10 věcí, na které by nevěsta měla dbát při výběru DJ-e

  • 6. úno 2017
  • Boris Staněk
  • archív firmy

Jistě se mnou budete souhlasit, když řeknu, že každý diskžokej by měl mít všeobecný hudební přehled, kvalitní projev a také technické znalosti. Ten, kdo si objedná služby diskžokeje, většinou počítá s tím, že na akci přijede odborník s bohatou praxí v oboru, ale pozor! Ne každý, kdo nabízí služby DJ-e, tímto odborníkem opravdu je. V době hluboké totality byla činnost diskžokeje podmíněna úspěšným splněním různých zkoušek a testů, diskžokej byla uznávaná osobnost, ale jak je to dnes? Diskžokejem se může stát prakticky každý, jen tak ze dne na den a to bez jakéhokoli oprávnění nebo kvalifikace. Neuvěřitelné, ale bohužel pravdivé.

Jmenuji se Boris Staněk a činností diskžokeje se zabývám profesionálně více než 20 let. Vzhledem ke zkušenostem, které jsem za ta léta nasbíral, si dovolím poradit vám, čemu se vyhnout, na co si dát pozor a na co dbát při výběru DJ-e na svatbu. Doba je totiž čím dál příznivější pro všechny, kteří se rozhodnou začít nabízet služby v tomto oboru, ale to s sebou nese také velké riziko, že narazíte na člověka, který udělá z vaší svatby peklo a doslova zničí hezké vzpomínky váš velký den.

Návod na stoprocentní výběr kvalitního DJ-e zřejmě neexistuje, ale třeba vám pomůže několik obecných rad:

1. Spolehlivost

Asi první věc, co mě napadá, je spolehlivost člověka, kterého si vyberete. V sezóně mívám prakticky každý týden telefonáty typu: "Prosím Vás, nemáte nějakého DJ-e na tuhle sobotu? Nám to domluvený DJ odřekl, nebere telefon, nebo jednoduše nepřijel." Nabízí se otázka, proč si někdo domlouvá práci, kterou nakonec neudělá? Odpověď bohužel neznám. Za celou dobu mé činnosti jsem tohle nikdy neudělal a nechápu, jak může mít někdo tolik drzosti nerespektovat tak důležitý den jako je svatba. Může to souviset s tím, co jsem napsal v úvodu. DJ-e může dnes dělat opravdu každý a není vyjímkou narazit na člověka, který to zkrátka nemá v hlavě v pořádku, nebo třeba trpí nějakým komplexem. Přesto, že má domluvené hraní na svatbě, aktuálně se mu naskytla možnost zahrát si někde v clubu jeho oblíbený hudební styl a zviditelnit se před děvčaty nebo kamarády.

Spolehlivost se dá odhadnout například podle komunikace s diskžokejem. Pokud špatně reaguje na e-maily, nezvedá telefon, nebo zapomene na domluvenou osobní schůzku, nemá zřejmě cenu dále riskovat.

2. Jméno

Vždy dbejte na to, abyste jednali s konkrétním člověkem, který má zajisté nějaké občanské jméno, například Tomáš Novák. Diskžokeje, který jako jméno používá jen "dj na svatbu", rovnou zavrhněte. Pokud DJ používá na svatbách nějaký nick nebo přezdívku (osobně považuji za holý nesmysl), mělo by to být vždy v kombinaci se skutečným jménem, například Tomáš Novák (DJ Tomy). Pokud ne, může se snadno stát, že pod jedním pseudonymem může vyrazit na různé svatby v jeden den hned několik jedinců a všichni se jmenují stejně. Který z nich je vlastně ten pravý, kterého jste chtěli?

Další nebezpečí, které hrozí, je, že se jednoduše zmýlíte. Dostali jste doporučení na DJ-e Tomyho, ale je to úplně jiný člověk, který používá stejný nick, případně jen podobný (Tom, Tommy, Tomy atd.) Když nastane problém a budete chtít něco reklamovat, vždy je lepší vědět pravé jméno.

3. Věk a praxe

Hraji již xxx let. Touto větou začíná profil téměř každého DJ-e, ale je tahle informace skutečně pravdou? Někteří za začátek své kariéry považují třídní večírek pro spolužáky na základní škole a od té doby hráli jen tak pro sebe doma v obýváku, případně jen někde za někoho "zaskakovali". Zřejmě nemá smysl pátrat do detailů, ale spíše dát na logické uvažování. Je-li DJ velmi mladý, není dost dobře možné, aby měl potřebnou praxi. Chcete-li, aby se DJ vyznal v oldies hudbě, zahrál i 80. a 90. léta, pravděpodobně nebude rozumné hledat DJ-e, který tuto dobu nikdy nezažil.

