České a Slovenské svatební tradice – znáš je všechny?

  • 25. kvě 2020
  • Michaela Recht
  • iStock, Pinterest

V minulosti byly svatby velmi tradiční, ale v současnosti je preferovaný moderní chod svatebního večera. Nicméně, svatební tradice jsou stále velmi populární a většina nevěst si vybere alespoň některé známé svatební zvyky na svou svatbu.

Svatebních zvyků máme v Česku a na Slovensku opravdu nepočítaně. Tradice se liší podle regionů a každý má své specifické tradice. Které z nich byste si vybrali na vaši svatbu?

Starejší V minulosti byl starejší součástí každé svatby. Byl to starší muž, který věděl, jak to má na svatbě fungovat. Stará se o dobrý průběh svatby a koordinuje program. Mezi jeho úkoly patří uvítání a usměrňování hostů, rozbíjení talíře, oznamuje první tanec, krájení dortu a o půlnoci je součástí čepčení.

Pokud není z rodiny, tak většinou po čepčení odchází a pokračuje volná zábava. V současnosti se zmodernizovala i úloha starejšího a mnoho lidí nabízí své služby multifunkčně. Dokáží zastávat úlohu starejšího, moderátora, DJe a baviče v jednom.

Odebírka (námluvy) Odebírka je formální žádost ženicha o nevěstinu ruku a koná se většinou ve svatební ráno. Ženich spolu se starejším a staršími muži své rodiny přichází do nevěstina domu, vypráví se text odebírky, humorně se vyjednává o „ceně“ za její ruku a snoubenci později děkují svým rodičům a čekají na jejich požehnání. Odebírka trvá obvykle 15–20 minut, ale často bývá i velmi emotivní a nevyhnete se i slzám.

V regionech byly tyto zvyky ještě rozšířenější. Například mezi svatební zvyky z obce Rudoltice patřilo házení mince, kousku chleba a věnečku růží nevěstě před cestu. Všechny tyto předměty si musela uschovat, aby v životě netrpěla nouzí.

Snubní prsteny Zásnubní prsten a snubní prsteny se tradičně nosí na prsteníku levé ruky, protože se zde nachází „žíla lásky,“ aneb Vena amoris, která je cévou spojující srdce s prsteníčkem levé ruky. Tato tradice sahá až do středověku. I přesto, že moderní anatomie popírá existenci této žíly, zvyk nošení svatebních prstenů na prsteníku přetrval.

Kruhový tvar vyjadřuje věčnost, protože nemá začátek a konec. Prázdný prostor prstenu se po výměně manželských slibů zaplní a představuje vstup do partnerského svazku. Jelikož si prsteny vyměňujete na celý život, je důležité vybrat si styl a barvu kovu, která se Vám bude líbit. Vybrat si můžete z velké nabídky snubních prstenů od iZlato24.

Házení konfet, rýže nebo květových lupínků Po svatebním obřadu, kdy novomanželé opustí kostel, na ně hosté házejí svatební konfety, rýži nebo lupínky květů. Házení konfet vyjadřuje radost hostů a je také symbolem pro zajištění plodnosti novomanželů. Konfety jsou modernější verze lupínků, která má lákat bohyni plodnosti pěknými květy. Rýže je používána také jako symbol plodnosti, ale i přání bohatství.

Rozbíjení talíře Po příjezdu na místo oslavy, když manželé ještě stojí, dostane jeden do ruky koště a druhý lopatku. Jejich úkolem je rozbitý talíř společnými silami uklidit. Střepy přinášejí štěstí a jejich společné zametání symbolizuje harmonické manželství. Zametání je většinou ztíženo nespoluprací svatebčanů, kteří novomanželům střepy odkopávají..

Přenášení přes práh Tato tradice se spojuje s obelstěním zlých duchů, aby si nevšimli, že si ženich domů přinesl manželku. Stejně jde i o symbol ochoty a vůle starat se o svou vyvolenou.

Společné pojídání polévky Po rozbíjení talíře a prokázání dobré spolupráce přichází druhá možnost ukázat souhru novomanželů. Společný talíř je symbolem sdílení, ale přece jen při pojídání jednou lžící je harmonie trochu komplikovanější. Právě proto je obvykle při této tradici potřebný i speciální svatební bryndák.

Krájení svatebního dortu Společné krájení dortu je opět další zkouškou vzájemné spolupráce. Hlavní myšlenkou společného krájení je vůle si pomáhat a o vše se dělit. Kousky dortu se rozdávají nejprve rodičům, nejbližší rodině a potom všem hostům.

První tanec První tanec je pro někoho stresující část svatby, ale pro mnohé to je jeden z jejích nejkrásnějších momentů. Novomanželé si vyberou svou píseň a tanec mají předem nacvičený. Velmi oblíbeným je také první tanec s překvapením, kdy se oficiální svatební píseň změní na něco modernější a novomanželé takto vesele překvapí svatebčany. Po skončení prvního tance se postupně na taneční parket přidávají i ostatní hosté tak, že se střídají v tanci s nevěstou a ženichem.

Házení svatební kytice Všechny svobodné slečny se seřadí vedle sebe, nevěsta se k nim otočí zády a následuje házení svatební kytice. Kytice symbolizuje štěstí, které se dále přenáší, ale nejčastěji je chycení kytice interpretováno svatbou do roka a do dne.

Svatební podvazek Svatební podvazek má často modrou krajku nebo jiný modrý motiv, aby nevěsta splnila anglickou tradici, která si získala oblibu i u nás: „Něco starého, něco nového, něco půjčeného, něco modrého, a šestipenci v botě.“ „Něco modrého“ je proto často reprezentováno právě na svatebním podvazku, který se později stane součástí programu, podobně jako svatební kytice. Úkolem ženicha je sejmutí podvazku, aniž by mohl použít ruce. Pak přichází na řadu házení podvazku mezi svobodné mládence.

Únos nevěsty Únos nevěsty v současnosti záleží i na místě konání oslavy, protože často se svatby konají v kostele, kde v okolí není žádný podnik. Pokud je však v blízkostí bar, únos nevěsty je předem dohodnutý a mužští členové „unesou“ nevěstu do baru a ženichovým úkolem je nevěstu najít. Dále už záleží na ženichovi, kdy si všimne, že mu chybí nevěsta, a jak dlouho mu bude trvat, než ji najde. Když ji najde, musí všem únoscům zaplatit účet, který zatím vznikl a ti mu poté předají nevěstu.

Čepčení V půlnoc svatebního večera se nevěsta převlékne do kroje a sedí uprostřed místnosti. Během této lidové tradice se jí folklorní skupina ptá, zda si nechá raději „vínek snít, nebo hlávku stít.“ Tradice čepčení symbolizuje přeměnu svobodné dívky na vdanou ženu. Pokud nechce nevěsta tradiční čepčení a kroj, připravuje se i kratší verze, kdy se nevěstě symbolicky nasadí čepec a ženichovi klobouk. Po čepčení se nevěsta převléká do popůlnočních šatů.

Redový tanec Redový tanec je zvyk typický jen pro Slovensko. Následuje po čepčení, ale některé nevěsty mají jen redový tanec a čepčení vynechávají. Svatební hosté mají možnost vytancovat nevěstu, před začátkem starejší vysvětlí hostům pravidla. Aby si hosté s nevěstou v redových šatech mohli zatancovat, musí za to alespoň symbolicky zaplatit. Po odtancovaní si jako odměnu odnesou kousek dortu nebo koláče.


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?