Obřad pro věřícího partnera a nevěřící partnerku

Zdravím všechny budoucí nevěsty...mám katolického přítele, sama jsem ateistka, kromě něho a jeho rodiny jsem se s vírou nikdy nesetkala a nic mi to neříká. Nicméně partnara miluju a pokud spolu budeme žít i nadále, tak mě nemine svatba v kostele. Celá moje rodina i známí jsou nevěřící, u přítele naopak. Nějaké rady či zkušenosti? Děkuji
Odpovědět
Profilova fotka
@tera88 Ahoj, my to mame s přítel stejně, no zatim si to uplně nedokážu představit, obřad bude v kostele, ale bez mše... A taky se snad budu muset někde upsat, že děti necháme pokřtít, ale o tom sem jen slyšela, zatim sem si nic nezjištovala a za farařem jdem až v září, takže pak budu o něco modřejší :-)
Odpovědět
Lze se domluvit, že obřad bude bez mše, což i většina kněží v těchto případech doporučuje. Pravděpodobně budete muset absolvovat nějakou předmanželskou přípravu a budete muset podepsat, že nebudete partnerovi bránit ve víře ani vedení dětí k víře.
Odpovědět
@tera88 Pokud jsi ateistka a víra ti nic neříká, tak je dobré si před svatbou ujasnit , jak to bude s výchovou dětí . V kostele při svatbě budeš slibovat, že povedete děti k víře, tak by sis měla s partnerem prodiskutovat , jak to budete praktikovat a taky , jestli ti to bude nebo nebude vadit, protože z toho pak vznikají i docela drsné konflikty.
Odpovědět
Radkaja má pravdu....jako příklad budiž rodina mýho bráchy, vzal si v kostele ateistku (on věřící), teď by mělo dojít ke křtu dětí a ona se tomu brání zuby nechty a rodinu mýho bráchy (mamku a spol.) to samozřejmě hrozně mrzí a nedovedou to pochopit... prostě dochází ke zbytečným konfliktům.... Soužití ateisty a věřícího musí být založeno na kompromisech....
Odpovědět
Jen doplním, že kompromisy jdou jen do určité míry, např. Nebránit dětem a manželovi chodit minimálně v neděli do kostela a přistoupit ke svátostem( křest, první sv. přijímání).
Odpovědět
Byla jsem totiž nedávno na svatbě jeho sestřenice, obřad byl se mší, trval skoro 2 hodiny...jak jsem zmínila, tak jeho celá rodina je věřící, takže to pro ně bylo určitě krásný, ale mě to spíš vyděsilo a nedokážu si představit, že bych něco takového na své svatbě chtěla poslouchat, říkat....pro mojí rodinu by to taky bylo určitě zvláštní.
Odpovědět
Profilova fotka
@tera88 Ahoj, můj manžel i jeho rodina je nevěřící, já i naše rodina naopak. Měli jsme svatbu v kostele, byla beze mše a nádherná. Sliby dojaly i mého manžela a myslím, že si moc dobře uvědomoval co slibuje. Naší svatbě přecházelo 6 sezení, ale všude je to jinak. U nás to bylo hodně přitažené za vlasy a spoustu věcí jsem si říkala, že by tam ani nepatřilo, ale jak už jsem říkala, všude je to jinak. Vím, že tu holky psaly, jak se jim to jinde líbilo, že to bylo spíš jak sezení někde u vína. Co se týče, dalšího soužití, jsme domluvení, že mi v ničem nebude bránit a na všem se domluvíme. Myslím, že je to hodně o tom, na čem se domluvíte s přítelem. Ale pokud budete mít obřad beze mše, nemusíš se ničeho bát, je nádherný a důstojný a i to absolvované sezení za to stálo:-)
Odpovědět
@tera88 u nás je třeba svatba se mší tak 45min a max hodku, dýl ani tˇuk..to máte nějakého aktivistu faráře ne? pokud se ti to vyloženě příčí mít to v kostele tak byste to měli zavčas řešit ať si pak nerozhádáš jak jeho tak celou rodinu..ale třeba my to s přítelem máme naopak a ač je přítel ateista tak budeme mít svatbu se mší a přítel mi v tom strašně vyšel vstříc..být tebou tak se zkusím zamyslet zda je to pro tebe tak těžké a nepřekonatelné poslouchat ty řeči- pokud už ted se bráníš a nedokážeš si to moc představit tak jak chceš pak mít s ním děti které by měl tvůj partner vést k víře? ono to není tak že ted to zkousneš a pak mu to budeš vyčítat..však na sezeních s farářem to taky budete řešit..
