Kategórie

Svatební plánovač (17): 8 věcí, které musíte vědět dříve, než začnete s plánováním svatby!

Plánování svatby není jednoduchý úkol, zvláště když nevíte, kde začít a co očekávat. Nechte si poradit od párů, které si tím už prošli, a přečtěte si, co byste podle nich měli vědět dříve, než začnete s plánováním.

1. Vytvořte si speciální svatební e-mail

Na začátku plánování vás to možná ani nenapadne, ale budete oslovovat množství dodavatelů či lokalit, a když vám všechny e-maily a cenové nabídky zahltí váš běžný e-mail, nebudete se v tom vůbec umět vyznat.

Nejlepší je zřídit si speciální svatební e-mail, ze kterého můžete psát zprávy oba, a všechny důležité informace o svatbě budete mít na jednom místě. Podstatně vám to zjednoduší celý proces plánování.

2. Nešetřete na fotografovi a kameramanovi

Vzpomínky jsou k nezaplacení! Svatební šaty vrátíte do salonu, prodáte či zavěsíte do skříně, dekorace se vyhodí a dort sní, ale fotky a video vám zůstanou navždy. Proto je velmi důležité, abyste si vybrali šikovného fotografa či kameramana, kteří dokonale zachytí váš výjimečný den. Určitě neupřednostňujte cenu před kvalitou – šetřit můžete na výzdobě, oblečení či občerstvení.

3. Nehledejte stále „něco lepšího“

Existuje množství způsobů, jak uspořádat svatbu, množství svatebních stylů a barevných kombinací, máte také nespočet možností při výběru květin, dekorací, svatebních šatů a podobně. Nenechte se však stáhnout do koloběhu nekonečného hledání „něčeho lepšího“.

Pokud jste se na začátku rozhodli pro jedno téma, držte se jej. Pokud už jste vybrali dekoratéra, přestaňte hledat lepšího, levnějšího. Pokud již máte vybrané svatební šaty, nezkoušejte další. Je pravda, že možná najdete něco lepšího, ale pravděpodobnější je, že se z tolik vyřizování leda psychicky zhroutíte. Už i tak toho budete mít dost, proto, když najdete něco, s čím jste spokojeni, vyškrtněte to ze seznamu úkolů a posuňte se k další, ještě nesplněné roli.

4. Dobře si promyslete, zda si budete věci vyrábět sami

Chcete-li někde ušetřit, velmi dobrou možností je vyrobit si některé věci doma (papírové květiny, pozvánky, jmenovky, dary pro hosty...). Zvažte však, kolik času vám to zabere, a zda na to stačíte. Některé nevěsty zkrátka mají kreativního ducha a vše, čeho se chytí, jim jde od ruky a vypadá to nádherně. Ne každý však má talent a trpělivost na ruční práce.

Pokud si plánujete některé věci vyrábět, dříve, než se do toho pustíte, spočítejte si, na kolik peněz vás vyjde materiál a kolik času vám to reálně zabere, a zhodnoťte, zda vám to stojí za to. Pokud si nejste jisti, zda zvládnete vyrobit pozvánky nebo papírové květiny, vyzkoušejte si nejdříve jeden kus a uvidíte, jak vám to půjde. Možná zjistíte, že vás to baví a je to jednoduché, a možná si řeknete, že pokud byste měli udělat více než 2 kusy, tak vás to zaručeně porazí.

5. Nestresujte se kvůli drobnostem

Při plánování svatby se může objevit množství drobností, které nebudou zcela takové, jak jste si představovala. Proto buďte připravena dělat drobné kompromisy a zvažte si, co je opravdu důležité a co je jen maličkost. Pokud byste se měla stresovat kvůli každé drobnosti nebo trvat na každém detailu, za chvíli byste toho měla nad hlavu a měla byste pocit, že to nezvládnete.

6. Požádejte o pomoc

Nesnažte se vše zvládnout sama! Možná si na začátku myslíte, že vše bez problémů zajistíte i bez pomoci, po čase však uvidíte, že toho je víc, než jste čekali, a času je stále méně. Pokud nechcete využít služeb profesionálů, požádejte o pomoc kamarádku, maminku či někoho jiného z rodiny.

Ať už budete potřebovat pomocnou ruku při výrobě dekorací, hledání dodavatelů, vyzvednutí zboží nebo výzdobu sálu v den svatby, vaši blízcí vám jistě rádi pomohou a možná přijdou i s nějakým dobrým nápadem.

7. Svatební den začněte vydatnou snídaní

Svatební den je vyvrcholením všech příprav a stresu. Do svatby zbývá už jen pár hodin a vy toho ještě musíte tolik stihnout, proto chcete co nejdříve začít s přípravami – to je pochopitelné. Určitě však nezapomínejte na základní potřeby. I když jste nevěsta, jste stále i člověk. :)

Pokud si chcete užít váš velký den naplno, je třeba, abyste myslela i na sebe. Ráno začněte nějakým zdravým jídlem plným energie, přesto, že asi budete mít stažený žaludek, a vypijte alespoň půl litru vody s citronem. Ta vám pomůže probudit se a nastartovat metabolismus.

8. Ukradněte si během svatebního dne chvilku jen pro vás dva

Při tom všem stresu a vyřizování se snadno dá zapomenout, proč vlastně tuto velkou událost pořádáte. Nejde o dokonalou výzdobu, chutné jídlo a kvalitní hudbu, ale o vás a vašeho partnera. Určitě je důležité se věnovat všem hostům, hlavně byste si však měli najít čas pro sebe jen vy dva. Je to vaše svatba, váš den a už se nebude opakovat, proto si vyhraďte pár momentů, kdy si spolu vychutnáte tento výjimečný okamžik.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock