Rozhodla jsem se rozdělit různé střihy a styly šatů na základě Kibbeho typologie. Pokud o ní slyšíte poprvé, je to módní typologie pracující se strukturou těla, fyzickými vlastnostmi, na základě parametrů určuje, jaký styl by Vám měl slušet. Kibbeho typy jsem se inspirovala, ale myslím si, že v oblékání je mnohem podstatnější osobnost nositele a v čem se cítí dobře. Kibbe vůbec nezahrnuje například ženy prostorově výraznější a že by větší nevěsta nemohla mít dramatické šaty, jen protože nemá 180cm a lícní kosti jako vyfotošopované se mi nepozdává.
Svatební šaty jsou specifický oděv a některé styly se budou překrývat. Svatební šaty jsou většinou šité tak, aby model oslovil, co nejvíce žen, aby si ho koupili nebo půjčili. V dnešní době moderní šaty oscilují na stupnici theatrical romantic a převalují se z víc jin strany na jangovou, k tomu je přidané trochu přírodnosti, málo šatů z kolekce je jeden typ.
Ostatně móda není matematika, kde bychom se všichni shodli, že 1+1 = 2, tedy různí lidé mohou mít různé názory na to, které šaty patří do jaké kolonky. Dejte mi vědět, co si myslíte do komentářů.

Nejsem žádný módní guru, jenom mě tohle téma zajímá. Doufám, že pro někoho bude tohle album užitečné.

JIN A JANG

Všichni asi víme, že jin a jang je původem z čínské filozofie dvou protikladů, které jsou ve všem obsažené. V oblékání se tyto protiklady používají v popisu střihu. Podle filozofie je jin ženský princip a znamená tmu, Měsíc je reprezentován živly vodou a zemí. Jang je symbol světla, zosobňuje mužský princip a jeho živly jsou vzduch a oheň. Jin a jang se nevylučují, všechny věci v sobě mají oba principy, proto i v módě jen velmi málo lidí spadá do extrémního jinu (romantický) nebo extrémního jangu (dramatický). To jsou ty malé tečky v symbolech jin a jang, jin obsahuje jang a jang obsahuje jin. Myslím, že jednotlivé styly se dají charakterizovat i klasickými principy živlů. V grafu v albu se pracuje s energieme - high and low. Myslím, že by se lépe dali vystihnout fyzickými vlastnostmi živlů.

V módě můžeme říct, že jinové modely mají oblé kulaté linie, menší jemné volány, řasení, pastelové barvy, drobné vzory, krajky. Jangové modely mají rovné ostré linie, jsou z pevných látek, geometrické tvary, buď úplně uplé modely nebo naopak obrovské sukně, velké aplikace krajky, výrazné barvy a velké vzory a volány.

DRAMATIC

Dramatickému stylu vládne živel ohně, je dravý a zosobňuje extrémní jang, vyznačuje se ostrými hranami, pevnými a leskými materiály, minimalismem i maximalismem (je to slovo?). Jasnou formou. Dramatické ženy se mohou vdávat v kalhotech a bude jim to slušet, mohou mít černé šaty i divoké vzory a barvy. Když krajka, tak velké aplikace, žádná drobná kvítka. Typickými prvky jsou výstřih do V, rovný nebo mermaid střih, overaly, kalhotové i sukňové kostýmky, avantgardní maxi střihy. Jednoduché dramatické šaty se mohou krýt s klasickými.

Dramatic classic viz. Classic
Soft dramatic (Romantic+Dramatic) To jsou všemi zatracované šlehačky na zámku, které jsou teď těžce nemódní. Zámky to je opulentnost i romantika.

NATURAL

Přírodní - to je slovo, které vládne napříč svatebním oceánem několik let. Přesto jen minimum nevěst nosí opravdu natural svatební šaty, ony totiž jen tak někomu nesluší. Druhý nejvíc jangový typ koresponduje s živlem vzduchu a tak střihy musí být samo sebou vzdušné. Mezi jeden ze stylových podtypů patří éterický a k němu všechny šaty, které vypadají jako z prostěradla a téma starověkého Řecka/Říma. Tyto ženy se chtějí cítit volně i v běžném životě, nosí volné sukně a kalhoty, oversize šaty, indiánské a hippie vzory, divoké barevné šaty. Podle názvu poznáme, že mají rády přírodu a zvířata. Svatební šaty v tomto stylu vypadají jako župan s třásněmi, nebo povlečení skutečně přírodním ženám, ale sluší a vypadají jako elfky z jiného světa.