Odpovědět
Není to pro mě nepřekonatelné, jenom mi přijde nelogický slibovat a říkat něco, co mi nic neříká...jsem jak psala, nevadí mi mít obřad v kostele, ráda to pro něj udělám. je nám 25 let a už teď mi vadí, že přítelovo otec ho stále kontroluje, jestli jde do kostela a tak...nedovedu si představit, že nám za 10 let bude stále volat a ještě přidá kontrolu nad naše děti...
Odpovědět
Profilova fotka
Já jsem z nevěřící rodiny, ale v Boha věřím. Chodím s manželem v neděli do kostela a chodila jsem i před svatbou. Svatba byla v kostele, bez mše. S vedením dětí k víře, křtem a dalšími věcmi, které s tím souvisí souhlasím. Nedokážu si představit, že bych při obřadu slibovala něco s čím nesouhlasím, co si nepřeji nebo o čem nejsem přesvědčena. Tohle si dobře rozmysli. Dělat svatbu v kostele a slibovat něco co nechci jen kvůli partnerovi? to by asi nebylo úplně správné. A obřad měl velký úspěch i u nevěřících z mé strany- moc se jim to líbilo, na tom měl velikou zásluhu náš pan farář..
Odpovědět
v tom neni zadny problem, jeden musi byt krteny. taky jsme to resili. vy nemusite slibovat pred bohem. cirkev k tomu nijak nenuti. ale musite chodit na ty pripravy, fajn je mit dobreho kneze, nekteri jsou trochu moc zasadovi. spravny to vezme v pohode. nekde na strankach jsme to studovali a v pohode. jestli je pritel verici tak ho ten knez zna a bude to uplne v pohode. nic nereste. takovych je.
Odpovědět
Profilova fotka
@romantika no já teda myslím, že ta tři ano a slib tam zaznít musí, mně jen bylo řečeno, že můžu vynechat "K tomu ať mi pomáhá Bůh. Amen." ze slibu a "Ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého." z předání prstenů. Ale opravdu si myslím, že ta tři ano a slib ať už ho říkají snoubenci sami, nebo ho oddávající přečte a oni jen odpoví ano, nebo ho po oddávajícím opakují tam být musí. samožřejmě to jistě nevím, protože já jsem neměla problém to slíbit. A před svatbou podepisuješ něco ve smyslu, že si seš vědoma manželovi víry a nebudeš mu bránit ve víře a výchově dětí ve víře a i tohle by měl asi člověk podepsat jen pokud s tím opravdu souhlasí, protože jinak je to sobecké, protože pro věřícího člověka jsou tyto věci hodně důležité.
Odpovědět
Článek se načítá
@kessa to ano, ale ono je zbytečné se zatěžovat tím přístupem. každý má volbu sám za sebe a pokud řešíš děti tak ty až přijdou k rozumu si najdou sami cestu. já znám kopu věřících a někteří co se nejvíc k ní hlásí mne přijdou pěkně vykutálení a naopak. jestli máte fajn kněze tak sama můžeš tušit že k víře nikoho nedonutíš a násilím už vůbec. myslím že asi nepodstatnější v tom celém je že to slibuješ na celý život a věříš ve vás dva a vaši budoucnost.jeslti máš partnera ráda tak myslím že nemáš co řešit. zákony přikazují, lidé mění. my měli církevní v necírkevní prostředí, kněze od jinud, na přípravy k jinému a zkrácený obřad kvůli dcerce. takže ani dítě není překážkou. a svatebčané byli věřící tak půlka. jak mi říkal kněz bůh odpouští, člověk hřeší.