4. Pozor na DJ agentury

Navazuji na rady o jménu DJ a znovu připomínám – jednejte vždy s konkrétním člověkem. V poslední době vznikají různé DJ agentury a databáze, které nabízejí služby třeba i několika desítek "diskžokejů" a tvrdí, že všichni jejich lidi jsou prověření, spolehliví a hrají stejně dobře. Každý DJ je originál a ke své práci potřebuje kromě spolehlivosti také talent, který jednoduše nemůže mít každý.

Mnohdy nejde o nic jiného, než o obyčejný provizní systém, kde berou každého a funguje asi takto. My uděláme databázi, zaregistrujeme tě u nás, ty zaplatíš měsíční poplatek a provizi z každé domluvené svatby. Zkuste se tam také zaregistrovat, třeba vás vezmou mezi sebe i když DJ nejste. 🙂

5. Živnostenský list

Zeptejte se na živnostenský list s příslušnou činností, nebo si člověka jednoduše prověřte v databázi živnostníků dle IČ. Ten, kdo to myslí vážně nebo ten, kdo se tím živí, vám živnostenský list na svoje jméno rád ukáže. Z údajů lze také zjistit, jako dlouho už tuto činnost provozuje, bydliště a další údaje. Reklamovat něco u živnostníka nebo u firmy je rozhodně nadějnější než u fyzické osoby bez oprávnění.

6. Cena za služby

Zjistěte cenu za jeho produkci. DJ má v podstatě jen 8 dnů v měsíci (pátky a soboty), kdy může získat práci. Ve všední dny mnoho zakázek není. Proto si za svoji práci nechá v tyto dny také zaplatit. Pokud bude jeho nabídka nápadně levnější než ty ostatní, zřejmě tomu bude odpovídat kvalita. Není-li o jeho práci zájem a má-li celý rok volno, zřejmě to nebude ten pravý.

7. Web a prezentace

Prohlédněte si jeho webstránky! Stránky by měl DJ mít, stejně jako každá seriózní firma. Pokud své služby nabízí pouze prostřednictvím inzerátů nebo sociálních sítí, máte pádný důvod pochybovat o jeho kvalitách. Každá firemní stránka by měla obsahovat jméno provozovatele, adresu, IČ a další důležité údaje. Pokud má i nějaké fotografie z akcí, je to příjemný bonus a můžete si snadněji udělat představu o jeho práci.

8. Sociální sítě

Hledat DJ-e na sociálních sítích rozhodně nedoporučuji, ale někdy tam lze snadno člověka nebo facebookovou stránku tak trošku prověřit. Můžete tam třeba zjistit, jakou hudbu opravdu hraje. Pokud se věnuje stylům house, techno, electro a podobne, nebude to asi to, co chcete na své svatbě slyšet.

Je-li členem skupin s názvy jako "DJ není jukebox", kde si ostatním kolegům pravidelně stěžuje, jak musel hrát na svatbě na přání a jaká byla nevěsta, že mu radila, co má hrát, také bych raději doporučil zvolit někoho, kdo má lepší přístup k zákazníkovi a nemá s tímto problém.

9. Technika, aparatura

Zjistěte si, jakou váš DJ používá aparaturu. Chápu, že většina klientů asi nepozná rozdíl mezi dobrou a špatnou aparaturou, ale věřte mi, že pokud váš DJ používá levná zařízení určená spíše pro domácí použití, budete pravděpodobně znechuceni nepříjemným zvukem. To samé platí o podomácku sestrojených zařízeních. Taková zařízení bývají velmi nespolehlivá a mohou vypovědět službu zrovna ve váš velký den.

Zkuste zjistit, jaké konkrétní značky a typy DJ používá (například z fotografií na jeho webu) a v internetovém vyhledávači najít, o co se zhruba jedná. Každý DJ by se měl ve své technice vyznat, ale to vám dnes také bohužel nikdo nezaručí. Spousta diskžokejů žádnou aparaturu nevlastní, na svatby si ji jen půjčují a pokud dojde k technickému problému, nevědí si rady.

10. Reference, osobní doporučení

Tento bod jsem si záměrně nechal až na závěr. Každý DJ vám bude tvrdit, jak výborně hraje a jak jsou s ním všichni spokojeni, ale opět to může být jen blábol nebo reklamní trik. Pokud si na svůj web nakopíruje děkovné e-maily od bývalých klientů, také to nemusí být čistá pravda.

Naopak, velmi důvěryhodná jsou doporučení "Profesionálů" (dodavatelů) na stránkách www.beremese.cz, kde lze každého hodnotícího snadno prověřit. Největší váhu ovšem má osobní zkušenost z nějaké akce, kterou jste sami navštívili jako hosté, nebo doporučení od vašeho známého, který již v minulosti využil služeb konkrétního DJ-e a předal vám kontakt.

Přeji Vám šťastnou ruku při výběru DJ-e na Vaši svatbu!

Boris Staněk, www.ozvuceni-brno.cz – také v profilu Profesionála: Svatby Boris Staněk

Jak to vypadá na svatbách, na kterých hrá DJ Boris Staněk?:

VÍC FOTOGRAFIÍ
Kompletní album

Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?