Flamboyant Natural (Dramatic+Natural) Častý podtyp, obvykle šaty z pevnějšího materiálu a kápě nebo volná vlečka, nebo naopak lesklý satém nebo samet v podobě maxi maxi maci modelu. Mnoho éterických je v tomto podtypu.

Soft Natural (Romantic+Natural) Obvykle jemné boho šaty, nebo tylová sukně a jemná spíš drobná krajka.

CLASSIC

Klasický styl je charakteristický tím, že má vyrovnanou hladinu jinu i jangu. Je naprosto neutrální, což ale neznamená, že ho může nosit každý. Koresponduje nejvíc s živlem země, ženy tohoto stylu stojí nohama pevně na zemi, jsou praktické a spíše racionální i nadčasově elegantní, přesto jsou to ty pravé dámy. Stejně jako ze země vyrůstají stromy a květiny, klasické ženy těží z tradic (země) a nechávají z nich vyrůst něco nového, vlastního. Narozdíl od gamine, který míchá protiklady v různých prvcích. Klasický styl je prostě nadčasový. V civilní formě jsou tyto ženy pravé dámy v kostýmcích. Klasické kostýmky jsou jejich róbou i na svatebním poli.
Mají rády tradice a metody ověřené generacemi, lze tedy čekat, že i svatbu budou chtít klasickou, možná v kostele, s tradicemi. Ženy v klasických svatebních šatech nevyjdou z módy a ani jejich praprapra vnoučata si nebudou říkat, “Co to, proboha, ta babička měla na sobě?”

Soft Classic (Romantic+Classic) Klasický styl zjeměný romantickými prvky, jemnou krajkou nebo vintage střihem, především inspirovaným obdobím 1. světové války, nebo naopak možná i áčková sukně z let 50..

Dramatic classic Klasický styl s větší převahou jangu, více minimalistické moderní šaty, rovný nebo mermaid střih bez krajek, volánků a cinkrlátek.

GAMINE

Gamine je často překládaný jako chlapecký styl, ale já bych spíš řekla mladistvý styl. Tyto ženy vypadají vždy mladě, je jedno jestli je jim 60. Gamine v sobě snoubí jin i jang stejně jako klasický styl, narozdíl od něj ale nezobrazuje rovnováhu, ale kombinuje jinové prvky s jangovými. Třeba nosí tylovou sukni a košili s kravatou. Límečky a áčkové sukně jsou součástí i jejich svatebních šatů. Často se vdávají ve vintage áčkových šatech ve stylu 50. a 60. let.
Jako jediným jim opravdu sluší vpředu krátké a vzadu dlouhé šaty, peplum volán v pase také vypadá na většině těchto žen skvěle. Podle mého názoru nemá vlastní živel, ale zobrazuje oheň i vodu, protikladně ve stylu všeho, co si oblékne. Je to tedy styl s více energie než klasický, protože voda i oheň se stále pohybují.

Soft Gamine (Romantic+Gamine) Romantická část je nejčastěji zastoupena krajkou, ale i malými puntíky a knoflíčky.
Flamboyant Gamine (Dramatic+Gamine)

ROMANTIC

Romantické šaty je těžší najít než by si člověk myslel. Svatba má být o romantice, ale čistě fomantické šaty budou v salonu možná v těhotenském - krajkový vršek, úzký pod prsy a pak splývavá sukně, mohou vypadat dobře v jemných nabíraných rukávech a šatech inspirovaných Viktoriánskou módou. Romantický styl koresponduje s vodou, je extrémně jinový, dokáže mít mnoho energie, ale je naprosto odlišná od energie ohně a stylu dramatického. Romantické ženy mohou vypadat slabě a křehce, že si samy ani botu zavázat nedovedou, ale často mají velkou mentální sílu, protože tichá voda břehy mele. Také mnoho dnes moderních boho šatů by se dalo počítat mezi romantické, nebo jejich dramatický podtyp.

Theatrical Romantic (Romantic+Dramatic) Romantický typ je hlavní a dramatický vedlejší. Nejoblíbenější šaty posledních let, tento podtyp obsahuje všechny ty vypasované naked modely, které jen důmyslně zakrývají krajkou prsa a rozkrok, i upnuté boho šaty s rozparkem, flitrované šaty v duchu 20. let. Nejjednodušší styl ve kterém nějaké šaty seženete, jen velmi malý počet žen je ale opravdu v tomto typu. Těmto ženám můžou slušet i černé krajkové šaty a svatba ve stylu temné pohádky bratří Grimmů.

Pochopitelně existuje mnohem víc kombinací mezi typy, než jen tyto “oficiální” které Kobbe uvádí, například Natural Classic, Gamine Classic..