Odpovědět
Profilova fotka
@romantika já to spíš beru tak, že bych asi nedokázala slíbit něco u čeho mám v hlavě otazník jestli to chci, nebo dokonce nechci aby to tak bylo. Proto jsem psala aby si to tera88 dobře rozmyslela a hlavně si o dětech, víře a ostatním promluvila s partnerem, protože v tomhle by měli mít jasno ať už bude obřad církevní nebo civilní.
Odpovědět
Profilova fotka
@tera88 Ahoj, u nás to bylo podobné :-) já jsem věřící a manžel ateista...jak píšeš bylo to u nás prakticky stejné...moje rodina věřící je tak i svatbu v kostele chtěla...a manžel protože mě miluje a chtěli sme mít oba "klid od mojí rodiny" (asi bych si potom dost vyslechla že to v kostele nebylo a asi by mi to ani za to nestálo...takže sme zatli zuby a vše se podařilo :-) za to jsem ráda ).... Když sme šli domlouvat termín za panem farářem nebyl se sňatkem problém protože mám všechny svátosti co by měl věřící mít (křest, přijímání, biřmování)....ale nejdřív nám ten sňatek muselo povolit biskubství....a pak následovaly ještě sezení s farářem asi 7x ale tam jsem chodila sama...a měli sme to beze mše a trvalo to asi 30 minut :-)
Odpovědět
a jak třeba u vás probíhají Velikonoce? vím, že se tam chodí od středy snad do neděle každý den...přitom pro mě tohle byly vždycky hlavně rodinný svátky a asi si nedokážu představit, že přítel sebere sebe a děti půjdou každý den mezi cizí lidi do kostela...znám lidi, co třeba věří v Boha, ale do kostela nechodí, přijde mi to někdy jako zbytečnost, přeci jenom nejde přece o tu budovu...snad teda nikoho neurážím, jsem akorát stoprocentní ateista, tak tohle úplně nechápu :)
Odpovědět
@tera88 Pokud tvůj partner a vaše děti budou chodit do kostela pravidelně , tak se tam i seznámí s ostatními, takže nebudou chodit mezi "cizí" lidi. Na Velikonoce je povinná jen neděle a také záleží na partnerovi ,jak moc je pro něho důležité prožívat křesťanské svátky v kostele( povinné jsou dva v roce - na Vanoce a Velikonoce)Pro praktikujícího věřícího je důležité aby často chodil ke svátostem ( přijímání , zpověď) a to bez chození do kostela nejde. Taky je pro něho dobré ,alespoň jednou týdně víru oživit , povzbudit se ve společenství ostatních.Asi bys měla tyhle otázky předložit partnerovi a diskutovat o tom a vyjasnit si vše okolo.
Odpovědět
Profilova fotka
@tera88 Tak jednak jak psala radkaja nechodíš mezi cizí lidi, protože pokud chodíš pravidelně, mnoho lidí znáš- což se hodí i v běžném životě, protože pak máš spoustu známých, u kterých můžeš najít radu a pomoc, když to potřebuješ (od kominíka po doktora). Jinak u nás jsou Velikonoce docela normální, jen prostě jdeme do kostela- minimálně na velikonoční vigilie (to je úžasná mše) a v neděli. Do kostela jdeme většinou všichni pohromadě- tchýně, tchán, manžel, já, někdy švagr se svou polovičkou (ale ti jdou často s jejími rodiči) a u kostela se potkáme se spoustou známých, přátel.. Myslím, že by sis s partnerem měla o tomhle všem promluvit, protože po svatbě bude docela pozdě řešit, že se ti to takhle nelíbí..Mně vůbec nepřipadá, že by nám kostel narušoval svátky ať už Velikonoční nebo Vánoční.
