Známá tradice pro nevěstu, která by měla mít ve svůj svatební den něco:

- nového - jako symbol nového počátku

- půjčeného - od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek jejího štěstí i na nevěstu

- starého - jako symbol zachování rodinné tradice

- modrého - jako barva panny Marie (např. podvazek, který ženich na hostině sundá a vystřeluje mezi přítomné, kdo jej chytí do roka se ožení), modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život

Svatební závoj - je symbol nevinnosti - stejně jako bílá barva svatebních šatů - které by si nevěsta neměla šít sama - přineslo by jí to krátké manželství - naopak, pokud švadlena ve svatební den dokončí poslední detail na šatech, přinese to nevěstě štěstí - modrá a fialová barva šatů, také není vhodná volba - značí údajně modřiny v manželství.

Pravé perly - přitahují slzy.

Nevěsta by si neměla péci sama ani svatební dort, koláčky a cukroví - přináší to nouzi a uplakané děti.

Svatební dort - symbol plodnosti, říká se, že kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, bude mít v manželství navrch. Dort by neměl nikdo odmítnout, přineslo by to smůlu jim i snoubencům.

Svatební kytice - tu by měla nevěsta spatřit až v den svatby, kterou ji přinese sám ženich. Na konci svatební hostiny hází nevěsta kytici mezi svatebčany - pokud ji chytí svobodná žena, do roka se vdá - pokud vdaná, přinese novomanželům štěstí.

Svíčka - je symbolem světla a ohně, používá se při chrámových obřadech. Měla by být nejen na obřadu, ale také na hostině. Plamen svíčky vypovídá o budoucím manželství, pokud je plamen klidný a neplápolá, bude manželství harmonické, pokud naopak, bude manželství bouřlivé.

Ženich - by neměl mít motýlka, aby nevěstě neuletěl. V některých rodinnách se dodržuje tradice, kde ženich žádá o ruku své nastávající a při té příležitosti se také děkuje za výchovu rodičů, v tuto chvilku si rodiny vyměňují dorty, koná se to většinou ráno doma u nevěsty rodičů.

Zkouška ženicha - před domem nevěsty je připravený špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekery, bude z něj dobrý hospodář. Chopí-li se vína, bude z něj opilec.

Květinové děti a rýže - malé děti při vycházení z obřadu by měly pohazovat okvětní lístky, aby přilákaly bohyni plodnosti. Také svatebčané hazí na novomanželé rýži, čočku, konfety nebo okvětní lístky, aby bylo novomanželům dopřáno mnoho potomků a hojnosti.