Doporučujeme: Modrastrecha.cz Modrykonik.cz Mojasvadba.zoznam.sk Modrastrecha.sk

Uznání manželství v Německu

Konečně mám chvilku na to, napsat článek, kde se můžete dočíst postup, co je všechno třeba za papíry k uznání manželství českého páru. Ani zaměstnanci českých úřadů neznají všechny postupy - nenechte si namluvit, že nějaký z kroků nepotřebujete! POTŘEBUJETE!

V ČR:

1.) Jestli máte před svatbou, předem upozorněte matrikářku z místa, kde se berete, že potřebujete DVA ORIGINÁL oddací listy. Ty dostanete podle domluvy buď hned, nebo přijdou poštou nebo si na ně v místě svatby počkáte (my jsme čekali do pondělí). Jinak si zajděte na matriku a požádejte si o vydání originálu oddacího listu. V obou případech si nachystejte 100Kč.

2.) Jeden originál si schovejte a s tím druhým budete muset jít na nadřazený úřad tomu vašemu (ptejte se matrikářky) a nechat si na něj dát ověření pravosti podpisu matrikářky, tzv. Vyšší ověření nadřazeného úřadu (100Kč)  - upozorněte ji na to, my jsme se museli vracet a nechat si vystavit nové oddací listy, protože se nepodepsala podle 20let starého podpisového vzoru!!! Bez toho vám Apostilu nedají!!

3.) Na poště nebo v trafice si kupte kolkovou známku za 100Kč.

4.) Vyberte si 300 Kč.

5.) Vydejte se do Prahy na Ministerstvo zahraničních věcí, šoupněte to té milé paní za prosklenou přepážkou do šuplíku – mám na mysli oddací list s ověřením podpisu a kolek a jděte na kafe (na to jsou ty 300 stovky z bodu 4) Po 30 minutách budete mít Apostilu.

6.) Vydejte se k soudnímu překladateli (500Kč/Stránka ve Zlíně) a poproste překladatele, ať si dá pozor na řádky v kolonce s dohodnutými jmény – na úřadech mě zapisovaly jmény našich budoucích dětí, protože chlap asi nezná „enter“.

V Německu:

7.) Nachystejte si následující dokumenty: Ověřený přeložený oddací list, pasy, papíry o registraci pobytu v Německu, staré dokumenty o přiřazení Steuerklasse. (8euro za papír, který vám to potvrzuje)

8.) Zajděte si na Bürgeramt ve vašem městě, že chcete registrovat vaše manželství kvůli Finanzamt a Krankenkasse.

9.) Jděte na Finanzamt a pokud manžel vydělává více, ať mu dají Steuerklasse 3 a vám 5.

10.) Pokud jeden z vás měl soukromé pojištění, zajděte na Krankenkasse - budete mít společné.

11.) Gratulujte si, dejte si štamprli – je to hotovo.

Pokud si myslíte, že k ověřování stačí úřední kopie oddacího listu, přidejte si pod bod 6.) ještě notáře, který bude muset všecko znova ověřovat. A ne zadarmo!

A pak že emigranti si žijou...:-D Přejeme hodně štěstí :-)

Přidané 28. srp 2013.  •  Líbí se mi to
romy16  
Přidané 28. srp 2013.