Odpovědět
@kessa ano, jak pises, ono je to v kazde domacnosti jinak a kazdy verici tu svou viru praktikuje a chape jinak. tak at se ti i ostatni dobre rozhodnete, my se brali s ditetem, vsude na mne chrlili ty poucky co nesmis a co je spatne, ale knez byl velice mily a naopak vstricny. ono i jen to rozhodnuti, ze pritele v tom podporujes je pro ne moznost, ze si najdes ty nebo tvoje deti cestu k vire. ale i vychova od mladi nezajisti, ze tu viru bude mit a v dospelosti treba z ruznych zivotnich zkousek ji neztrati. tak pekne svatby a manzelsky zivot vsem. jen pro odlehceni, na morave casto sedely zenske v lavicich a chlapi hrali na schodech marias. Nejak se to s tou moderni dobou vsechno bere az prilis vazne. Mozna proto ze lide maji malo prace a hodne casu vymyslet blbiny. :-))))
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 4 měsících
Profilova fotka
Jestli se mužu vměstnat do debaty tak to máme teď stejně.. přítel je křtěný já nekřtěná a o kostele nevim skoro nic.. chodíme na jakési sezení které se nazývají:přípravy na manželský slib.. my máme 8 sezení pokažé je to hodinu,.. musim zažádat o vyjímku ale jde to ve finale bez problémů
Odpovědět
Profilova fotka
@petrzuzka A baví tě to tam chodit? Rozumíš tomu co ti tam říkaj?? (myslím tím po té duševní stránce) U nás je manžel taky křtěný, naštěstí né věřící a ani kdyby byl tak by ho naštěstí ani nenapadlo po mě chtít církevní sňatek..já bych tu přípravu jako nevěřící nevydýchala...
Odpovědět
Já jsem křtěná a byla jsem vedena k víře / naštěstí ne fanaticky/ Za sebe můžu říct, že mi to nikdy nic neříkalo, nebavilo mě to. Sama děti k víře nepovedu, ani jim ji nebudu zakazovat...Je to na každém jak to cítí...
Odpovědět
@ilonkaseda z tvého příspěvku je patrnné, že jsi k víře vedená nebyla, jsi jenom křtěná
Odpovědět
Profilova fotka
Dar víry bývá vrozený, nejde k němu vychovat. Jsem pokřtěná a biřmovaná až jako dospělá, protože mne k tomu dovedlo přesvědčení. Obecně vidím okolo sebe plno lidí vychovávaných ve víře a jejich životy jdou mimo to všechno co jim rodina vtloukala do hlavy. Nelze k tomu donutit. Pro naše rodiny, které pro víru nemají moc pochopení děláme civilní sňatek a ten církevní bude jen naše soukromá věc a o to bude krásnější, bez fanfár a slávy - bude jen náš...... Své děti necháme pokřtít a o víře jim budeme říkat, ale co si z toho vezmou je na nich. Přítel není pokřtěný,ale cítí to stejně jako já. Kdyby tomu tak nebylo, nenutila bych ho, ale asi by časem vyvstaly konflikty, třeba zrovna kvůli výchově dětí. Nedovedu si představit, že dětem říkám o víře a můj muž jim říká, že je to hloupost.
Odpovědět
@majanax Chodila jsem jako dítě každý týden do kostela.Chodia i do náboženství atd...Ale už jako dítě jsem to považovala za absurdní pohádku..
