šaty vyčistit doma ručně pomocí různých přípravků určených na skvrny, vyzkoušejte je nejdříve na malém kousku látky, ze které jsou svatební šaty ušity. Nejlépe na takovém, který není na první pohled viditelný, pro případ, že by přípravek šaty při čištění poškodil.

Kromě drhnutí šatů rukama je můžete vyzkoušet vyčistit i měkkým zubním kartáčkem. Jemné skvrny lze vyčistit pomocí vlažné mýdlové vody, která dokáže v některých případech divy. Do mýdlové vody je vhodné namočit na několik hodin jemně znečištěný lem svatebních šatů a důkladně ho proprat.

Čištění svatebních šatů profesionály

Výhody čištění svatebních šatů v čistírně

Své svatební šaty si můžete dát vyčistit i u profesionálů v čistírně. Svatební šaty se díky profesionální údržbě nesrazí a po vyčištění budou mít neutrální vůni. Spolehnout se můžete také na to, že po vyčištění odborníky bude materiál měkčí a světlejší, než kdybyste si šaty vyčistila svépomocí.

Výhodou je také, že se nepoškodí našité zdobení na svatebních šatech.

Nevýhody čištění svatebních šatů v čistírně

Čištění svatebních šatů v čistírně s sebou nese i určitá rizika. Profesionálové v čistírnách sice znají postupy údržby jemných tkanin, ale obvykle vám dají podepsat smlouvu, ve které je přesně definováno, za jaké případné poškození svatebních šatů neručí. Může jít například o odpárání korálků či flitrů.

Může se tedy stát, že za vyčištění svatebních šatů sice zaplatíte, ale i tak si je domů přinesete v poškozeném stavu.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?