Odpovědět
@katja77 já teda manželku tvého bráchy upřímně chápu.. já myslím že byl už dost velká ústupek že si ho vzala jako nevěřící v kostele, on by měl teď ustoupit a nenechat děti pokřtít, ať se až ony rozhou až budou velké.. do kostela klidně s dětma přece chodit může, k tomu ony pokřtění nepotřebují @phuskova @ilonkaseda souhlasím.. já jsem pokřtěná, ale mí rodiče měli celkově k této víře odpor, mamka hlavně kvůli zážitkům z dětství, pro mě byly návštěvy kostela s babičkou vždycky k smíchu, PRO MNĚ jsou to prostě pohádky, které nemají žádný význam a jsou na úrovni knížek například Erbena.. každý a´t si věří v co chce, ale ať to nenutí ostatním.. a to samé u těch partnerů :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Když snoubenec-nevěřící podepisuje u smíšeného sňatku prohlášení, že nebude manželovi(ce) bránit ve výchově ve víře, neměl by i snoubenec-věřící podepsat prohlášení, že nebude partnerovi bránit v ateistické výchově? Rovnoprávnosti světanázorů je třeba ;)
Odpovědět
Profilova fotka
Jako baví nebaví.. je to potřeba.. ale přežít se to dá=)) ja z toho mam vicemeně srandu:D říkali nam že třeba manžel ma uctívat 18krat hospodina a jednou manželku a že má plnit všechna možná přání.. tak teď doma chodim a reju s tím do chlapa:D
Odpovědět
Profilova fotka
@lissette to je docela dobrá úředstava :-) Pokud by oba měli něco takového podepsat, tak to jde docela proti sobě, spíš by asi měli přemýšlet nad tím, jestli spolu vůbec mají zůstat a uzavírat manželství..... Když bude jeden bude dětem vykládat, že Bůh je a druhý bude tvrdit, že není, tak chudáci děti nebudou vědět čí jsou.......
Odpovědět
Profilova fotka
:-) tak přemýšlím,jestli se opět pouštět do citilvé diskuze ;-) .Ono to bude tím ,že s vírou jakou takovou se setká málo lídí ..má zkreslené informace atd...ted abych se někoho nedotkla :-D .Mám už svuj věk ,něco odžito :-D :-D a samozřejmě jsme se na to 20 koukala taky jinak.Na samotnou víru a Boha taky..A kdybychh měla zkušenosti jen z kostela,kam se příjdu podívat na pulnoční a poslouchala "nějakého páprdu"a zpěvy kterým nerozumím taky bych na to koukala jinak.Jak už jsme psala tohle je prostě na dlouho ...Třeba o manželské nauce:-) je jasný že když mi řekne farář že at se pomodlím hospodina bude mi to k smíchu ..ale když si s farářem povídám o tom jak v manželství je třeba být druhému oporou rozebírá s tebou různe situace atd...Prostě jak můžu odsoudit to co vůbec neznám??Něco jiného je ,když to prostě nechci..tak nechci a nezoabírám se s tím ...a nechci ani svatbu v kostele a řešit to vůbec nemusím..ani zesměšnovat...Taky nechápu spoustu věcí ,jehovisty ,muslimy ...a nevím co vše :-)..ale at si proste dělá každý co chce ne?? No a k otázce..tohle si prostě musíte vyjasnit spolu ..a myslím,že už to tu zaznělo ..ty musíš vědet ,jestli jsi ochotna tolerovat manželuvu víru v boha a on tvoji nevíru...Pokud nechceš aby tvoje děti byly "křtěné"neslibuj to a vemte se někde jinde než v kostele..Tohloe je proste Vaše věc a vy musíte vědet co ustojíte..Když jsme ateista a ani se nechci vírou nijak zaobírat takse prostě nevdávám v kostele a neslibuju někomu něco v co vůbec nevěřím ne?Proč se to pořád řeší...tohle je tak osobní ..mě to někdy připadá jako beru si černocha a nechci aby moje dítě bylo černé...nezobte se asi je to nadsazené ..ale mě to tak připadá Nemyslete nejsem náboženský fanatik ,dokonce se silně věřící částí rodiny:-) moc nestýkáme protože se náš pohled na víru lišil...a liší ..
Odpovědět
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?